• Головна
  • Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО
Розслідування
12:11, 18 жовтня 2023 р.
Надійне джерело

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО

Розслідування

22 жовтня 2022 року в окупованому Маріуполі відкрився гіпермаркет «Галактика». Він був точнісінько таким, як «Епіцентр», от тільки на відміну від останнього, в «Галактиці ще і їжу продають. Для голодного блокадного міста це відкриття стало справжнім шоком.

«Ми вже і забули – що таке гіпермаркети. А тут як в нормальні часи – і будівельні матеріали, і комп’ютерна техніка, і нормальна їжа», - пригадує маріупольчанка Наталя.

В Маріуполі до гіпермаркету курсує безкоштовний автобус

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-1

Вона розповідає, що разом із магазином будівельних матеріалів, в Маріуполі «Галактика» відкрила і супермаркет «Родина», де переважно продають продукти харчування та побутову техніку.

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-2

 В Маріуполі одразу стали обговорювати, а кому ж належить перший більш-менш нормальний магазин в окупованому, повністю розбомбленому Маріуполі. 

«У нас містяни кажуть, що бізнес належить комусь із Макіївки, а чи пов’язаний він з українським бізнесом, чи ні – невідомо», - розповіла 0629 маріупольчанка.

В касових чеках, які люди в Маріуполі отримують при купівлі продуктів в «Родном» значиться, що цей магазин – ТОВ «Намісник» (російською ООО Наместник).

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-3

Засновником цього «Намесника» є лише одна людина – Генадій Гальчук, колишній директор донецької регіональної мережі української компанії «Епіцентр».

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-4

Цікаво, що підприємство, у складі якого зараз працюють прототипи «Епіцентру» на окупованих територіях, було зареєстроване ще в листопаді 2000 року на території Краснодарського краю. Зараз підприємство зареєстроване вже в окупованій Макіївці. 

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-5

Так хто ж такий цей Генадій Гальчук, і чи пов’язаний він із власниками українського «Епіцентру» Олександром та Галиною Герегами?

Протягом багатьох років вважалося, що денеерівці просто вкрали у Герег їхній бізнес на Донеччині та в Криму. І ось нарешті журналістам програми «Схеми» вдалося розслідувати цю справу.

І виявилось, що цей колаборант із Макіївки Генадій Гальчук протягом останніх дев’яти років (в тому числі і зараз, вже після повномасштабного вторгнення) отримує зарплату від Герег, власників «Епіцентру».

Олександр Герега – народний депутат України, разом з дружиною Галиною посідає 6 сходинку найбагатших українців 2022 року у рейтингу Форбс. 

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-6

Спочатку розслідування «Схем», а згодом і витік даних із офшорної юрисдикції, відомий під назвою Pandora Papers, довели, що «Епіцентри» в Криму лише змінили свою назву на «Новацентри», але не власників.

Тепер такий зв’язок встановлений і щодо окупованих територій Донеччини. 

Журналісти «Схем» виявили, що головний управитель «Галактик» – як до повномасштабного вторгнення, так і після нього – щомісяця отримував зарплату від Герег, їздив на підконтрольну Україні територію та фінансував засновану ними партію.

Його звати Геннадій Гальчук. І він роками співпрацював з окупаційною владою, а восени 2023 року і сам обрався «депутатом» від путінської політичної партії «Единая Россия» на Донеччині.

Підозріла схожість

Колишні «Епіцентри», що у 2014-му опинилися на непідконтрольних Україні територіях, змінили не лише назву. Гіпермаркети підлаштувалися під нові реалії. «Галактики» відзначали російські свята і вітали з «днем республіки». Крім цього, мережа відкрито співпрацювала з підконтрольними Росії місцевими адміністраціями.

Гіпермаркети «Епіцентр» та «Галактика»

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-7

Мережа «Галактик» розширювалася синхронно із окупацією російськими військами України. Але разом із цим «Галактики» протягом усіх років роботи в окупації продовжували зберігати помітну схожість із українськими «Епіцентрами». Наприклад. У «Галактиках» протягом восьми років так і не змінили «епіцентрівських» назв відділів: не перейменовувати відділ «Деко», зберегли і назву, і кольорову гаму відділу «Садовий центр».

А навесні в «Галактиках», як і в «Епіцентрах», стартувала акція з однаковою назвою – «Садовий бум».

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-8

Перевіряючи можливий зв'язок «Галактики» з «Епіцентром», ми натрапили на «Папку стажера торгового центру «Галактика» у Макіївці. Цю збірку інструкцій, викладену одним із працівників гіпермаркету, неважко знайти в мережі.

Документ створений у 2021 році. «Папка стажера» – це переважно перекладений російською текст із «Посібника стажера «Епіцентру», але з правками: наприклад, слово «Україна» всюди замінили на «ДНР».

Порівняння «Папки стажера торгового центру «Галактика» та «Посібника стажера «Епіцентру»

Розділ «керівництво» у посібниках разюче відрізняється. Але є дещо спільне. В обох фігурує Гальчук Геннадій Петрович. В українському посібнику він виконувач обов'язків регіонального директора. В посібнику для стажерів «Галактик» Гальчук – на верхівці структури, підписаний як директор операційного департаменту «Галактик».

