• Головна
  • Віртуальна реальність Маріуполя. Чи вдасться місту повернути додому своє IT, - ФОТО
12:44, 26 червня 2023 р.
Надійне джерело

Віртуальна реальність Маріуполя. Чи вдасться місту повернути додому своє IT, - ФОТО

В 2020 році засновник компанії MakeBeCool маріуполець Андрій Гадашевич повернувся із Кремнієвої долини, де проходив акселерацію. Це дало йому не тільки досвід і цінні контакти, а і розуміння, в якому напрямку треба рухати IT-сферу в Маріуполі. Він взяв активну участь у створенні MRPL IT Cluster. Разом з Центром розвитку стартапів 1991 презентував ідею створення в Маріуполі Приазовської долини,  венчурного фонду для інвестування стартапів. 

Напередодні повномасштабного російського вторгнення в Маріуполі мав відбутися венчурний форум. Проєктна директорка "1991 Mariupol" Єва Бельченко організовувала онлайн курси і переконувала, чому місцевим підприємцям варто інвестувати не в кіоски з шаурмою, а саме в IT. 

Попри тотальний скепсис щодо можливості створення в Маріуполі дійсно потужної креативної індустрії, вона поступово створювалась. Центр розвитку стартапів  1991 в Маріуполі став дійсно центром тяжіння для айтішників з усього регіону. 

І раптом все рухнуло…

«ІТ-фахівці сходу та півдня України зіткнулися з кризою, яка в історії траплялася з небагатьма технологічними бізнесами», - розповідає Андрій Гадашевич.

Віртуальна реальність Маріуполя. Чи вдасться місту повернути додому своє IT, - ФОТО, фото-1

Втрати, які зазнав IT кластер в Маріуполі,  - величезні. Збереглися і змогли відновити свою роботу лише половина з існуючих компаній, а ті, що залишилися, наполовину скоротили свою дохідність. За словами Андрія Гадашевича, CEO MRPL IT Cluster, загалом  IT сектор Маріуполя «схуднув» на 75%.

На фото Центр розвитку стартапів 1991 в Маріуполі до і після...

Проте сказати, що маріупольські айтішники взагалі не готувались до такого розвитку подій не можна.

«Ми з партнером ще на початку лютого обговорювали ситуацію і ухвалили рішення, що треба евакуювати команду, - пригадує Андрій Гадашевич. – Дуже не спокійною була ситуація, дуже багато новин надходило про те, що готується щось дуже серйозне з боку росії. Ми обговорили це рішення з командою MakeBeCool. На жаль, далеко не всі погодилися виїжджати з Маріуполя.

Ми почали підготовку, проте не встигли. 24 лютого ми ще у повному складі знаходились в Маріуполі. Проте збирались дуже швидко», - пригадує Андрій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому варто вкладати гроші в IT-стартапи, а не в ресторани чи заводи, - ІНТЕРВ'Ю з Євою Бельченко

В той день, 24 лютого 2022-го, вже ні у кого із його колег не залишалося сумнівів, що те, що почалося, - це справжня повномасштабна війна.

«У нас є спільний чат, який об’єднує представників IT кластерів із різних регіонів України. Одна дівчина із Харкова в режимі онлайн писала в чаті, що відбувається. Вона бачила танки, які намагалися прорватися до Харкова. Маріуполь обстрілювали. Тож у нас не було сумнівів, що треба терміново виїжджати і шукати більш безпечне місто. 

В нашій маленькій машині помістилися я з дружиною, троє наших дітей і ще двоє моїх колег, які не мали машини. Якщо б потрібно було ще когось взяти – ми б взяли на коліна, бо всі розуміли, ситуація кризова. Я закликав всіх колег, знайомих терміново виїжджати, але дослухались не всі.

Частина нашої команди залишилась в Маріуполі, пережила всі жахи блокади і вже проривались з міста в березні. На щастя, у нас в MakeBeCool всі живі, але є знайомі, колеги в інших компаніях, які загинули в Маріуполі», - розповідає Андрій.

Він зі своєю великою родиною спочатку дістався Запоріжжя. Думав там пересидіти тиждень. Навіть після тієї картини масштабних боїв, які розгортались перед його очима, ще були сподівання, що весь цей жах ненадовго. Проте дуже скоро стало зрозуміло, що в Запоріжжі теж небезпечно.

«Не було впевненості, що Запоріжжя встоїть перед натиском росіян. Тож ми вирішили їхати в Чернівці. Там нам допомогли оселитися в хостелі, з житлом там вже були серйозні проблеми. Пізніше я з родиною виїхав за кордон».

