Пам'ятаємо кожного маріупольця, кого вбила російська воєнна агресія
Лариса Володимирівна Абакумова загинула від авіаудару, який нанесла росія 13 березня 2022 року – бомба прилетіла на подвір’я житлового будинку в Лівобережному районі за адресою пр.Перемоги 32/42. Від отриманих поранень Лариса загинула. Її поховали у воронці на дворі.
Донька Лариси Абакумової з сумом каже: «Моя біль ніколи не стихне. Рідна моя матуся, моє життя без тебе – існування! Мені тебе не вистачає».
БільшеАбоян Петро Іванович проживав з родиною у Маріуполі. Добрий сім’янин, творчий, активний, працьовитий, він був гарним чоловіком, батьком, дідусем. Роки приносили радісні успіхи сина, щасливі події життя рідних.
З початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, його життя, як і життя кожного маріупольця перетворилося на безкінечний жах. Ворог без пощади проторював шлях окупації. Всюди паніка, розруха, пожежі, смерть.
71-річний Петро Абоян потребував допомоги. Через обстріли мешканці залишались без води, їжі, тепла, газу, електроенергії, належної медичної допомоги, захисту. Обстріли не вщухали. Бойові дії наблизились в центральні райони міста. Як повідомив Антон Абоян, 16 березня 2022 року його батько, Абоян Петро Іванович «загинув від уламків у дворі свого будинку 95 по проспекту Будівельників». Разом з ним була його улюблена собака – спаніель, чорного кольору, по кличці Ксеня. Антон надіється, що батька буде поховано на кладовищі, поряд з матір’ю.
БільшеМєлине Авагян трагічно загинула в Маріуполі разом зі своєю сестрою страшною смертю. В період окупації міста російськими загарбниками сім’я Мєлине перебувала в місті. Вони жили на Східному, що з перших днів повномасштабного вторгнення опинився під прицілом ворога.
У той день 07 березня 2022 Мєлине Авагян разом з сестрою Саргсян Ані та батьками перебували в своїй квартирі. Розпочався черговий обстріл, у результаті якого російський снаряд прилетів у кімнату, де знаходилися дівчата. Сестрички не мали шансів вижити – їх тіла розірвало.
Батьки Мєлине Авагян та Саргсян Ані буквально за частинами збирали тіла дітей та складували у пакети. Довгий час не було змоги навіть захоронити дівчаток, бо росія регулярно обстрілювала Маріуполь.
У 31-річній Мєлине Авагян було 3 діток та чоловік, який постраждав під час обстрілу, але вижив.
БільшеДовоєнне життя Маріуполя вражало розвитком в різних напрямках. Змінювалося місто, змінювались люди. Антон Авдієнко, як і багато молоді, залишався в рідних краях, здобуваючи професію, отримуючи можливість розвиватися, втілюючи свої мрії в життя.
Російська повномасштабна війна докорінно змінила все. Ворог наступав від околиць до центральних районів міста. Антон залишався в місті. Разом з іншими маріупольцями чоловік боровся за виживання в нелюдських умовах, створених російською армією.
17 березня 2022 року Авдієнко Антон Олександрович загинув. Його серце, серце цивільної людини зупинилося від кулі в окупованому Маріуполі.
БільшеБерезень 2022 року був пекельним для маріупольців. Більшість людей з початком повномасштабного наступу росії залишалися в місті. Але коли стало зрозуміло, що ситуація стає дедалі складною, люди вже й не мали можливості евакуюватися. Знаходячись під цілодобовими обстрілами, у холодних підвалах, без нормальної кількості води та їжі, без медикаментів та допомоги, маріупольці намагалися вижити.
Вікторія ВолодимирівнаАвксєнтьєваувесь березень важко переживала воєнні події. Але хвороба брала верх – через відсутність медичної допомоги та необхідних ліків, вона померла 02 травня 2022 року в окупованому Маріуполі
БільшеВалерій Євгенович Авраменко проживав з рідними у Маріуполі. Насолоджувався можливістю заслуженого відпочинку на пенсії. Людина позитивна, активна, творча. Тішився спілкуванням з рідними та друзями.
Коли розпочалася повномасштабна російська війна, чоловік не виїхав з міста. Як і інші маріупольці, Валерій Євгенович потрапив у вороже пекло, створене окупантами. Смертельна небезпека від холоду, нестачі води, їжі, постійних обстрілів загрожувала всюди.
19 березня 2022 року Авраменко Валерій Євгенович загинув від осколкових поранень. Син Олексій поховав батька на кладовищі в Мангуші. Війна забрала життя 68-річного чоловіка, який міг би допомагати виховувати внуків, жити в любові рідних.
БільшеЗ 2014 року земля, народ України відчувать ужас навали російської армії. Але 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну в Україні. Маріуполь став одним із форпостів на шляху рашистської навали.
Рафаель Агаєв – ветеран війни на Донбасі, став на захист міста в складі свого підрозділу Морської Піхоти України. Бої були важкими, виснагливими. Ворог бомбив житлові будови, знищував інфраструктуру міста, вбиваючи мирних людей.
«Рафаель Агаєв загинув в Маріуполі, виконуючи бойові завдання з оборони міста», - повідомив його друг та ветеран війни на Донбасі Леонід Остальцев.
Він розповів, що саме Агаєв колись давно навчив його готувати піцу, що дуже змінило життя Леоніда. Побратим був поруч, коли в грудні 2015 року була відкрита перша в Маріуполі піцерія Pizza Veterano. Сіть піцерій була задумана, як спосіб створення нових робочих місць для ветеранів війни на Донбасі. Бо ветерани зіштовхнулися з труднощами у цивільному житті. В піцерії було правило «підвішеної» піци, коли хтось із відвідувачів міг оплатити піцу. Нею згодом безкоштовно пригощали ветеранів війни на Донбасі, які приходили у заклад.
«Не просто російські солдати, а саме р@сня. Вся ця недокраїна із всім своїм «недонаселенням». Мені шкода, Раф. Дуже», - написав Леонід Остальцев.
БільшеВладислав Агібалов з мамою Катериною загинули в Маріуполі 11 березня 2022 року – на їхній будинок близько 7.00 російський літак скинув авіабомбу. Під завалами там загинуло щонайменше 90 людей.
Владику було 9 років. Його мамі – 28. Вони жили в багатоповерхівці на проспекті Миру, 127. У березні в цьому районі точилися страшні бої. Людей обстрілювали з важкого озброєння, житлові квартали накривали авіаударами. Під час чергового обстрілу 11 березня мама та син були в квартирі, кілька днів уже ночували в коридорі.
Від авіаудару по будинку спалахнула пожежа, він загорівся та завалився. Ймовірно, мама з сином згоріли, адже їхні тіла так і не вдалося знайти.
«Моя мама жила в квартирі навпроти. Коли почали розбирати завали, кожен день ходила туди, показувала фото Каті, Владика. Але, на жаль, це ніяк не допомогло», – розповідає Марія, подруга Катерини Агібалової.
Владик народився у Маріуполі. Ходив у 4 клас місцевої школи №25. Обожнював свого собаку Зару, кицю та рибок. Разом із бабусею любив готувати млинці, а з хлопцями у дворі – майструвати шалаші.
«Це незвичайної душі дитина. З ним можна було говорити годинами. Був дуже допитливим, не по роках розвиненим, думав, як дорослий. Разом бабусею та мамою брав активну участь в різних добрих акціях. А як він любив розповідати про своїх рибок, про свою собачку, про козаків», – згадує знайома сім’ї Альона Домашева.
«Вони були дуже дружньою родиною. Бабуся, мама, дядько, маленька двоюрідна сестричка. Він дуже всіх їх любив. Часто їздили в гості до прабаби – Владик там і курочок годував, і по господарству допомагав», – сказала подруга родини Альона Романська.
БільшеКатерина Агібалова проживала в Маріуполі. Після закінчення школи навчалася в Харьківському національному університеті міського господарства імені О. М. Бекетова, де вивчала Економіку підприємства.
Працювала бухгалтером навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Донецької області. Разом із сином допомагала матері Тетяні, волонтерили, допомагали переселенцям після подій 2014 року, многодітним сім’ям, старим одиноким людям. Нажаль, мати померла від ускладнень СОVID-а. Донька продовжувала волонтерську справу мами.
Катерина дуже любила сина, багато часу проводила з ним. В дні повномасштабного вторгнення російських військ в Маріуполь, вони залишалися в місті, проживали в багатоповерхівці на проспекті Миру 127. Всюди було небезпечно. Катерина з синочком ночували в коридорі.
11 березня 2022 року близько 7.00 години російський літак скинув авіабомбу на цей будинок. Почалася пожежа, а потім обвалювалися стіни, завалився весь будинок. 28-річна Катерина загинула разом з сином Владиславом Агібаловим, якому було лише 9 років. Тіла мами та сина не знайшли. Там під завалами загинуло щонайменше 90 людей. Мирні люди, які могли б насолоджуватися щасливим життям, загинули від російської авіабомби під час окупації Маріуполя російськими військами.
БільшеАртур Азаров загинув 14 березня 2022 року від російського авіаудару по приватному будинку у Маріуполі. Чоловікові було 32 роки. Він із однорічним сином і дружиною жили в мікрорайоні «Східний», який російські військові обстріляли 24 лютого 2022 року, у перший день повномасштабної війни. Тоді сім’я переїхала до будинку матері Артура – у селище Волонтерівка Кальміуського району. Утім і звідти родина виїхала, адже там зникли вода і світло. До того ж чоловік вважав, що в центрі міста буде безпечніше. Також була надія на «зелений» коридор та евакуацію. Так уся родина опинилася у приватному будинку знайомих на вулиці Матросова у Центральному районі. 14 березня сталася трагедія. «Після чергового авіанальоту сусіднього будинку вже не було, тільки три тіла. Вибуховою хвилею знесло й частину нашого будинку. Я не встигла з сином попрощатися. Він загинув миттєво. Я знаю, що таке гробова тиша. Це – коли ти не чуєш своїх дітей», – розповіла мати загиблого Ірина. Артур закінчив Приазовський державний технічний університет за спеціальністю «Технологія машинобудування». Працював на металургійному комбінаті «Азовсталь» майстром дільниці цеху ремонту рухомого складу. Згодом – логістом у компанії «Кришталева питна вода». «Сина поважали. Він мав багато друзів і завжди летів на допомогу. Від початку бойових дій говорив: «не переживай, мамо, я впораюся, все буде добре. У мене разом із серцем відірвали крила», – сказала Ірина. 15 березня від обстрілу на тій ж вулиці загинула дружина Артура – Надія. Разом вони були з 2019-го року. Надії було 33. В Артура Азарова залишилися маленький син, брат і батьки. Поховали чоловіка на Старокримському кладовищі у братній могилі.
БільшеНадія Азарова загинула 15 березня 2022 року внаслідок російського обстрілу приватного будинку у Маріуполі. Жінці було 33 роки. Вона з однорічним сином Данилом і чоловіком Артуром жили у мікрорайоні «Східний», який російські військові обстріляли вже 24 лютого – у перший день повномасштабної війни. Тож сім’я переїхала до будинку матері Артура – у селище Волонтерівка Кальміуського району. Проте звідти теж довелось виїхати – адже там зникли вода і світло. До того ж чоловік вважав, що в центрі міста буде безпечніше. Була надія і на «зелений коридор» та евакуацію. Так уся родина переїхала до приватного будинку знайомих на вулицю Матросова у Центральний район. 14 березня під час авіаудару по сусідньому будинку від вибухової хвилі загинув чоловік Надії, Артур. Його мама з молодшим сином отримали поранення і потрапили до лікарні. Наступного дня, 15 березня, загинула Надія. «Надя сиділа біля вікна, коли обстріляли будинок. Від снарядів, що скрізь вибухали, їй розірвало голову… Надюшу закопали у дворі мого дому», – розповіла свекруха Ірина. У квітні 2019 року Надія і Артур одружилися. Жінка працювала на комбінаті «Азовсталь». Під час повномасштабної російського вторгнення перебувала у декреті. На той момент її синові Данилу був 1 рік і 3 місяці. «Надюша завжди чогось прагнула. Була люблячою мамою, дружиною і просто розумницею. Мала два червоні дипломи, які тепер катаються зі мною по світу. Данилу вже 3 роки. І він мене називає бабусею і мамою, а в мене ще сильніше розривається серце. Діти так і не встигли почути ці довгоочікувані «мама» і «тато»…», – додала Ірина. У Надії Азарової залишилися син, брат, батьки, свекр і свекруха.
БільшеНавесні 2022 року, під час окупації Маріуполя російськими військовими, загинув 19-річний Сергій Володимирович Азарченков. У березні він перебував у Лівобережному районі, коли під вікном його будинку впала й розірвалася ворожа бомба. Сергій отримав важкі поранення та загинув. Його поховали на придворовій територій школи №55, де він навчався раніше.
Сергій Азарченков був талановитим, юним ІТ-шником. Ще у шкільні роки в 2018 році він приймав участь в Регіональній студентській науково-технічній конференції, де зайняв 3 місце (секція комп’ютері науки).
Після закінчення школи Сергій не пішов навчатися в університет, але вибрав інший шлях – юнак спробував себе в гейм-деві, а у віці 18 років вже працював у ААА проекті. 3D для нього була не просто робота чи захоплення, це було його життя, його пристрасть.
Антон Єременко, керівник МОЯ ШКОЛА, засновник iTalent, познайомився с Сергієм на фіналі всеукраїнського конкурсу юних ІТ талантів. Антон згадую, що юнак «просто "виніс" усіх рівнем своєї 3D роботи». Він двічі перемагав на конкурсі та отримав гран-прі.
У пам’ять про загиблого Сергія, Антон Єременко каже: «Ми пам'ятатимемо тебе. Росія не просто напала на нас, вона краде наші таланти, вона хоче вбити наше майбутнє. Забрати, знищити та перемолоти все світле що в нас є на багнюку та морок, в яких сама звикла жити. Росія - це нащадок нацизму, і як колись нацизм - вона має бути знищена, витерта з Землі та історії. Російський герб та триколор - мають бути заборонені, як колись свастика, а сама росія - розділена на народні держави. Ми пам'ятатимемо тебе Сергій і твій талант. І ми змусимо їх відповісти. Ми заберемо їх майбутнє».
БільшеМолода красива маріупольчанка вивчала курс Управління персоналом та економіку праці в Міжрегіональній Академії Управління Персоналом. Навчалася в Beetroot Academy.
Регіна творчо працювала, розвивалася, допомагаючи клієнтам робити бізнес більш ярким та успішним. «Особливо радують твої дотошність та терпеливість. «Завжди готова довести розпочате до ідеалу, який порадує і нас, і тебе», «Твій дизайнерський смак завжди тішить», - так оцінювали роботу Регіни молодої web-дизайнерки. Відзначають її професіоналізм, творчий підхід, відмінний результат виконаного замовлення.
Регіна проживала в Маріуполі, вул. Короленко, буд.3. Під час воєнних атак російських загарбників, разом з багатьма ховалася в бомбосховищі механіко-металургійного технікуму (вул. Гугеля 10). Постійний холод, голод, обстріли, нестача свіжого повітря, відсутність ліків сприяли захворюванням. Регіна померла в окупованому Маріуполі від пневмонії. Лише у вересні брат знайшов та перезахоронив сестру.
БільшеМирне життя Ольги Іванівни та її родини проходило на березі Азовського моря. Вона працювала у Виноградненській гімназії зі структурним підрозділом початкової школи. Жінка зарекомендувала себе відповідальною, працьовитою, яку поважали та цінували в гімназії. Ольга Іванівна виконувала обов’язки прибиральниці службових приміщень.
З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну, ворог беспощадно обстрілював Маріуполь та його околиці. Російські війська намагалися оточити місто, знищуючи все на своєму шляху.
Як повідомили колеги, Аксьонова Ольга Іванівна загинула в період російської окупації Маріуполя.
БільшеВолодимир Акусов загинув у Маріуполі 15 березня 2022 року. На той час окупанти вели жорстокі обстріли усіх районів міста. Відомо, що Акусов Володимир був працівником металургійного комбінату.
БільшеНіна Михайлівна Алдакімова – корінна маріупольчанка. У віці 73 років їй довелося переживати жахливі події у рідному місті, які розвернулися через російських загарбників. Вона загинула внаслідок ворожих обстрілів – один з чисельних снарядів влучив у будинок по вул.Казанцева, де мешкала Ніна Михайлівна. Виникла пожежа та жінка не встигла вибратися з палаючого будинку. Загинула в своїй квартирі. Сусіди поховали її разом з іншими загиблими на дворі.
Ніна Михайлівна Алдакімова мала освіту фармацевта і все своє життя працювала в аптеках міста Маріуполь. Була корінною маріупольчанкою, світлою, освіченою і дуже доброю людиною. Крім основної професії, дуже полюбляла творчість: вона своїми руками любила шити ляльок і гарно вміла вишивати бісером. Робила чудові українські обереги, гарно впоралася з бісером, вишивала неперевершені картини.
Її подруга Канєвська Марі Петрівна згадує: «Світла, добра, освічена і ще багато людяних рис були присутні в Ниночці.... Це жах і біль, сльози і сум, коли знаєш, що її більш нема... ». Разом жінки дружили 52 роки…
БільшеІгор Анатолійович - лікар-стоматолог вищої категорії, працював у медичному центрі "Адастра". Пацієнти полюбляли його за професіоналізм та увагу, яку він приділяв кожному. Цінували його ввічливість та добру душу.
Алімпієв Ігор трагично загинув 27 березня 2022 р., коли намагався вивезти з міста свою сім'ю - неподалек від його автівки розірвався снаряд. Поранення стали смертельними для лікаря.
БільшеОлег Альохін загинув навесні 2022 року в Маріуполі, коли російські окупанти знищували українське місто. Відомо, що він був працівником конверторного цеху металургійного комбінату.
БільшеАльохіна Людмила Сергіївна померла у Маріуполі під час окупації міста російськими військовими. Через страшні події, які була вимушена переживати, Людмила Сергіївна отримала серцевий напад. Бабуся померла 3 квітня 2022 року, не витримавши жаху, який відбувався навколо.
БільшеАнжела проживала в Маріуполі, закінчила школу-гімназію №1, де старанно навчалася, була активною, життєрадісною. У неї завжди було багато друзів. Анжела мріяла досягти високих показників у професії перекладача. Закінчила Горлівський інститут іноземних мов «Донбаського державного педагогічного університету», де навчалася на кафедрі «Теорія та практика перекладу».
Вийшла заміж, народилися донечки Марія та Софія. Дівчатка росли у любові та турботі рідних. Анжела приділяла багато часу розвитку маленьким ангелочкам сім’ї.
24 лютого 2022 року всі плани щасливого майбутнього багатьох українців вбила війна росії проти України. З кожним днем російського повномасштабного вторгнення росії в Маріуполь боротьба за життя була кожну мить. Анжела, як могла, захищала донечок. Вони ховалися в підвалі дев’ятиповерхового будинку №61 по вулиці Московській. Навкруги було небезпечно: масовані обстріли, розриви мін, вибухи, пожежі, страшний їдкий чорний дим. 22 березня 2022 року 35-річна Анжела та її маленькі донечки загинули від вибуху під плитами, в підвалі будинку 61 на вулиці Московській (Лівий берег), де ховалося багато людей.
З глибоким болем Світлана Слеза, мати Анжели, каже, що вони завжди дарували рідним, друзям, знайомим і незнайомим людям любов і щастя.
А щастя їх сім’ї вбила люта війна росії.
БільшеМарія Амельчакова, якій було лише 11 років, загинула під завалами дев’ятиповерхового будинку на вулиці Московській, 61 в Маріуполі. Трагедія сталася в період окупації міста російськими військами. Як і багато інших мирних мешканців, Марія ховалася від постійних обстрілів разом з мамою Анжелою, сестрою Софійкою та подругою сестри - Єлизаветою. Всі там загинули після завалу будинку від обстрілів та вибуху.
Марійка росла в любові та турботі рідних. Активна, красива, старанна, весела, добра дівчинка. «Там, де ви з’являлися, завжди сяяло все навкруги, ви як сонечко, як веселка, як спів пташок, як морський прибій, як краплинка роси на квітці», - з великим болем каже бабуся Марійки, Світлана Сльоза.
Російське військове повномасштабне вторгнення в Україну принесло непоправні втрати, людські жертви та страждання.
БільшеВід обстрілів російських окупантів в Маріуполі, під завалами зруйнованого будинку разом з іншими людьми загинула Соня Амельчакова, тендітна 8-річна дівчинка. В підвалах будинків ховалися мешканці, тому що бомбосховищ було дуже мало. Разом з Софійкою загинули мама Анжела, сестра Марія та подруга Єлізавета. Ця трагедія сталася на вулиці Московській, будинок 61, коли після вибуху будинок завалився.
До війни Софія грала в театрі «Концепція» в Маріуполі. Маленька артистка проявила свій талант, коли грала головну роль Люссі в спектаклі «Лев, Чаклунка, Платяна шафа». В театрі їх пам’ятають талановитими, світлими, добрими, кращими подругами.
Бабуся Світлана з любов’ю та глибоким болем каже, що «всі були надзвичайно добрі, веселі, розумні, гарні, талановиті».
Соня могла б бути відомою актрисою, бо мала гарні творчі здібності. Але російські ворожі обстріли вбили дітей, вбили їх щасливе майбутнє.
БільшеАнацького Сергія Миколайовича не стало 3 березня 2022 року.
53-річний чоловік проживав у Маріуполі та залишався у рідному місті, коли російська армія віроломно напала на Україну.
Будинок 161 на вулиці Олімпійській, де проживав Сергій Миколайович, розташований у мікрорайоні Східний, біля відомого базару «Денис». Сюди прилетіли перші снаряди та міни «освободітєлєй». Постійна небезпека, переживання за життя, за стан рідних, нерозуміння самої ситуації – все руйнувало здоров’я. Страх смерті переслідував постійно. Серце Сергія Миколайовича не витримало окупації в Маріуполі.
БільшеВулиця Ракетна, 132 будинок – місце в Маріуполі, де проживав Віктор Васильович Андрєєв . Це Кальміуський район, який знаходився під постійними обстрілами ворога від початку російської повномасштабної війни. Чоловік залишався в цей важкий час у місті. Він би міг спокійно жити на заслуженому відпочинку, якби не нагрянула війна. Але вона знищила всі надії, знищила саме життя.
11 березня 2022 року 70-річний Андрєєв Віктор Васильович загинув біля свого будинку в окупованому Маріуполі. Тіло забрали МНС, як розповіли сусіди. Рідні намагалися знайти його.
БільшеЖиття Людмили Анельчук обірвалося у місті Маріуполь Донецької області. 31 березня 2022 року вона була у своїй квартирі у мікрорайоні Черемушки, де отримала смертельне осколкове поранення. Людмилі було 63 роки. Народилася і жила у Маріуполі. Багато років працювала у торговому порту рідного міста. Вільний час присвячувала родині – няньчила онуків і всім довкола намагалася допомагати. «Мама жила у Приморському районі Маріуполя. Усі знали її, як хорошу, чуйну, доброзичливу людину. Вона завжди приходила на допомогу», – сказала донька Марина Анельчук. У Людмили залишилися син, донька, брат і троє внучок.
БільшеПоліну Анікіну знали багато людей. Вона була активною, впевненою в собі, працьовитою. Красива молода жінка загинула в Маріуполі 28 березня 2022 року, в період окупації міста російськими військами.
Горе та жах переживали найрідніші її люди, коли знайшли тіло дорогої донечки Полюшки 12 березня 2022р. Жінку поховали під номером 07 травня в загальній могилі. «Скільки кругів пекла пройшли , щоб перепоховати її», – згадують рідні. Батькам неймовірно важко переживати втрату свого дитя, своєї донечки.
Більше4 березня 2022 року в місті Маріуполь померла місцева мешканка Таїсія Аніпченко. Жінка була госпіталізована у 9-у міську лікарню та лежала там під кисневим апаратом. Проте під час наступу росії, через бомбардування центральної підстанції, відбулося відключення електропостачання, тому подача кисню була припинена. Таїсія Аніпченко померла від браку кисню.
Жінці було 81 рік і вона вже давно була на пенсії та вела спокійне життя у Маріуполі. Її онук Данило Герич дуже любив бабусю: «Добра та світла людина, яка завжди була готова допомогти іншим». Її згадують з теплотою, рідні з трепітом зберігають єдине фото, на якому бабуся з улюбленим котом. У ТаїсіЇ Аніпченко, окрім онука, залишилася донька.
БільшеБагато професій потрібні суспільству, але є такі особливі, надзвичайно відповідальні, як робота з дітьми. Батьки знають, як важливо привести вранці свою дитину в дитячий садочок і мати можливість працювати. Довіряємо вихователям найважливіше – життя дітей. Впевнені, що в дитсадочку діти в безпеці, розвиваються, навчаються, спілкуються, відпочивають.
Наталя Сергіївна працювала вихователькою в дитячому садочку в місті Маріуполі. Вона любила свою роботу, любила дітей. Здобула досвід роботи, використовувала різноманітні нові методи виховання.
Якби не війна, то ця чудова вихователька ще багато доброго зробила б у своєму житті. Але війна принесла багато горя.
Після повномасштабного вторгнення російських військ в окупованому Маріуполі були постійні обстріли, бої, бомбування. Аннікова Наталя попала під обстріл, вибуховою хвилею її відкинуло. Вона отримала важку травму внутрішніх органів.
Через тиждень ця чуйна, добра, відповідальна, працьовита молода жінка померла.
Більше26-річний житель Маріуполя Іван Антипенко загинув 11 березня 2022 року в підвалі багатоповерхівки, яку обстріляла російська армія. Той удар по будинку відібрав також життя його донечки, дружини, мами, тітки і її чоловіка. Іван із мамою й молодшим братом мешкали у Гнутовому на Донеччині. У 2014 році, з початком бойових дій, родина переїхала до Маріуполя. Іван працював охоронником в одній із торгових мереж. Його пригадують розумним, відповідальним, добрим і чуйним. «Ваня дуже любив свою донечку Орину, часто розповідав про неї. Був комунікабельним, його цінували в колективі. Якийсь час він був моїм сусідом, допомагав мені. Але потім переїхав на вулицю Митрополитську. На жаль, там і загинув разом із усією родиною», – розповіла знайома родини Світлана Ольшанська. Коли почалася повномасштабна війна, Іван із донечкою, дружиною, мамою, тіткою і її чоловіком переховувалися в будинку на вулиці Митрополитській. Коли стало дуже небезпечно, перейшли до підвалу сусідньої багатоповерхівки. Ці території російські військові інтенсивно обстрілювали від початку березня. Вся родина загинула 11 березня 2022 року. Під час удару ракети вони були в одній із кімнат підвалу. «Теща приїжджала їх шукати, розпізнавати тіла. Розмовляла зі сусідами, які теж були у тому підвалі, але в іншій кімнаті. Тіла Вані і його дружини Христини не знайшли. Тільки документи… Теща впізнала лише Арішу», – розповіла Світлана Ольшанська. В Івана Антипенка залишився молодший брат.
БільшеОрині Антипенко було три роки, коли вона загинула в Маріуполі. 11 березня 2022 року дівчинка разом із рідними ховалася в підвалі багатоповерхівки. Обстріл житлового будинку відібрав життя дитини, її батьків і бабусі. Орина народилася в Маріуполі 26 жовтня 2018 року. Була центром притягання всієї родини. Зростала жвавою і розумною дівчинкою. «Сім'я, яка випромінювала світло. Дуже благополучна та перспективна родина. Була. Орина – просто диво-дитина. Вірші читала вже у два роки! Любила сумочки й окуляри», – розповіла сусідка родини, Наталія Бєляєва. Коли почалася повномасштабна війна, Орина з батьками та бабусею переховувалися у багатоповерхівці на вулиці Митрополитській, де й мешкали. Потім там стало дуже небезпечно і сім'я перейшла до підвалу сусіднього будинку. 11 березня 2022 року близько 17:00 в цей дім влучила російська ракета. «Їхній сусід сказав, що за кілька хвилин до удару вони покликали донечку до цієї кімнати. Можливо, збиралися годувати… Ніхто не вижив», – розповіла сусідка Світлана Ольшанська. В Орини залишилися дядько й одна із бабусь. Коли почали розбирати завали, вона намагалася знайти тіла доньки, зятя й онуки. Однак знайшла тільки останки Орини.
Більше24-літня жителька Маріуполя Христина Антипенко загинула 11 березня 2022 року в підвалі багатоповерхівки, по якому вдарила російська ракета. Поряд загинули її донечка, чоловік, його мама та інші родичі. Христина народилася й виросла в Маріуполі. Дуже любила свою родину. Її пригадують доброю, спокійною, усміхненою. «Христина перебувала в декреті, займалася вихованням донечки. У листопаді 2022-го Орині виповнилося би 4 рочки. Сторінка в інстаграмі Христини підписана так: «Щаслива дружина і мама», – розповіла знайома родини Оксана Чаус. Коли почалася повномасштабна війна, Христина та її родичі переховувалися у багатоповерхівці на вулиці Митрополитській. Згодом там стало дуже небезпечно і вони вирішили перейти до підвалу сусіднього будинку, що на Митрополитській, 98. 11 березня 2022 року туди влучила ракета. За словами сусідки Людмили Момот, брат якої був очевидцем подій, удар стався близько 17.00. Христина з родиною загинули. «Брат сказав, що ракета прилетіла прямо в підвал, все зразу почало горіти. Христина з родиною були в тій кімнаті, куди вдарила ракета. Хлопці витягували з вікон квартир стареньких… А коли через кілька годин пішли до підвалу, то живих там нікого вже не було», – розповіла Людмила Момот. У Христини Антипенко залишилася мама. Коли почали розбирати завали, вона намагалася знайти тіла донечки, зятя й онуки. Знайшла лише останки маленької Орини.
БільшеВ мирному Маріуполі люди мали в житті свої радощі, свої труднощі. Хтось дуже переймався тим, що спізнився кудись, хтось радів гарній оцінці в навчанні та інше. Навіть повірити зараз важко, що так чудово жили люди в Маріуполі, що такими незначними були труднощі. Але з 24 лютого 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, маріупольці мале єдине бажання – вижити, зберегти життя рідних, знайомих. Хто як міг, намагався знайти більш безпечне місце, щоб захиститися від смертельних ворожих обстрілів, які були постійними. Неможливо було завжди сидіти в холодних сирих підвалах, бо життя вимагало елементарного: води, тепла, їжі, медикаментів.
«29 березня 2022 року в результаті обстрілу, від осколкового поранення, загинув наш любий Дідусь і Батько», – з великою любов’ю та глибоким болем розповіла Наталя Антіпова про важку втрату в сім’ї. Чоловік міг би радіти життю разом з чудовою родиною, тішитися їх досягненнями, але російські обстріли мирного Маріуполя цинічно забрали його життя.
БільшеМайбутній лікар вчився у Донецькому державному університеті ім.М.Горького. З 1981 року вів медичну практику. У Маріуполі Сергій Миколайович працював урологом у Міській лікарні №4. Він мав багато інтересів - професійно займався альпінізмом, підкорював вершини. Також він займався музикою, був добрим та життєрадісним, вірним другом та надійним колегою. Але головне, був справжнім лікарем з великої букви - до останнього виконував свій обов'язок та допомагав людям. Сергій
Миколайович трагічно загинув під час ворожого обстрілу в Маріуполі 4 квітня 2022 р.
БільшеОлександр Васильович Антонов загинув, знаходячись в Маріуполі, 18 березня 2022 року. Чоловік переживав період окупації. Близькі шукали його та родину в соцмережах, писали, що він проживав на проспекті Металургів, 149.
Олександр Антонов працював на металургійному комбінаті в відділі управління автоматизації.
БільшеЮлія Артвіх – яскрава, молода жінка, що полюбляла життя.
8 березня 2022 року Юлії виповнилося 42 роки. Назавжди. Через 5 днів 13 березня 2022 року вона отримала поранення. Її доставили до 4 міської лікарні, але від отриманих ушкоджень жінка загинула.
Юлія Артвіх працювала робітницею зеленого будівництва. Вона обожнювала тварин – собак, котів. Часто гуляла на бульварі Морському та біля моря.
