• Головна
  • Пов'язаний із кадировцями виходець із Чечні отримав активи ММК ім. Ілліча в окупованому Маріуполі
11:25, 10 липня 2023 р.

Пов'язаний із кадировцями виходець із Чечні отримав активи ММК ім. Ілліча в окупованому Маріуполі

Пов'язаний із кадировцями виходець із Чечні отримав активи ММК ім. Ілліча в окупованому Маріуполі

Соратники голови Чечні Рамзана Кадирова продовжують освоювати захоплений Маріуполь. Там з'явилася промислова компанія, співвласником якої став керівник московського бійцівського клубу Ахмат Алаш Дадашов. Він же отримав частку у компанії «ММК ім. Ілліча», однойменної з маріупольським меткомбінатом.

Про це йдеться у розслідуванні журналістів BBC

Незабаром після окупації Маріуполя в квартирі, що вціліла, одного з будинків, які постраждали від бойових дій, влада самопроголошеної ДНР зареєструвала нову промислову компанію — «Технічні матеріали».

У квітні 2023 року половина цього активу дісталася 29-річному Алашу Дадашову з Чечні. Цього року він також став співвласником іншої компанії у «ДНР» – «ММК ім. Ілліча». Її названо так само, як і одне з найбільших українських підприємств — маріупольський металургійний комбінат бізнесмена Ріната Ахметова.

У «ММК ім. Ілліча» Дадашов змінив 25-річного чеченського підприємця Валіда Корчагіна (він же був власником 10% юросіб, які раніше належали німецькій OBI, що пішла з Росії після початку війни).

Партнерами Дадашова стали місцеві жителі зі зв'язками у цьому регіоні – саме вони минулого літа зареєстрували обидві компанії у «ДНР». Половина ММК ім. Ілліча належить українському бізнесменові Юрію Мураю. А «Технічні матеріали» заснував 56-річний маріуполець Станіслав Комаровський, який раніше працював заступником начальника кисневого цеху на підприємстві Ахметова — «Азовсталь».

Що відомо про маріупольця Комаровського та його компанію у напівзруйнованому будинку

Станіслав Комаровський працював на «Азовсталі» майже 40 років — аж до вторгнення російської армії до України. А коли розпочалася війна, виїхати з міста він не зміг.

— Ви залишились у Маріуполі?

— Що означає лишився. Залишили, — каже Комаровський BBC.

- А що значить залишили?

— Ну, а хто мене евакуював із Маріуполя? Українська влада? Ні. Вони мене покинули. Тож я тут залишився.

— Була ж можливість виїхати — чи не було у вас такої можливості?

— Для цього потрібні кошти.

За інформацією BBC, через рік після окупації Маріуполя, у квітні 2023-го, Комаровський зміг інвестувати у свою компанію «Технічні матеріали» 25 млн рублів – це випливає з її установчих документів. Підприємець запевняє, що це його особисті заощадження, які він заробив за довгі роки на «Азовсталі». Великий статутний капітал сформувався, коли в компанії з'явився Дадашов, який також вклав у неї 25 млн. рублів.

"Технічні матеріали", в яку вклали 50 млн рублів, зареєстрована у звичайній квартирі за адресою Олімпійська, 79 - цей будинок знаходиться за 20 хвилин їзди від "Азовсталі". У нього, як і багатьох інших у Маріуполі, трагічна історія: за час війни він постраждав через безперервні бойові дії і довго стояв обгорілим, з вибитими вікнами на декількох поверхах. Цього року частину будинку спочатку відпилили від іншої, яка вціліла, а потім її знесли — відео його руйнування опублікували в телеграм-каналі «Маріуполь зараз» у середині травня.

За словами Комаровського, за цією адресою знаходиться його офіс, і він «цілковитий», а поруч — на місці зруйнованої частини будинку — зараз триває ремонт. «Але моєму офісу це не заважає, – сказав він Бі-бі-сі. — Вже є вікна, світло є, вода є, інтернет є. Ліфт не працює, все інше працює».

Маріуполь, вул. Олімпійська, 79. На фото ліворуч — весна 2022 року, праворуч — знесення кількох під'їздів у травні 2023 року/ Telegram Mariupoulnow

Комаровський у квітні цього року їздив до Москви — на форум «Держзамовлення: нові виклики», який проходив у «Сколковому». Там він, наприклад, брав участь у дискусії під назвою «Нові території – нова інфраструктура», де обговорювалося, як російські підрядники можуть допомогти в реалізації проектів відновлення інфраструктури «нових територій» (Росія так називає окуповані українські регіони).