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-9

Що відомо про Гальчука? Після 2014 року він разом із сином та дружиною – заслуженою артисткою України Наталією Нарожною – залишився на окупованій Донеччині. І подальша публічна діяльність Гальчука чітко демонструє, що він перейшов на бік Росії.

Геннадій Гальчук публічно комунікував і співпрацював із підконтрольними Росії адміністраціями. У 2019-му разом із міністром промисловості угруповання «ДНР» і міністеркою соціальної політики угруповання «ДНР» урочисто відкривав другий гіпермаркет «Галактика» у Донецьку.

У 2019-му разом із міністром промисловостіі міністеркою соціальної політики угруповання «ДНР» Гальчук урочисто відкривав другий гіпермаркет «Галактика» у Донецьку

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-10

У 2022 році Гальчук очолив регіональне відділення всеросійської організації «Деловая Россия», а в серпні 2023-го отримав посаду в органах влади угруповання «ДНР». Денис Пушилін включив Гальчука до складу Інвестиційного комітету.

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-11

У вересні 2023 року Геннадій Гальчук балотувався від провладної російської партії «Единая Россия» в окупаційну владу в Макіївці на псевдовиборах на захоплених українських територіях, які Росія влаштувала разом зі своїми місцевими виборами. І таки став депутатом. Гальчук заявляв: «Я повністю підтримую нашого верховного головнокомандувача Володимира Володимировича Путіна».

Зарплата – від «Епіцентру», внесок – у партію

«Схемам» вдалося встановити, що попри публічну діяльність і співпрацю з окупаційними адміністраціями, Гальчук не розірвав зв’язки з Києвом, «Епіцентрам» та Герегами.

По-перше, він регулярно приїжджав із окупації на підконтрольну Україні територію. Про це свідчать дані із записів про перехід через пропускні пункти на Донеччині, які журналісти дістали через джерела, які мають до них доступ. У 2019 році, наприклад, приїжджав щомісяця, бувало й по декілька разів.

По-друге, відповідно до даних НАЗК, Гальчук фінансово підтримував партію «За конкретні справи», засновниками якої є Гереги. Ось звіт про це за 2016 рік:

По-третє, Гальчук отримував від Герег зарплату після 2014 року і навіть після повномасштабного вторгнення.

«Схемам» вдалося дістати зарплатні відомості Геннадія Гальчука. Оскільки з них відраховувались податки в український бюджет, ці дані є у податкових органів, звідки ми і дістали їх через два непов'язані між собою джерела. Виявилося, що українські компанії Герег платили Геннадію Гальчуку зарплату і після окупації Донбасу, і після 24 лютого 2022 року. Як своєму штатному співробітнику.

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-12

З 2015 по 2016 рік Гальчуку, який на той час уже керував «Галактиками» на непідконтрольних Україні територіях, нарахувала 85 тисяч гривень зарплатні українська компанія «Нова Лінія 1». Власники – Олександр та Галина Гереги.

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-13

Окрім «Нової Лінії 1» йому платило і саме товариство з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К». Відповідно до отриманих документів, із вересня 2013 року і щонайменше до липня 2022 року «Епіцентр К» щомісячно нараховував зарплатню Геннадію Гальчуку. Її загальна сума складає майже півтора мільйона гривень.

Хто стоїть за супермаркетами «Галактика» та «Родной» у Маріуполі, - ФОТО, фото-14

Мовчання

Таким чином, після окупації частини Донецької області у 2014 році, і після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, дві компанії, якими володіють Олександр та Галина Гереги нараховували зарплатню людині, яка ці роки управляла та продовжує управляти мережею колишніх «Епіцентрів», перейменованих в «Галактики» на території окупованої Донеччини. Людині, яка перерізала стрічки разом із міністрами угруповання «ДНР», яка вела бізнес за правилами окупантів, даруючи їм автівки та постачаючи товари спецслужбам. І при цьому регулярно приїжджаючи на підконтрольну Україні територію та фінансуючи партію Герег. Людині, яка зрештою отримала посаду в підконтрольній Росії адміністрації, та ще й брала участь у виборах від владної російської політичної сили «Единой России» на захоплених українських територіях.

Як це ще можна пояснити, окрім як обґрунтованою підозрою, що колишні «Епіцентри» в окупації хоч і перейменувалися у «Галактики», але все одно залишилися під контролем Герег через Геннадія Гальчука, якого, виявляється, із «Епіцентру» навіть не звільняли?

Всі запити журналістів з проханням пояснити ситуацію Гереги проігнорували. Залишив без відповіді журналістський запит і офіс «Епіцентру».

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Донецьк #Герега #Епіцентр
Спецтема
Специальные расследования, проведенные журналистами сайта 0629.com.ua, связанные с коррупционными схемами чиновников, силовых структур, с нечестными бизнесменами.
live comments feed...