Її квартира розташовувалася на бул.Меотиди, 4. Цей будинок був повністю знищений росією, та пізніше взагалі розібраний як і весь район поряд. Зараз тут пустир. Тут загинуло дуже багато людей через масові обстріли, яки вела росія.
БільшеСтаніслав навчався у Краматорську в 10-ій та в 16- 1й школах. Потім поступив у Краматорський фаховий коледж промисловості, інформаційних технологій та бізнесу Донбаської державної машинобудівної академії. Серед 2000-ої студентської сім’ї Артем знаходив своє місце, активно займався професійним боксом. Цей вид спорту він потребує мужності, наполегливості, витривалості.
У 2020 році Станіслав пішов служити до полку «Азов», який розташовувався у Маріуполі. Тут знайшов однодумців. У складі «Азову» став на захист Маріуполя з 24 лютого 2022 року, коли почалася війна, повномасштабне вторгнення російських військ в Україну. Окупанти нещадно вбивали людей, знищували інфраструктуру, житлові будинки - все, що ставало на їх загарбницькому шляху поневолення країни. Постійні обстріли, бомбардування, важкі бої - так виживало місто. Виконуючи розпорядження командування, разом з побратимами Станіслав опинився у полоні.
Лише після звільнення групи українських військовополонених 21 вересня, підтвердився факт загибелі Артеменко Станіслава, бійця полку «Азов». «Пройшов 7 кругів аду, війну, бої на Азовсталі, полон та віроломне коварне вбивство в Оленівці», - так про трагедію життя свого підопічного розповів відомий український тренер по боксу Валентин Головко.
Станіслав загинув від рук російських окупантів, захищаючи нашу країну від російської навали.
БільшеПід час окупації Маріуполя особливо важко було пенсіонерам, інвалідам. Люди не мали змоги нормально існувати – не було води, їжі, медикаментів. Не кажучи вже про жахливі обстріли, які здійснював ворог.
Провівши 2 місяці в окупації, в Маріуполі загинула 91-річна пенсіонерка Марія Іванівна Архіпова. Останні місяці свого життя через російську навалу жінка провела в бомбосховищі. Її організм просто не витримав таких знущань.
Марія Іванівна була похована в братській могилі за містом.
БільшеПовномасштабне вторгнення російських військ в Україну змінило все в житті народу. Особливо важко було тим регіонам, де мешканці не змогли або не встигли виїхати вчасно. З початком російських обстрілів Маріуполя у людей майже не було можливості виїхати з міста. Окупанти могли обстріляти машини з людьми, вбити всіх, хто в них знаходився. У дворах, на вулицях багато машин стояли розбитими. Жах, страх смерті витав у повітрі.
З глибоким болем Малика, мати Азізбека розповіла про загибель сина: «Мій син Аскаров Азіз помер в лікарні номер три дитячої хірургії. 15 березня зробили операцію, а 16 березня помер від осколкових поранень».
Величезна непоправна втрата для рідних. Від російських обстрілів загинув 28-річний юнак, який мав своє право на щасливе майбутнє у вільній країні.
БільшеІван Георгійович Афанасіаді став одним з жертв війни, що охопила нашу землю. Його життя припинилося 13 березня 2022 року, коли авіабомба впала на подвір'я будинку в Лівобережному районі Маріуполя, одночасно забравши ще 30 маріупольців.
Разом зі своєю дружиною Наталією, Іван приховувався у підвалі будинку. Того фатального дня Наталія разом з двома подругами пішла на другий поверх, сподіваючись на хвилину відпочинку на ліжку.
Іван планував зайти до магазину, але коли він вийшов на вулицю, стався жахливий вибух. Усі, хто знаходився на подвір'ї та у підвалі, загинули. Ця трагедія забрала життя 28-30 маріупольців. Тіло Івана не знайшли…
Іван Афанасіаді народився в Узбекистані, але знайшов свій дім у Маріуполі. Він був успішним підприємцем, мав салон оптики. Іван відзначався своєю харизмою, принциповістю, наполегливістю та керівницькими здібностями. Він був люблячим батьком, чоловіком та другом, завжди прагнув досягти своїх цілей.
Своєю працелюбністю та прагненням до розвитку, Іван став прикладом для своїх дітей і оточуючих. Він завжди віддавав перевагу сімейним цінностям та зрозумів вагу близьких стосунків. Іван підтримував свою дружину, дітей та онуків, надаючи їм мудрі поради та безмежну любов.
Його непереборна воля та життєрадісність вражали всіх, хто мав змогу побувати поруч з ним. Іван завжди знаходив час і для друзів, бо він розумів важливість підтримки та спілкування у важкі часи.
БільшеЖиття літнього Афімченко Олександра було спокійним, врівноваженим на заслуженому відпочинку. Тішився можливістю більше спілкуватися з друзями та проводити час з рідними. Так би і радів, якби не повномасштабна російська війна. Враз змінилося все в житті: окупанти знищували місто, піддаючи постійним обстрілам, залишили цивільних мешканців на вимирання.
27 березня 2022 року 76-річного Афімченко Олександра не стало. Війна безжально назавжди розлучила з ним рідних та друзів.
БільшеОлег Афонін загинув 11 квітня 2022 року під час наступу російських військових у Маріуполі. Його на бульварі Хмельницького пострілом у спину вбив снайпер. Олегу було 54 роки. Олег жив у Маріуполі, до 2000 року працював вогнетривником на комбінаті «Азовсталь», потім через стан здоров’я був безробітним. Сусідка Вікторія розповіла, що Олег був майстром на всі руки та завжди допомагав сусідам. Садив квіти на клумбі біля під'їзду, прибирав листя. Виконував дрібні побутові роботи у пенсіонерів. Захоплювався риболовлею. Був не байдужим до громадського життя. «Він був сміливий, рішучий, справедливий, запальний. Не боявся висловити свою думку», – розповіла сусідка Вікторія. В Олега залишився син Віталій, який багато років мешкає у Санкт-Петербурзі (РФ). В Україні залишився двоюрідний брат з родиною.
БільшеПісля 24 лютого життя українців поділилося на «до» та «»після». Особливо життя маріупольців. Вони, як ніхто інші, з першого дня відчули на собі всі жахи російського «визволення». За різними даними кількість загиблих становить більше 100 тисяч маріупольців.
Афонько Валерій Михайлович загинув під час окупації Маріуполя 20 березня 2022 року. Чоловік знаходився в своїй квартирі за адресою вул.Волгодонська, 3. Черговий ворожий обстріл прийшовся на його будинок. Він отриманих чисельних поранень Валерій загинув. Як відомо, тіло сусіди винесли. Але рідні так і не знають, де похований Валерій Михайлович.
У мирному житті Валерій захоплювався рибалкою та збиранням грибів. Останній раз рідні чули батька по скайпу 2 березня…
БільшеСергій Ахтирський загинув у Маріуполі, коли росія пішла штурмом на місто. В мирному житті Сергій мав роботу – працював на металургійному комбінаті «Азовсталь» у теплоелектроцентралі. На момент загибелі Сергію було лише 45 років.
БільшеНа початку війни Євгенія проживала в Маріуполі та була студенткою 3 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 226 Фармація, промислова фармація заочної форми навчання медичного факультету Херсонського державного університету. Вона мріяла про щасливе майбутнє після закінчення університету, про створення своєї сім’ї.
В березні 2022 року в Маріуполі було важко, майже неможливо знайти продукти. Багато магазинів уже були розбиті, пограбовані, не було електроенергії, води, газу, зв’язку. Ринки мали в залишках деякі продукти. Євгенія пішла на гуртовий ринок «Каліфорнія», який був недалеко від самого центра міста. Там ще були якісь овочі, фрукти. Гучні незрозумілі вибухи були постійні. Ніхто не міг знати, куди і коли прилетять кляті бомби, міни, снаряди. Раділи, що живі після вибуху.
9 березня Євгенія пішла за продуктами на ринок. 20-ти річна дівчина загинула від осколочних поранень, несумісних з життям, під час авіаударів по гуртовому ринку «Каліфорнія» в окупованому Маріуполі. «Життя таке жорстоке часом, розірвало наші обійми, і кинуло на страждання»,- з глибоким болем пишуть рідні Евгенії.
БільшеПоложення мирних людей у Маріуполі навесні 2022 року було страшним. Ворог наступав, жорстоко руйнуючи місто з різних видів зброю. А головне – гинули ні в чому не винні люди. Неймовірно важко було пенсіонерам та людям похилого віку – умови постійного стресу через обстріли, холод, брак води та їжі, медикаментів.
Віталій Ігнатович Бабарикін був 82-річним пенсіонером, і не мав би переживати таки страшні воєнні події, як і будь яка людина. 21 березня 2022 року його серце не витримало усіх жахів окупації. Віталія Ігнатовича поховали на дворі будинку за адресою бул.Шевченко, 74.
БільшеАліна Бабіченко та її сім’я проживали в Маріуполі. Дівчина завжди приємно вражала рідних та друзів життєрадістю, позитивним мисленням. Вона добре навчалася в школі №40 м. Маріуполя. Здобула вищу освіту в Приазовському державному технічному університеті. В навчанні, в роботі, в подружньому житті проявлялася її відданість, цілеспрямованість в досягненнях конкретних планів. Сім’я разом проводила вільний час, подорожі, відпочинки, прогулки. В період масштабної війни родина боролися з нелюдськими умовами виживання.
11 березня 2022 року Бабіченко Аліна загинула від осколкового поранення у дворі свого будинку, як повідомила Альона. Трагедія сталася внаслідок обстрілів, які були постійними у місті під час спроб росії окупувати Маріуполь. В пам’яті та люблячих серцях рідних і друзів мати, донька, дружина, подруга Аліна назавжди залишиться «веселою, красивою».
БільшеМаріуполь – місто, де молоді люди мали можливість навчатися, розвиватися, відпочивати – жити щасливо, мріючи про майбутнє.
Віталій – один з таких маріупольських юнаків. Він любив активне життя, дбав про здоров’я, займався спортом, зустрічався з друзями. Навчався в Приазовському державному технічному університеті на економічному факультеті.
Під час децентралізації в Україні, місцевою радою Маріуполя створювали сучасні центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи). В мирний час Віталій працював в такому закладі, де потрібні були такі якості, як працьовитість, теоретичні знання, уміння уважно працювати з документами та інше.
24 лютого 2022 року, з початком вторгнення російських військ в Україну, Маріуполь відчув на собі всі ужаси війни. Хтось зміг виїхати з міста, хтось не мав можливості виїхати, а хтось вважав, що перечекає, бо не вірив у можливі звірства росії. З кожним часом змінювалося все. Місто піддавалось постійним обстрілам з різних видів зброї, життя мирних жителів перетворювалося в ад. Потрібно були вижити: найти безпечне місце, воду, ліки, їжу... Під прицілом окупантів багато людей були приречені.
Віталій попав під черговий обстріл із «Градів» району Маріуполя біля площі Кірова. Він загинув 24 березня 2022 року.
БільшеОксана Баділ проживала в Маріуполі. Колеги по роботі, знайомі та друзі знали її, як світлу та добру людину. Працьовита, щира, вона раділа успіхам рідних.
Коли розпочалася повномасштабна російська війна, Оксана Григорівна залишалася в місті. Багато цивільних маріупольців надіялися, що війна не торкнеться їх. Хотілося так вірити, адже вже 8 років поряд з Маріуполем була «сіра зона», іноді було чути стрільбу.
З початку війни ворог з несамовитою люттю вів прицільні обстріли по житловим будинкам, знищував критичну інфраструктуру. Не багатьом вдалося вижити в тому пеклі.
19 березня 2022 року у віці 49 років загинула Баділ Оксана Григорівна. Війна забрала її життя, не дала можливості радіти онукам, тішитися досягненням рідних.
Більше24 лютого 2022 року Маріуполь відчув на собі всі жахи війни від вторгнення росії в Україну. Люди намагалися виїхати, сховатися, шукали якісь порятунки від смертельної навали російських окупантів.
31-річний Євген Баєв в кінці лютого під обстрілами вивіз свою матір із Лівобережного району, де з самого початку були важкі бої. У нього була своя машина та паливо, тому Євген надіявся, що зможе виїхати із своїми близькими з пекла оточеного міста. Надіявся, як і багато інших місцян, на зелений коридор. Але інформація була лише про обстріли машин, які намагалися евакуюватися. Тому він залишався удома. Спочатку разом із знайомою Таїсією та її синами переховувалися в тамбурі на другому поверсі свого будинку. В районі не було води, газу, тепла, зв’язку, електроенергії, тому 2 березня переїхали в центр міста, до сестри знайомої Таїсії. Разом згуртовано знаходили їжу, воду, дрова, готували на вогнищі. Але бої наближалися до центру міста. Обстрілів ставало більше.
16 березня Євген з Таїсією, та ще з двома чоловіками піднялися в квартиру за речами, їжею, але почався сильний обстріл. Снаряд російського танку попав в кімнату, де знаходився Євген. Як розповіла сусідка Наталія, Баєв Євген загинув миттєво під завалами будинку. В цей день там загинули ще троє людей.
Рідні та друзі дізналися про загибель сина через публікацію Наталії. Лише через місяць тіло Євгена ДСНС витягнули по частинах.
«Це дуже велика для всіх нас втрата, яку важко навіть пояснити словами»... – з великим горем каже мама Євгена, Віра Миколаївна.
БільшеВідомо, що Денис Базікало загинув у Маріуполі 14 березня, коли російська армія окупувала місто. Чоловік працював у рейкобалковому цеху МК «Азовсталь».
БільшеПовномасштабна війна росії проти України нагрянула в Маріуполь на світанку 24 лютого 2022 року. Від околиць бойові дії просувалися до центру.
Сергій Байдуков залишався у рідному місті. Люди тікали хто куди міг: їхали з міста, шукали родичів чи знайомих в тих районах, де було безпечно, ховалися в підвалах, в бомбосховищах. Були і такі, хто не знайшов нічого кращого для сховища, ніж свій рідний будинок. В березні російські війська вели наступальні бої, обстрілювали будівлі, скидали бомби.
17 березня 2022 року 59-річний Байдуков Сергій Анатолійович загинув під час воєнних дій в Маріуполі. Його донька Любов повідомила, що це горе сталося внаслідок «прямого влучення в будинок»... Такою жорстокою може бути лише війна.
БільшеТамара Василівна Бакай загинула в Маріуполі 2 квітні 2022 року, коли росія окупувала місто. Жінці було 86 років.
Син Тамара Василівні, Юрій, розказує, що мати загинула у себе вдома. З початку березня вона знаходилася вкрай важких умовах. Через постійні обстріли, жахливий холод, брак їжі та неможливість виїхати, маріупольці опинилися в пастці, яку створила російська окупація.
Більше61-річна жителька Маріуполя Наталія Балахчі загинула 22 березня 2022 року внаслідок танкового обстрілу будинку. Під час повномасштабного російського вторгнення Наталія залишалася у своїй квартирі у багатоповерхівці неподалік комбінату «Азовсталь». Жила одна. До підвалу спускатися не хотіла. Казала сусідам: якщо судилося загинути, то нехай це станеться у її квартирі. 22 березня 2022 року після обстрілу російським танком будинок загорівся. У надії врятуватися Наталія вистрибнула зі свого помешкання на четвертому поверсі й упала на балкон третього. «Коли запитували, чому вона вистрибнула, Наталя відповідала, що не змогла відкрити двері. Ймовірно, їх заблокувало бетонною плитою. У її квартирі від пожежі на нижніх поверхах не було чим дихати… Підвестися з того балкону Наталія не змогла. Мабуть, отримала переломи. Приблизно пів години вона кричала, кликала на допомогу. А потім, імовірно, задихнулася або померла від отриманих травм чи больового шоку», – розповів очевидець подій, сусід Олександр Ткаченко. Наталія жила в Маріуполі. Працювала кранівницею на металургійному комбінаті. Власної сім’ї не мала. «Сестра була асом у своїй роботі, любила її. Наталю цінували. Вона була чуйна, справедлива. Любила життя. Завжди відкрита, світла. Її поважали всі, хто знав», – розповіла сестра загиблої, Людмила. «Наталія була позитивною, чесною, дуже оптимістичною», – додав сусід Олександр. Де похована Наталія – невідомо. У неї залишилася сестра.
БільшеГалина Олександрівна Балика загинула в березні 2022 року в Маріуполі під час окупації міста росіянами. Жінка перебувала у власній квартирі, була лежача та не могла сховатися десь. Під час обстрілу міста окупантами снаряд влучив у квартиру, розпочалася пожежа. Тіло Галини Олександрівни залишалося під завалами.
Рідні розповідають, що кохана бабуся трошки не дожила до 86 років, дитиною пережила події Великої Вітчизняної війни.
БільшеЄвген Миколайович Баль був підводником, флагманським штурманом дивізії ракетних підводних човнів стратегічного призначення, капітан 1 рангу у відставці. Вже після завершення військової кар’єри став займатися журналістською справою та писати книги. Відома його книга — про події 2014 року в Маріуполі очами собаки.
Євген Миколайович був активний громадський діяч — голова Маріупольського громадського комітету з порятунку Азовського моря, голова комітету водопостачання в Мелекіно.
Був арештован окупантами 18 березня. Тоді вони вірвалися в його будинок, та після обшуку вивезли кудись, де проводили тортури - жорсто били довгий час. Пізніше він перебував у камері в Мангуші, а 19 березня його перевели в Докучаєвськ.
Євгена Миколайовича дуже сильно били по голові та тілу, зломали ребра, довели мозок до струсу, завдали незліченну кількість травм. 20 березня його привезли до Мангушу та бросили. Через знайомих вдалося повідомити про це доньку, яка забрала батька з Мангушу. Останні дні Євген Миколайович не вставав та згодом помер від завданих травм.
Більше67-річний Гаврило Барабуль загинув 15 березня 2022 року під час обстрілів із танка по будинку в Маріуполі. Гаврило був жителем селища Сартана, що під Маріуполем. Працював електриком. 24 лютого 2022 року російські війська бомбардували його рідне селище. 27 лютого син Гаврила вивіз його із мамою до Маріуполя в квартиру знайомих. 15 березня у підвалі багатоповерхівки на вулиці Зелінського, де вони зупинилися, ховалися від обстрілів близько 60 людей. «У підвалі цього будинку були дві великі кімнати. В нашу 15 березня о 13:00 поцілив танк. Чоловік загинув одразу. З ним – ще 10 людей. Ще четверо – померли згодом від поранень… Мій чоловік був дуже працьовитий, чесний, порядний. Виховав трьох дітей та трьох онуків. Любив їх дуже. Хвилювалася за них. Любив садибу, теплиці, городи та свій сад», – розповіла дружина загиблого Наталія. Гаврила Міновича поховали біля будинку, а через місяць перепоховали. Втім де – невідомо. У загиблого залишилися дружина, троє дітей та троє онуків.
БільшеВолодимир Баранов мешкав та працював у Маріуполі. Зовсім скоро мав би насолоджуватися заслуженим відпочинком на пенсії. Але життєві мрії, сподівання достеменно знищила повномасштабна російська війна. Ворог штурмував місто, намагаючись миттєво оточити його. Як і інші маріупольці, що залишалися у місті, Володимир Баранов намагався зберегти життя в страшних умовах війни. Це було важко.
58-річний Баранов Володимир Вікторович загинув в окупованому Маріуполі 5-6 березня 2022 року. Його знайшли у власній квартирі. Поховати не було можливості.
Більше2022 рік міг бути таким роком у житті Олександра Баранова, коли людина знаходить нові сили, нові емоції, нові відчуття життя. Це 80-річчя з дня народження. Доля складалася так, що він брав на себе багато справ, щоб рідні відчували його турботу та любов.
Важке післявоєнне дитинство загартувало, навчило вірити, перемагати. Люди цього покоління завжди казали: «Лише б не було війни». 24 лютого 2022 року біда прийшла з росії повномасштабною війною. Разом з дружиною Ольгою знаходилися в Маріуполі. Як і інші місцяни, подружжя виживало без води, газу, електроенергії, медикаментів, зв’язку. Та 14 березня 2022 року Баранов Олександр та його дружина загинули. Як повідомив син, ворожий снаряд потрапив у їх квартиру, вони згоріли заживо. Війна назавжди відібрала батьків.
БільшеВіра Олександрівна Баранова загинула на початку повномасштабного вторгнення росії. Так звані «визволителі» наводили жах з перших днів – бомбили житлові квартали спочатку на околицях, а вже через кілька днів прильоти були по всьому Маріуполю. Безпечних міст не було, новини були жахливі, усі сподівалися, що все швидко закінчиться, але становилося дедалі гірше.
Віра Олександрівна Баранова проживала одна. З першого дня дуже болісно та схвильовано переживала події, які розгорталися в місті. Жінка померла у власній квартирі 27 лютого, через три дні з початку війни.
БільшеВіра Олександрівна Баранова загинула на початку повномасштабного вторгнення росії. Так звані «визволителі» наводили жах з перших днів – бомбили житлові квартали спочатку на околицях, а вже через кілька днів прильоти були по всьому Маріуполю. Безпечних міст не було, новини були жахливі, усі сподівалися, що все швидко закінчиться, але становилося дедалі гірше.
Віра Олександрівна Баранова проживала одна. З першого дня дуже болісно та схвильовано переживала події, які розгорталися в місті. Жінка померла у власній квартирі 27 лютого 2022 року, через три дні з початку війни.
БільшеОльга Іванівна Баранова проживала зі своєю сім’єю в Маріуполі. Все своє життя турбувалася про те, щоб рідні відчували її любов, турботу та тепло. Створювала затишок вдома.
Будучи на заслуженому відпочинку, разом з чоловіком споглядали за досягненнями рідних, раділи за них, допомагали.
24 лютого 2022 року Ольга Баранова залишалася з чоловіком у місті. Разом долали всі труднощі, виборювали право на життя. Обстріли та авіабомбування російських військ безжально руйнували житлові будівлі, критичну інфраструктуру. Люди гинули. Під масованими обстрілами, без надії на допомогу.
Нажаль, як повідомив син, батьки загинули 14 березня 2022 року: ворожий снаряд попав у квартиру, Баранова Ольга Іванівна та її чоловік Олександр згоріли заживо.
БільшеГанна Олександрівна багато років віддано працювала вчителем, викладачем в навчальних закладах Маріуполя: в школі №41, в Механіко-металургійному технікумі, в Маріупольському інституті МАУП.
ЇЇ праця – формування успішних професіоналів, виховання та навчання тих, хто буде створювати майбутнє країни. Разом з колективом інституту втілювала новаторські методи в організації освіти.
17.03.2022 року загинула в Маріуполі, в своїй квартирі на вул. Московській. Від ворожого обстрілу квартиру завалило плитами.
У неї було багато знайомих, друзів.
Більше49-річний В'ячеслав Барковський загинув 22 березня 2022 року в підвалі житлового будинку в Маріуполі. Під час обстрілу обвалилася частина під'їзду багатоповерхівки. В'ячеслав народився та виріс у Маріуполі. Останнім часом працював вантажником на ринку. Разом із 40-річним братом Олександром та мамою Ганною жив у Лівобережному районі Маріуполя. Лівобережжя з початку повномасштабної війни потрапило під цілодобові обстріли. Виїхати звідти було неймовірно складно. Сім’я Барковських залишалася вдома. Коли на початку березня зникло газопостачання, вони шукали їжу та воду, дрова, аби приготувати щось на багатті. Було дуже холодно. Барковські чекали на евакуацію… «Сини жили разом із мамою. 17 березня вона загинула, того дня ночувала у своїй квартирі на восьмому поверсі. Було попадання у верхній поверх і її завалило плитами. Олександр та В'ячеслав були в підвалі», – розповіла Олена, колишня дружина брата загиблого. В’ячеслав та Олександр загинули через кілька днів після смерті мами – 22 березня 2022 року. Тоді російські війська вкотре обстріляли будинок на вулиці Московській. Під завалами загинули й сусіди родини. У В'ячеслава Барковського залишився племінник.
БільшеКоли почалася повномасштабна війна росії проти України, Маріуполь опинився на шляху загарбників. З 24 лютого 2022 року постійні російські обстріли лунали з усіх сторін міста. Загарбник знищував житлові будинки, об’єкти цивільної інфраструктури, щоб досягти основної мети – оточити Маріуполь. Як виїхати з міста, так і залишатися в ньому було небезпечно для життя. Смерть чатувала повсюди. Більшість мешканців знаходили прихисток у звичайних підвальних приміщеннях, де було сиро, холодно, страшно.
22 березня 2022 року 40-річний Олександр Барковський разом з братом В’ячеславом та іншими мешканцями загинув під завалами у підвалі житлового будинку в Маріуполі. Горе сталося внаслідок російського обстрілу будинку.
В мирний час Олександр після школи закінчив механіко-металургійний технікум, здобувши фах помічника машиніста. Сім’я проживала в Лівобережному районі Маріуполя. Але російська війна забрала життя Олександра, його матері та брата.
БільшеВійна, яку принесла росія, забрала в Маріуполі десятки тисяч невинних душ.
Ігор Олегович Баскаков жив у Маріуполі, працював монтажником 4 розряду в ЖКП ММР «Житло «Центр». Був порядним, щирим та добрим.
Російські загарбники нещадно обстрілювали Маріуполь, не було такого району, на який не впали бомби та снаряди ворога. Березень був пекельний, люди помирали від обстрілів, голоду, холоду.
27 березня 2022 року, коли росія окупувала рідне місто, Ігор перебував у своїй квартири у Центральному районі за адресою пр.Мира 10/20. Чергова атака росіян прийшлася на будинок Ігор – від уламкових поранень він загинув на місце.
Його близькі кажуть: «Як тяжко та болісно переживати цю втрату. Нам тебе не вистачає!».
БільшеТак склалася доля Лідії Іванівни, що з 24 лютого 2022 року війна вдруге ставила свої виклики її життю. Російська навала безжально нищила рідний Маріуполь, в якому перебувала літня жінка. Мешканці міста шукали безпечні місця, де можна б сховатися від постійних обстрілів.
Жінці пощастило сховатися у бомбосховищі. Таких у місті було мало. Тут люди намагалися допомагати, підтримувати один одного.
25 березня 2022 року 84-річної Баталіної Лідії Іванівни не стало. Вона померла в бомбосховищі в окупованому Маріуполі.
БільшеГалина Яківна Батаргіна переховувалася від окупації в Маріуполі в квартирі сина за адресою пр.Металургів, 67. Не дивлячись на те, що це Центральний район міста, ворог знищував усе, навіть житлові квартали. Рідні повідомляють, що Галина Яківна тут і померла. Її поховали на цвинтарі після ексгумації. Жінці було близько 90 років.
БільшеАльбіна Миколаївна Батищева загинула в Маріуполі 07 травня 2022 року під час російської окупації міста.
За 87 років життя жінка пізнала дитинство воєнних років при німецьких фашистах, важкі роки післявоєнного становлення країни. Завжди працювала, намагалася зробити все, що могла, для щастя рідних. Приділяла увагу як мати, бабуся та прабабуся. Якби не війна, раділа б щастю рідних, відчуваючи від них турботу та любов.
Війна не дала можливості доживати вік з рідними. Місто знаходилося під масованими обстрілами, які несли розруху, смерть. Допомоги не було, сховатися було нікуди. Альбіна Миколаївна старалася зберегти життя, але війна безжально знищила всі її мрії та сподівання.
БільшеАндрій Миколайович Бахмутський загинув у Маріуполі від вогнестрільного поранення в серце, яке отримав на порозі своєї квартири. Йому було 48 років.
Андрій Бахмутський дуже любив свою родину, цінував рідних. Близькі розповідають, що він був добрим, щирим, працьовитим та чуйним. Мав гарну родину, якою пишався.
У мирному житті Андрій Миколайович працював головним інженером виробничого відділу робіт на об'єктах капітального будівництва заводу «Азовсталь».
БільшеПавло Семенович проживав у Маріуполі по вулиці Талалихіна, будинок 55. Коли розпочалася російська повномасштабна навала, чоловік не покинув місто. Можливо, надіявся на те, що цивільним нічого не може загрожувати. 80-річний Павло Семенович, як і інші маріупольці, намагався знайти безпечне місце, коли обстріли досягли центрального району. Місто залишалося без належної медичної допомоги, без елементарних умов для життя, під постійними обстрілами та авіабомбуваннями. Чоловік перемагав труднощі нестачі води, їжі, тепла.
12 березня 2022 року Бацилев Павло Семенович загинув під час надзвичайно сильного обстрілу будинку в період ворожої окупації Маріуполя. Російська війна вбила чоловіка, який вижив у II світовій війні, гідно турбувався за рідних, вірив у щасливе майбутнє.
БільшеЩо може принести більше радості, ніж щасливі очі рідної дитини? В Маріуполі було багато цікавих новинок у навчанні. Нові програми, нові класи, цікаві підручники, по-новому проводились уроки в школах. Діти почали думати і жити вільніше. Маріуполь розвивався, прикрашався новими парками, атракціонами. Батькам було де цікаво проводити вільний час з дітьми. В місті ріс, навчався і Гліб Беверакі.
Все було добре до 24 лютого 2022 року. Повномасштабне вторгнення російської навали в Україну відчули на собі мирні жителі Маріуполя. Дорослі не могли справитися з тим, що творилося в місті. Паніка, жах. Багато людей не мали можливості виїхати в безпечне місце. Не вірилося, що масовані обстріли, цілеспрямовані авіабомбування заженуть людей в темні, бруді, холодні підвали. У когось і підвалів не було.
Запаси їжі та води скоро закінчились. В березні в місті вже не було газу, води, електроенергії, теплопостачання, зв’язку. Батьки намагалися захистити дітей, зігрівати, заспокоювати. Придумували якісь ігри, розповіді. Але діти бачили жахи.
Беверакі Глеб теж був в підвалі. «Страх, переживання, підвал. Не витримало його сердечко», – з важким болем кричить серце матері. Окупація вбила маленького доброго хлопчика, завдала невимовного горя матері та всім рідним.
БільшеКерівниця івент-агенції "31 июня", авторка проектів майданчик театру свята «Крібле-Крабле», сімейного клубу «Облака» та інтерактивного шоу для дітей «Однажды Шоу». Талановита режисерка та сценаристка, бізнес-тренерка та коуч.
На будинок, де перебувала родина Асі, 23 березня впала ворожа ракета. Саме у той час вони з колишнім чоловіком Денисом Блохіном перебували у своїй квартирі, піднялися щоб забрати деякі речі. Життя Асі та Дениса обірвалось. Двоє їхніх дітей залишилися сиротами.
БільшеМій будинок – моя фортеця. Так, або майже так, думає кожна людина, коли будує дім, створює затишок у квартирі. Це може бути великою часткою правди, якби не війна...
Коли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, то не було пощади нікому. Нелюди воювали не на полі бою, а знищували всіх і все на своєму загарбницькому шляху.
Безднікова Валентина Іванівна, як розповіла її донька Анжела, «заживо згоріла у своїй квартирі на вулиці Полтавській, будинок 7» у Маріуполі.
Вона була чудовою мамою, бабусею та прабабусею.
Напевно ніхто не дізнається про те, скільки ще таких мирних добрих людей загинуло під час російської окупації в Маріуполі.
БільшеСімейний лікар – професія, яка потребує багато сил, самовідданості, професійних навичок. Це фахівець первинної ланки надання медичної допомоги. Він є лікарем загальної практики та сімейної медицини з багатопрофільною підготовкою, до сфери обслуговування якого входять діти, дорослі та літні люди будь-якої статі.
Таким лікарем була Ірина Леонідівна. Навчалася в Кемерівському медичному інституті. Практичний медичний досвід мала з 1977 року. Працювала в Маріуполі сімейним лікарем 1-ої категорії на Східному мікрорайоні, в ЦПМСП №5 (амбулаторія №6). З цієї сторони Маріуполя ввійшли навалою російські війська в 2014 році, а потім – 24 лютого 2022 року. Багато її пацієнтів ставали не просто гарними знайомими, а були і друзями.
Безобразова Ірина Леонідівна загинула під час окупації Маріуполя, коли в місті йши запеклі бої, масовані обстріли, 12 березня 2022 року.
Подруга Токій Надія згадує про Ірину Леонідівну: «Вона жила для всіх, але забувала про себе».