Практично одразу Андрій Гадашевич почав працювати над відновленням роботи своєї компанії, паралельно збираючи гроші на допомогу армії, а також на реалізацію проєкту з допомоги переселенцям. Маріупольські айтішники збирали донати, гуманітарні вантажі та автівки, долучилися до заходів кібербезпеки та інформаційної боротьби.

«Наша команда розлетілася світом. Канада, Словаччина, Чехія, Німеччина, Ірландія, Нідерланди, Хорватія – ось тепер яка географія у  MakeBeCool, - розповідає Андрій Гадашевич. – Проте вже наприкінці березня ми змогли відновити роботу кластера».

Зараз Андрій разом з командою MRPL IT Cluster та проєктом  USAID «Економічна підтримка України» розпочав програму підтримки українських ІТ-підприємців (консалтингова програма).

Віртуальна реальність Маріуполя. Чи вдасться місту повернути додому своє IT, - ФОТО, фото-2

Протягом 5 місяців найкращі експерти IT, в  тому числі із Кремнієвої долини, буквально влізають всередину компаній, які стали учасницями проєкту, і допомагають налагодити всі процеси. 

«Суть проекту полягає у наданні безкоштовних консультацій від менторів із Кремнієвої долини за поточними викликами, з якими стикаються підприємці у своєму бізнесі. Зараз, в умовах кризи в IT, далеко не всі компанії можуть дозволити собі фінансово найняти фахівців з консалтингу. Ми пропонуємо такі послуги безкоштовно.

Ми готові допомогти у різних галузях, таких як вихід на американський ринок, стратегії маркетингу, залучення інвестицій, пошук правильних контактів для розвитку бізнесу та багато інших питань. Для кожного конкретного запиту ми намагаємося знайти відповідного консультанта та домовляємося про допомогу для відповідних компаній.

Тільки за весну я вже зміг пов'язати понад 15 компаній із досвідченими експертами, і багато хто з них успішно продовжує отримувати консультації та допомогу. Це дозволяє їм розвивати свої бізнеси та досягати успіху на ринку», - розповідає Андрій. 

Але консалтинг - це лише один з трьох напрямків цього великого проєкту. 

«Ще два напрямки нашої роботи - навчання проджект-менеджерів (підвищення кваліфікації менеджерів та покращення процесів менеджмента в IT компаніях) і напрямок Sales – покращення продажів.

Ось цим ми зараз займаємось як кластер і намагаємось поширювати цю допомогу не тільки на донецькі, а взагалі на всі українські компанії, які потребують такої допомоги, без регіональної прив’язки.

Окрім цього у нас є окремий проєкт, який ми ведемо з менторами Кремнієвої долини, де я просто з’єдную підприємців і цих менторів, які вже в подальшому домовляються про подальшу співпрацю. І все це ми робимо на безоплатній основі».

На ринку одна сесія консалтінгу вартує від 1000 до 3000 доларів, а завдяки проєкту, українські компанії безкоштовно отримують 15 таких сесій.

«Тобто компанії отримують десятки тисяч доларів для розвитку власного бізнесу. Це дійсно реальна допомога українському IT, особливо таким невеличким компаніям, як моя», - вважає Андрій Гадашевич.

Задача на зараз і для Андрія, і для багатьох його українських колег – втриматися на плаву, стабілізувати ситуацію, не втратити можливість для розвитку. Але про майбутнє сьогодні їм говорити найскладніше. Особливо про майбутнє IT в Маріуполі.

«Якщо ви спитаєте мене, чи зможу я після війни зібрати свою команду, розкидану по світу, в  Маріуполі, - я чесно скажу, це unreal. Але хтось обов’язково повернеться, впевнений в цьому.

Чому ми взагалі залишалися в Маріуполі і намагалися розвивати там креативну індустрію, адже у мене, наприклад, були великі перспективи у Києві. Я ж відмовився від них на користь Маріуполя. А тому що Маріуполь дійсно розвивався і створював умови для життя. Тут ставало комфортно з кожним роком все більше. Зараз, коли ми всі поїздили по Україні і по Європі, ми можемо порівнювати і робити висновки, якими шаленими темпами змінювалося наше місто. Мені було зручно жити та працювати саме в Маріуполі. Київ з його корками та суєтою – не для всіх.

Неможливо затягнути силою людей у місто. Є умови для життя – є і люди, так це працює. 

Тому я думаю, єдина перспектива Маріуполя (не тільки для відновлення IT, а і для інших галузей), - це створити місто заново, «пересоздать» Маріуполь. Я вірю, що так і буде».

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #IT #1991
live comments feed...