БільшеВсі професії почесні, але не кожен може бути в рядах тих, хто готовий прийти на допомогу в складних умовах. Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) – служба, яка забезпечує захист населення і території. Денис Безрукавий свідомо вибрав для себе роботу рятувальника ДСНС і виконував свої обов’язки в Маріуполі. Син пишався батьком. Навіть у мирний час ця робота потребує мужності, відданості, гарної фізичної підготовки. А з 24 лютого 2022 року, коли росія вторглася на територію України, робота рятувальників стала ще більш важливою. Маріуполь знаходився під масованими обстрілами російських загарбників. Палали приватні будинки, багатоповерхівки, об’єкти цивільної інфраструктури. Кожен виїзд рятувальників був смертельно небезпечним, бо ворог безжально знищував все в місті.
15 березня 2022 року при виконанні службових обов’язків рятувальника ДСНС загинув Безрукавий Денис Костянтинович. Як розказала Ніна, чоловік загинув внаслідок прямого попадання снарядом в машину рятувальників. 37-річного Дениса вбили російські загарбники тоді, коли він спішив рятувати мирних людей.
БільшеОлег Белінський – молодий маріуполець, який опинився в горнилі повномасштабної російської війни.
33-річний чоловік планував своє життя так, щоб бути щасливим, успішним. Навчання, професійний ріст, творча натура, працелюбність – все давало надію на краще майбутнє.
Але прийшла російська навала та розчавила всі надії. Майже місяць Олег виборював у долі своє право жити. Холод, голод, відсутність води, електроенергії, зв’язку молодий організм зміг би подолати. Але цивільні люди не могли захистити себе від постійних обстрілів із моря, суші, неба.
Белінський Олег загинув 23 березня 2022 року в окупованому Маріуполі. Назавжди залишиться 33-річним. Рідні не знають місце поховання Олега.
БільшеЛюбов Афанасіївна Белорусова загинула в Маріуполі під час окупації міста російськими військовими в ході їх повномасштабного наступу на Україну. Зі слів рідних, вона померла від холоду та голоду, знаходячись за адресою вул.Горлівська, буд. 6, кв.45. На той час Любов Афанасіївна була похована біля будинку.
БільшеВалентина Василівна – жителька Маріуполя. Багато мешканців міста знали цю чуйну душевну жінку з великим професійним досвідом, яка працювала фельдшером Швидкої допомоги. Її життя – постійні виклики до хворих.
Коли почалася повномасштабна російська війна, Валентині Бельченко вже виповнилося 83 роки. В такому віці важко наважитися на виїзд, на те, щоб залишити свою домівку. В центрі Маріуполя, де знаходився її будинок, сильні обстріли почалися в березні. Ворог люто знищував житлові будинки, об’єкти критичної інфраструктури. Людей очікувала небезпека смерті від холоду ,голоду, від нестачі ліків, від ворожих обстрілів.
Бельченко Валентина Василівна загинула 16-18 березня 2022 року від осколкового поранення внаслідок обстрілу під час російської окупації міста. Війна забрала її життя у дворі будинку 86, по проспекту Миру, де проживала та, що багато років рятувала життя іншим.
БільшеВіра Бєляєва належала до покоління тих, хто відчув жахи воєнного та післявоєнного дитинства, складнощі відродження життя після війни. Такі люди часто казали, що можна витерпіти багато, тільки б не було війни.
Коли розпочалося повномасштабне російське вторгнення в Україну, жінка знаходилася в Маріуполі. Крок за кроком, знищуючи все на своєму шляху, ворог намагався підкорити місто та його мешканців.
20 березня 2022 року Бєляєва Віра Пантеліївна загинула в своєму будинку. Після обстрілу будинок загорівся, 77-річна жінка не мала змоги на порятунок, стався інсульт. Горнило війни не дало можливості жити у мирі та радості.
БільшеВійна росії проти України розпочалася в Маріуполі повномасштабним вторгненням ворожих військ 24 лютого 2022 року. Зимовий ранок примусив мирних людей зразу шукати вихід із міста, шукати більш безпечні місця для збереження життя.
«Абсолютно беззахисна людина похилого віку, страждаюча хронічною хворобою Паркінсона, у неї тремтять ручки, стан міг погіршитися через стрес», - писала її донька, розшукуючи любу матінку Людмилу Олександрівну Бескоровайну серед тисяч маріупольців. Жінка не могла сама боротися з воєнними труднощами. Їй допомогла сестра Інна, тому разом вони знайшли прихисток в центрі міста, в Драмтеатрі. Тут була можливість отримати їжу, яку готували для всіх, хто переховувався від російських обстрілів. Їжу, воду, медикаменти привозили волонтери та українські воїни.
Але 16 березня 2022 року російські війська цілеспрямовано скинули бомбу на Драмтеатр. Тут Бескоровайна Людмила Олександрівна загинула разом з багатьма маріупольцями.
Похована разом з сестрою Онищенко Інною на Старокримському кладовищі Маріуполя.
БільшеПовномасштабний наступ росії перевернув життя українців. Одними з перших ворога відчули маріупольці – жителі міста біля моря прокинулися 24 лютого від розривів снарядів. Це було пекло. перші дні війни люди сподівалися, що все минеться, та нічого страшного не станеться. Але вже пізніше стало зрозуміло, що ворог націлений жорстоко.
Владислав Бєдняков, 26-річний чоловік, залишався в місті, з надією на краще. Але 10 березня, під час готування їжі, він зазнав смертельних уламкових поранень через розвив снаряду. Серце Владислава перестало битися. Відомо, що у нього залишилася мати.
БільшеАнатолій Савелійович Бєлов проживав у Маріуполі, де і настигла його російська повномасштабна війна. Уже колись війна пройшлася важким дитинством по його долі. Але мужньо чоловік витримав, плекав надію на тиху мирну старість на заслуженому відпочинку. Весною дружня родина могла б вітати його з 80-річчям. Але теплу очікувану весну затьмарила російська навала. Окупанти руйнували все, що десятиліттями створювали мирні мешканці Маріуполя.
Від усіх рідних Тетяна дякує любому батькові, чоловікові, дідусеві за його постійну любов, увагу, турботу. Але каже про це з невимовним болем та скорботою, бо війна забрала життя Бєлова Анатолія Савелійовича 31 березня 2022 року. В той воєнний час у Маріуполі було майже неможливо зберегти здоров’я, зберегти життя.
БільшеБистрай Віталій помер у Маріуполі під час окупації міста російськими загарбниками.
Навесні, коли ворог нещадно атакував місто, люди опинилися в пастці. Втративши зв’язок, електро-, водопостачання, залишившись без тепла та постійному холоді, здоров’я багатьох сильно постраждало. Особливо тяжко було пенсіонерам та старикам – вони вмирали не тільки через обстріли, а й холод, брак їжі та води.
В таких страшних умовах знаходився й Бистрай Віталій Володимирович. Тяжко переживаючи усі жахи війні, чоловік помер від хвороби серця, яка усугубилася холодом та небезпекою навколо. Йому було всього 64 роки.
БільшеНіна Бичкова загинула 18 березня 2022 року біля підвалу Маріупольського будівельного коледжу. «Розповідали, що її розстріляли, а потім виявилось, що це були численні осколкові поранення. Та достеменно невідомо. Через деякий час тіло мами забрали. Попередньо – для поховання у братській могилі, де саме – не знаємо», – розповіла донька Юлія. Ніні Бичковій було 69 років. Народилася у Брянській області Росії. Закінчивши школу, переїхала в Україну – у Маріуполі здобула фах будівельниці. Одружилася. У пари народилося двоє дітей – спершу син, а потім донька. Ніна працювала у Маріупольському будівельному коледжі. Додатково ще підпрацьовувала, щоби дати своїй сім’ї все найкраще. «Мені здається, що вона постійно працювала і робила це заради дітей. Вона дуже опікувалась нами навіть тоді, коли ми вже були далеко не діти. До неї можна було звернутися по допомогу. Звісно, ми це робили рідко, щоб не хвилювати, але її материнське серце завжди відчувало, коли щось не так. Вільного часу у мами майже не було, а коли зʼявлявся, то весь віддавала дітям і онукам. Вона була суворою матірʼю, їй потрібно було все контролювати, а от коли з'явились онуки – то любила їх по-іншому, дуже балувала», – розповіла донька Юлія. Останній раз донька розмовляла з мамою 2 березня, коли та була на роботі у коледжі. Днями туди якраз прилетіло. Уже 3 березня зв'язок із Ніною було втрачено. Коли у квітні Юлії вдалося вибратися з міста, вона шукала будь-яку інформацію про маму. «Через те, що міст підірвали та йшли активні бойові дії у районі Азовсталі, потрапити до неї було неможливо. Я почала шукати рідних через соціальні мережі, бо зв'язку з ними не було... Одного дня пролунав дзвінок. Мені повідомили, що мамуся загинула 18 березня 2022 року біля підвалу Маріупольського будівельного коледжу», – сказала Юлія. У Ніни Бичкової залишилися донька, син та онуки.
БільшеРуслан Білич загинув у Маріуполі в віці 36 років. Молодий чоловік втратив життя через пулю снайпера. Трагедія сталася 29 березня 2022 року під неподалік від будинку, де мешкав Руслан – на вулиці Азовстальській. Цей район постійно знаходився під обстрілами ворогів
До війни Руслан багато років працював різьбяром в ТЛЦ на заводі ««Азовсталь», мав стабільну роботу.
Рідні Руслана написала: «Боляче навіть думати, що ми його більше не побачимо. Братику, ти залишив цей світ, але в наших серцях назавжди залишишся молодою, сильною, доброю, чуйною, повною життя людиною, найкращим братом і сином. Любимо безмірно. Стільки планів та невиконаних бажань... ».
Руслан Білич був захований на Троїцькому цвинтарі.
БільшеМирне життя Ольги Борисівни було наповнене дитячим сміхом, бо жінка працювала в дитячому садочку №59. Важка, відповідальна, дуже важлива праця, спрямована на виховання поколінь.
З початком повномасштабної війни росії проти українського народу, Маріуполь опинився в центрі бойових дій. Білоштентова Ольга залишалася в місті разом з матір’ю. Всіма силами вони боролися за виживання, коли місто залишилося без критичної інфраструктури. Ворог знищив її, знищував і житлові будівлі. Мирні люди гинули в рідному місті.
23 березня 2022 року Білоштентова Ольга Борисівна загинула у себе вдома від влучання снаряду. Невдовзі померла й її мати, бо не витримало серце.
Сусіди поховали їх біля будинку 138 по проспекту Будівельників в окупованому Маріуполі.
БільшеДанило дуже любив життя, був добрим та мужнім, обожнював свою сім’ю. Через рік він повинен був закінчити навчання, планував влітку одружитися з коханою дівчиною. Але все обірвалося…
13 березня Данило перебував разом зі своїми рідними в підвалі, будинок був розташований у районі магазину «Жигули».
У цей період окупанти цілодобово завдавали ударів – працювала авіація, літали міни, била важка артилерія. У момент удару по будинку, Данило побіг до квартири, щоб врятувати тата й бабусю, що знаходились там. Але ще один снаряд влучив через вікно у той момент, коли він намагався відчинити двері. Нажаль, Данило опинився у самому небезпечному місці та загинув у той самий час. Бабусю та батька вдалося врятувати через вікно.
Наступного дня спробували дістати тіло Данила, але його сильно засипало. Тіло пролежало два місяця і лише за допомогою спецтехніки Данила вдалося дістати. Останні гроші сім’я віддала, щоб захоронити сина та брата в окремій могилі. Йому було лише 22 роки.
БільшеБірюк Галина Василівна загинула приблизно 10 березня 2022 року в окупованому Маріуполі, за адресою вулиця Якова Гугеля, 14. Лежала біля підвалу, біля Нової пошти №3. Через потужні обстріли жінку не змогли поховати.
Галині Василівні виповнилося 74 роки в ті дні, коли в місті йшли важкі бої, коли російські загарбники продовжували повномасштабну війну. Всіма силами вона боролася за виживання в нелюдських умовах тогодення. Лівобережний район міста постійно обстрілювали. Палали зруйновані будинки, гинули цивільні люди.
БільшеЗ початку повномасштабної російської війни проти України маріупольські захисники мужньо стали на захист Батьківщини. В нерівних боях гинули патріоти. Ворог нещадно руйнував місто, свідомо нищив критичну інфраструктуру, залишаючи цивільне населення без життєво необхідного.
Олена Бірюкова, як і всі мешканці міста, намагалася вижити. Врятуватися від постійних прицільних обстрілів було майже неможливо.
14 березня 2022 року Бірюкова Олена Данилівна загинула під час ворожих обстрілів у окупованому Маріуполі. Жінка не встигла добігти до підвалу свого будинку, щоб сховатися від смерті. Її поховали у дворі будинку. Долю доброї, чуйної, життєрадісної Олени жорстоко обірвала війна.
БільшеІгор Костянтинович Блещинський залишався в Маріуполі, коли російські війська вдерлися в місто під час повномасштабного вторгнення. Він не спішив покидати домівку, бо переживав за своє нажите добро. Ширилися чутки про мародерство у місті. Всім було важко врятуватися від війни, яка знищувала місто та його мешканців. Постійні прицільні обстріли, авіабомбування майже не давали шансу на порятунок.
15 березня 2022 року 59-річний Блещинський Ігор Костянтинович загинув на подвір’ї власного будинку під час російської окупації Маріуполя.
БільшеВ період важких боїв у Маріуполі Владислав Блохін проживав у місті. Нажаль, молодий чоловік загинув 22 березня 2022 року, коли окупанти перетворили життя людей на неймовірні страждання. Під постійними прицільними обстрілами, авіабомбуваннями потрібно було десь дістати воду, їжу, ліки. Без тепло-, газо-, електропостачання, без зв’язку люди допомагали один одному.
22 березня Владислав загинув. Він гасив вогонь палаючого від обстрілів будинку за адресою Малофонтанна, 69-71, рятував життя жінки та маленької дитини. Як повідомила Ірина, її любий брат отримав осколкові поранення. Вчасної медичної допомоги не було, в лікарні на 17 мікрорайоні залишалося його тіло. У рідних неме інформації про поховання Блохіна Владислава Миколайовича.
БільшеРазом з колишнею дружиною Асею Бегляровою заснували у Маріуполі івент-агенцію "31 июня", пізніше ще театр свята «Крібле-Крабле». Був підприємцем, працював ведучим на весіллях, звукооператором. Разом із Асею вони ввели новий формат весіль, який назвали антитамада. Їхній підхід кардинально відризнявся від конкурентів. Пізніше вони стали активно працювати у сфері дитячих свят.
Денис разом з Асею піднялися до своєї квартири 23 березня, щоб узяти потрібні речі. Але у той час розпочалася ракетна атака і вони зазнали смертельних поранень.
Більше23 березня 2022 року, в період окупації, Ірина Володимирівна Бобкова отримала поранення. Обстріл, який прийшовся на район 1 школи міста Маріуполя, забрав життя Ірини. Хоча жінка боролося за життя та потрапила в лікарню в Донецьк, 15 квітня її серце перестало битися.
Ірина Володимирівна була вчителем математики, працювала в «Маріупольській загальноосвітній школі №57». Ірина дуже полюбляла свою роботу, завжди намагалася дати дітям більше не тільки знань, але любові, навчити мислити та дати ті навики, що будуть потрібні в повсякденному житті.
БільшеБерезень та квітень здавалося були найжахливішими в житті маріупольців – російська окупації тримала місто в страху, люди гинули через обстріли, брак їжі, холод, відсутність медичної допомоги. Але й в травні життя навіть тих, хто вижив, було вкрай складним. Також люди вмирали по різним причинам. Трагічною була смерть пенсіонера Георгія Вікторовича Боброва, який загинув 19 травня у власній квартирі. Причиною стала пожежа, від якої дідусь отримав чисельні опіки, несумісні з життям. Про це розповіла донька Олена. «Він був гарний батько та дідусь», - з сумом ділиться Олена.
БільшеТяжкою смертю гинули люди в Маріуполі під час окупації міста російською армією. Трагічною та нелюдською була загибель Валентини Василівні Бобрової. Літня жінка, якій в червні мало виповнитися 85 років, була вбита у власній квартирі 16 березня внаслідок ворожого обстрілу. Через те, що в будинку розпочалася пожежа, тіло Валентини Василівни згоріло. Про це з біллю розповіла донька Олена. «Вона була гарна жінка та матір», з неймовірним сумом згадує Олена.
Більше11 квітня 2022 року від отриманого уламкового поранення загинула Олена Бовкун. Повномасштабне вторгнення росіян вона зустріла в Маріуполі, намагалася вижити, допомагала іншим. Але черговий обстріл ворога забрав життя прекрасної жінки. Трагедія сталася за адресою вулиця Азовстальська, 7. Цей район особливо нещадно винищувався загарбниками, тому що був розташований поруч з заводом «Азовсталь», де переховувалися захисники міста.
На момент загибелі Олені Бовкун було 55 років.
БільшеВ Маріуполі добре відомий згорілий будинок Маріупольської управління СБУ в центрі міста. Він міг повідати про те, хто на цій території боронив вільну Україну в травні 2014 року. Були загиблі, були поранені, хтось зник завчасно. Разом з «Азовом» майор Богач зачищав місто від «всякої проросійської наволочі», - згадує колишній радник заступника міністра оборони України Василь Будик. Поряд було багато зрадників в погонах. Тому в 2015 році проти Богача Василя Володимировича була сфабрикована карна справа, потім – непрості 3 тижні в Бахмутському СІЗО. Добре, що справа розбилася в пил, та вже підполковником Богач продовжував виконувати службові обов’язки.
24.02.2022 росія лавою смерті вторглася в Україну, в Маріуполь. Богач Василь та ще 2 співробітники залишилися в місті, продовжували працювати. Коли місто опинилося в оточенні, Василь з колегами стали на оборону Маріуполя разом з «Азовом». Бої були смертельні.
4 квітня він отримав важке поранення, довго був лежачим в шпиталі на «Азовсталі». Територія обстрілювалася. Навкруги пекло, біль, страждання, запеклі бої. 08.05.2022 року в результаті авіаударів було знищено шпиталь «Азовсталі». Там загинув і мужній патріот підполковник СБУ Василь Богач.
У нього залишилися двоє дітей, дружина, мати.
БільшеЯк і більшість українців, молодий активний Григорій розвивався, формуючи світогляд у мирному Маріуполі. Серед його захоплень була кінологія, що свідчить про його цілеспрямованість, небайдужість, витримку, твердість характеру, наполегливість. Бо саме такі риси потрібні для виховання собаки, догляду за нею.
Під час повномасштабного вторгнення російської армії в Україну Григорій проживав у Маріуполі. Всі жахи війни випали на долю міста та його жителів. Кожен мав надію врятувати своє життя, намагався допомогти тим, хто опинився в такій надскладній та небезпечній ситуації. Поряд були рідні, сусіди, чужі люди, голодні тварини. Від 24 лютого 2022 року з кожним днем ставало все важче роздобути воду, їжу, медикаменти, обігрітися, знайти безпечне місце, бо ворог оточував Маріуполь, залишаючи мешканців без елементарних умов життя.
15 березня 2022 року, в трагічні дні російської окупації, загинув Багаченко Григорій Степанович. Наталія Багаченко з невимовним болем каже, що Григорій «загинув від осколкових поранень». Це сталося під час російських обстрілів, які масовано велися по житловим та іншим будинкам у Маріуполі. Так безжально війна обірвала щасливе життя молодого чоловіка.
БільшеОлександр Володимирович Богдан загинув у Маріуполі навесні 2022 року, коли російська армія прийшла «визволяти» українців. Чоловік пережив страшний березень, коли постійні обстріли, холод, бра їжі та води забирали життя десятків тисяч людей. Росія використовувала авіацію – жахливі бомби падали на житлові будинки та не залишали шансів.
У квітні 2022 року Олександр Богдан попав під обстріл – вибуховою хвилею його відкинуло. Чоловік отримав чисельні поранення, не сумісних з життям. Буквально місяць до цього, 6 березня, йому виповнилося 61.
Олександр Богдан працював митником. Чоловік полюбляв спорт та вів здоровий спосіб життя.
Олена, донька Олександра розповідає, що її батько був надзвичайно добрим. Він дуже піклувався нею та намагався оберігати від поганих новин. Олександр був завжди оптимістично налаштований, дуже любив життя. З рідних у нього залишилося тільки донька.
БільшеРоман Богданов загинув 5 березня 2022 року, коли росія наступала на Маріуполь. Він отримав поранення та лишився життя через неможливість дістатися до лікарні. На той момент у місті майже не було зв’язку та викликати швидку не вдавалося. Рідні повідомляють, що Роман був похований, але вони досі не можуть дізнатися де саме та коли. В жодному журналі немає даних про Романа Богданова.
Дружина Романа, Валентина, розповіла, що чоловік працював муляром у жітлово-комунальному підприємстві, багато працював, щоб забезпечити свою родину всім необхідним. «Роман дуже полюбляв своїх дітей, любив життя. Він був добрим, чуйним, завжди приходив на допомогу іншим – просто не мі пройти повз чужої біди», - розказує Валентина про коханого чоловіка. Роман Богданов також дуже полюбляв тварин, особливо собак породи німецька вівчарка.
БільшеОборонними важкими боями зустрів Маріуполь початок російської повномасштабної війни проти України. На підступах до міста захисники робили все можливе, аби стримати ворога.
Як і багато маріупольців, Олександр Богодиця залишався в цей час у місті. З перших днів точилися важкі бої на підступах до Маріуполя. Нестерпними були потужні обстріли, які з кожним днем ставали щільнішими. Цивільні мешканці гинули в неймовірно важких умовах існування. Більше ставало постійних авіабомбувань окупантів по місту.
Як розповів Павло, 22 березня 2022 року Богодиця Олександр Вікторович, людина найдобрішої душі, «загинув під час обстрілу, від осколків бомби в районі іллічівського райвиконкому».
Поховали Олександра Вікторовича біля церкви за будинком райвиконкому.
БільшеБойко Елеонора – красива, яскрава, добра. В її очах була радість та щастя. Доки в рідний Маріуполь не пришли російські визволителі.
Елеонора працювала інженером КП "Маріупольгорводоканал" – мала стабільну роботу, де займала своє місце та комфортно себе почувала. Мала сили, щоб жити, строїла плани, була активна та життєрадісна.
У березні 2022 російська армія проводила атаки на Маріуполь, не дивлячись на те, що в місті були сотні тисячі мирних жителів. Нещадно знищувались житлові будинки, під приводом, що там ховаються "нацисти".
26 березня під час чергової атаки росіянами, Елеонора Бойко загинула. Їй було 46 років.
БільшеЛариса Бойко загинула в Маріуполі під час окупації міста російською армією. Коли ворог почав наступ 24 лютого, Лариса Віталіївна разом з чоловіком перебували в місті. Пізніше в Маріуполі настала тяжка ситуація з їжею та водою. Тоді Лариса набирала воду для людей з джерела, що знаходилося за адресою вул. Підгородна, 12.
17 березня Лариса знов допомагала людям, як розпочався обстріл та снаряд упав поряд. Лариса Бойко загинула одразу. Сестра жінки розповіла, що знайшла сестричку без голови на дорозі…їй було усього 55 років.
Рідна сестра згадує, що Лариса була найкращою, дуже доброю та турботливою, намагалася завжди дбати та допомагати.
БільшеПочаток повномасштабного вторгнення росії в Україну супроводжувався наступами ворожих військ на різних напрямках. Маріуполь став форпостом на шляху російських окупантів. Багато цивільних залишалося в місті. Юрій Бойко – один з багатьох маріупольців, котрі намагалися вижити в окупації. Вижити в холоді, без води, їжі, медикаментів. Не було зв’язку, тому люди не мали можливості дізнатися про стан рідних та знайомих. Десь в окремих місцях міста вдавалося знайти тимчасовий зв’язок.
Бойко Юрій Олексійович загинув у березні 2022 року в окупованому Маріуполі. 47-річний чоловік отримав смертельне осколкове поранення, коли шукав зв’язок. Тіло лежало у дворі будинку 85Б по проспекту Миру.
БільшеЄвген Бойчук загинув у Маріуполі навесні 2022 року, під час окупації міста російськими загарбниками. Він працював на металургійному комбінаті в цеху експлуатації УЖДТ.
БільшеЗ 24 лютого 2022 року повномасштабне російське вторгнення несло смертельну загрозу кожному маріупольцю. Через бойові дії навколо міста люди шукали безпечні місця, допомагали один одному, як могли. Болгов Анатолій разом із сім’єю залишалися в Маріуполі. В цей період ворог знищив критичну інфраструктуру, залишивши цивільне населення без тепла, води, газу, електроенергії та зв’язку. Як вижити? Шукали воду в криницях, в пожежних колодязях. Але це було небезпечно.
9 березня 2022 року Болгов Анатолій Володимирович загинув, коли пішов за водою. З ним був син Дмитро, який теж загинув внаслідок смертельних осколкових поранень в голову.
БільшеСвітлана Іванівна Болобова загинула в Маріуполі 13 березня, коли росія скинула велику авіабомбу у район вулиці Грибоєдова, 38. Від отриманих поранень вона померла. В березні сусіди її поховали на городі біля будинку, а згодом тіло ексгумували та перепоховали на цвинтарі.
Син Світлани, Олександр, з сумом розказує: «Мама була неймовірно люблячою. Вона залишила в мене лише теплі та позитивні спогади. Безкінечно та всім серцем люблю її».
Світлана Іванівна Болобова працювала в мирному житті в міській лікарні №2.
Більше18 березня 2022 року російські військові обстріляли багатоповерхівку на проспекті Металургів, 117 у Маріуполі. Від влучання снаряду загинув 75-річний Євген Бондарев, його старша донька Юлія й онук Євген. Євген Бондарев народився у Краснодарському краї РФ. Коли був ще дитиною, сімʼя переїхала до Маріуполя. Вищу освіту за спеціальністю інженера-механіка здобув у Приазовському державному технічному університеті. До виходу на пенсію працював керівником цеху та директором підприємства «Азовзалізобетон». Колеги поважали Євгена. Він мав багато друзів. Із початком повномасштабного російського вторгнення в Україну Євген із дружиною Валентиною переїхали з Лівобережного району Маріуполя на проспект Металургів, 117 – до квартири старшої доньки Юлії, яка мешкала там з сином. Перед цими подіями 75-річний чоловік переніс операцію на серці й спускатися в укриття не міг. 18 березня 2022 дружина Євгена, Валентина, не була в помешканні доньки – вона пішла до їхнього з чоловіком дому на лівому березі, щоби взяти ліки. Євген із донькою та онуком саме були в квартирі, коли в багатоповерхівку на проспекті Металургів поцілив снаряд. Він пройшов через дах та 9-й поверх і дістався 8-го – саме там перебувала родина. Тіла загиблих згоріли, їх розчавило плитами. «Завдяки татові ми завжди відчували себе захищеними. Він був «центром тяжіння» нашої родини. У шлюбі з мамою прожив майже 52 роки. На роботі був талановитим організатором. У житті часто знаходив цікаві інженерні рішення, які сам реалізовував. Створив багато проєктів в агропромисловій та будівельній галузях», – розповіла про батька молодша донька Ольга Коншина. У Євгена Бондарева залишилися дружина Валентина, донька Ольга та троє онуків.
БільшеВ мирному житті Володимир формувався, як і багато інших українських дітей, які старалися досягти своєї мрії: школа, автодорожній технікум, закінчив бакалаврат ХНАДУ за спеціальністю інженер-механік. Вихованням хлопця найбільше займалися бабуся та дідусь.
З 2017 року служив у НГУ розвідником-снайпером, ветеран бойових дій. У серпні 2021 року пройшов курс молодого бійця та вступив до лав окремого загону спеціального призначення полку «Азов» Національної гвардії України Маріупольського гарнізону.
З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну стояв на захисті Маріуполя. Разом з побратимами старший солдат мужньо стримував російських загарбників. Надважкі умови, пекельні бої витримували українські воїни, захищаючи «Азовсталь», Батьківщину. Врятував декількох побратимів, доправивши їх на завод. 24 березня 2022 року старший солдат Володимир Бондаренко загинув у бою з російськими окупантами. Посмертно нагороджений орденом «За мужність» 3 ступеня.
«Відважний, рішучий, неймовірно добрий (попри його суровий вигляд), завжди позитивний, усміхнений і такий мужній. Вова завжди готовий був прийти на допомогу, навіть на відстані. Вже в окупованому Маріуполі казав, що все буде добре і заспокоював», - розповіла Вікторія, кохана загиблого героя.
Поховали Володимира Бондаренко у рідному селищі Краснопавлівка.
Більше12 березня 2022 року жителька Маріуполя Ірина Бондаренко отримала поранення в дворі свого будинку на лівобережжі міста. 16 березня вона померла в лікарні. Менш, як два тижні, жінка не дожила до 62-річчя. Ірина народилася та мешкала в Маріуполі. За фахом була кондитеркою. Під час пенсії працювала прибиральницею виробничих приміщень металургійного комбінату «Азовсталь». Разом із молодшим сином жила неподалік цього підприємства. Коли почалася повномасштабна війна, виїздити не планували. Сподівалися, що обстріли скоро припиняться. Після поранення 12 березня 2022 року Ірина ще два дні залишалася вдома – через потужні обстріли поїхати до лікарні не було змоги. «У неї була відкрита рвана рана стегна, пробита стегнова артерія. По сусідству жила медсестра, вона намагалася зупинити кровотечу. 14 березня синові вдалося відвезти маму до лікарні, але поранення виявилися несумісними з життям... Мама була щирою, доброю, працьовитою людиною. Виростила без чоловіка трьох дітей. Завжди приходила на допомогу. Дуже любила дітей та онуків, все для них робила. Нам її дуже бракує», – розповіла донька загиблої Оксана. В Ірини Бондаренко залишилися троє дітей і двоє онуків. Місце поховання загиблої невідоме.
БільшеМихайло Олександрович Бондаренко загинув у Маріуполі зранку 24 березня, коли готував їжу на вогнищі на подвір’ї будинку по вул.Миколаївський, 82. У той час він отримав уламкове поранення в спину. Свідками трагедії стали дружина та друзі. Разом з Михайлом від обстрілу загинуло ще 3 людини.
Через щільні обстріли поховати чоловіка не було можливості. Тіло Михайла Олександровича віднесли до автостоянки неподалік, вклавши до кишені дані про загиблого.
Більше24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну проти України. Маріуполь був одним із тих форпостів, куди ворог гатив з перших хвилин. Окупанти обстрілювали місто, руйнуючи критичну інфраструктуру, житлові будинки, відбираючи життя мирних мешканців. Люди страждали в постійній боротьбі за виживання в нелюдських умовах, створених росією.
2 березня 2022 року Бондаренко Раїса загинула під час війни в Маріуполі.
Жінка була пенсійного віку, могла б насолоджуватися життям на заслуженому відпочинку, тішитися становленням онуків, проводячи більше часу з сім’єю. Війна обірвала її життя.
Більше15-річний Данило Бондарєв загинув в Маріуполі навесні 2022 року, коли під час обстрілів окупантів снаряд влучив у підвал, де він з рідними ховався. Це трапилося в Центральному районі, по вулиці Зелінського, 98. Разом з Данилом загинула його молодша сестричка 6-річна Ксенія Нагуляк.
БільшеТетяна Сергіївна Борецька загинула в Маріуполі внаслідок отриманого уламкового поранення. Навесні 2022 року російська армія щільно обстрілювала місто, не даючи людям змоги ані виїхати, ані сховатися десь. Також майже не було медичної допомоги.
Близькі Тетяни Сергіївни розшукували, де похована їх рідна душа.
БільшеСім’я Тетяни Євгенівни Борисенко (Церковної) проживала в центральному районі Маріуполя, за адресою проспект Будівельників, будинок 62. Тут сусіди жили дружньо та завжди підтримували один одного.
Коли в ході російського повномасштабного вторгнення почалися бойові дії в Маріуполі, люди надіялися на будь-яку можливість вижити. Шукали безпечні місця, діставали воду, разом готували найпростішу їжу, зігрівалися біля багатть, допомагали медикаментами.
Але в тому жахітті обстрілів, пожарів людям похилого віку було тяжко. Зі слів сусідів стало відомо, що Борисенко Тетяна Євгенівна померла 9 або 10 березня 2022 року в своїй квартирі. Сусіди поховали жінку у дворі її будинку навпроти 8 під’їзду.
БільшеНадія Федорівна отримала від долі немало труднощів. Післявоєнне дитинство, юність в різні періоди становлення економіки країни. Пенсійний вік давав надію на те, що жінка зможе тішитися щастям своїх дітей, онуків.
На жаль 80-річній Надії Федорівні пройшлося виборювати право на життя під час повномасштабної російської війни. Маріуполь був під шквальним ворожим вогнем. Цивільні мешканці залишалися в окупації без життєво важливого.
22 березня 2022 року Борисова Надія Федорівна загинула в підвалі свого будинку за адресою проспект Будівельників, 92 в окупованому Маріуполі. Війна не пожаліла літню жінку. Місце її поховання не відомо.
БільшеВ ті часи, коли Ніна Власівна раділа успіхам та щастю своїх рідних, будучи в пенсійному віці, росія віроломно напала на Україну. Жінка не змогла виїхати з Маріуполя, який знаходився на дорозі загарбників. З перших днів у місті почалися масовані обстріли, важкі бої. Перевага в живій силі та техніці була на стороні ворога, але українські воїни захищали місто, стримуючи наступ окупантів. Всім мешканцям Маріуполя було страшно, адже допомоги не було. Літнім людям було важче пересуватися, знаходити воду, їжу, підтримувати стан здоров’я.
Ніна Власівна Бортнік похована 30 березня біля дитячого садка 129, що по вулиці Котляревського, 10 у Маріуполі. Як повідомили рідні жінки, вона «загинула в результаті бойових дій».
БільшеАнна Бочарова загинула 4 березня 2022 року в Маріуполі. Їй було 33. Під час бойових дій у місті Анна перебувала в 17 мікрорайоні. У її молодшої донечки 4 березня – день народження. Подруга Олена розповіла, що попри небезпеку, Анна шукала подарунок для дочки. Коли вдалося купити іграшку, вона була дуже щаслива. Та вийшовши з магазину, Аня не дійшла додому – прилетіла ракета. Осколки поранили її в живіт. Лікарі не змогли врятувати життя Анні, того ж дня вона померла. Анна Бочарова була мешканкою Маріуполя. Працювала на металургійному комбінаті імені Ілліча. Любила життя, була турботливою матусею для двох донечок. «Вона була дуже доброю, чуйною. Дбайливою і ніжною мамою для своїх двох крихіток Арішки і Кірочки», – написала про загиблу подруга Олена. В Анни Бочарової залишилися дві маленькі донечки та мама.
Більше
Війна, яку розпочала росія проти України 24 лютого 2022 року, принесла багато лиха в Маріуполь. Мирні люди надіялися перечекати якось період вторгнення російської армії, але це були не тільки бої, це були постійні обстріли, авіаудари по цивільним будинкам, по інфраструктурі.
Почалися важкі часи окупації міста. Сховатися було майже неможливо, бо бомби влучали так, що зносили цілі будинки, де гинули від поранень, у вогні та під завалами мирні мешканці.
Бражников Володимир – один із тих, хто наважився виїхати з міста в безпечне місце. Шансів було мало, але залишатися було дуже небезпечно.
11 квітня 2022 року при спробі виїхати з окупованого Маріуполя під обстрілами загинув Бражников Володимир Миколайович та його жінка Валентина.
«Він був справжнім старшим братом – турботливим, люблячим, уважним. Ніколи не забудемо та не пробачимо», - безмірно горює сестра Ольга.
БільшеРазом з чоловіком Володимиром, Валентина знаходилася в Маріуполі в ті страшні часи російської навали в Україну. Місто здригалося від авіаударів, які заганяли людей в підвали. Ті, хто був у підвалах, надіялися врятувати своє життя від обстрілів, але такі місця не могли врятувати від авіабомб. З 24 лютого 2022 року в Маріуполі точилися запеклі бої в різних районах міста. Знеструмлений Маріуполь без газу, без тепла, без води, без їжі, без допомоги, в повній ізоляції від України знаходився під масованими обстрілами з суші, з моря, з повітря. Дуже мало людей виїхали до початку окупації.
Але кожен день хтось намагався виїхати, вивезти рідних з пекла російської навали. Зелених коридорів не було.
При спробі евакуюватися від маріупольської церкви загинула під обстрілами Бражникова Валентина Володимирівна та її чоловік Володимир Миколайович. Вони знаходилися на набережній, коли потрапили під масований обстріл. Мирні люди, які їхали, щоб врятувати своє життя, загинули від війни, яку розпочала росія проти України. Про подробиці цієї трагедії розповів Ользі Божко (сестрі Володимира) священик, який чудом вижив в цій трагедії.
«Розумом розумію, що їх більше нема, а серце не приймає», - в розпачі говорить Ольга Божко.
БільшеЛітнім людям Маріуполя, як і у всій Україні, надзвичайно важко виживати в період війни. Усіма своїми стараннями, наполегливою працею вони заслуговують на те, щоб радіти щастю та успіхам рідних дітей, онуків.
Але цинічну жорстоку війну проти України росія розпочала з ранку 24 лютого 2022 року. Маріуполь страждав від постійних ворожих ударів по житловим будинкам мирних жителів. Через розбиту ворогом критичну інфраструктуру місто залишилося без життєво важливих умов: без води, газу, електрики, тепла, медикаментів.
Браславська Ніна Володимирівна важко переживала окупацію, воєнні дії в місті. «24 березня 2022 року зупинилося серце нашої мамочки...» - так з невимовним болем, з великою любов’ю розповіла Анна, донька Ніни Володимирівни. Війна забрала у рідних найдорожчу людину.
БільшеРаїса Олександрівна Брегеда загинула в Маріуполі 17 березня 2022 року, коли російська армія штурмом захоплювала місто. Разом з сім’єю вона проживала на пр.Миру, 123-а. Цей район щільно обстрілювався та в будинок були попадання. Раїса Олександрівна разом з чоловіком перебралися в підвал сусідньої багатоповерхівки. Вона хворіла на цукровий діабет, дуже слабкувала через стрес, обстріли, втрачене житло. Потім знепритомніла та впала. Скоріш за все, у Раїси Олександрівни стався серцевий напад, після якого вона померла.
Рідні – чоловік Іван Сергійович та зять Олександр Романенко – змогли поховати її тільки 27 березня, під обстрілами, на території 2-ої міської лікарні.
Брегеда Раїса Олександрівна була пенсіонеркою. У минулому працювала бухгалтером у Маріупольській дистанції сигналізації та зв'язку Донецької залізниці.
Донька загиблої, Вікторія Іванівна, згадує: «Вона була добра матуся, любляча бабуся, кохана дружина. Співчутлива, чесна, порядна».
БільшеВ’ячеслав Іванович Брезицький проживав у Маріуполі зі своєю родиною, тут і працював. Мріяв більше часу проводити з сім’єю на заслуженому відпочинку. Але повномасштабна російська війна все змінила.
З перших днів ворожого вторгнення маріупольці опинилися заручниками окупаційних намірів російських військ. В’ячеслав Брезицький, як і всі маріупольці виборював у долі право вижити під постійними обстрілами, авіабомбуваннями, при зруйнованій критичній інфраструктурі.
27 березня 2022 року 62-річний Брезицький В’ячеслав Іванович загинув в окупованому Маріуполі.
БільшеСпортсмени – люди особливі своєю витривалістю, працелюбством, силою духа, стремлінням до перемоги, цілеспрямованістю. Таким був Валерій Брюхов. Його життя сповнено жаги до перемог, до подолання перешкод на своєму шляху життя. Таким він був в ті роки, коли піднімаючи штангу, ставав чемпіоном . Його рекорд не завжди могли подолати інші спортсмени. Чоловік працював над собою, був прикладом для інших.
Нажаль, в період свого життя, коли мав би насолоджувати досягненнями рідних, друзів, знайомих, тішитися спілкуванням з сучасниками, вдерлася в Маріуполь російська війна. Окупанти не щадять нікого, їм байдуже до чемпіонів. Їх завдання – оточити Маріуполь. Постійними обстрілами, авіабомбуваннями російські загарбники вбивали, знищували все, що траплялося на їх шляху, нищили інфраструктуру, житлові будинки. Як може витримати людина присутність такого агресора, постійний страх смерті?
22 березня 2022 року Брюхов Валерій Андрійович загинув в Маріуполі, окупованому російськими військами. Євгенія каже, що у чоловіка «не витримало серце». Навіть серце спортсмена не витримало... Війна зупинила його прагнення жити.
БільшеУ березні 2022 року Маріуполь не насолоджувався весною, бо уже побачив, відчув біль, горе, відчай війни, російської навали. З 24 лютого Маріуполь обстрілювали, бомбили, підпалювали, знищували. Люди в розпачі, в паніці, в безвиході. В місті було зовсім мало бомбосховищ, не вистачало їжі, ліків, води. Не було газу, електроенергії, тепла, зв’язку. Часто старі немічні одинокі люди були залишені напризволяще. Якщо залишалися живими їх рідні, то прийти на допомогу не могли через постійні масовані обстріли. Немало було випадків, коли діти намагались провідати рідних, допомогти їм, але в дорозі самі гинули від російських обстрілів.
26 березня 2022 року в Маріуполі загинула пенсіонерка Валентина Булгакова. Вона проживала на вулиці Сурикова, 28. ЇЇ життя забрала пожежа, яка спалахнула від влучання російської ракети в будинок.
Після закінчення Ставропільського педагогічного інституту, Валентина Петрівна працювала вихователькою, вчителькою. Любила і знала свою роботу. «Моя мама дуже любила дітей. Працювала в дитсадочку, викладала в педагогічному училищі в Дніпрі. Світла, доброзичлива людина», - з глибоким болем згадує донька загиблої, Марина Булгакова.
БільшеВіталій Бураков проживав у Іллічівському районі Маріуполя, коли російські війська атакували Україну, розпочали повномасштабну війну. Мешканці міста всіма силами захищали себе та своїх рідних, шукаючи безпечні місця в бомбосховищах чи інших укриттях.
Ворог штурмував місто, постійно обстрілюючи територію з моря, з повітря та з суші. В результаті обстрілів горіли, руйнувались будівлі, гинули цивільні мирні маріупольці. Виїхати з міста було важко та небезпечно.
В такі часи загинув 48-річний Бураков Віталій. Трагедія сталася 17 березня 2022 року в центральному районі окупованого Маріуполя.
БільшеЖиття Тетяни Олександрівни було тісно пов’язано з обраною професією вихователя.Вона дуже любила дітей, старанно готувала різні методичні розробки для цікавих заходів у дитсадочку. Батьки та колеги поважали, шанували Тетяну Олександрівну за її відданість та щирість у роботі, у чуйному ставленні до дітей.
Все було б чудово, можна б насолоджуватися життям, якби не війна... 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, розрушуючи все на своєму загарбницькому шляху. В цей страшний період окупації, руйнівних смертоносних обстрілів в Маріуполі померла Бурдак Тетяна Олександрівна.
Іннеса, кума жінки, розповіла, що не було вчасно надано медичну допомогу, лікування, відсутність медикаментів та наслідки війни, - все це привело до загибелі Тетяни Олександрівни.
БільшеВіра Єлізарівна Бурдєєва померла в Маріуполі 19 травня 2022 року, не перенісши усі жахи окупаційного життя в Маріуполі. Жінка була ветераном Великої Вітчизняної війни, вона народилася в 1926 році.
Навесні 2022 року, коли росія пішла війною на Україну, маріупольці опинилися в край важких умовах. Не було електропостачання, води, не вистачало їжі, в місті не було медичної допомоги, люди виживали, як могли.
БільшеЯк і будь-яка мати, Ольга Никифорівна раділа своїй родині. Турботлива, любляча, вона завжди була поряд. Донька Наталія каже, що і в радості, і в важкі часи мати підтримувала своєю любов’ю, добротою, увагою. В дитинстві жінка пережила важкі повоєнні поневіряння, тому мріяла, щоб її родина була дружна, терпелива та любляча.
Страшна війна не давала людям можливості допомогти рідним, захистити їх. Розрухи, пожари, смерті, голод, холод, хвороби, які принесла російська окупація, вбивали людей. Літнім людям було важко без належної медичної допомоги. Через прицільні обстріли мешканці міста не могли переміщатися, а без зв’язку навіть інформації не було.
28 березня 2022 року маріупольчанки Буркут Ольги Никифорівни не стало. З невимовним болем донька каже, що не могла врятувати рідну неньку від цієї проклятої війни.
БільшеБагаторічна праця Бурлаченко Людмили Олександрівни була покликом її життя. Як вчителька початкових класів, вона намагалася навчати та виховувати дітей різнобічно. Перші вчителі мають неабиякий вплив на подальший розвиток дитини. Людмила Бурлаченко працювала в Маріупольській спеціальній школі №37. Її любили учні, поважали в колективі, цінували професіоналізм та вчительський досвід.
В період російської окупації Маріуполя Людмила Олександрівна залишалася в місті. Надзвичайно важко виживали мирні мешканці під сильними обстрілами, в холоді, при нестачі їжі, води, медикаментів, при відсутності тепла та електроенергії.
Пенсіонерки Бурлаченко Людмили Олександрівни не стало у січні 2023 року. Причиною став голод, фізичне виснаження, страх смерті під обстрілами. Не витримало серце.
БільшеФедір Леонидович Бурлаченко працював у Маріуполі в КП «МТТУ» водієм тролейбуса. Мав чудову родину, у нього були діти та онуки, які його обожнювали.
Федір залишався у місті Маріуполі, коли розпочалася війна. Спочатку люди не вірили, що може статися щось жахливе. Але вже у березні, коли зникле світло, газ, вода, зв’язок, жителі розуміли, що все дедалі гірше.
10 березня 2022 року Федір Леонидович отримав сильне уламкове поранення. Його доставили у міську лікарню №2. Але, нажаль, його не змогли врятувати.
Російські загарбники відібрали життя доброго, світлого чоловіка.
БільшеСергій Буров – справжня людина-легенда міста Маріуполя. Він відомий письменник, історик, краєзнавець, кінематографіст, який присвятив своє життя вивченню історії рідного краю. Народився у 1937 році, закінчив Маріупольський металургійний інститут, працював на «Азовмаші», став кандидатом технічних наук. Сергій Давидович присвятив промисловому виробництву понад 40 років, а після роботи вивчав історію Маріуполя, любов до якого прищемила йому мати Олександра Петрівна.
«Мариуполь. Былое», «Маріуполь та маріупольці» – його краєзнавчі книги, які зібрали багатий правдивий, точний, достовірний матеріал про живі історії минулого Маріуполя. «Інтелигент і чуйний історик, дуже скромна людина та справжній маріуполець», – так згадує про Бурова С.Д. Олена Калантай, головний редактор газети «Приазовский рабочий».
Він створив 983 випуски передач про Маріуполь, які вечорами дивилися місцяни на телеканалі «Сігма», відкриваючи для себе невідомі сторінки минулого Приазов’я.
Почесний громадянин Маріуполя, член Союзу журналістів України, Союзу кінематографістів України, літературного об’єднання “Азов’я” Сергій Давидович жив Маріуполем і в свої 84 роки став жертвою російської окупації в Маріуполі, коли масовано обстрілювали, вбивали, рушили будинки, рушили історію та культуру нашого міста. Племінник Сергій Черних повідомив, що Сергій Давидович помер після важкої хвороби, через декілька днів після смерті своєї дружини Валентини, на початку квітня 2022 року в блокадному Маріуполі.
Буров Сергій Давидович робив усе, аби пам’ять про Маріуполь не зникла.
БільшеВалентина Бурова загинула в Маріуполі у власній квартирі 16 березня 2022 р. Через ненадання медичної допомоги зупинилося серце.
У пекельному березні Валентина Іванівна виживала разом із чоловіком, Сергієм Буровим, відомим краєзнавцем, письменником, журналістом, Почесним громадянином Маріуполя. Подружжя жили в багатоповерхівці на вул. Троїцькій. До підвалу не спускалися. Переховувалися у квартирі. 16 березня Сергій Давидович підійшов до супруги. Вона сиділа в кріслі, навпроти телевізору. Доторкнувся до її плеча. Але жінка вже була холодною.
"Я змогла дістатися їхнього будинку наприкінці березня. Зустріла сусідів. Вони і сказали, що тьотя Валя померла 16 березня. Її винесли на подвір'я. Положили до розбитої автівки. Там ще були трупи. 19 березня їх вивезли, але куди - досі не відомо. Я шукала тьотю. Проте результату - жодного. Місце поховання невідомо", - розповідає племінниця Ганна.
Пані Валентина допомагала Сергію Давидовичу писати репортажі про Маріуполь. Була соавторкою книг "Мариуполь. Былое", "Мариуполь и мариупольцы". Вони дихали одним повітрям. І не уявляли життя один без одного. Разом Валентина Іванівна та Сергій Давидович прожили 60 років. Чоловік пережив дружину на 15 днів. 31 березня його серце також зупинилося.
"Валентина Іванівна, наша тьотєчка Валечка, була для нас взірцем людини, фахівця, жінки, дружини. На її день народження завжди було багато людей. Родина, друзі, колеги, знайомі. Телефон 2-3 доби міг не замовкати. Це і не диво. Жіноча мудрість, доброта і, водночас, життєва стійкість та професіоналізм приваблювали оточуючих. Великою підтримкою та сенсом життя був її чоловік, Буров Сергій Давидович, відомий металург та краєзнавець Маріуполя. Так разом і пішли в березні 2022 року. Через відсутність медичної допомоги, через стрес та холод", - згадує племінниця Ганна Іванова.
БільшеІвана Миколайовича Бурцева добре знали жителі Лівобережного району, де був Хлібозавод, бо він був головою гаражного кооперативу «Лада».
Багато років займався справами кооперативу, сумлінно та старанно керував справами, допомагав власникам гаражів, завжди тримав руку на пульсі. Був активним, добрим та відкритим.
Іван Миколайович проживав неподалік кооперативу «Лада», за адресою вул.Ломізова, 14. У березні, коли російські загарбники нещадно знищували місто, він перебував тут, у районі, що розташовувався поблизу заводу «Азовсталь». Росіяни не залишали тут живого місця – будинки палали, люди вмирали у підвалах через масові обрушення, не було змоги дістати воду, їжу. Це було справжнє пекло.
У березні, коли люди почали намагатися евакуюватися своїми силами, таку спробу зробив й Іван Миколайович. Але через обстріли, це не вдалося. Невдала спроба відбилася на здоров’ї – через хвилювання, страх, він зазнав сердечний напад.
Після усіх подій росіяни прибирали докази своїх злочинів – вони зносили усі дома у цьому районі. Наразі за долю гаражного кооперативу «Лада» воюють ті, хто мав там гаражі. Люди намагаються повернути права на свою власність та не дозволити забрати в них останнє.
БільшеЗ початку повномасштабного вторгнення росії в Україну маріупольці жили у розумінні, що від них зараз нічого не залежить. Найбільше, що зміг зробити Володимир Бутт, який знаходився в той страшний час у місті, знайти безпечне місце для захисту життя. З часом стало зрозуміло, що так захистити себе було майже неможливо. Від 24 лютого 2022 року Маріуполь знаходився під постійними обстрілами. Від них завалювалися будинки, гинули люди.
Володимир тимчасово мешкав у друзів у мікрорайоні «Черьомушки», де виживав сам та допомагав іншим. 4 квітня пішов на Піщанку до брата Сергія, щоб принести води. Дорогою, на вулиці Латишева, потрапив під російський мінометний обстріл, 53-річний чоловік загинув разом з іще п’ятьма людьми.
«Його особу встановили за візитками в кишені. Разом з десятками інших маріупольців він лежав на складі поштової компанії на «Черемушках». Де його поховали – невідомо», – розповіла племінниця загиблого Поліна Бутт.
В мирний час Володимир народився та проживав у Маріуполі. Жителі знали та цінували його творчість, в якій немає вигадок. Музикант, засновник культового маріупольського гурту «Тіллоттама», він співав, грав на барабанах та гітарі, знімав кліпи, записував пісні.
«Справжній у всьому», «любив життя і брав від нього все», – так згадують про нього рідні, друзі, які пам’ятають талановитого музиканта, сильною та хорошою людиною.
БільшеОльга Яківна Бухтоярова живцем згоріла у власній квартирі в 4 будинку по Морському бульвару. Це сталося о 6 ранку 20 березня 2022 року, коли російські загарбники наносили удари по житловим будинкам у Лівобережному районі. П’ятиповерхівка загорілася, й люди не були спроможні спастися. Такою страшною смертю росіяни вбили 82-річну пенсіонерку Ольгу Яківну Бухтоярову.
Більше24 березня 2022 року загинув Вагнер Микола Андрійович.
Він проживав у Маріуполі. Коли розпочалася повномасштабна російська війна, не виїхав із міста. Місяць воєнних дій – місяць виживання мешканців Маріуполя. Російські війська знищили критичну інфраструктуру. Ворог вів постійні масовані обстріли, безжально знищував все. Цивільні люди знаходились під смертельною небезпекою.
Микола Вагнер загинув у дворі свого будинку за адресою вулиця Лютнева, будинок 24, від мінометного обстрілу. Встиг нагодувати сусідку (жінку похилого віку), але не встиг дійти додому, коли дві міни упали поряд з ним. Мирний чоловік, який робив добро, був убитий ворожою міною.
БільшеОлександр Вайчуліс жив та працював у Маріуполі. Був монтажником санітарно-технічних систем та устаткування 4 розряду в ЖКП Азовжитлокомплекс.
Російське вторгнення Олександр зустрів у місті. На початку березня, коли обстріли становилися все сильнішими, зникле енерго-, водопостачання, пропав зв’язок, чоловік пішов із собакою за водою. Але так і не повернувся.
Вайчуліс Олександр загинув 2 березня 2022 року в Маріуполі під час бойових дій.
БільшеП'ятирічна Єлизавета Вакуленко загинула в Маріуполі 20 березня 2022. Ліза народилася в місті Пологи Запорізької області. З часом мама разом із нею переїхала до цивільного чоловіка, який мешкав у Маріуполі. Подруга сім’ї Вікторія розповіла, що Ліза любила прогулянки. Мала подружок у садочку. Часто їздила з мамою на море. Дівчинці подобалось бігати навколо фонтану в Театральному сквері. Вона мріяла про те, як буде ходити до школи. Разом із мамою Ліза мешкала на лівобережжі Маріуполя, яке з перших днів повномасштабної війни потрапило під щільні обстріли. Безпечно вибратися звідти було практично неможливо. Дівчинка з мамою ховалися від обстрілів у підвалі п’ятиповерхівки на бульварі Меотиди, 8. 20 березня, коли будинок загорівся, мати з донькою вибігли на подвір'я і потрапили під мінометний обстріл. Разом з ними загинули ще 4 людей. Єлизавета з мамою поховані у селі Виноградне. У дівчинки залишилися бабуся та дідусь.
Більше25-річна Яна Вакуленко загинула 20 березня 2022 в Маріуполі. Поряд загинула її 5-річна дочка Єлизавета. Яна Вакуленко була родом із міста Пологи Запорізької області. Там закінчила школу. «У школі Яна була активною, спортсменкою. Мала багато друзів. Була доброзичливою. Яна любила куховарити й вирішила навчатися на кухарку. Після закінчення Пологівського професійного ліцею вийшла заміж, народила донечку Лізу», – розповіла подруга Вікторія. Із першим чоловіком Яна розлучилася, а опісля познайомилася з чоловіком із Маріуполя. Переїхала до нього. Яна жила на лівобережжі Маріуполя, яке від перших днів повномасштабної війни потрапило під масовані обстріли російської армії. Безпечно вирватися звідти в інші райони міста було практично неможливо. Місцеві переховувалися у квартирах та приватних будинках, у підвалах багатоповерхівок та сховищах Міського палацу культури, в лікарнях і школах. Напередодні трагедії Яна з маленькою Лізою були у підвалі будинку на бульварі Меотиди, 8. 20 березня, коли дім загорівся від обстрілів, мама з донькою вибігли на подвір'я. Там їх накрив мінометний обстріл. Поряд загинули ще четверо людей. У Яни Вакуленко залишилися батьки та цивільний чоловік.
БільшеГанна Вакулюк працювала продавцем у магазині «Швабра». Вона залишалася в Маріуполі, коли російська армія віроломно напала на Україну. Разом із сином Іваном жінка намагалася зберегти життя. Вони підтримували одне одного, піклувалися, як могли. Потужні обстріли, авіабомбування приносили розруху та страждання. Люди ховалися в холодних сирих підвальних приміщеннях. Через відсутність води, газу, електроенергії готували з сусідами їжу у дворі, на багатті.
13 березня 2022 року 50-річна Вакулюк Ганна загинула внаслідок обстрілу, коли готували їжу біля під’їзду. Загинув там і її син Іван.
Сусіди поховали матір із сином у дворі будинку. Пепепоховані в червні 2022 року на Старокримському кладовищі.
Більше24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну проти України. Ворог цілеспрямовано зруйнував критичну інфраструктуру Маріуполя, загнавши голодних людей у підвали. Оскільки Вакулюк Іван залишився в цей час в окупованому місті, то намагався разом з матір’ю вижити. Їх любов та турбота допомагали зберігати надію. Окупанти залишили місцян без води, тепла, їжі, газу, електрики.
13 березня 2022 року Вакулюк Іван загинув у дворі свого будинку 44 на вулиці Троїцькій, коли готували їжу біля під’їзду. Внаслідок обстрілу Іван отримав смертельні поранення, у нього відірвало ногу. Ганна – мати хлопця, загинула одразу. Їх 5-поверховий будинок згорів. У червні 2022 року перепоховані на кладовищі у Старому Криму.
До війни 31-річний працелюбний, відповідальний хлопець працював у телекомунікаційній компанії «Формат». Був старшим зміни у відділі технічної підтримки.
БільшеНаталія Андріївна працювала маневровим диспетчером на залізничній станції «Маріуполь-Порт». Відповідальність, уважність та працьовитість – якості, які допомагали їй організовувати та виконувати робочі завдання. У вересні 2021 року Наталія прийняла важливе для себе рішення: почати новий етап життя, вийти на пенсію. Надзвичайно любила свою родину, мріяла більше часу проводити з онучкою.
Але війна вбила всі мрії. Російські війська окупували Маріуполь, в місті багато людей були вбиті осколками мін, снарядів. Відсутність води, їжі, газу, тепла, електрики, зв’язку, медикаментів, постійні обстріли, бомбування, руйнування, смерть, страждання, біль людей – такою була весна в Маріуполі 2022 року.
«28 березня Наталія Андріївна вийшла з під’їзду забрати чайник, там ще дві сусідки стояли. Прилетіла міна, усі троє на місці загинули», - повідомила колега загиблої. Хлопці з двору зібрали розірвані тіла та поховали.
«Незадовго до загибелі Наталія купила машину, склала іспит на права, почала одразу ж їздити, будувала плани...»,- згадує колега. Всі мрії, плани Наталії вбила війна.
Більше24 лютого 2022 року російські загарбники відкрили повномасштабний наступ на Україну. Одним з перших ударів зазнав Маріуполь – красиве, квітуче місто на березі Азовського моря. В березні, коли зник зв’язок, електроенергія, водопостачання, не було тепла, підвозу продуктів – люди опинилися в пастці. Постійні обстріли росіянами усіх районів міста забирали життя дітей та дорослих – ворог нікого не шкодував.
Любов Олексіївна Вантула була пенсіонеркою. Людям похилого віку переживати події тієї пекельної весни було особливо важко. Жінка загинула 29 квітня 2022 року, за 2 години до евакуації – покинута у власній розбомбленій квартирі на пр.Нахімова, 104.
БільшеВарава Віктор – молодий 31-річнний чоловік, який проживав у Маріуполі та трагічно загинув зі своїм батьком Геннадієм під час масових обстрілів росією.
Віктор мав сім’ю, виховував дитину. Був добрим, відритим, працелюбним. Намагався дати сім’ї все необхідне, був старанним батьком та чоловіком.
14 березня, коли росія вела черговий обстріл, Віктор та його батько отримали смертельні поранення. Обидва загинули.
Ворог відібрав життя цивільного чоловіка, у котрого усі шляхи були попереду.
БільшеГеннадій Іванович – маріупольчанин, який прагнув жити. Працьовитий, добрий, світлий. Він мав гарну роботу, працював у КП «МТТУ» водієм автотранспортного засобу. Любив свою роботу, намагався її виконувати сумлінно.
Під час бойових дій залишався з родиною у Маріуполі.
14 березня 2022 року трагічно загинув разом із 32-річним сином Віктором Варавою через обстріл. Вони зазнали смертельних поранень, знаходячись на дворі будинку. З ними також загинула Вінцковська Наталя.
БільшеМеланія Василівна Васєва загинула в Маріуполі внаслідок обстрілу росіянами багатоповерхівки, де вона проживала. Жінка була в своїй квартирі за адресою вул.Черноморська, 20, але 5 березня по будинку було багато влучань. Після цього пенсіонерка більше не відчиняла двері сусідам. Ймовірно, саме в той день трагічно обірвалося життя Меланії Василівни. Але рідні досі не знають точну причину. Хоча й так зрозуміло, що якби не війна, яку розпочала росія, Меланія Василівна проживала б роки свого життя зовсім інакше.
Більше місяця тіло Механії Василівни пролежало в квартирі. Пізніше її поховали на Старокримському кладовищі.
БільшеЗ перших днів повномасштабної російської війни Маріуполь був одним з тих міст, що опинилося на шляху загарбника. Лють ворога виливалася в масованих обстрілах, авіабомбуваннях, які знищували житлові будинки. 82-річна Світлана Васєкіна залишалася в окупованому місті. Цивільні мешканці були в розпачі, шукали безпечні місця, намагалися виїхати із пекельних умов. Людям похилого віку було важко. Допомоги не було.
10 квітня 2022 року Васєкіної Світлани Іванівни не стало. Війна безжально прискорила закінчення її життя.
БільшеНаталія Василівна Василевська загинула в Маріуполі 11 березня 2022 року, коли ворожий снаряд прямим влучанням знищив її будинок. Наталія отримала несумісні з життям травми та загинула на місці.
Наталія Василевська в мирний час працювала медичною сестрою в комунальному закладі «Маріупольська загальноосвітня школа I-II ступенів №18 Маріупольської міської ради Донецької області».
Ті, хто знав Наталію з сумом згадують: «Світла, добра пам’ять. Назавжди залишиться в наших серцях». Вона була чудовою, світлою жінкою з великим серцем.
БільшеКоли розпочалося повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, Маріуполь став лакомою територією для ворога. Почалися цілеспрямовані масовані обстріли по житловим будинкам, по критичній інфраструктурі. Вони приводили до загибелі цивільного населення.
Родина Сергія Василенка, як і інші маріупольці, намагалася зберегти життя в умовах холоду, голоду, без води, зв’язку та медикаментів.
10 березня 2022 року Василенко Сергія Борисовича не стало. Він загинув на своїй вулиці, коли допомагав гасити пожежу, яку спричинили обстріли.
Похований у дворі 1-ої міської лікарні в окупованому Маріуполі.
БільшеСергій Василенко загинув у Маріуполі 10 березня 2022 року. У будинок, в якому переховувався Сергій, сталося пряме влучання снаряду. Сергій перебував разом зі своїм другом Хотиєнко Романом, який теж трагічно загинув. Обох чоловіків перепоховали на Старокримському кладовищі.
До війни Сергій Василенко працював у цеху експлуатації УЖДТ заводу «Азовсталь». Близькі та колеги згадують його як доброго, працьовитого та надійного.
БільшеЯк розповіли рідні, Володимир Дмитрович багато років самовіддано працював вчителем. Виховував своїх дітей, щиро ділився знаннями з іншими. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, чоловік залишався в рідному Маріуполі. Ворог нещадно руйнував усе, що затримувало його на шляху до окупації міста. Палали будівлі, гинули люди.
9 березня 2022 року під час обстрілу Володимир Васильєв був поранений у дворі. В лікарню його не взяли.
13 березня 2022 року Васильєва Володимира Дмитровича не стало. Був похований у дворі будинку 274 по бульвару Шевченка в окупованому Маріуполі.
Більше37-річна Надія разом з родиною мешкала в Маріуполі. Це був чудовий період життя для втілення своїх мрій, для реалізації задумів.
З 24 лютого 2022 року всі мрії та надії зникли з початком повномасштабної російської війни. Маріуполь не міг вберегти своїх жителів. Надія, її родичі, як і багато людей, залишалися в місті. Надіялися на скоре закінчення воєнних дій. Та обстріли не вщухали, посилювалися авіабомбування.
14 березня 2022 року Васильєва Надія загинула при прямому попаданні в будинок на 9 поверсі, на 23 мікрорайоні в окупованому Маріуполі. Разом з нею загинула мати Віра та дядько Мітя.
Похована Надія на Старокримському кладовищ
БільшеВенедикт займався професійно кікбоксінгом, ходив до місцевої дитячо-юнацької спортивної школи. Виступав на чемпіонаті України з кікбоксінгу серед дітей, юнаків та юніорів, де зайняв 3-те місце.
Венедикт перебував разом із рідними у себе вдома по вул.Троїцькій б.32, родина жила на 9-му поверсі. 12 березня був сильній обстріл та хлопець разом з батьком зазнали тяжких поранень. Батько Венедикта помер одразу, а хлопця сусіди доставили своїми силами у лікарню. Нажаль, через тиждень 19 березня Венедикт помер у лікарні.
БільшеНаталя Васильченко працювала практичним психологом в «Маріупольській загальноосвітній школі I-III cтупенів №29». Активна життєва позиція відчутно проявлялась і в основних напрямках її роботи в колективі. Хотіла допомогти кожному учаснику освітнього процесу.
Всі мрії, плани, сподівання Наталі обірвала повномасштабна російська війна. Ворог наступав з усіх сторін Маріуполя, постійно обстрілював місто. Цивільні мешканці залишалися вдома, але дуже скоро російська армія залишила людей без води, електроенергії, тепла, зв’язку.
Васильченко Наталя Володимирівна загинула під час виїзду із окупованого Маріуполя навесні 2022 року. Автівка, в якій вона їхала, підірвалася на міні біля с. Василівка.
БільшеСергій Миколайович – мешканець Маріуполя, який не зміг виїхати з міста, коли 24 лютого 2022 року страшними обстрілами нагрянула російська повномасштабна війна. Все навкруги лякало, бо від обстрілів спалахували, руйнувалися будівлі.
7 березня 2022 року внаслідок ворожих обстрілів Сергій Миколайович Василюк отримав поранення, від якого 21 березня загинув. З глибоким болем каже донька про важку втрату в сім’ї: «... ми б сиділи в теплому сімейному колі та раділи зустрічі, згадували б минуле та ділились враженнями від нового, якби не той фатальний день, коли батько отримав поранення». Російська війна принесла горе в родину, забрала найдорожче – життя рідного любого батька.
БільшеВіктор Вікторович Васіліка в мирному житті працював водієм автотранспортних засобів у комунальному підприємстві «Маріупольавтодор». Чоловік переїхав у Маріуполь близько 25 років потому, а сам походить з Сокирянщини (Буковина).
З початком війни Віктор перевіз родину до Чернівецької області, але сам пішов на фронт. Для нього було вкрай важливе захистити рідні землі від російського наступу. Навесні 2022 року Віктор загинув поблизу села Кам’янка, що в Донецькій області. Йому було 49 років.
Поховали Віктора Васіліку 31 травня в рідному селі Кулішівка. У героя залишилася дружина, донька та мама.
БільшеСергій Станиславович Васькін загинув у Маріуполі, отримавши уламкове поранення від снаряду, який впав неподалік. У березні 2022 року окупанти нещадно знищували усі райони міста – житлові будинки постійно були під обстрілами, люди не мали можливості переховатися.
26 квітня 2022 року Сергій йшов додому від своєї матері, коли окупанти нанести удари. Це були рокові поранення. Рідні пізніше поховали Сергія Васькіна на Старокримському кладовищі.
Більше«Він все вмів, був рукастий, кмітливий, безвідмовний, комунікаційний, чуйний, хозяйновитий, компанійський, уважний, вдячний, позитивчик – це все назавжди залишається в пам’яті”, - каже Наталія, мати Веленгури Івана. Чоловік намагався допомагати у бомбосховищі, котре прихистило Івана, знаходилося у будинку 75б по проспекту Миру в Маріуполі. Там постійно щось було потрібно, бо тут багато людей знайшли надію вижити від війни. Він допоміг зробити у дворі 3 печі, котрими всі користувались аж до липня, (правда дві з них були розбиті ворожими снарядами). У дворі, як і у всьому місті, було дуже небезпечно, але люди дружньо готували їжу для всіх, хто перебував у бомбосховищі. Це було життєво необхідно, бо в Маріуполі з 24 лютого 2022 року йшла загарбницька війна росії проти України.
Спочатку бойові дії та сильні обстріли були, в основному, на околицях міста. Але поступово ворог оточував Маріуполь, наближаючись до центру міста, руйнуючи все і всіх на своєму шляху.
Авіабомбування, масовані обстріли лунали скрізь. Вони несли смерть та розруху мирним жителям.
16 березня 2022 року Веленгура Іван Миколайович загинув внаслідок авіаудару в будинок, де він знаходився в бомбосховищі (проспект Миру 75б).
У дворі цього будинку його і поховали. Наталія з невимовним болем каже про любого сина Івана, що він був «люблячий, чистий, добрий, турботливий, уважний, вірний».
БільшеЄвгенія Олександрівна Венглінська померла через 14 березня 2022 року – через чотири дні після трагічної загибелі її доньки Ольги.
Відомо, що 10 березня 2022 року ворожий снаряд розірвався та уламком вбив доньку, коли та готувала їжу біля під’їзду.
У Маріуполі донька Євгенії Олександрівни, Ольга, була керівницею благодійної організації «Благодійний Фонд «Хесед Мікол Анашама». Фонд займався допомогою євреям.
БільшеОльга Ігорівна Венглінська загинула в Маріуполі 10 березня 2022 року. Жінка готувала їжу на вогнищі біля під’їзду свого будинку, коли розпочався обстріл та її смертельно ранило уламком снаряду.
Відомо, що через 4 дня, після трагедії, загинула мати Ольги – Венглінська Євгенія.
У Маріуполі Ольга Венглінська була керівницею благодійної організації «Благодійний Фонд «Хесед Мікол Анашама». Фонд займався допомогою євреям, та представляв їх інтереси у місті – багато заходів проходила за участю «Хесед Мікол Анашама».
БільшеОлена Вергун загинула в Маріуполі 4 квітня 2022 року, коли російська окупація намагалася захопити місто. Переживши пекельний березень, в жахливих умовах, під обстрілами, в холоді, Олена Вергун намагалася жити. Їй було усього 51, коли трагічно обірвалося життя.
До війни Олена Олександрівна працювала вихователем-методистом у комунальному дошкільному навчальному закладі Ясла-садок № 76 «Весняночка». Обожнювала діток, свою роботу, була чудовою вихователькою та людиною.
БільшеВсе на що здатна російська армія, це вбивати невинних людей. Такою була смерть 72-річний пенсіонерки – Верескун Галина Ємельянівна померла 26 березня у холодному підвалі через серцевий напад. Серце жінки не витримало таких переживань та страшних умов перебування. Холод, брак води та їжі – остаточно підірвали здоров’я Галини Ємельянівні.
Добра, чуйна, любляча, життєрадісна – вона була вогником для близьких та рідних, обожнювала та зігрівала своїм теплом.
БільшеЖиття наповнюється новим змістом, якщо в родині спілкуються, радяться, проживають разом щасливі емоції, хай навіть маленьких, перемог кожного. Лідія Василівна проживала у Маріуполі в часи нападу росії на Україну. З початку повномасштабної війни маріупольці жили у відчутті постійної загрозі смерті. Масовані обстріли, пожежі, відсутність тепла, води, їжі, медикаментів – все це прискорювало розвиток захворювань, приводячи людей до загибелі.
Марина Чуйко, донька Лідії Василівни, розповіла, що її мати мужньо пережила березневі воєнні жахи холоду, розбиті вікна без скла і без рам, приліт осколків. Але боротися уже не було сил і 7 квітня 2022 року Вересової Лідії Василівни не стало.
БільшеПроживання в приморському місті Маріуполі давало можливості отримати бажану професію, фізично та творчо розвиватися. Для сім’ї Вихрицьких, як і для всіх мешканців, були доступні спортивні зали, парки відпочинку, морські пляжі, різноманітні гуртки та багато іншого, що сприяло вихованню дітей. В 55 років голова родини, як вправний керманич, вів сім’ю у щасливе майбутнє.
З 24 лютого 2022 року всі плани обірвала повномасштабна війна, яку розпочав «братський» народ росії. Вижити, зберегти життя рідним – це стало головним. Люди ховалися в підвалах, зрідка – в бомбосховищах. Ворог знищив об’єкти критичної інфраструктури, залишивши місто без води, газу, електроенергії, зв’язку.
Лунали вибухи, палали будинки... В такі важкі часи загинув Ігор Вікторович Вихрицький. З болем Ольга Вихрицька каже про своє горе, про те, що без доброго, чуйного, дорогого Ігоря пусто жити.
БільшеОлег Миколайович Вініченко загинув від кулі снайпера 1 квітня 2022 року в Маріуполі. У той день Олег збирав дрова для багаття біля приватного будинку на вул.Лісовий – тут вони з сім’єю переховувалися у знайомих від окупації. Після загибелі Олега його дружина Світлана поховала коханого неподалік. Але дуже скоро в будинок загорівся через постійні обстріли, тож Світлана зі свекрухою були вимушені шукати інший прихисток. Але дорогою вони потрапили під обстріл, та отримали смертельні поранення.
Олегу Вініченко було 54 роки. Він працював на заводі "Азовсталь". Мав чудову сім’ю, роботу.
Друг сім’ї Вініченко, Валерій, розповів: «Нас потоваришували наші діти, які навчалися в одній групі технічного ліцею. Діти вже виросли і мають свої сім'ї, а наша дружба з роками ставала все міцнішою та міцнішою. Майже рік у рік літній відпочинок ми проводили разом. Разом ходили на концерти та у кіно. Водночас відвідували мітинги на підтримку України. Новий рік, дні народження, та й просто якісь свята ми були разом. Востаннє ми бачилися 16 березня 2022 року, коли ми перед евакуацією з Маріуполя прибігли до них додому попрощатися... Обнялися та пообіцяли один одному, що обов'язково поїдемо разом на Червоне море, як і планували...Добрий, чуйний, вдумливий, мислячий і розважливий. Любив сюрпризи та вмів доставляти радість оточуючим. Таким ми його пам'ятаємо».
Зусиллями доньки, за великі гроші, Олега та Світлану перепоховали Старокримському цвинтарі.
БільшеСвітлана Вініченко загинула 2 квітня 2022 року в Маріуполі. Вона отримала смертельне осколкове поранення під час обстрілів міста. Напередодні загинув чоловік Світлани, Олег. Родина переховувалася в приватному будинку знайомих. Першого квітня чоловіка Світлани, який пішов по дрова, вбив снайпер. Будинок, де вони ховалися, загорівся через обстріли. Світлана прикопала чоловіка і разом зі свекрухою пішла на пошуки нового прихистку. Минули кілька будинків і потрапили під обстріл, який забрав життя Світлани. Її поховали у найближчому дворі на вулиці Лісовій. Набагато пізніше завдяки зусиллям дочки Світлану вдалося перепоховати на Старокримському цвинтарі поряд із коханим чоловіком. Світлані було 53 роки. Вона жила в Маріуполі, працювала на підприємстві з ремонту гірничо-металургійного обладнання. Друзі із теплотою пригадують її. «Добра і весела, прекрасна людина з великою душею. Наші сім'ї дружили, багато часу проводили разом. Ми планували у квітні 2022 року спільний сімейний відпочинок, але не склалося. Саме Світлана зі своїм чоловіком допомогли нам із продуктами, коли ми вимушено перемістилися зі Східного на проспект Будівельників», – розповів друг сім’ї Валерій. У Світлани залишилися дочка, свекруха та брат.
БільшеКатерина Вінниченко та її мама загинули в Маріуполі 15 березня 2022 року.
Коли пролунав вибух, вони готували їжу на багатті. Поряд загинули ще четверо людей: двоє сусідів та двоє перехожих.
Каті було 13 років. Мамі – 52. Родина мешкала в п'ятиповерхівці за адресою – провулок Трамвайний, 10.
З початку березня цей район щільно обстрілювали з різних видів озброєння. Залишатися там було вкрай небезпечно. Втім Ірина з молодшою донькою нікуди не поїхали – по сусідству жила літня матір і залишити її одну жінка не могла.
«Останній раз ми приїхали до них 8 березня. У подарунок привезли їжі. Я просила, щоб вони менше ходили вулицями. Мама з Катею до нас підійшли. Ми обійнялися, поцілувалися. І все», – згадує Олена Світлична, старша сестра Каті.
14 березня Олена зі своєю родиною та братом Денисом виїхали з Маріуполя. Про загибель Ірини та Каті вони дізналися наприкінці березня, з телеграм-каналу.
Смерть Каті та Ірини була миттєвою. На дівчинці не було помітно подряпин, лежала ніби жива, згадують очевидці. Сусіди накрили загиблих простирадлами.
Їхні тіла залишалися на подвір'ї до 30 березня, поки російські військові не відвезли до моргу №1 в Кальміуському районі.
Олена припускає, що її рідні поховані в селищі Мангуш. Утім, під якими номерами, невідомо.
Катя Вінниченко була восьмикласницею. З шести років займалася в цирковому гуртку Палацу культури металургів. Виступала на змаганнях, святах, концертах. У свої 13 вже допомагала викладачам навчати малечу. Також Катя опановувала стрільбу з лука. Любила малювати та ходила до художньої школи. Зберігся портрет матусі, який вона намалювала.
Катя мріяла здобувати освіту в медичному виші. Обожнювала коней і дуже хотіла навчитися їздити верхи. Загалом любила тварин.
БільшеНадія Вінокурова проживала в Маріуполі. Любила свою родину, намагалася допомагати, при нагоді – порадити, якщо така можливість. Коли почалася повномасштабна російська війна, жінка залишалася в місті. Їй виповнився 71 рік, тому не наважилась залишати рідне місто, рідну домівку. З кожним днем обстріли міста були більш потужними. Після них залишався над містом важкий дим пожеж, мучив нестерпний душевний біль.
21 березня 2022 року Вінокурової Надії Кузьмінівни не стало. Її життя обірвала російська війна.
БільшеВ 35 років Наталя Вінцьковська відчувала всю повноту, радість життя. Чуйна, життєрадісна дружина, мати, Наталя тішилася сім’єю. З радістю йшла на роботу, щасливою спішила додому.
На жаль, все життя змінило повномасштабне російське вторгнення в Україну. З 24 лютого 2022 року рідний Маріуполь опинився у вогні ворожих обстрілів. Від бойових дій страждали всі. Цивільні мешканці, які надіялися на скоре завершення обстрілів, стали заручниками жорстоких окупантів. Зберегти життя під обстрілами важко, майже неможливо.
14 березня 2022 року Вінцьковська Наталя Олегівна загинула. Молода жінка отримала поранення біля будинку, її змогли доправити в лікарню, але врятувати не вдалося. Похована в Мангуші.
Більше24 лютого 2022 року маріупольців розбудили страшні вибухи, почалася повномасштабна російська війна проти суверенної України.
Родина Власових, як і багато інших цивільних мешканців, залишалася в місті. Люди не могли представити весь ужас, в який ворог перетворить їх життя. Тимофію Власову виповнилося 19 років, він відчував відповідальність та намагався допомагати сім’ї. Молодий хлопець ріс у дружніх родинних стосунках.
Зі слів сусідів, Власов Тимофій Павлович загинув разом з мамою та бабусею в окупованому Маріуполі, на Новоселівці. Війна забрала його родину, лишила його щасливого мирного життя.
БільшеНадія Олександрівна була в тому чудовому віці, коли людина найбільше тішиться своєю дружньою родиною. Діти, онук любили її, завжди в родині підтримували один одного. З радістю проводили вільний час разом.
Коли Маріуполь здригнувся від повномасштабного вторгнення російських військ, родина Власових залишалася у рідному місті. Як і всі мешканці, вони намагалися вижити в пекельних умовах окупації.
Але, як повідомили сусіди, 5 березня 2022 року Власова Надія Олександрівна загинула внаслідок обстрілів на Новоселівці.
БільшеОлена Власова не покинула рідний Маріуполь, коли російська армія розпочала повномасштабну війну проти України. Ворог постійно обстрілював об’єкти критичної інфраструктури, знищуючи все, що дало б можливість маріупольцям вижити.
Родина була разом в ці важкі часи. Підтримували один одного. Але неможливо було сховатися від обстрілів та авіабомбувань. Бомбосховищ не вистачало.
На початку березня 2022 року Власова Олена Андріївна загинула разом зі своїм сином та матір’ю в окупованому Маріуполі на Новоселівці. Жінці виповнилося всього лише 38 років, коли жорстока війна обірвала її життя.
БільшеСергій Володимирович Власюк – лікар-герой, що до останнього рятував життя пацієнтів у Маріуполі. Він загинув 2 квітня 2022 року, коли з важкої артилерії російські окупанти обстріляли лікарню №4 ім.Мацука. Тоді Сергій Володимирович був у приймальному відділенні. Лікар отримав несумісні з життям поранення у грудні клітину та загинув на місці.
Майбутній лікар здобував освіту в Луганському державному медичному університеті. Медичну практику розпочав з 1998 року. Сергій Володимирович Власюк був лікарем УЗД першої категорії.
Указом Президент України Володимира Зеленського Сергій Володимировичу в посмертно нагороджений орденом “За заслуги” ІІІ ступеня. Він до останнього рятував маріупольців від ворога та спас багато життів.
БільшеВалентина Сергіївна Вовк загинула разом з сином Миколою під час атаки Маріуполі російськими військовими. В будинок, де перебувала Валентина, поцілив снаряд – прямим влучанням дім був знищений. Валентина та її син загинули від отриманих травм.
БільшеСім’я Максима – його дружина Ірина, син Олег та донечка Маланка, проживала в Маріуполі по вулиці Талалихіна в будинку 46.
Через постійні обстріли російських військ під час окупації міста, сім’я знаходилася в підвалі, бо жити в будинку було вкрай небезпечно. Максим дуже переймався, щоб дружина з дітьми не виходила зайвий раз з підвалу. Лише коли обстріли припинялися на короткий час, готували їжу на вогнищі у дворі. Максим займався однією з мирних професій, працював на будівництві. За словами дружини, він був чудовим сім’янином – турботливим батьком і гарним чоловіком.
В трагічний день 12 березня 2022 р були інтенсивні обстріли, в будинку сильно тремтіли вікна. Під час бомбардування Олег з батьком побігли допомогти сусідам гасити загорання будинку. Ірина молилася, вкладаючи донечку спати. Коли трохи стихли обстріли, жінка вибігла на вулицю, хвилюючись про довгу відсутність чоловіка та сина. Їх не було у дворі. На вулиці вона побачила сусідку, яка ридала та кричала, показуючи рукою в бік сусіднього будинку. Там, серед руїн, лежали тіла її сина, чоловіка та двох сусідів. Всі четверо були поруч один одного, а поряд була величезна воронка від бомби. Обстріли почалися знову... Ірина в розпачі забрала донечку і переїхала жити до хрещеної.
Лише через 15 днів з допомогою місцевих безхатченків (сусіди майже всі евакуювались) Ірина змогла перенести тіла. Їх поховали у викопаних ямах біля будинку. Війна принесла страшне непоправиме горе.
БільшеЗ початку повномасштабного нападу росії маріупольці одні з перших відчули на собі жорстокість та лють ворога. Люди були вимушені проживати страшні дні, де кожна хвилина могла стати останньою.
Микола Вовк перебував разом з рідними в будинку по вулиці Салтикова-Щедрина. 22 березня 2022 року в дім стався прильот – Микола загинув разом з матір’ю – Валентиною Вовк. Їх поховали надворі будинку 18.
До війни Микола Миколайович працював на металургійному комбінаті «Азовсталь» в цеху утилізації залізовмісних шламів.
БільшеЖиття 16-річного юнака, який закінчував навчання в школі та активно готувався до вступу в ВНЗ, обірвала війна. Він був «самим відповідальним і добрим помічником для своїх батьків і для всіх близьких. Сама багата та щедра душа, товариш і хресник», - з любов’ю, теплотою та болем в серці згадує про нього хресна мати Кузьменко М. Олег займався на курсах ораторського мистецтва та психології, відвідував спортивну секцію боксу та отримував перемоги на місцевих змаганнях.
12 березня 2022 р. в черговий раз російська армія сильно обстрілювала Маріуполь із важкої техніки. Олег разом з батьком побігли допомогти сусідам гасити пожежу дому - результат обстрілу. Але в цей же будинок прилетіла нова ракета, яка забрала життя Олега, його батька Максима та сусідів.
Через масовані обстріли Ірина – мати Олега лише через 15 днів змогла перенести та захоронити тіла рідних у дворі будинку.
Рідні, друзі, вчителі, знайомі пам’ятають його, як чуйного, здібного, працьовитого, доброго та найкращого сина для батьків.
БільшеМирне життя Просковії Михайлівни було насичене постійною роботою з людьми. Вона працювала провідницею залізничної дороги. Всі знали її щирою, доброю, гостинною. Дуже раділа життю, несла іншим позитив та віру в щастя.
Коли росія розпочала повномасштабну війну, жінка залишалася в рідному Маріуполі, в Приморському районі. Через похилий вік жінка не мала можливості виїхати, щоб врятуватися від ворожих обстрілів.
На початку березня 2022 року Вовк Просковія Михайлівна загинула в своєму будинку на перехресті проспекта Будівельників та провулка Дніпропетровського. Спочатку була похована у дворі будинку. Місце перепоховання знайомі не змогли знайти.
БільшеВіктор Васильович Водостоєв загинув 11(12) березня 2022 року в Маріуполі в період російської окупації.
Чоловік проживав у Маріуполі, не залишив місто в період повномасштабної війни. Як цивільний, Віктор Васильович надіявся, що лихо обійде його стороною, адже він не воює. На жаль, ворожа навала знищувала рідне місто, вбиваючи і його мешканців. Обстріли, авіабомбування тримали в полоні людські долі. Водостоєв Віктор Васильович загинув від осколкового поранення внаслідок ворожих обстрілів за сто метрів до свого будинку.
БільшеІрина Василівна працювала вчителькою молодших класів у спеціалізованій школі №63. Була чудовим педагогом та наставником. Її з теплом згадують колеги та батькі учнів.
Перебувала у себе вдома, коли ворожий снаряд влучив у сусідню будівлю. Ірина загинула від уламкових поранень.
БільшеМарія Михайлівна Возна була інвалідом 1 групи, находилася у тяжкому 1944 році. Під час окупації Маріуполя російськими загарбниками, мешканцям приходилося дуже тяжко, особливо людям похилого віку. Обстріли наводили жах, на початку березня люди залишилися без зв’язку, у місті вже не було води, тепла, електрики.
Марія Михайлівна Возна загинула, знаходячись у себе вдома, у Східному районі міста. Вона була похована в саду за будинком. Пізніше тіло жінки було ексгумовано та перепоховано. Але син Андрій повідомив, що досі не знає, де саме спочиває тепер його мати.
БільшеВалерій Едгарович Войновский трагічно загинув у власній квартирі 20 березня 2022 року, коли росія бомбила Маріуполь. У той час усі райони міста були під обстрілами окупантів, житлові будинки знищувались разом з людьми, які в них перебували. Пряме влучання в кришу будинку 14 на Морському бульварі сталося у квартиру 93, де на той час у спальні знаходився Валерій Войновський. Рідні розповіли, що довгий час тіло Валерія залишалося під завалами зруйнованого будинку.
БільшеРосійська повномасштабна війна в Україні не пожаліла нікого. З 24 лютого 2022 року в своїх смертельних жерновах перемелює чужі життя, долі, історії.
Жителі Маріуполя їхали від домівок, які знаходились на окраїнах міста, до знайомих або до родичів в центральні райони, де обстріли не були такими сильними. Але невдовзі все місто було в їдкому димові від підпалених обстрілами будинків, всюди чатувала смерть від ворога.
В такий важкий час окупації загинула Войцеховська Галина Андріївна. Їй виповнилося 57 років. В мирний час вона раділа життю разом з рідними. Донька Тетяна важко переживає смерть рідної матусі та каже з глибоким болем: «Мені так не вистачає тебе і твоєї любові, ти завжди в наших серцях і пам’яті…».
Війна безжально назавжди забрала дорогу людину від рідних.
БільшеАндрій Волик проживав у місті Маріуполі. Навчався в 21 школі. Він, як і тисячі маріупольців, працював на місцевому заводі. На металургійному комбінаті нелегка праця. Андрій працював на одному із складних цехів, вапняно-палювальному. Вапно – важлива складова в процесі роботи підприємства. В 2018 році меткомбінат «Азовсталь» Групи Метінвест модернізував процес, встановивши 61 фільтр для втягування пилу. Це підвищувало безпеку праці, але цех вважався одним із шкідливих для здоров’я. Андрій Волик, 25-річний юнак мріяв про створення сім’ї, про щасливе майбутнє.
Він був чуйним, активним, працьовитим. «Він спішив жити, спішив усім допомогти, у нього було дуже багато планів на життя...», - з глубоким болем каже мати Андрія, - «готовий був прийти на допомогу знайомим та незнайомим, рідним, друзям, товаришам і всім, хто потребував його допомоги, в будь-який час».
Андрій Волик загинув 24 березня 2022 року під час окупації російськими військами міста Маріуполя.
Похований рідними на цвинтарі у Виноградному.
БільшеІгор Волков загинув у Маріуполі 13 березня 2022 року, росі російські загарбники захоплювали місто.
Рідні пишуть про Ігоря: «Ти був добрим батьком своєму синові, чоловіком, добрим сином і братом». Війна забрала 33-річного Ігоря, у якого усе життя було попереду.
БільшеЛюдмила Семенівна Волкова загинула 17 березня 2022 року, перебуваючи в Маріуполі під час окупації. Трагедія сталася, коли в її квартиру на 6 поверсі в Лівобережному районі влучив снаряд. Ворог навмисно обстрілював житлові будинки, знищуючи все на своєму загарбницькому шляху.
Донька розповідає, що Людмила Семенівна багато років свого життя віддала роботі – працювала вчителькою в школі №61. Неймовірно добра, любляча, щира, завжди готова прийти на допомогу. Непоправна втрата для рідних.
БільшеКоли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Олег Володарський знаходився в Маріуполі. Від околиць ворог стрімко просувався до центральних районів міста. Масованими смертельними обстрілами, знищенням критичної інфраструктури загарбники постійно нагадували про себе. Гинуло багато цивільних людей, які залишалися в Маріуполі.
8 березня 2022 року в тривожні часи російської окупації міста загинув Володарський Олег Ілліч. Чоловік був відповідальним, працьовитим, творчим, чуйним, турботливим. Рідні кажуть, що він був найкращим чоловіком, найкращим батьком, але війна назавжди розлучила їх.
БільшеЖиття виділило Марії Степанівні різними періоди. Дитинство пізнало жахливі воєнні випробування, юність формувала характер під час відновлення економіки, а потім були часи різних змін у країні. 86-річна жінка проживала в центральному районі Маріуполя, на проспекті Металургів, б.86, коли нагрянула російська повномасштабна війна.
Замість того, щоб відпочивати, тішитися зустрічами з рідними, берегти здоров’я, літній жінці прийшлося виживати в російській окупації, під постійними обстрілами. Сердечко не витримало. Волошина Марія Степанівна померла 23(24)березня 2022 року. Рідні розшукували інформацію про неї.
БільшеЗ 24 лютого 2022 року повномасштабне вторгнення російської армії в Україну кожну мить приносило горе в сім’ї українців. Маріуполь страждав від систематичних обстрілів, від безчинств російської агресії. Люди панічно шукали порятунок в холодних сирих підвалах та малочисельних бомбосховищах. Підвали не завжди рятували, бо часто бомби, скинуті на житлові будинки, вбивали і мешканців. Невимовно важко розказувати про життя в окупації. До такого ніхто не готувався, бо не вірили в можливість війни росії проти України. Поки були запаси води, їжі, медикаментів, то готували в багатоповерхівках спільну їжу. Дружньо ділилися, допомагали один одному. Чоловіки шукали дрова, воду, бо готували їжу у дворах будинків.
Небезпечність чатувала повсюди. 13 березня 2022 року Воробйов Олексій Ігоревич загинув від прямого попадання снаряду. Чоловік близько 16 години вийшов із під’їзду, щоб знайти дрова. Про цю трагедію розповіла Марія. Йому було всього лиш 46 років.
БільшеЗ 24 лютого 2022 року повномасштабне вторгнення російської армії в Україну кожну мить приносило горе в сім’ї українців. Маріуполь страждав від систематичних обстрілів, від безчинств російської агресії. Люди панічно шукали порятунок в холодних сирих підвалах та малочисельних бомбосховищах. Підвали не завжди рятували, бо часто бомби, скинуті на житлові будинки, вбивали і мешканців. Невимовно важко розказувати про життя в окупації. До такого ніхто не готувався, бо не вірили в можливість війни росії проти України. Поки були запаси води, їжі, медикаментів, то готували в багатоповерхівках спільну їжу. Дружньо ділилися, допомагали один одному. Чоловіки шукали дрова, воду, бо готували їжу у дворах будинків.
Небезпечність чатувала повсюди. 13 березня 2022 року Воробйов Олексій Ігоревич загинув від прямого попадання снаряду. Чоловік близько 16 години вийшов із під’їзду, щоб знайти дрова. Про цю трагедію розповіла Марія. Йому було всього лиш 46 років.
БільшеАртур Ворона народився та зростав у Сумах, у родині батьків економістів за професією. Після закінчення школи з математичним профілем, здобув освіту «Економіст підприємства» у Машинобудівному фаховому коледжі Сумського державного університету. Багато часу приділяв спорту, захоплювався українськими письменниками.
Формування світогляду привело хлопця до участі у Революції гідності заради відродження України та народу. У лютому 2015 року Артур докорінно змінив життя, розпочав службу в окремому загоні спеціального призначення «Азов» в/ч 3057 Національної гвардії України з дислокацією у м. Маріуполі.
Опановуючи спеціальність «Менеджмент» у Маріупольському державному університеті, був активним, всебічно розвиненим студентом. Заочне навчання давало можливість служити в «Азові». Старший солдат Ворона Артур (позивний «Ігла») виконував завдання зі спеціальної загальновійськової розвідки та контдиверсійної боротьби.
На початку лютого 2022 року закінчувався його термін служби за контрактом. Артур продовжив службу, розуміючи, що є висока загроза повномасштабної війни росії проти України.
Мужньо, самовіддано, відчайдушно захищав Батьківщину, боронив Маріуполь разом з побратимами. 15 квітня 2022 року (дата смерті відповідно до свідоцтва про смерть) з колоною бійців Артур Ворона з боєм проривався з морського порту до ПрАТ «Металургійний комбінат Азовсталь». За словами побратимів, Артура було важко поранено. Тіло Героя повернули лише у червні 2022 року. Його поховали 24 березня 2023 року на Берковецькому цвинтарі у Києві.
Посмертно старший солдат Ворона Артур нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.
В Артура залишились батьки, кохана, друзі та побратими.
БільшеВоронін Андрій жив у Маріуполі, коли почалася війна. До вторгнення росії в Україну Андрій працював електромонтером на Маріупольському металургійному комбінаті імені Ілліча. Любив свою роботу, знав всі її тонкощі. «Був дуже роботящим та не сидів на місці», - з теплотою згадує його дружина. Андрій створив міцну сім’ю та турбувався про її добробут.
Як і всі молоді професіонали, мав перспективи на розвиток та стабільний заробіток на заводі.
В період окупації Маріуполя російськими військами в місті було дуже небезпечно через постійні обстріли. Крім того були проблеми з продуктами, з електропостачанням, водопостачанням. Не було газу, тепла, зв’язку, медикаментів. 16 березня 2022 року Андрій пішов у супермаркет «Грація» за гуманітарною допомогою і не повернувся, загинув там разом з багатьма іншими місцянами від обстрілу супермаркету. Залишався під завалами, адже їх ніхто не розбирав.
В Андрія Вороніна залишилася маленька дочка.
БільшеДенис Воронін загинув у Маріуполі під час окупації міста російськими загарбниками. То була жахлива весна, коли люди помирали від ворожих снарядів, не мали змоги евакуюватися, до того ж було дуже холодно, не вистачало медичної допомоги та їжі.
18 березня Денис Воронін знаходився біла 34-школи, коли почався обстріл. Уламок снаряду пробив йому легені. Деніс загинув на місці, допомогти йому не було можливості.
У мирному житті Денис працював у термічному відділенні цеху холодної прокатки заводу ім.Ілліча. Близькі люди з сумом згадують Дениса та розказують, що він був дуже добрий, завжди був готовий прийти на допомогу.
БільшеАліна Вороніна проживала в Маріуполі. Коли розпочалася повномасштабна російська війна проти України, вона не виїхала на безпечну територію. З перших днів ворожої навали мешканці міста перебиралися до знайомих, до родичів, де ще не було сильних обстрілів. З часом обстріли посилилися, заганяючи людей в бомбосховища, в холодні сирі підвальні приміщення.
Люди гинули в зруйнованих будинках, від нестачі медикаментів, від холоду, під обстрілами з моря, з воздуху, з суші. Смерть від війни діставала скрізь.
15 березня 2022 року Вороніна Аліна загинула в окупованому Маріуполі.
Вона назавжди залишиться 34-річною.
БільшеОлексій Воскривенко проживав з родиною у Маріуполі, коли розпочалося повномасштабне російське вторгнення в Україну. Мешканці шукали захист від воєнних дій, від обстрілів. Весь жах війни відчули всі. Намагались допомагати, підтримати один одного, як могли.
22-25 березня 2022 року Воскривенко Олексій Олександрович загинув у дворі будинку 142 на вулиці Куїнджі (Артема), що недалеко від центрального автовокзалу. Внаслідок масованих обстрілів горіли будинки, а Олексій залишився зі своєю бабусею. Про долю бабусі рідні не знають. 46-річного Олексія – любого сина, батька, брата, товариша забрала війна в окупованому Маріуполі.
БільшеІгор Вікторович Востріков загинув у Маріуполі 15 березня 2022 року. Трагедія сталася в результаті прямого влучання в будинок, де він перебував.
Рідні діляться, що загибель Ігоря – непоправна втрата, біль розриває душу…
Ігор Вікторович Востріков працював у котельному цеху металургійного комбінату. Йому назавжди 53.
БільшеАлла Петрівна Вострухова загинула в Маріуполі 16 березня, в страшний період окупації міста російською армією. Онук Віталій розповідає: «Добра і віддана людина, віддавала все останнє заради близьких. Ми тебе дуже любимо і ніколи не забудемо. Імовірна причина смерті - зупинка серця від переохолодження, був сильний мороз. Царство небесне, спи спокійно бабуся...».
На момент смерті Аллі Петрівні було 75 років.
БільшеМаріуполь – це місто-герой, яке прийняло на себе жорсткий наступ ворога. Починаючи з 24 лютого місто страждало від атак, які становилися дедалі цинічними та руйнівними. Тяжко було людям, які були вимушені перебувати в неможливих умовах – без тепла, світла, зв’язку, їжі та води, під цілодобовими обстрілами.
У середині березня, приблизно 16 числа, коли російська навала нещадно атакувала місто, у своїй квартирі на бульварі Хмельницького загинула Валентина Аврамівна Вусата. Їй було 93 роки. Рідні досі не знають, де похована кохана бабуся.
БільшеГагарін Володимир Олександрович – волонтер, активіст, викладач ПДТУ, дослідник, захисник. Його завжди хвилювали проблеми екології, міста та держави. Володимир був справжнім інтелектуалом, прагнучим до знань.
У 2022 перебував у блокадному Маріуполі та виїхав з родиною у середині березня, доїхавши до Дрогобича. У квітні долучився до лав ЗСУ з власної волі, брав участь у звільненні Херсонщини.
«Йому було не однаково все навколо. Не однаково яке в місті повітря, не однаково що станеться з маріупольськими мозаїками, не однаково якою буде його країна в майбутньому. Говорив українською до того як це стало мейнстрімом. Ще один чудовий маріуполець віддав своє життя, захищаючи нас від росії» - з такими словами згадують Володимира.
Він був завжди спокійний і врівноважений, справжній свідомий патріот України, мужній та вірний своїм принципам. Мав чітку позицію щодо війни та чинив опір російській воєнній агресії своїм життям. Гордість нашого міста.
У Володимира залишилися любляча сім’я – дружина та син.
БільшеІван Гагарін – 11-річний хлопчик, що загинув разом сестрою Ганною від прямого влучання російського снаряду в будинок, де перебувала сім’я. Трагедія сталася 2 квітня 2022 року в Маріуполі під час окупації міста ворогами.
Іванчик ріс добрим та вихованим. Подруга сім’ї згадує, що хлопчик дуже любив гратися з лего, конструювати. Разом з молодшою сестричкою вони добре ладнали та дружили. Під час війни Іван почав писати в зошиті книгу, але він неї нічого не залишилося.
2 квітня разом з Іванчиком загинула його сестричка Ганна Гагаріна – тіла діточок розірвало на шматки. Загинула також їх бабуся Івлєва Раїса Петрівна, яку придавило впалими стінами будинку.
Ось так росія «визволяла» Маріуполь, жорстоко вбиваючи невинних дітей та пенсіонерів.
БільшеМаленькій Ганні було 8 років, коли в Маріуполь прийшла війна. Разом з бабусею Івлєвою Раїсою Петрівною та 11-річним братом Іваном вони переховувалися від обстрілів та намагалися вижити. 2 квітня 2022 року російський снаряд прямим влучанням розбомбив їхній будинок. Усі члени родини загинули. Діточок розірвало, а бабусю придавило стінами будинку.
Ганна Гагаріна була чудовою дитиною, росла дружньо з братом, який дуже нею опікувався та беріг. Усміхнена, добра, лагідна, красива – дитина, у якої усе життя було попереду, якби не російська воєнна агресія.
Маленькому янголятку тепер назавжди 8 років.
БільшеЛюдмила Гайдай загинула від вибухової хвилі у власній квартирі в Маріуполі 14 березня 2022 року. Їй був 81 рік. Після початку повномасштабної війни Людмила залишалась у місті разом із донькою й онуком. Коли перебувати в квартирі стало вкрай небезпечно, ані спускатися до підвалу будинку, ані йти до будь-якого іншого сховища вона не хотіла. «Я хочу померти у своїй квартирі. Ви йдіть, куди хочете», – так сказала мама і більше живою я її не бачила», – розповіла донька Ірина. Із 10 до 16 березня вийти зі сховища Ірина з сином не могли – були дуже сильні обстріли. У квартиру вони змогли потрапити тільки 17 березня. «Наш будинок горів… Я дуже боялася дізнатися, що з мамою. На подвір'ї була величезна яма від авіаудару. Вікна і двері в будинку – вибиті. Мама лежала у квартирі на підлозі, обличчям униз. Нам допомогли її винести. У ковдрі. Потім тіла перенесли до торця будинку. Мені дозволили туди підійти, щоби впізнати маму», – сказала Ірина. Однак тіло рідним не віддали. Окупанти поховали загиблу тільки за 10 днів. Перепоховали її у травні у братській могилі. Під яким номером – рідні не знають. Людмила Федорівна народилася і жила у Маріуполі. Виховувала доньку, раділа онукам і правнучці. До пенсії працювала на машинобудівному заводі «Азовмаш». Була інженеркою-технологинею у цеху № 48. Рідні кажуть, вона дуже любила життя. Захоплювалася в’язанням. Навесні у дворі будинку садила квіти. У Людмили Гайдай залишилися донька, внучка, внук, правнучка.
БільшеСтрашні часи переживали маріупольці навесні 2022 року, коли окупанти атакували місто. Не було цілком безпечних місць – люди ховалися в холодних підвалах, але вони були не придатні в якості бомбосховищ.
Так у 20-х числах березня після чергових авіаударів росії по будинку на вул.Металургійна, 19 , стався обвал підвалу. Більше 40 людей опинилися в пасці та загинули від плит, що рухнули. Серед них була й Гайдук Лариса Олексіївна, 71-річна пенсіонерка. Рідні досі не можуть повірити в цю жахливу трагедію.
БільшеНадзвичайна вдача Грача Ашотовича була з ним завжди. Він любив та оберігав рідних, сім’ю, займався улюбленими справами, радо знаходив час для допомоги друзям. Все виходило просто, щиро, з теплотою душі.
З початком російського повномасштабного вторгнення чоловік навмисно не ховався в безпечних місцях, а ночував вдома. Ходив містом, ловлячи мобільний зв’язок, знаходив воду, їжу, допомагав іншим пережити весь ужас російської навали. Всупереч нестерпним окупаційним обставинам, чоловік намагався створити свій захист. Але серце не витримало.
22 березня 2022 року 49-річного Галстян Грача Ашотовича не стало.
Поховали чоловіка у дворі власного будинку по бульвару Шевченка, 64а, в окупованому Маріуполі.
БільшеГалушко Андрій загинув у Маріуполі під час мінометного обстрілу росіянами 24 березня 2022 року. В той день зранку він разом з коханою Паскаль Марією вийшов зі сховища, щоб приготувати сніданок. Розпочався мінометний обстріл та снаряд прилетів у двір будинку по проспекту Металургів, 47. Галушко Андрій та Марія Паскаль загинули на місці.
Місцеві жителі захоронили їх неподалік від автостоянки. А пізніше їх тіла перепоховали на цвинтарі.
БільшеАртем Галькевич – 31-річний лейтенант, патріот, який вірив у щасливе майбутнє своїх рідних. Для цього він робив усе, що від нього залежало.
У 2011-2012 –му роках служив у лавах Збройних сил України стрільцем, старшим стрільцем, снайпером військової частини № 3057. У 2014 закінчив Луганський державний університет внутрішніх справ. Службу в національній поліції розпочав у 2016 році з посади поліцейського батальйону патрульної поліції головного управління Нацполіції Донеччини. Буденний факт про випадок із знешкодження гранати в Маріуполі показав відповідальне відношення Артема до служби, до готовності прийти на допомогу. З 2017 року йому довірили навчати майбутніх захисників правопорядку. Він викладав цикл спеціальних дисциплін в «Академії поліції» - Маріупольському центрі первинної професійної підготовки поліцейських.
«Артем був обдарованою, творчою людиною. Захоплювався поезією, мав хист до декламування. Брав участь в організації акцій за єдність України та волонтерській роботі з забезпечення українських військових. Він самовіддано захищав рідне місто, був патріотом нашої держави, вірив у перемогу, свободу, незалежність та безстрашно боровся за них. Його знали, як добру, чуйну, щиру людину», - розповіли колеги загиблого.
В Артема залишилися мати, дружина та син.
Він загинув 12 березня 2022р від російського авіаудару по Академії поліції в Маріуполі.
БільшеКрасива, зовсім юна дівчина, Аліна минулого року приїхала з лінії зіткнення та щиро раділа можливості навчатися у мирному Маріуполі. Здобувала освіту в Маріупольському державному університеті за спеціальностю «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа».
Як і всі студенти, вона мріяла про щасливе майбутнє. Але красиве місто окутала смерть російської окупації. В Приморському районі Маріуполя, біля будинку № 6 пр. Богдана Хмельницького Аліна потрапила під мінометний обстріл. 13 березня загинула активна, старанна, ініціативна студентка, чуйна та добра людина.
БільшеЗ початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Гапонов Сергій знаходився в Маріуполі, де і проживав. На початку війни центральні райони були ще безпечними, тому мешканці околиць шукали тут притулок. Та зовсім скоро ворожі наступальні дії стали настільки жорстокими, що знищували все на своєму загарбницькому шляху.
В такий страшний період війни, 10 березня 2022 року Гапонов Сергій Віталійович загинув разом зі своєю дружиною Грімані Тетяною Іванівною. Вони згоріли у будинку 65 по вулиці Купріна. Пожежа сталася внаслідок обстрілів, які все частіше знищували місто та його жителів.
Тіло 60-річного чоловіка забрали в братську могилу.
БільшеЗ початку повномасштабної російської війни Любов Олександрівна Гаркуша залишалася в Маріуполі, в Лівобережному районі. Шукала будь-яку можливість зберегти життя. Люди разом готували якусь їжу, шукали воду, ховалися в підвалах від обстрілів.
10 березня 2022 року Гаркуші Любові Олександрівни не стало, не витримало серце. Допомоги не було. Війна. Загинула в підвалі будинку за адресою вулиця Володимирська, 24. Через постійні обстріли поховати жінку не змогли. Знаходилася в гаражі магазину «Ліга».
БільшеЛариса Іванівна Гарматюк загинула 13 березня 2022 року, коли російський танк обстріляв її будинок. Вона була тимчасово захована неподалік, але окупанти ексгумували тіло та невідомо де перепоховали. Рідні досі не можуть знайти могилку Лариси Іванівні.
Лариса Іванівна Гарматюк загинула в віці 83 років – вона вже давно була на пенсії. Вона не мала можливості виїхали з міста та вимушена була переховуватись у себе вдома.
БільшеМарат Гасанов разом з батьками пережив усе пекло подій, котрі відбувалися у лютому-березні 2022 року в Маріуполі. Пізніше він виїхав з рідними на Волинь та був мобілізований, потім батьки переїхали на Гайворонщину.
До війни Марат навчався у 31 школі м.Маріуполя. Закінчивши 9 класів пішов вчитися на кухаря. Пізніше закінчив курси матроса та вже 5 років заробляв на життя завдяки рейсам.
У 2022 року, коли росія розгорнула повномасштабне вторгнення, Марат після евакуації був мобілізований до ЗСУ. Хлопець розумів свою участь на фронті та мужньо став на захист Батьківщини. Він бувнавідником 1 десантно-штурмового відділення 1 взводу десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти військової частини А1965.
Під час служби Марат отримав поранення. Якийсь час він лікувався, але після повернувся на фронт. Нажаль, через тиждень, 10 березня 2023 року, під час бою він отримав смертельне поранення та загинув. Серце Марата перестало битися під Авдіївкою, н.п.Сєверне Донецької області.
Без підтримки у Марата залишилися батьки – він один допомагав їм та піклувався.
Більше16 березня 2022 року росія цинічно скинула дві 500-килограмові авіабомби на Драмтеатр у місті Маріуполь, де переховувалося біля 1000-1200 людей. У наслідку трагедії загинуло не менше 300 людей, серед них – Любов Адамівна Гвозделюк. Пенсіонерка перебувала тут з рідними, ховалася від жахів війни, яку приніс ворог. Жінка померла від отриманих травм на очах онука.
Рідні досі не можуть знайти, де похована Любов Адамівна – одна надія на ДНК, але поки що без результатів.
БільшеРоки життя Мальвіни Федорівни відтворювали непросту історію сьогодення. Другу світову війну та післявоєнну відбудову, розвиток країни, її шлях до незалежності – за цим дитинство, юність, надія. Мріється радіти успіхам молодого покоління, відчувати гордість за здобутки найрідніших, дарувати їм тепло та любов. Мати, бабуся, прабабуся – у всьому її доброта.
Повномасштабна російська війна потребувала неймовірних зусиль для виживання. Умови нелюдських випробувань холодом, без води та їжі, коли не було газо-, електропостачання, випали на долю маріупольців. Без належної медичної допомоги жінці було важко, як і іншим людям похилого віку, протистояти проблемам під час окупації.
Онука Христина, з глибоким болем повідомила, що 15 березня 2022 року її бабуся Гейкіна Мальвіна Федорівна пішла з життя. Війна прискорила розлуку.
БільшеОльга Георгіївна Георгіївська була вже в тому віці, коли люди повинні мати спокійну старість та не переживати про майбутнє.
Усе життя Ольга Георгіївна присвятила сім’ї, а також роботі у школі. Жінка була вчителькою французької мови у школі №55, а також у школі-інтернаті №62.
Повномасштабне вторгнення росії Ольга Георгіївна зустріла у Маріуполі, перебуваючи зі своїм сином за адресою пр.Свободи, буд.100.
У перші дні війни Ольга Георгіївна померла у своїй квартири. Точні обставини невідомі, але скоріш за все у жінки стався серцевий напад.
Ольга Георгіївна була доброю, світлою, чуйною. Своїм теплом та любов’ю вона зігрівала оточуючих усе життя.
БільшеОлександра Федорівна Геращенко витримала важкі випробування другої світової війни. Жінка проживала та працювала у Маріуполі, а на початок повномасштабної російської війни залишалася у місті. Знаходячись на заслуженому відпочинку, в мирний час вона мала можливість більше зайнятися своїм здоров’ям, зустрічами з рідними та друзями.
У воєнний період всі маріупольці важко переживали окупацію. Деяким вдавалося сховатися в бомбосховищах, підвалах. Але не всі мали таку можливість.
У ніч з 13 на 14 березня 2022 року 86-річна Геращенко Олександра Федорівна загинула від ударної хвилі внаслідок обстрілу. Трагедія сталася в квартирі жінки на вулиці Азовстальській, 163. Жінку поховали у дворі будинку біля дитячого садка.
БільшеПід час повномасштабної російської війни Вадим Герич опинився в окупації в Маріуполі. Початок бойових дій казався десь там далеко на околицях міста. Але дуже скоро обстріли досягли всіх районів.
Активний, доброзичливий, відповідальний – Вадим намагався допомагати всім, хто цього потребував. Всі намагалися бути разом, щоб не допустити біди. Тільки війна жорстоко розпорядилася життям чоловіка.
18 березня 2022 року 45-річний Герич Вадим Євгенович загинув в окупованому Маріуполі. Пряме попадання в капот його джипа, не доїхав до Волонтерівки 300 метрів.
БільшеРоки життя Марії Тихонівни були сповнені безмежної любові до рідних. Післявоєнне дитинство було важким. В мирному житті вірилося в те, що життя дітей та онуків буде щасливим.
Але росія розпочала повномасштабну війну проти України. Маріуполь, де проживала Марія Гетьман, був під постійними обстрілами з 24 лютого 2022 року. Важко було всім мешканцям міста, але людям похилого віку була потрібна постійна допомога.
Жінка потрапила в лікарню водників, лікарню №9. У місті велися важкі бої. Можна лише здогадуватися, яка ситуація з потрібними ліками, медичною допомогою була в той час у лікарні.
3 березня 2022 року Гетьман Марія Тихонівна померла в лікарні. Рідні кажуть, що серце перестало битися через недостачу кислороду та потрібної медичної допомоги.
Рідні шукають інформацію про місце поховання своєї бабусі, яку називають найдобрішою, найкращою на землі.
БільшеВасиль Володимирович Гладченко проживав у Маріуполі разом з рідною люблячою родиною в Орджонікідзевському районі. Їх багатоповерхівка знаходилася на вулиці 130-ої Таганрозької авіадивізії. 74-річний чоловік вів активний спосіб життя, приділяв увагу дітям, онукам, яких дуже любив. Почував себе щасливим на заслуженому відпочинку.
Коли розпочалася російська повномасштабна війна проти України, Гладченко Василь разом з дружиною залишалися в Маріуполі. Надіялися, що все минеться, як було в 2014 році.
На превеликий жаль, ворог був нещадний і до цивільних людей, які стали заручниками смерті від окупантів.
27 березня 2022 року Гладченко Василь Володимирович загинув разом зі своєю дружиною Галиною та двома свахами під час пожежі будинку внаслідок обстрілів окупантів. Війна вирвала їх із щасливого мирного життя.
БільшеДружня родина, вірні давні друзі – все обіцяло щасливу спокійну старість на заслуженому відпочинку. Галина Іванівна проживала зі своєю люблячою сім’єю в приморському місті.
Але 24 лютого 2022 року російські війська розпочали повномасштабну війну проти України. Маріуполь став на шляху ворога. На підступах до міста гнівно гуділа техніка окупантів, всюди стелився їдкий дим згарищ будинків від прицільних російських обстрілів. На початку березня ворог знищив критичну інфраструктуру, залишив людей на вірну смерть.
27 березня 2022 року Гладченко Галина Іванівна загинула в своїй квартирі разом зі своїм чоловіком та двома свахами. Російська війна вкоротила життя цивільних людей, не дала їм можливості радіти мирному життю та досягненням дітей, онуків.
БільшеЗ початку повномасштабного російського вторгнення в Україну маріупольці опинилися в пекельних умовах випробування смертю.
Разом з родиною Сергій Гладченко залишався в ті страшні часи в рідному Маріуполі. Російські війська цілеспрямовано нищили критичну інфраструктуру, залишаючи цивільних мешканців без газу, тепла, води, електроенергії, зв’язку. Воду діставали з криниць, шукали всюди, де були хоч якісь запаси. Часто черги людей за водою потряпляли під обстріли.
10 квітня 2022 року 60-річний Гладченко Сергій Михайлович загинув в окупованому Маріуполі. Разом із сином чоловік пішов по воду, але не повернувся. Дружина знайшла чоловіка в списках загиблих.
БільшеОксана Леонідівна Глазунова 18 березня 2022 року загинула в Маріуполі разом з чоловіком, потрапивши під ворожий обстріл біля свого будинку.
Оксана Леонідівна працювала вчителем початкових класів у спеціалізованій школі №4. Вона була професійною педагогинею, яка владувала в діточок усю любов, давала їм необхідні знання та навики. Коли її учні виїжджали з міста, писали улюбленій вчительці листівки з побажаннями мира та скорішої зустрічі. Але російські військові забрали життя Оксани Леонідівни Глазунової, яку вже ніколи не побачать її учні, знайомі та рідні.
БільшеОлена Глазунова проживала та працювала в Маріуполі. Жінка любила свою родину, тішилася успіхами рідних. Вона була гарною подругою, завжди готова була прийти на допомогу.
Коли розпочалася повномасштабна російська війна, Олена Георгіївна залишилася в рідному Маріуполі. Ворог наступав з околиць, намагався захопити портове місто, постійно вів прицільні обстріли.
Приблизно 2-3 березня 2022 року життя Глазунової Олени Григорівни обірвала війна. Рідні шукали тіло в окупованому Маріуполі.
БільшеВід початку повномасштабного російського нападу Маріуполь знаходився під постійним прицілом ворога. Окупанти не пускали в місто допомогу для цивільних, не давали можливості виїхати на українські території. Знищивши об’єкти критичної інфраструктури, російська навала кинула маріупольців на вірну смерть.
У місті було мало надійних бомбосховищ, тому більшість шукала захист у підвалах будинків. Смертельна небезпека переслідувала скрізь.
Приблизно 17-19 березня 2022 року Глебова Наталія Олександрівна загинула в окупованому Маріуполі від ворожого снаряду. Не встигла сховатися.
Рідні назавжди запам’ятають її ніжною, чуйною, найріднішою сестрою, донечкою. Їй було лише 48 років.
БільшеПід час окупації Маріуполя російськими військовими, місцеві жителі опинилися в край важких умовах. Окрім постійних обстрілів, люди були вимушені ховатися в холодних підвалах, не мали електроенергії, зв’язку, готували, ризикуючи життям на вогнищах. До того ж, не було майже ніякої медичної допомоги, бракувало ліків.
Особливо тяжко було людям похилого віку. Так загинув 84-річний пенсіонер Глушко Анатолій Петрович, який отримав травму голови вибуховою хвилею через обстріли. Чоловік помер 17 березня 2022 року в підвалі будинку на пр.Миру, 110. Його тіло підняли до квартири. Поховати Глушко Анатолія не вдалося.
БільшеВ Маріуполі під час окупації насильницькою смертю загинув 72-річний Віктор Ілліч Глущенко. За півроку до смерті він трагічно втратив кохану дружину – Олена Василівна підірвалася на міні, коли вони йшли за гуманітарною допомогою. Тоді чоловік власноруч перевіз її тіло на тачці з узбережжя до будинку та самотужки під обстрілами поховав на кладовищі.
Донька Оксана Глущенко розповіла: «Добу не приїжджала окупантська міліція, щоб зафіксувати смерть і забрати тіло. Моє серце розривалося від того, що він лежить на порозі будинку, і голодні собаки можуть розірвати його тіло. Знайшли тіло сусіди. В Києві, в мене взяли ДНК, і, коли буде де окупація, будуть робити ексгумацію і шукати, де його поховали».
«Вони обидва дуже багато читали, були обізнаними і була жага до життя. Були працелюбні та виховали трьох дітей без умов у будинку і ніколи не жалілися на це. Часто ходили до бібліотеки, ходили до церкви, відвідували комп’ютерні курси і якісь цікаві заходи, мали ще багато планів на життя. Дуже любили тварин. У них було три собаки і чотири коти, з якими вони разом під час бомбардування сиділи в маленькому льоху», - розповідає донька загиблих.
Більше68-річна Олена Глущенко, мешканка Маріуполя, загинула під час війни в Україні. Вона підірвалась на міні, коли разом із чоловіком йшла по узбережжю, сподіваючись знайти гуманітарну допомогу. Трагедія сталась внаслідок нещасного випадку, коли Олена наступила на міну, і вибух забрав її життя.
Донька загиблої, Оксана Глущенко, розповіла, що її батько, 72-річний чоловік Олени, ризикуючи власним життям, намагався допомогти своїй дружині в останні миті. Він посадив її на землю, дав їй води та намагався заспокоїти, але від втрати крові Олена померла на його очах. Після цього батько, під обстрілами, самостійно поховав дружину на кладовищі, де від вибухів повивертало могили. Він зробив все можливе, щоб гідно провести свою кохану дружину.
Олена Василівна пропрацювала півжиття вчителем і разом із своїм чоловіком виховала трьох дітей. Її загибель є великою втратою для родини, колег, учнів та всього співтовариства. Вона залишиться в пам'яті як жінка, що присвятила своє життя навчанню і вихованню молодого покоління. Її внесок у освіту та щедрість душі запам'ятовуватимуться на завжди.
БільшеАндрій Іванович навчався у Донецькому державному університеті ім.М.Горького. З 1998 року займався медичною практикою. У Маріуполі займав посаду завідуючого терапевтичним відділенням лікарні №4. Під час пандемії спас багато життів, був відданий своїй справі. Андрій Гнатюк мав талант від Бога, він походив з династії лікарів. Його батько Іван Гнатюк був головним лікарем пологового будинку № 1 у тодішньому Жданові.
З початком окупації Маріуполя залишався в місті, продовжуючи спасати життя та лікувати постраждалих. 18 березня з іншим лікарем поїхали на автомобілі за водою у район депо-2 у лівобережному районі. Пізніше стало відомо, що Андрія Івановича та іншого лікаря застрелили у автомобілі.
Більше24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну проти України. Маріуполь, де проживав Іван Антонович Гнатюк, став форпостом на загарбницькому шляху ворожої армії. Російська навала люто знищувала все, що мішало їй окупати місто. Руйнували будинки, гинули люди. Біль, горе, смерть, голод, холод, пожежі, руїни – картини воєнного міста.
74-річний Гнатюк Іван Антонович загинув 27 лютого 2022 року в Маріуполі в період російської окупації.
Війна забрала у рідних люблячого батька, чоловіка, дідуся, прадідуся. «Час не виліковує, скоріше навпаки – ти розумієш, що його вже ніколи не побачиш і тобі стає ще болючіше...», – каже про важку втрату донька Івана Антоновича.
БільшеПід час окупації Маріуполя російськими загарбниками загинув Сергій Гноєвський. Чоловік отримав важке осколкове поранення після того, як ворожий снаряд розірвався на подвір’ї його власного будинку в Приморському районі.
Сергій Юрійович працював у службі морської безпеки Маріупольського порту, займав посаду керівника зміни. Мав багато друзів, був душею компанії, мав гарне почуття гумору. Сергій був життєрадісним та добрим, будував плани на життя, разом з друзями хотів відвідати Грецію.
Знайомі Сергія кажуть, що він до останнього мав надію, що вдасться вибити ворога з рідного міста, визволити з окупації.
Сергія Гноєвського поховали в Приморському районі, неподалік поліклініки.
БільшеРаїса Миколаївна Гогіна зустріла війну в Маріуполі та як і всі до останнього не вірила, що все так розвернеться. Жінка загинула приблизно 8 березня 2022 року, знаходячись у себе вдома. Про це стало відомо від рідно брата.
До війни Раїса Миколаївна працювала в ККП «Маріупольтепломережа», мала плани на майбутнє. Все забрали вороги з війною. А головне – життя вже не повернути.
Нажаль, рідні не мають інформації що до захоронення Раїси Миколаївни.
БільшеЗ початку російської повномасштабної війни ворог створив справжнє пекло в Маріуполі. Над містом лунали вибухи, гриміли гармати, гули ворожі літаки. Вони несли розруху, смерть. В ці страшні часи Євген Голдак залишався у рідному Маріуполі. У відчаї люди шукали захист від обстрілів, порятунок від холоду, голоду. Але російські війська знищували все, приближаючи оточення міста.
03 квітня 2022 року Голдак Євген Васильович загинув в окупованому Маріуполі. Молодому чоловікові було лише 38 років. Рідні довго не знали точну дату смерті Євгена.
БільшеДо повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Маріуполь жив своїм оновленим життям. Місто стрімко розвивалось, втілювались нові проєкти, створювались нові навчальні заклади, будувались нові дороги, сучасні зупинки для громадського транспорту... Заводи диміли. Люди становилися більш свідомими. Все, як завжди, лише умови для людей покращувалися.
Але 24 лютого 2022 року всіх жителів міста цікавило одне: вижити. Виживали випадково ті, в кого ще не попали бомби, осколки, міни, пулі – все те, що мали на озброєнні загарбники. Виживали ті, хто знайшов воду, їжу, медикаменти, зміг зігрітися, зміг вибратися живим із Маріуполя через всі блок-пости.
Нічого такого доброго не випало на долю Голоднікова Олега Володимировича. 22 березня 2022 року він загинув. Як розповіли рідні, «було пряме попадання в будинок, де він проживав». Навіть невідомо чи поховали чоловіка. Російська зброя знаходила будинки мирних жителів, цілеспрямовано знищуючи їх разом з мешканцями.
БільшеМихайло Петрович – мешканець Маріуполя. З початком повномасштабної війни росії проти України кожен маріуполець, як міг, боровся за виживання в надзвичайно небезпечних умовах. Цілеспрямовані масовані обстріли розрушали житлові будинки, знищували всю життєво необхідну інфраструктуру. Так сталося, що Михайло не зміг виїхати з Маріуполя до початку боїв, жахливих обстрілів міста та навколишніх населених пунктів.
Він постійно допомагав іншим, а в складні часи окупації завжди були ті, хто сміло розраховував на його допомогу, на його готовність бути «опорою та підтримкою». Надія розповіла, що тільки через сім місяців сім’я дізналися точну інформацію про трагічну загибель та місце поховання Михайла Петровича Голубєва. Трагедія сталася 27 березня 2022 року. З глибоким болем Надія згадує, що він був доброю людиною, «дбайливий син, люблячий чоловік, прекрасний батько! Дуже самовідданий товариш, завжди готовий допомогти». Але російська війна нещадно розпорядилася життям такої чудової людини.
БільшеПід лозунгом «визволення», росія вбивала мирних людей в Маріуполі навесні 2022 року. З наступом ворога місто було заблоковано та люди опинилися в пекельних умовах. З одного боку – постійні смертельні обстріли росіян. З іншою – холод, голод, нестача медичної допомоги, зв’язку. Більше 100 тисяч людей загинуло в Маріуполі через окупацію.
Олександр Петрович Голубцов проживав у Приморському районі за адресою вул.Латишева, 39. Після чергового ворожого обстрілу, 2 квітня у будинку сталася пожежа. Олександр Голубцов загинув – чоловік живцем згорів у своїй квартирі. Ось у таких страшних муках помирали маріупольці навесні 2022 року.
БільшеДомініка – маленька дівчинка 4-х років. Вона народилася у люблячих батьків – мами Наталі та татка Артура. Домініка зростала у повній родині, де її обожнювали, балували, як і повинно бути у житті кожної дитини.
Але війна все змінила.
З початком повномасштабного російського вторгнення родина Домініки залишалася у Маріуполі. Ніхто й думки не мав, що таке місто, де сотні тисяч людей, будуть нещадно рівняти з землею.
Починаючи 24 лютого 2022 року з кожним днем у Маріуполі становилося все небезпечніше. Обстріли ставали сильнішими, росія активно використовувала авіацію та бомбила місто цілодобово.
У березні Домініка зазнала уламкових поранень. Разом з мамою Наталею вони перебували у дитячому відділенні міській лікарні №3. Після загибелі їх тіла залишалися у підвалі до захоронення.
Маленька дівчинка загинула разом з молодою мамою через російські воєнні дії.
БільшеНаталя Голякова – молода жінка з яскравою посмішкою та добрим серцем мріяла про щасливе майбутнє своєї родини, про сімейний затишок та тепло. Дарувала любов близьким, було сонечком та всіх зігрівала.
З чоловіком Артуром народили донечку, назвали її незвичайно гарно – Домініка. Жили, мріяли, будували плани.
Через російську воєнну агресію, Наталя разом з донечкою отримали уламкові поранення. Перебували у міській лікарні №3, у дитячому відділенні. Після загибелі їх тіла залишалися у підвалі до захоронення.
Більше18 березня 2022 року російські військові обстріляли багатоповерхівку на проспекті Металургів, 117 у Маріуполі. Від влучання снаряду загинули 51-річна Юлія Гомзякова, її батько Євген Бондарев та син, якого звали також Євген. Юлія народилася в Маріуполі. Навчалася у Приазовському державному технічному університеті на механіко-машинобудівному факультеті. Також здобула другу вищу освіту в університеті в Донецьку – за спеціальністю «економіка». Працювала у податковій інспекції в Маріуполі. Юлія мешкала в багатоповерхівці на проспекті Металургів, 117 разом із сином Євгеном. Із початком повномасштабного російського вторгнення до неї з Лівобережного району Маріуполя переїхали батьки. Тато Євген Григорович незадовго до цих подій пережив операцію на серці і спускатися в укриття не міг. 18 березня 2022 року мама Юлії, Валентина, не була в помешканні доньки – вона пішла до їхнього з чоловіком дому на лівому березі, щоби взяти ліки. Юлія з татом і сином були в квартирі, коли в багатоповерхівку на проспекті Металургів поцілив снаряд. Він пройшов через дах та 9-й поверх і дістався 8-го – саме там перебувала родина. Тіла загиблих згоріли, їх розчавило плитами. «Безмежно люблю та сумую за мамою», – сказала Аліна Гомзякова, дочка загиблої. У Юлії залишилися донька, мама, сестра та інші родичі.
БільшеСвітлана Миколаївна Гонтар загинула в Маріуполі навесні 2022 року, під час окупації міста російськими загарбниками. В мирному житті Світлана працювала в конверторному цеху металургійного заводу.
БільшеІрина Гопанчук із донькою Катериною загинули в Маріуполі 15 березня 2022 року. Снаряд влучив на подвір'я, де вони з сусідами готували їжу. Поряд загинули ще четверо людей: двоє сусідів (дівчина та чоловік) і двоє перехожих (дівчина з хлопцем). Ірині було 52 роки. Каті – 13. Вони жили за адресою – провулок Трамвайний, 10. Тут і сталася трагедія. Тіло Каті, пригадали очевидці, знайшли майже неушкодженим. Ірині відірвало голову. До кишені загиблої сусіди поклали записку з даними про неї та доньку. У дворі тіла пролежали до 30 березня, поки їх не відвезли до моргу. Найімовірніше, Катя та Ірина поховані в селищі Мангуш в окремих могилах. Але де саме – невідомо. Старша донька Ірини, Олена Світлична, розповіла: «Моїй бабусі 80 років. Вона залишилася в Маріуполі, щоби знайти могили доньки та онуки. Одного разу бабуся поїхала до моргу, їй стало погано. Вдруге поїхала. Взяли її дані. Сказали, що зателефонують і повідомлять, коли прийти. Бабуся здала аналіз ДНК». Та за рік від часу трагедії результатів так і не було. Про загибель мами і сестри Олена дізналася у Вінниці. Саме в цьому місті Ірина навчалася та жила в молодості. А народилася й останні роки провела в Маріуполі. Усе життя присвятила дітям: Олені, Денису та Каті. Любила онуків Меланію та Лева. Опікувалася мамою Аллою Миколаївною. Півтора року Ірина працювала в міській лікарні №2, у терапевтичному відділенні. Після початку повномасштабної війни, поки була можливість, щодня бігала до лікарні, щоби принести їжу тим, хто вже не міг потрапити додому. В Ірини Гопанчук залишилися мама, донька, син та двоє онуків.
Більше51-річна Світлана Горбатенко загинула в Маріуполі у другій половині березня 2022 року. У її будинок на вулиці Кальчанській Кальміуського району прилетів снаряд. Поряд загинув цивільний чоловік Світлани, Дмитро Півень. Світлана Горбатенко народилась і жила у Маріуполі. Працювала водійкою трамвая у Маріупольському трамвайно-тролейбусному управлінні. У вільний час любила рибалити разом із чоловіком. «Світлана була щирою, доброю, веселою. Ми з нею почали дружити ще у 1995 році, коли я пішла на роботу в депо кондукторкою. Наші чоловіки товаришували. Світлана – чудова фахівчиня, навчала інших водити електротранспорт. Гарна мама і дружина», – розповіла близька подруга Світлани, Ганна Прихненко. Звʼязок зі Світланою та Дмитром подруга втратила 2 березня 2022 року. Шукала та збирала інформацію про них. Так від сусідів, друзів і близьких людей пари дізналась про їхню загибель.
БільшеБерезнь 2022 року в Маріуполі був пекельний. Ніколи не знаєш, куди на цей раз прилетіть російський снаряд, чи будеш жити завтра. Страшні відчуття безнадійності та відчаю.
Від тяжких уламкових поранень 12 березня загинув Сергій Миколайович Горбачов. Він потрапив під обстріл неподалік від перетину пр.Перемоги та пр.Свободи. отримавши тяжкі поранення, він лишився життя.
Рідна сестра Олена розказую: «Сергій був чудовою людиною, чуйним, добрим та дбайливим». Непоправна втрата для рідних.
БільшеВікторія Горбенко трагічно загинула з двома доньками під час окупації Маріуполя російськими загарбниками. Сім’я переховувалася в приватному будинку на вулиці Грецький, що в центрі міста, неподалік від податкової. 09 березня 2022 року, коли росія вже регулярно наносила удари авіацією по житловим будинкам та інфраструктурі міста, Вікторія Горбенко разом з доньками перебувала у себе вдома. Тоді ворог скинув чергову бомбу на приватний будинок, де ховалися жінки. Після атаки він нього залишився лише кратер… Вікторія та її доньки Яна та Дар’я загинули.
У довоєнному житті Вікторія Горбенко багато років присвятила роботі з діточками – працювала вихователькою дошкільного навчального закладу №163 «Квіточка». Була чудовим професіоналом, діти її дуже любили. Старша донька Вікторії, Дар’я Горбенко, навчалася в МДУ за спеціальністю «дошкільне виховання» та працювала в дитячому садочку №20. Молодша донька навчалася в четвертому класі в 65 школі.
Муратова Тетяна, колега загиблої Вікторії Горбенко, згадує, що «до колежанок ставилася з повагою, завжди щиро пригощала пирогами, тортиками, булочками. Була не тільки гарною вихователькою, але й господинею, доброю людиною».
БільшеДар’я Горбенко проживала в Маріуполі, здобула освіту в Маріупольському державному університеті на факультеті дошкільної освіти. Після закінчення навчання працювала в дитячому садку № 11 «Журавлик». Дар’я, як і її мама, Вікторія Горбенко, любила роботу з дітьми. Готували різні творчі доробки для дітей, проводили цікаві заходи, формуючи творчі здібності, розвиваючи всесторонні особистості вихованців.
Під час вторгненя російських військ в місто, сім’я Горбенків знаходились в своєму будинку на вулиці Грецькій, в центральному районі міста. Починаючи з 24 лютого 2022 року рашисти обстрілювали, руйнували, вбивали все, що було на їх шляху до повної окупації Маріуполя.
2 березня 2022 року російські військові здійснювали черговий авіаналіт на місто. Влучили в будинок Горбенків, де перебувала мама Вікторія та її доньки - Яна і Дар’я. Вони всі загинули.
Дар’я Горбенко мала активну громадянську позицію, планувала брати участь у громадському обговоренні Державного інвестійного проєкту зі створення Музею науки в Маріуполі. В свої 22 роки вона мала гарні плани на щасливе успішне майбутнє.
«Ми так надіялися, що вона жива. Дуже боляче. Назавжди буде в наших серцях і думках», - сказала знайома Дар’ї, Наталія Бушма.
БільшеЖиття Любові Власівни склалося так, що її добре знали у Маріуполі. Вона працювала секретарем в фінансовому відділі міськвиконкому. Знали про її добре відношення до людей, бажання допомогти.
Коли розпочалася повномасштабна війна росії проти України, маріупольці одними з перших відчули варварство «освободітєлєй». Люди надіялися на швидке закінчення масованих обстрілів, авіабомбувань. Окупанти руйнували будівлі, знищили об’єкти критичної інфраструктури, залишивши людей без елементарних умов для життя. 76-річній жінці дуже була потрібна допомога. Але її не було.
Горгола Любов Власівна померла в березні 2022 року страшною смерттю, від голода та обезводнення, в своїй квартирі за адресою проспект Будівельників 181. Сусіди розповіли, що на початку квітня тіло жінки забрали воєнні. Місце знаходження її останків рідні не знають.
БільшеУ лютому 2022 року Раїса Дмитрівна святкувала ювілей – 80-річчя. Жінка проживала з родиною в Маріуполі. Тут раділа життю на заслуженому відпочинку. Намагалася в пенсійний період більше часу проводити з рідними, з друзями. Але вже 24 лютого розпочалося повномасштабне російське вторгнення в Україну.
Жінка, як і багато маріупольців, залишалася в рідному місті. Через прицільні масовані обстріли скрізь панував розпач, страх, смерть. Допомоги не було, місто було в російській окупації.
17 березня 2022 року 80-річна Горлачова Раїса Дмитрівна загинула за адресою проспект Металургів, 47.
БільшеГоршкова Марія Іванівна проживала з родиною в Маріуполі. Працювала прибиральницею в незвичному закладі. «Маріупольська школа-ясла-садок №39», новий тип гімназії. Жінка любила дітей, відповідально ставилася до своїх обов’язків.
З початком повномасштабного російського вторгнення кожен маріуполець намагався вижити в нелюдських умовах, які створив ворог. Постійні обстріли знищили критичну інфраструктуру, залишивши людей на страждання та поневіряння.
В цих смертельних умовах російської окупації Горшкова Марія Іванівна загинула від смертельних поранень осколками. Війна забрала життя доброї, чуйної, працьовитої людини.
БільшеНаталія Горшкова загинула під час повномасштабної війни у Маріуполі на Донеччині. 11 березня 2022 року вона разом із донькою Аліною перебували біля підʼїзду будинку на вулиці Пашковського, що в Лівобережному районі міста. У той час, коли жінки підійшли привітатися із сусідами, в двір будинку прилетів снаряд. Унаслідок удару дочка Аліна загинула на місці. Наталія ж отримала поранення та померла через два дні, 13 березня 2022-го. Наталія Горшкова була родом із Маріуполя. Здобула освіту в Приазовському державному технічному університеті. Останнім часом працювала продавчинею у магазині в Лівобережному районі. Обожнювала подорожувати. «Бабуся була дуже доброю, милою. У свій вільний час вона завжди гуляла, любила мандрувати. Постійно літала до теплих країн. Удома застати її можна було не так часто», – розповіла онука Єлизавета Бабіченко. У Наталії залишилися два брати, донька та онуки.
БільшеВ мирні часи Анастасія жила з впевненістю в щасливе майбутнє. Гарна, весела, життєрадісна дівчина любила малювати. Вона була талановитою, старанно навчалася, мріяла, вірила в свої сили. Маріуполь давав молоді можливість розвиватися.
Коли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Маріуполь став своєрідним форпостом на шляху ворога. Місто та цивільні мешканці страждали від постійних масованих обстрілів, авіабомбувань, від знищеної інфраструктури.
Разом з рідними Анастасія залишалася в Маріуполі в страшні часи російської окупації.
20 березня 2022 року Горюнова Анастасія загинула. Під час чергового ворожого обстрілу снаряди потрапили у двір їх будинку. Осколками вбито дівчину та інших жителів будинку.
Біль рідних не вщухає. Війна назавжди забрала життя юної дівчинки, не дала їй можливості втілити щасливі мрії.
БільшеОлексій Господінов загинув разом з сином Степаном 13 березня 2022 року внаслідок нанесеного росією авіаудару. Загарбники скинули бомбу з літака на будинок за адресою пр.Перемоги 32/42. У той день загинуло багато людей.
Донька Олексія пише про біль втрати рідних: «Неймовірно боляче це писати, це згадувати та розуміти, що все це правда. Рік минув, а я досі не хочу в це вірити. Ви були найкращими, дякую за виховання та за краще дитинство, за сили, за це життя».
Олексію було 44 роки, а його сину – усього 23 роки.
БільшеСтепан Господінов загинув разом зі своїм батько Олексієм 13 березня 2022 року в Лівобережному районі міста. Трагедія сталася внаслідок нанесеного росією авіаудару. Російські окупанти скинули бомбу з літака на будинок за адресою пр.Перемоги 32/42, де перебували Господінови. Окрім батька й сина, у той день загинуло ще багато людей.
Донька Олексія пише про біль втрати рідних: «Неймовірно боляче це писати, це згадувати та розуміти, що все це правда. Рік минув, а я досі не хочу в це вірити. Ви були найкращими, дякую за виховання та за краще дитинство, за сили, за це життя».
Степану було 23 роки, а його батьку – 44 роки.
Більше50-річний Михайло Гребенецький загинув під час бомбардування російськими військами Драмтеатру в Маріуполі 16 березня 2022 року.
До театру Михайло, його дружина Наталія та син Євген приїхали 5 березня. У місті говорили про «зелений» коридор, а локацією для збору, зокрема, була і Театральна площа. Однак евакуація не відбулася. Родина Гребенецьких залишилася в театрі. До того ж, зламалася їхня автівка.
16 березня о 12.15 на Театральній пролунав вибух. Купол театру впав. У момент удару Наталія зі сином були в ложі, а Михайло – на польовій кухні поблизу театру. «Через вибухову хвилю ми не могли встати. Я почала задихатися. Син перший видерся. Витягнув мене за капюшон. Він отримав контузію, кричав. У мене з потилиці йшла кров. Треба було шукати чоловіка. Вийшли із центральних дверей. Там лежала жінка. Хлопець – на спині. Лежав з розплющеними очима і дивився в небо. Кухня була засипана камінням», – згадала Наталія.
Євген ходив по руїнах, сподіваючись знайти батька живим.
«Якийсь чоловік сказав, що там стирчать руки та ноги. Ноги були не батькові. А руки – знайомі. Впізнати тіло було неможливо. Ти береш один камінь, а згори падає інший», – розповідає Євген. Наталія додає: «Ми побачили обличчя чоловіка. Розкопали тільки голову. На обличчі – чорна кров. Пульсу не було. Завал – метрів 5. Відкопати не могли».
Тіло Михайла родина так і не змогла дістати з-під завалів та поховати.
Михайло Гребенецький народився та жив у Волновасі. Працював водієм таксі. У Маріуполь приїхав 24 лютого 2022 року. «Він був люблячим чоловіком і батьком. Сімейні цінності у нього були на першому місці.
В наших серцях він назавжди залишиться люблячим чоловіком для мене і дбайливим татом для мого сина», – сказала Наталія.
БільшеОлена Гребень – одна з багатьох маріупольців, які залишилися в рідних домівках, коли розпочалася повномасштабна російська війна. 49-річна жінка, повна творчих сил та енергії, опинилася в пекельних умовах окупації. Ворог оточував місто, постійно обстрілюючи його. В умовах війни вмирали мирні цивільні люди.
7 березня 2022 року Гребень Олена Павлівна загинула. Внаслідок обстрілу жінка отримала смертельне осколкове поранення в живіт. Була похована в Приморському парку.
Більше20 березня в Маріуполі загинув Валерій Іванович Григорʼєв. Під чай воєнних дій у його квартиру влучив снаряд, сталася пожежа, що призвело до загибелі Валерія та його дружини. Подружжя не мало шансів врятуватися. Валерій Іванович був пенсіонером.
Більше59-річна Ірина Григорʼєва загинула 13 березня 2022 року від бомбардування російською армією Лівобережного району Маріуполя. За свідченнями очевидців, той ворожий удар відібрав життя близько 30 людей. Із подругами Наталією та Жанною Ірина переховувалася від обстрілів в укритті двоповерхового будинку. 13 березня піднялася з підвалу на другий поверх – до квартири Жанни. Там їх і застав вибух. «Ми з Жанною лежали на дивані. Стіна впала на його бильця. Як вушко голки – я побачила промінчик світла. Почали кликати на допомогу. Коли нас дістали з-під завалів, побачила знайомі капці, штани, куртку. Розуміла, що це моя подруга Ірина. Вона лягла не на диван разом із нами, а на крісло. Там і загинула», – розповіла подруга Ірини, Наталія Афанасіаді. Тоді також загинув її чоловік Іван, син Жанни – Богдан Джелалі, її мама та чоловік Олег. Це бомбардування відібрало життя вагітної жінки з мамою – вони були в підвалі; мами 38 років та дитини 10 років. Приблизне число вбитих – 28-30 людей. Ірина Григор’єва жила в Маріуполі. Працювала завідувачкою магазину. Її пригадують чесною, відкритою, доброю та інтелігентною людиною. «Ніколи не чула від неї поганого слова. Ми дружили близько 30 років. Вона була люблячою мамою. Все своє життя присвятила сину Іллі та онучкам. Уже після її смерті народилася третя онучка. Її назвали на честь бабусі Ірочкою», – сказала Наталія. В Ірини залишилися чоловік, син та онучки.
БільшеЛюдмила Іванівна Григорʼєва загинула разом з чоловіком 20 березня 2022 року. Подружжя переживало окупацію Маріуполя разом з іншими, постійні обстріли, знищення людей, відсутність тепла, брак їжі та медичної допомоги – такими були ті часи. Через влучання снаряду в квартирі Григорʼєвих розпочалася пожежа. Вибратися їм не вдалося.
БільшеПіслявоєнне дитинство Людмили Павлівни навчило цінувати життя, любов рідних, наполегливість у роботі. Вона безмежно раділа сімейним зустрічам. Робила все, щоб діти, онуки були щасливими та людяними.
23 березня 2022 року повномасштабна російська війна назавжди розлучила її з родиною. Йшов місяць важкого виживання в окупованому Маріуполі. Лівобережний район міста знаходився під постійними обстрілами. Намагаючись оточити територію, ворог знищував все, що було перешкодою.
Під час обстрілів «від прямого попадання в будинок по вулиці Пашковського, 99, загинула моя бабусенька Григоревська Людмила Павлівна... Знаю, що навіть з неба, ти мене любиш та оберігаєш», – з глибоким болем промовляє Катерина.
БільшеВ розпал бойових дій російської повномасштабної війни 11 березня 2022 року загинув Григорян Григорій Жирайрович. 58-річний чоловік міг би мирно працювати, тішитися щасливим життям у колі рідних, допомагати дітям та онукам досягати своїх мрій. Він був любим та люблячим чоловіком, батьком, дідусем та братом. Якби не війна...
Григорій загинув від осколкового поранення в голову під час російської окупації Маріуполя.
Більше17-річний Іван Гринько загинув у Маріуполі навесні 2022 року. Будинок, у якому знаходився Іван, був обстріляний, та юнак зазнав смертельних поранень.
БільшеВіталій Миколайович народився в Полтаві, навчався в Харківському національному університеті внутрішніх справ за спеціальністю «Право». Мешкав та працював дільничним у Харкові.
З 2014 року добровольцем брав участь в АТО та ООС, служив у Маріуполі. За 4 роки служби виріс до старшого лейтенанта, був призначений на посаду заступника командира з бойової та спеціальної підготовки окремого загону спецпризначення НГУ «Азов» Національної гвардії України.
З перших днів російського вторгнення в Україну разом з побратимами Грицаєнко Віталій приймав бої з окупантами на узбережжі Азовського моря в районі Маріуполя. Ворог постійно робив спроби прориву оборони, намагався обійти позиції українців з флангу. Наші воїни мужньо та професійно розбили ворожу колону, знищували танки, самохідні артилерійські установки, реактивні системи залпового вогню, БТР-и, 2 ББМ «Тигр», живу силу загарбників. Бої були важкими, нерівними. У ніч на 19 березня 2022 року під час рейду в тил ворога азовці знищили командний пункт, 2 склади, близько взводу живої сили. Але 31-річний офіцер Грицаєнко Віталій зазнав важких поранень осколком в лице, миттєво загинув.
Прощання азовців із загиблим побратимом, Героєм України, удостоєним ордена «Золота Зірка» (посмертно) відбулося 3 листопада 2022 року.
БільшеАртем Грицай – один з тих молодих сучасних маріупольців, котрі жили повним життям, втілюючи свої мрії. Він навчався в Приазовському державному університеті за спеціальністю «Комп’ютерні науки»; закінчив його з відзнакою. Однокурсники пам’ятають Артема «добрим, життєрадісним, завжди готовим прийти на допомогу». Хлопець займався спортом, любив навчання, приймав участь у професійних конкурсах, олімпіадах. Активна участь Артема у науковій та громадській діяльності університету була відзначена іменною стипендією ім. В.С. Бойка.
Артем працював програмістом, будував плани на майбутнє. Але страшна війна росії назавжди залишила його 25-річним. В кінці березня 2022 року, під час обстрілів, Грицай Артем Сергійович загинув разом зі своїми рідними. Це були мати – Тетяна та дідусь – Кисильов Олександр Миколайович. Це сталося біля їх власного будинку у Маріуполі. Родину поховали біля дому, в городі.
БільшеГрідчин Максим – відповідальний, впевнений, професіонал, патріот, який присв’ятив життя служінню Батьківщини.
Він народився 1988 року на Сумщині, в селищі Краснопілля. В 2010 році закінчив у Харькові Академію внутрішніх військ МВС України.
До 2014 року ніс службу в місті Макіївка Донецької області. У квітні 2014 року прихильники «ДНР» разом з представниками силового блоку служби їхньої безпеки неодноразово прибували на КПП військової частини 3057, щоб схилити командування до підпорядкування керівництву «ДНР» і передачі озброєння в їх користування. Але отримали відмову на всю країну, дали рішучій опір.
Грідчин Максим брав участь у бойових діях в Маріуполі, коли звільняли та обороняли місто. Військову службу ніс на посаді начальника відділення бойової та спеціальної підготовки військової частини бригади оперативного призначення Національної Гвардії України у Маріуполі Донецької області. Тут він зустрів своє кохання, тендітну добру Альону Кушнір, яка була медичною інструкторкою Національної гвардії («Азов»). Щасливі готувалися до весілля, але 24 лютого почалося російське вторгнення.
Разом з побратимами Максим і Альона обороняли Маріуполь. 6 березня 2022 року під час ведення запеклих боїв на одному з найтяжчих напрямків оборони міста Максим зазнав смертельного поранення.
7 березня загинув 33-річний підполковник, мужній патріот, люблячий батько, чоловік, вірний побратим Грідчин Максим.
БільшеГірка доля спіткала Тетяну Іванівну, коли розпочалася повномасштабна російська війна. Разом зі своїм чоловіком жінка залишалася в Маріуполі. В надії на допомогу, на можливість виїзду з-під постійних обстрілів евакуаційними силами, багато мешканців не змогли захистити себе від мін, артилерії, авіабомб.
10 березня 2022 року внаслідок обстрілів загорівся будинок 65 по вулиці Купріна, де Грімані Тетяна Іванівна загинула. Було неможливо врятувати людей в ті страшні часи війни. Обгорілі останки поховали у дворі біля будинку 140, на проспекті Будівельників. Сестра жінки розповіла, що в цій пожежі загинув і чоловік Тетяни, Гапонов Сергій Віталійович.
БільшеДуже важко втрачати близьких, особливо, коли їх життя цинічно забирається ворогом. Так було з багатьма маріупольцями, котрі загинули від російських снарядів, а також від наслідків війни.
Громов Анатолій Миколайович переховувався під час окупації в квартирі сина за адресою вул.Московська, 69. В Лівобережному районі з самого початку війни було вкрай небезпечно, а березень став для маріупольців справжнім пеклом. 18 березня Анатолій Миколайович загинув, знаходячись в квартирі. Рідні досі не можуть знайти, де похований «найкращий батько та коханий чоловік». Хоча відомо, були свідки, та при ньому були документи.
БільшеНайважливіше, що варто цінувати, це – життя. Кожна людина це знає, намагається берегти його, та здоров’я рідних, близьких людей.
Хвороби не вибирають час та місце. COVID19 став дуже важким випробуванням для маріупольців, як і для багатьох людей в різних куточках світу. Люди страждали, боролися, хворіли, помирали. В Маріуполі створювали такі умови, при яких полегшувалось лікування, заводи допомагали забезпечити лікарні киснем, держава забезпечувала ліками, додатковими оплатами за роботу лікарів.
Галина Корніївна працювала в урологічному відділенні міської лікарні №1 в Маріуполі. Така робота завжди потребує і фізичних, і душевних сил. Адже важливо підтримати хворих, допомагати їм боротися з недугами.
З 21.02.2022 року вона знаходилася в лікарні №9 Маріуполя. Підтвердився діагноз COVID19. Лікування було до 01 березня, тому що в лікарні не було теплопостачання та електропостачання. Треба було продовжувати лікування вдома. Але з 24 лютого почалася війна, російські війська окупували Маріуполь, тому за життя боролися всі. Без ліків, без тепла, без електрики Громова Галина Корніївна померла 02 березня 2022 року.
БільшеГрудько Юрій Анатолійович – 61-річний чоловік, який проживав у Маріуполі. Активний, цілеспрямований, чоловік любив автомобілі, цікавився технікою. Друзі поважали та цінували його. Чоловік, батько, дідусь – Юрій любив проводити вільний час з рідними.
Щасливі мирні дні маріупольців 24 лютого 2022 року обірвали ворожі кулі, снаряди, бомби, націлені на Україну. Повномасштабна російська війна цинічно руйнувала будівлі міста та життя людей.
17 квітня 2022 року, через день після своїх іменин, Грудько Юрій Анатолійович загинув у Маріуполі від обстрілів в мікрорайоні Мирному.
БільшеСправедливість, громадська позиція, відповідальність за свої вчинки, необхідність допомагати – лиш маленька частина життєвих принципів Гряника Олександра.
Олександр був свідомим учасником Евромайдану від початку і до кінця. З початком війни на Донбасі рвався на фронт, але вдома не підтримували, ще і навчання продовжувалося. Мама зі сльозами вмовляла не йти. «В той рік він з нами практично не спілкувався...був похмурим», – згадує мама. В 2014 році закінчив навчання на факультеті міжнародної економіки і менеджменту Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. Зразу пішов на курс молодого бійця в «Азов». Пояснював свій вибір тим, що в «Азові» всі вмотивовані, всі за ідею – і не пожалів.
Від 2016 року служив у полку «Азов» Національної гвардії України. Прослужив 6 років. В січні 2022 року написав заяву на звільнення. Поїхав в Карпати, займався фотографією. Але 24 лютого знову пішов захищати Україну. Брав участь у боях за Бучу, Ірпінь та Гостомель як доброволець. 27 березня 2022 року добровільно прилетів вертольотом до Маріуполя, щоб допомогти оточеним військовим, але маршрут розсекретили і гелікоптер підбили. Дивом пробрався до «Азовсталі» та доставив Starlink. В боях Олександр отримав поранення і міг би евакуюватися, але залишився з побратимами, віддавши місце цивільному. Загинув 8 травня від падіння авіабомби на заводі «Азовсталь» під час оборони Маріуполя.
«Зараз в Маріуполі я тоже відчуваю, що правильніше нічого не може бути», – писав Олександр подрузі Ользі.
БільшеАліса Губанова загинула 13 березня 2022 року в Маріуполі. Вона потрапила під мінометний обстріл. Алісі було 32 роки. Аліса з чоловіком Сергієм та дочкою Мирославою, якій на той час було два з половиною роки, переховувалися від обстрілів у багатоповерхівці на бульварі Шевченка. 13 березня Сергій пішов по воду, його не було близько двох годин. «Дружина почала хвилюватися. Разом із дочкою вона вийшла з будинку. У той момент поблизу сусіднього під'їзду впала міна. Аліса загинула миттєво. Дочці поранило руку», – розповів Сергій. 16 березня Сергій із маленькою Мирославою виїхав із міста. Через три дні повернувся. Знайшов домовину, хрест, вінки та поховав дружину. Аліса Губанова народилася та жила в Маріуполі. За освітою – філологиня. Від першого шлюбу виховувала дочку Марту 2012 року народження. Під час повномасштабної війни Марта зі своїм татом були в іншому місті. Аліса перебувала в декретній відпустці. «Вона робила картини з бісеру, малювала, в'язала, захоплювалася фотографуванням. Любила спорт і подорожі. Була життєрадісною людиною», – сказала подруга Аліси, Юлія. В Аліси Губанової залишилися дві дочки, чоловік та сестра.
Більше«Інтелігент» – так Дмитра Губарєва називали в полку «Азов». Цілком виправданий позивний для філософа за освітою (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), який вибрав своєю справою фронт. Постійно працював над собою. Мудрість і знання брав із життя та книг.
Він грав на багатьох музикальних інструментах, займався єдиноборствами та спортом, любив туристичні подорожі. Військову службу обрав сам, вважав, що «В «Азові» - є дух, там все серйозно, в «Азові» - найкращі».
З першого дня російсько-української війни солдат окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов» Національної гвардії України Дмитро Губарєв мужньо став на захист батьківщини та Маріуполя. Разом з побратимами перебував на передовій. 22 березня повідомив, що його розрахунок знищив ворожий катер. Останні тижні життя, як військовий медик, евакуював поранених, допомагав хірургам. Коли морпіхи об’єдналися на заводі з азовцями, Дмитро уже виходив на бойові завдання як солдат.
15 квітня 2022 року Дмитро Губарєв загинув при обороні Маріуполя, на заводі «Азовсталь».
«Дмитро родився воїном, він виконав і перевиконав свою судьбоносну місію», – говорить про нього друг Степан. Він вважає Дмитра людиною з чіткою позицією, з правильним світосприйняттям, надзвичайно хоробрим патріотом.
БільшеІлля Девійович Губенко загинув 13 березня 2022 року в Маріуполі в період окупації міста російськими загарбниками. Під час вуличних боїв та штурму мікрорайону на вулиці Троїцькій, Ілля був застрелений російськими військовими.
Губенко Ілля трагічно загинув у віці 52 років. Успішний керівник, підприємець – його знали багато людей. Він був директором відомих компаній «Ітком» (діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку) та «Мтранс» (діяльність у сфері транспорту).
Донька Валерія розповідає про батька: «Був наймудрішою людиною для всіх його друзів та всієї його родини. Він був чесний, добрий, порядний і завжди був готовий прийти на допомогу. Його неосяжна кількість знань та вмінь вражала та захоплювала. Він був найкращим чоловіком та найкращим батьком». Його загибель – непоправна втрата для всіх.
БільшеІрина Петрівна проживала в Маріуполі, дуже любила свою сім'ю, була турботливою мамою, бабусею та свекрухою. Любила проводити час разом з сім’єю, мріяти, будувати плани про щасливе майбутнє.
Враз змінилося її життя після віроломного повномасштабного вторгнення росії в Україну, з початком воєнних дій російських нелюдів в Маріуполі.
21 березня 2022 року 53-річна Гудець Ірина Петрівна загинула від авіабомби на вулиці Пушкіна 29 в Маріуполі.
У серцях рідних біль не затихає.
БільшеМаріуполь – одне з тих міст, яке стояло на шляху російських загарбників з початку повномасштабної війни росії в Україні. Вірні захисники мужньо стримували шалений натиск ворога.
Цивільні мешканці намагалися врятувати своє життя, допомагали рідним, друзям, як могли. Окупанти знищували все на своєму шляху. В цей трагічний час Наталія Гудзій залишалася в Маріуполі. З кожним днем війна ставала страшніше: розрушувалися будівлі, гинули люди. Два місяці її існування в холоді, без їжі та елементарних умов життя підірвали здоров’я жінки. У важкому стані вдалося доправити Наталію для лікування в Донецьк. Нажаль, 17 травня 2022 року Гудзій Наталія Олександрівна померла в лікарні м.Донецька. З глибоким болем повідомила про своє горе Аля Базаря, донька Наталії.
БільшеІрина Гуділенко проживала в Маріуполі, де були і її рідні. Життя бурно плило, дивувало новими знайомими, новими здобутками, перспективами, мріями. Вся радість мирного життя враз обірвала повномасштабна війна. 24 лютого 2022 року російські війська віроломно напали на Україну. Маріуполь стояв на дорозі загарбницьким планам окупантів.
Багато тих, хто залишався в місті, не вірили, що «сусіди» будуть вбивати, що можуть бути безжальними. Адже мирні люди не чинили опору, покірно спускалися в грязні сирі підвальні приміщення, щоб сховатися від обстрілів. Хтось знайшов бомбосховища, заводські бункери, тощо. Разом намагалися готувати нехитру їжу, поки були запаси вдома. Обстріли частішали, почались авіабомбування. Будинки горіли, завалювались, люди гинули.
27 березня 2022 року Гуділенко Ірина Миколаївна загинула внаслідок прямого влучання снаряду в будинок. Глибока біль не вщухає, «серце рветься на частинки», – важко переживає втрату любої сестри Олена.
БільшеВіталій Іванович Гук проживав в центральному районі Маріуполя. Чоловік не виїхав із міста, коли розпочалася повномасштабна російська війна проти України. Ворог вів постійні обстріли та скидав авіабомби, міни на критичну інфраструктуру, на житлові будинки. Люди страждали без надії на допомогу.
76-річного Гук Віталія Івановича не стало 22 березня 2022 року, в період російської окупації Маріуполя. Як засвідчили сусіди, у літнього чоловіка не витримало серце. Він знаходився у своїй квартирі по бульвару Богдана Хмельницького, 31. Сусіди змогли поховати Віталія Івановича у дворі цього ж будинку.
БільшеГулаков Олег та його родина знаходились у Маріуполі, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення. 52-річний чоловік, батько трьох дітей всіма силами захищав сім’ю. Зі слів його дружини Юлії, 14 березня Олег намагався після обстрілу гасити пожежу в під’їзді свого будинку. Погано почував себе, але, коли стало краще, пішов шукати зв’язок, щоб зателефонувати друзям в Київ. Надіявся дізнатися про можливість зеленого коридору для маріупольців. 13 березня він повідомив друзям, що Маріуполь бомблять із літаків та обстрілюють із землі. 14-го додому не повернувся.
Гулаков Олег Олександрович загинув 14 березня 2022 року. Забрати тіло чоловіка та поховати його в окупованому Маріуполі не було ніякої можливості. Залишилися без батька троє неповнолітніх дітей. Юлії з дітьми вдалося виїхати із пекла Маріуполя 19 березня.
БільшеКоли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Андрій Гулєєв знаходився в Лівобережному районі Маріуполя. Уже з першими годинами 24 лютого 2022 року ворожі війська впевнено обстріляли мирні квартали, підпалюючи житло та вбиваючи людей. Будинки палали, завалювалися. Скрізь був відчай, страх. Місцяни намагались перечекати у знайомих, родичів, які проживали у більш віддалених районах. Та згодом окупанти вели потужні обстріли, скидали бомби на все місто.
Андрій Гуляєв назавжди залишився 36-річним, бо, як повідомила Оксана, він загинув у Маріуполі, на Лівому березі від кулі снайпера. Жорстока війна забрала у хлопця щасливе життя у любові та радості, не дала йому сповна пізнати батьківство та найкращі почуття у мирі та добрі.
БільшеЯк завжди, дідусі з радістю проводить багато часу з дітьми та онуками. Діляться своїм досвідом, навчають життєвим дрібницям, ходять разом на рибалку. Анатолій Максимович любив спілкуватися з рідними, разом проводити вільний час.
Важко навіть уявити ту біль, яку принесла повномасштабна війна росії в Україну, яка панувала в кожній родині Маріуполя. Російські обстріли, які несли у місто смерть та розруху, майже не вщухали. Люди в паніці шукали безпечні місця, ховалися в підвалах та, іноді, в бомбосховищах, намагаючись вижити. 20 квітня 2022 року Гуменюк Анатолій Максимович помер у підвалі поліцейського відділку Маріуполя, що на вулиці Азовстальській, 22. Рідні кажуть, що тіло їхнього дорогого дідуся так і залишалось у підвалі.
БільшеЛюбов Михайлівна Гуменюк проживала в Маріуполі, працювала, старанно створювала затишок для своїх рідних. Поважний вік давав можливість більше часу проводити з дітьми, з рідними. Радіти їх успіхам, підтримувати в добрих ділах, бути порадником – це те, чим можна було жити щасливо.
Нажаль, російське вторгнення в Україну змінило все життя. Від масованих російських обстрілів Маріуполь палав у вогні, стогнала земля від людського болю та страждань.
Гуменюк Любов, як і багато інших маріупольців, виживала в нелюдських умовах, які створювали загарбники. Без їжі, газу, води, тепла, при нестачі ліків та медицинської допомоги людям було дуже важко. Анастасія написала, що всі рідні любили Любов Михайлівну – свою маму, бабусю, тітку. Але серце літньої жінки не витримало. Вона померла 18 квітня 2022 року в віці 82 років. Нещадна війна розлучила їх назавжди.
БільшеГуменюк Олег, як і багато інших маріупольців, знаходився у місті, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Маріуполь здригався під силами потужних обстрілів, постійного авіабомбування. Бої починалися в передмісті. Та район Лівого берега міцно тримався, мішаючи наступу окупанта вглиб Маріуполя та за його межі.
Ворог нещадно розстрілював житлові будинки, критичну інфраструктуру, знищував усе, що мішало просуватися до своєї мети – до окупації міста.
Олег Анатолійович Гуменюк загинув 21 березня 2022 року від авіаудару на вулиці Гвардійській. Чоловіка поховали у дворі власного будинку.
БільшеЛілія Миколаївна - керівниця юнкорівського обʼєднання в Маріуполі, викладачка журналістики, завідувачка художнім відділом Лівобережного районного будинку дитячої та юнацької творчості. Виховала багато чудових журналістів, завдяки своєму педагогічному таланту.
Загинула під час ворожих обстрілів, знаходячись за адресою бул.Морський, б.10, де проживала зі своєю родиною. Цей район знаходився поблизу "Азовсталі", тому особливо нещадно знищувався окупантами, разом з його мешканцями.
БільшеЗа інформацією однокласниці та подруги, Гутнева Ганна померла в Маріуполі десь 13-15 березня під час постійних бомбардувань району Азовсталі.
У ті дні Ганна знаходилась у підвалі по вул.Лазо. Нажаль, її серце не витримало, стався серцевий напад. Спасти Ганну не було можливості. Фото жінки зашились у окупованому Маріуполі.
БільшеВійна завжди несе зло, горе, смерть, розруху. Мирне населення Маріуполя, як і всієї України, було у відчаї від звістки про початок повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Почався надзвичайно важкий час для всіх, хто залишався в місті, хто не зміг виїхати вчасно. Вижити – це ставало найважливішим, бо окупація Маріуполя російськими загарбниками залишила мешканців без життєво необхідних речей. Через постійні цілеспрямовані обстріли, авіабомбування ворог знищив критичну інфраструктуру. Холод, голод, відчай, смерть панували всюди.
З 5 на 6 березня 2022 року, коли нестерпний ворог наступав, померла Гоцол Тетяна Романівна, бо не було медикаментів, не було медичної допомоги під час війни. Жінка померла у своїй квартирі по проспекту Миру 10/20, в Центральному районі міста.
Як розповіла Тетяна Тищенко:«Тіло забрала служба «Скорбота» на склади по вулиці Торговій 65 на зберігання. По інформації, пізніше туди були прильоти і всі тіла вигоріли. Із того, що залишилось, взяли проби ДНК і поховали. Чи це правда – незрозуміло. До цього часу не можемо знайти».
Скільки відчаю, болю принесла війна!
БільшеГеоргій Олександрович Гученко – відомий в Маріуполі лікар-хірург, який працював у міській лікарні №4 ім.І.К.Мацука. Він проживав у Лівобережньому районі міста, на пр.Перемоги, 51.
5 березня Георгій Олександрович виїхав на своєму автомобілі ВАЗ світлого кольору в гараж на вул.Волнисту. Відомо, що в той день розпочалися сильні обстріли та Георгій Олександрович вирішив поїхати до лікарні №4. Повідомляють, що тут він і загинув.
Георгія Олександровича поховали ще з трьома лікарями на території закладу. А пізніше перепоховали на цвинтарі.
З великою повагою згадують Георгія Олександровича близькі, колеги, пацієнти. Лікар з великої літери, який все життя присвятив людям.
БільшеВалентина Борисівна та її родина проживали у Маріуполі. Жінка знаходилась на заслуженому відпочинку. Раділа можливості приділяти більше часу своєму здоров’ю. Було приємно спостерігати за досягненнями молодих, мріяти про їх щасливе майбутнє.
Коли розпочалася повномасштабна війна, Валентина Д’якова залишалася у місті. 84-річній жінці важко було самій вибратися з небезпеки, яку приніс ворог. Без елементарних умов, без зв’язку та медичної допомоги, під постійним страхом смерті від обстрілів серце жінки не витримало. Як розповіла Лариса, згорьована важкою втратою донька, 29 березня 2022 року Д’якова Валентина Борисівна померла в своїй квартирі. Сусіди поховали її на території дитячого садка, поряд з будинком.
БільшеВід прямого влучання ворожого снаряду загинула Марина Євгенівна Давидова. Трагедія сталася 4 квітня 2022 року, коли її будинок у місті Маріуполь за адресою вул.Попова, 7, був зруйнований. Жінка опинилася під завалами та отримала не сумісні з життям поранення.
Близькі люди Марини Давидової розповіли, що у серпні її тіло ще залишалося в зруйнованому будинку.
У мирному житті Марина Євгенівна працювала помічником вихователя в комунальному дошкільному навчальному закладі «Ясла-садок №117 «Юний моряк». Вона дуже любила дітей та дарувала їм свою любов та турботу.
БільшеВійна, яку розв’язала росія, забрала життя більше 100 тисяч маріупольців. Після 24 лютого, хто не встиг виїхати, опинився в пастці. Жахливі обстріли ворога з різних видів зброї, холодні підвали, брак води та їжі, відсутність ліків. Хтось гинув у лютому-травні під час обстрілів, а деякі – згодом, коли здоров’я було вщент зруйновано.
Валерій Леонідович Давидюк загинув 19 червня 2022 року в лікарні через пневмонію. Після складних місяців виживання в Маріуполі, він опинився в руках медиків. Але в окупації допомогти чоловіку побороти хворобу не змогли. Валерій Леонідович загинув у віці 67 років.
БільшеВалерій Давшан загинув 3 березня, в перший тиждень повномасштабного наступу росії на Україну. Чоловік заходився в Маріуполі, в Лівобережному районі. В мирному житті працював на металургійному заводі в цеху ремонту рухомого складу. Йому було близько 39 років.
БільшеЄвген Данилов – один з тих чоловіків, котрий завжди готовий прийти на допомогу, справжній, відповідальний, працьовитий. Повномасштабна російська війна застала його в рідному Маріуполі.
Молодий чоловік не виїхав з міста, залишався в мікрорайоні Черьомушки, де знаходилося його житло. З перших днів ворожого наступу маріупольці намагалися знайти більш безпечні місця, де була надія на захист від обстрілів. В середині березня 2022 року масовані обстріли окупантів накривали вогнем всі мікрорайони. Небезпека чатувала на цивільних жителів.
12 березня 2022 року Данилов Євген загинув у своїй квартирі в Маріуполі під час російської окупації. Поховали 48-річного чоловіка на мікрорайоні Черьомушки, за 17 відділенням «Нової пошти», недалеко від будинку Євгена.
Війна забрала життя чоловіка в його власній квартирі.
БільшеСергій Дашивець проживав у Маріуполі. Місто розвивалося, ставало зручнішим, красивішим. Приваблювали нові локації для відпочинку. Нові робочі місця давали можливість піднімати свій рівень життя, залишаючись поряд з рідними.
Але росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Маріуполь знаходився на шляху загарбника, тому з 24 лютого 2022 року ворог постійно обстрілював місто. Намагаючись зімкнути кільце окупації, російські війська нищили цивільні об’єкти інфраструктури, житлові будинки. Мешканці міста шукали укриття, підвали, виїжджали з міста – робили все для збереження життя.
Про загибель Дашивець Сергія повідомила Ірина, пам’ятаючи його, як добру, чуйну людину. Війна настигла 45-річного молодого чоловіка, відібрала найцінніше – життя.
БільшеДашко Ігор родом із Львівщини, але більше 10 років служив у ДПСУ на Донеччині. Цілеспрямовано йшов до своєї мрії стати військовим. По закінченню Національної академії Державної прикордонної служби України у Хмельницькому, отримав направлення до прикордонної служби Маріуполя. Тут зустрів свою кохану, у подружжя народилася донька.
Ігор завжди відкрито займав проукраїнську позицію. Двічі брав участь у антитерористичній операції на східних кордонах України.
Коли почалося російське повномасштабне вторгнення в Україну, Дашко Ігор був у складі прикордонних підрозділів, які брали участь в Операції об’єднаних сил. Це була його остання ротація на Схід, бо у Ігоря завершався контракт, він готувався до мирного життя.
9 квітня 2022 року у 44-річному віці підполковник Ігор Тарасович Дашко загинув. Ігор був поранений на позиціях, які оточив ворог. Він прикривав відхід побратимів на запасні позиції. Щоб не потрапити в полон самому та не дати ворогу захопити радіостанцію, він прийняв надзвичайно важке рішення - підірвати себе гранатою. Його останні слова: «Слава Україні!»
Завжди позитивний, справжній патріот України, відданий офіцер – так згадують про Ігоря друзі та колеги.
17.04.2022 року Ігорю Тарасовичу Дашко посмертно присвоєно звання Героя України.
БільшеЖителі Маріуполя дуже змінилися від початку російської повномасштабної війни проти України. Змінилося і все, що було таким звичним. В мирні часи далеко не всі знали про тих, які сусіди проживали поряд з ними. А з 24 лютого 2022 року намагалися знати чим більше, бо разом готували їжу, діставали воду, шукали дрова, зігрівалися, як могли, підтримували один одного.
Добре, якщо так могли допомагати, а ще краще, коли поряд були рідні. Бо провідати тих знайомих, чи рідних, які проживали окремо, хворіли, були одинокими, не було ніякої можливості, адже обстріли не вщухали.
Рідні загиблогго 22 квітня 2022 року Дегтярєва Віктора Єфимовича навіть не знають причини смерті чоловіка. Світлана, прийомна донька Віктора Єфимовича, розповіла, що знає лише про те, що «перепохований з дитячого містечка на кварталах. Куди? - не знаємо, не готовий ДНК-тест».
БільшеСергій Володимирович Дегтярьов загинув 10 березня в Маріуполі, коли російська армія активно намагалася захватити місто, велися запеклі бої з ворогом. Відомо, що в мирному житті Сергій працював на металургійному комбінаті в цеху водопостачання.
БільшеАндрій Васильович Дейнега загинув у Маріуполі 19 березня 2022 року. Трагедія сталася під час штурму міста російською армією. Андрій проживав у Лівобережному районі за адресою вул.Воїнів-Визволителів, 88. Його поховали 30 березня 2022 року в Виноградному. Разом з Андрієм в той день загинула його сестра Лілія. А 9 березня 2023 року, через рік з початку війни, не витримало серце їх матері – Дейнеги Людмили Петрівни.
В мирному житті Андрій працював на металургійному заводі в управлінні автоматизацією.
БільшеВалентина Дем’яненко на собі відчула важкі роки післявоєнного дитинства. Життя навчило її до важкої сумлінної праці. В родині панував мир, добро, взаємодопомога.
Під час повномасштабної російської війни 74-річна жінка залишалася в Маріуполі. Окупанти знищували місто, цивільні мешканці майже не мали шансів на виживання.
28 березня 2022 року Дем’яненко Валентина Володимирівна загинула в підвалі лікарні в окупованому Маріуполі.
Рідні шукали хоч якусь інформацію про її поховання.
БільшеНевимовна біль втрати близької людини залишається назавжди. Ще важче сприймати дійсність втрати, якщо знаєш, що в мирний час ще довго можна б разом радіти життю.
Марина Вікторівна проживала в Маріуполі, в затишному районі по Морському бульвару, будинок 20. Війна росії проти України нагрянула смертельним вогнем, окупацією. Жінка хворіла сахарним діабетом та серцевою недостатністю, тому їй потрібен постійний медичний контроль, ліки. Її евакуювали в росію, пройшла фільтраційний контроль та попала в місто Тамбов, де і померла в лікарні. Демченко Марину Вікторівну там же і поховали. Близьким рідним невідоме точне місце її поховання.
Мирна жінка не витримала всі тяготи війни, відсутність необхідних медикаментів та медичної допомоги.
Більше55-річна Алевтина Демченко загинула 18 березня 2022 в Маріуполі. Ворожий снаряд прилетів на вулицю Архітектора Нільсена (колишня Енгельса), де у приватному будинку жив її колишній чоловік. Поряд загинули їхні доньки-двійнята. Матір чоловіка, яка отримала поранення, що спричинили гангрену, померла 2 квітня. «В ніч із 17 на 18 березня ми дуже змерзли в підвалі, де переховувалися від обстрілів. Зранку пішли в будинок, щоби зігрітися. Позносили всі ковдри в одну кімнату. Десь о 8.00 почався обстріл і ми вирішили бігти назад у підвал. Доньки, Алевтина і моя матір пішли вперед, син стояв на порозі, а я виходив останнім. Раптово пролунав вибух. Я вибіг на вулицю, де вже лежали загиблі мої донечки-двійнята. Алевтина була вся посічена уламками, вона ще рухалася… Вижила того дня лише моя матір…», – розповів Сергій, колишній чоловік Алевтини. «Після розлучення Алевтина переїхала в Покровськ, там ще раз вийшла заміж. Та ми не втрачали контакт, я допомагав з дітьми, забирав щонеділі і на свята до себе. Потім вона повернулася в Маріуполь. Купила квартиру, зробила там ремонт», – пригадав Сергій. Коли почалася повномасштабна війна, родина Демченків була в Маріуполі. З Алевтиною Сергій часто ходив до Драмтеатру, де намагалися дізнатися про евакуаційні коридори. Але їх не було. Ті, хто пробували виїхати своїм авто, поверталися і розповідали про розстріли, казали, що російські солдати цілили в усе, що рухалося. Врешті Демченки вирішили залишатися в місті, трималися разом у приватному будинку Сергія, де він жив разом із сином Артуром, який має інвалідність. «Думали, що там буде безпечніше, оскільки я мав підвал», – каже чоловік, який втратив рідних. Разом із сином Артуром Сергій виїхав із Маріуполя після того, як місто потрапило в російську окупацію. Колишню дружину Алевтину, доньок та маму вдалося поховати на Старокримському цвинтарі.
БільшеАнні Демченко було 23 роки. Вона загинула 18 березня 2022-го в Маріуполі на Донеччині. В цей день ворожий снаряд прилетів на подвір’я батьківського дому. Аня із сестрою Ольгою, матір'ю Алевтиною та бабусею Анною бігли у підвал, щоб сховатися від обстрілів. Але не встигли. Загинули усі, крім бабусі. Вона померла згодом через поранення, що спричинили гангрену. «Напередодні ми сильно замерзли в підвалі і пішли в будинок, щоб зігрітися. Позносили всі ковдри в одну кімнату. Десь о 8 ранку почався обстріл, і ми вирішили бігти назад у підвал. Доньки, колишня дружина і моя матір пішли вперед. Вони були на вулиці, коли прилетів снаряд. Його уламки пошматували моїх донечок і колишню дружину. Матір вижила, але 2 квітня також померла через гангрену», – розповів Сергій, батько Анни. Анна Демченко народилася в Маріуполі. У неї була рідна сестра Ольга, вони – двійнята. Дівчата разом навчалися у Маріупольській школі №65 і художній школі. Згодом вступили у польський виш. Навчалися на різних факультетах. Анна здобула фах, пов'язаний із публічним управлінням. За рік до початку повномасштабної війни сестри повернулися додому. Анна влаштувалася адміністраторкою в салон краси. «Вони були з сестрою постійно вдвох, дуже домашні, добрі, ласкаві дівчата. Двійнята, які були дуже різні за характером і навіть зовні. Аня - пишною, а Оля – худорлявою. Аня захоплювалася рок-музикою, любила читати фентезі. Ми постійно відпочивали на дачі неподалік Маріуполя. Любили кататися на лижах на гірськолижних курортах. Після нашого розлучення з дружиною доньки жили з мамою. У моєму будинку був спеціально облаштований для них поверх. У дворі було багато бездомних котів, собак. Доньки дуже любили тварин, постійно їх підгодовували», – розповідає батько. У загиблої залишилися батько і брат.
Більше84-річна Анна Демченко померла 2 квітня 2022-го в Маріуполі на Донеччині через гангрену. Менш ніж за місяць до цього її поранив уламок ворожого снаряда. Анні відірвало частину стопи і роздробило гомілку. Не отримавши належного медичного лікування, перебуваючи в темному підвалі окупованого Маріуполя – серце жінки зупинилося. «В ніч на 18 березня 2022 року ми сильно замерзли в підвалі. О пів на 5 ранку пішли в будинок, щоб зігрітися. Згодом почався обстріл і ми вирішили повертатися назад. Мої доньки-двійнята, колишня дружина і матір пішли вперед, син стояв на порозі, а я виходив останнім. Пролунав вибух. Мати залишилася жива, бо поруч стояла автівка, яка її прикрила від уламків снаряда. Вона вбігла назад в будинок вся обгоріла, волосся диміло. Я швидко поклав її на ліжко. І побіг на вулицю, де лежали мертві мої донечки. Колишня дружини була вся посічена уламками, але ще ворушилася. Через деякий час і її не стало. Я повернувся до матері, у неї з ноги текла кров, частини стопи не було. Ми перетягнули рану, щоб зупинити кровотечу. Мама була росіянкою, мала родичів в росії і загинула через російських солдатів…», – розповів Сергій, син Анни. Анна Демченко мешкала в російській Брянській області. Пережила Другу світову війну. Після її закінчення переїхала на Донеччину. Понад 40 років пропрацювала вихователькою у дитсадку в Маріуполі. Потім вийшла на пенсію. Анна була дуже активною, майже не хворіла. Сенс свого життя бачила у допомозі родині. Допомагала виховувати онуків, готувала, багато читала. У загиблої залишилися син та онук. Їм вдалося вирватися з Маріуполя у Запорізьку область.
Більше23-річна Ольга Демченко загинула 18 березня 2022-го в Маріуполі на Донеччині. В цей день ворожий снаряд прилетів на подвір’я батьківського дому. Оля із сестрою Анною, матір'ю Алевтиною й бабусею Анною бігли у підвал, щоб сховатися від обстрілів. Але не встигли. Загинули усі, крім бабусі, яка згодом померла через поранення, що спричинили гангрену. «В ніч на 18 березня 2022 року ми сильно замерзли в підвалі. О пів на 5 ранку пішли в будинок, щоб зігрітися. Коли почалися обстріли, вирішили бігти назад у підвал. Доньки, колишня дружина і моя матір пішли вперед, син стояв на порозі, а я виходив останнім. Раптово вибухнув снаряд. Я підбіг до них. Донечки-двійнята були мертвими, колишня дружина була вся посічена уламками, але ще ворушилася. Я почав кликати на допомогу сусідів. Та згодом Алевтина теж померла…», – розповів Сергій, батько Ольги. Ольга була однією із сестер-двійнят в родині Демченків. Вона народилася на кілька секунд раніше, ніж її сестра Анна. Закінчила Маріупольську школу №65, паралельно навчалася у художній школі. Потім разом із сестрою вступила в польський виш на факультет менеджменту. За рік до початку повномасштабної війни дівчата повернулися додому. Оля влаштувалася працювала в мережі крамниць електронних послуг «Твій час». Допомагала виготовляти електронні ключі для підприємців та юридичних осіб. Після початку повномасштабного вторгнення Ольга із сестрою, мамою і бабусею перейшли у дім батька в приватному секторі. «Думали, що у мене буде безпечніше, оскільки мав підвал під гаражем за 30 метрів від будинку. Ми сиділи там, поки тривали обстріли. Коли вони стихали, бігли в будинок погрітися. Оля й Аня постійно були вдвох, дуже домашні, добрі, ласкаві дівчата. Хоча і двійнята, але за характером і навіть зовні – відрізнялися».
БільшеГанна Денисенко загинула в Маріуполі під час подій весни 2022 року. Російський ворог напав на мирних людей, вбиваючи маріупольців усіма можливими способами. В пекельний березень, 16 числа, загинула Ганна Денисенко. Відомо, що вона проживала в Приморському районі, на площі Луніна.
Подруга та колега Ганни, з сумом каже: «Спочивай зі світом наш світлий чоловічок, пам'ятатиму тебе завжди! ». Росія забрала життя молодою, цивільною маріупольчанки, у якої усе життя було попереду.
Більше61-річна жителька Маріуполя Євгенія Денисенко разом із 40-річним сином Миколою загинули в середині березня 2022 року у підвалі власного будинку. Під час повномасштабного вторгнення Євгенія Миколаївна разом із сином та мамою жила в Приморському районі, МКР «Черьомушки», у приватному будинку. На початку березня, коли в місті зникло світло, газ, звʼязок, родина почала виживати. Сподівалися, що незабаром розпочнеться евакуація. І можна буде виїхати разом зі старенькою мамою пані Євгенії. Але в середині березня 2022 сталася трагедія. Під час чергового обстрілу снаряд влучив у будинок, де переховувалася родина. Євгенія Андріївна та син загинули під завалами у підвалі. «Знаю, що батьки учня з її класу пропонували виїхати з ними, але вона відмовилася і залишилася вдома. У неї ще старенька мама була», - згадала директорка школи №29 Лариса Бикова. Євгенія Миколаївна самостійно виховувала двох синів. Молодшого вбили до війни. Тому підтримкою завжди був старший син Микола. Євгенія Миколаївна працювала у школі №15, потім перейшла до школи №29. Була вчителькою початкових класів. Директорка школи Лариса Бикова згадує колегу як людину, яка понад усе любила дітей: «Коли вона прийшла в нашу школу, взяла клас, в якому були практично одні хлопці і всього чотири дівчинки. Складно було, але вона завжди горою стояла за своїх учнів. Як учитель – це майстриня, яка могла навчити не лише знанням, але й робила з кожного учня гідну людину, привчала любити рідну мову і землю. Вчитель обов’язково має бути доброзичливим, дружелюбним і толерантним. Саме такою вона і залишилася в пам’яті нашої шкільної родини». Євгенія Миколаївна першою в школі стала працювати з дітками з особливими освітніми потребами. І коли вийшла на пенсію, пішла асистенткою вчителя в інклюзивному класі. Для таких діток вона була справжнім другом і помічником, говорять колеги. Із теплотою згадують учительку і батьки учнів. У загиблої залишилася мати.
БільшеМикола Денисенко загинув навесні 2022 року в Маріуполі під час воєнних подій. У мирному житті Микола працював на металургійному заводі в цеху утилізації залізовмісних шламів.
БільшеЧерез російське вторгнення загинуло близько 100 тисяч маріупольців. Багато людей дізнавалися подробиці про смерть рідних лише через півроку-рік після трагічних подій.
Так сталося з Денисенко Миколою Семеновичем, який потрапив під артобстріл 10 березня 2022 року. І лише через рік пошуків, коли здавалося вже й надії немає, рідні знайшли його дані в базі серед загиблих на перетині пр.Мира та Зелинського. Чоловіку було 55 років.
Рідні з біллю кажуть: «Любимо, пам’ятаємо та будемо сумувати завжди».
БільшеОлександр Миколайович Денисенко загинув 9 квітня в Маріуполі, коли російські загарбники окупували місто. Чоловіку на момент загибелі було 60 років, а через 4 дні був би його день народження. Про смерть батька, який став для неї янголом, повідомила донька Олександра.
БільшеНаталья Іванівна Депта працювала медичною сестрою по догляду в КНП «Маріупольська міська лікарня №4 ім.І.К.Мацука». Коли місто атакувала росія, вона продовжувала працювати, допомагати людям. Через постійні обстріли в місті була велика кількість постраждалих – лікарня була переповнена пораненими та хворими. Наталія до останнього надавала допомогу, піклувалася, виконувала свій обов’язок.
Але черговий ворожий обстріл, який прийшовся на лікарню, забрав її життя. Наталя була вірна людям, намагалася спасти маріупольців. Навесні 2022 року в Маріуполі загинуло багато медиків, особливо в лікарні №4, що в Лівобережному районі.
Відомо, що Наталія Депта була похована біля школи №10.
БільшеМихайло Деркачов загинув під час військових дій в Маріуполі 12 березня 2022 року. Через вторгнення російської армії, люди опинилися в край важких умовах – регулярні обстріли забрали життя десятків тисяч людей.
Михайло Деркачов загинув у своїй квартирі від уламкових поранень, які отримав через обстріл. Чоловіку було всього 35.
Рідні, які втратили Михайла, з біллю пишуть: «Біль втрати не передати, ми досі не можемо прийняти це! Мишенька, Мишаня, нам тебе дуже не вистачає! Спочивай зі світом. Тепер ти наш янгол. Ти назавжди в наших серцях, думках, спогадах. Сумуємо, любимо та пам'ятаємо. Твої батьки, дружина, брат, сестра, син, племінники та хрещеник».
У мирному житті Михайло працював на металургійному комбінаті в конверторному цеху.
Більше27 років Віктор Дєдов – фотограф, оператор та режисер маріупольського телеканалу «Сігма» працював, створюючи такі роботи, які нікого не залишали байдужим. Його очима ми бачили Маріуполь, раділи позитивним змінам, насолоджувалися красою міста. Айна Чагір - журналістка, директорка телеканалу «ТV-7», де працював раніше Віктор, назвала його «оператором від Бога».
Наталя Дєдова – дружина Віктора, відома журналістка Маріуполя. Вона розповіла про страшну трагедію сім’ї – загибель чоловіка. З 10 на 11 березня 2022 року був сильний обстріл. До квартири, де знаходилася вся сім’я, прилетіли дві міни: перша – у спальню, а друга – у кухню. Всі побігли до виходу. Наталя біля ліфта відчула, що Віктора немає поруч, повернулася до коридору та побачила - він лежить вбитий, була перебита сонна артерія. «Це була миттєва смерть. Але я намагалася якось привести його до тями, обливала водою, але це було марно. Я тримала його голову в своїх долонях», - згадує Наталя. Двері в квартиру заклинило, навіть під обстрілами, з чужою допомогою не змогли забрати та вивезти чоловіка. А потім будинок загорівся від російських обстрілів, і сім’я виїхала з пекельного міста.
Пізніше дізналися, що 26 березня в квартиру зайшли «визволителі», винесли Віктора та 31 березня поховали, як невідомого. Дякуючи другові, вдалося розшукати могилу Віктора в Мангуші, де встановив на могилі хрест та світлину.
Президент України Володимир Зеленський оприлюднив у своєму Instagram світлини Віктора Дєдова з Маріуполя. «Таким був Маріуполь до вторгнення російських військ. Гарне півмільйонне місто. Зараз там немає фактично жодної неушкодженої будівлі. Маріуполя немає. І Віктора Дєдова, який зробив ці фото, теж уже немає», - написав Президент.
Більше