На цьому ж форумі, судячи зі списку учасників на сайті, були й інші власники промислових підприємств із захоплених регіонів, наприклад виконавчий директор ясинуватського машинобудівного заводу у так званій ДНР — 29-річний Владислав Мурай. Він заявлений у програмі форуму як «радник» міністра промисловості та торгівлі «ДНР». Мурай — імовірно, син іншого партнера Дадашова за компанією «ММК ім. Ілліча», Юрія Мурая.

У Москві вони могли серед іншого обговорювати держфінансування — наприклад, додаткові кредити на відновлення підприємств (про такі заходи допомоги регіонам Новоросії сказано на сайті форуму).

У документах основним видом діяльності компанії "Технічні матеріали" названо виробництво промислових газів (це був один із видів продукції "Азовсталі"). Крім цього, компанія може займатися ремонтом обладнання, оптовою торгівлею хімічними продуктами, залізними виробами, лакофарбовими матеріалами та склом, технічними випробуваннями та сертифікацією, а також науковими дослідженнями та розробками в галузі природничих та технічних наук.

Комаровський стверджує, що «Технічні матеріали» не пов'язані з його попереднім місцем роботи — заводом «Азовсталь». При цьому, незважаючи на те, що формально він керівник цієї компанії, про те, чим вона займеться, підприємець відповідає невпевнено.

— Ця компанія має відношення до «Азовсталі»?

- Не знаю, не можу вам сказати. Я в іншій структурі в Азовсталі працював. "Азовсталь" - великий завод. Усіх підрозділів комбінату я не знаю.

— Тобто ваша компанія не займатиметься розробкою промислового парку, який на місці «Азовсталі» може з'явитися?

— Я нічого вам із цього приводу сказати не можу, бо поки що таких планів немає. Буде технопарк — подивимося.

З «ММК ім. Ілліча» сьогодні компанія також не співпрацює, каже Комаровський. «Але якщо будуть інтереси, взаємодіятимемо з ким завгодно», — додав він.

За подробицями Комаровський порадив кореспондентові Бі-бі-сі звернутися до «мінпромторгу ДНР». Усі питання про свого партнера Дадашова та прихильників Рамзана Кадирова, які освоюють Маріуполь, він перебив однією фразою: «Без коментарів».

Хто такий Алаш Дадашов

За даними "Російської служби Бі-бі-сі", Алаш Дадашов очолив клуб "Ахмат" у Москві у 2020 році. При цьому президентом грозненського "Ахмата" був віце-прем'єр Чечні, командир СОБР "Терек" Абузайд Вісмурадов. У Грозному тренується молодший брат Дадашова. Крім того, у відкритих джерелах є спільні фотографії Дадашова із Сулейманом Геремєєвим.

Очільник Алаша Дадашова, Асламбек, був помічником Адама Делімханова. Також сервіс GetContact, який дозволяє дізнатися, як номер абонента записаний у контактах у інших людей, називає "помічником Делімханова" та Гаджимурада Магомедова - ще одного керівника московського клубу "Ахмат".

Адам Делімханов і Руслан Геремєєв, брат Сулеймана Геремєєва, брали участь у захопленні Маріуполя.

Бі-бі-сі додзвонилася до Алаша Дадашова, він не став відповідати на запитання про свої донбаські компанії «ММК ім. Ілліча» та «Технічні матеріали», сказавши, що перебуває за кермом і передзвонить.

ММКІ та кадировці

Після захоплення Маріуполя біля заводу виставили охорону, якою керують наближені Кадирова, знову ж таки — один із Геремеєвих. «Охорону металургійного комбінату імені Ілліча здійснюють бійці з Чеченської Республіки під керівництвом дорогого Брата, помічника Глави ЧР Вахи Геремєєва (Рейнджер)», — написав Рамзан Кадиров у своєму телеграм-каналі наприкінці 2022 року, додавши, що «це колись готове підприємство до відкриття».

У лютому один із співвласників «ММК ім. Ілліча» та нинішній партнер Дадашова Юрій Мурай відмовився говорити з BBC про свою компанію і запросив кореспондента приїхати подивитися на власні очі — на запитання, куди приїжджати, він відповів: «У Маріуполь». 18 березня Україна запровадила санкції проти макіївської «ММК ім. Ілліча» на 10 років.

Про намір відновити роботу маріупольського комбінату повідомляла і окупаційна влада самопроголошеної ДНР. «Завод Ілліча плануємо відновлювати. Такі плани є. Інвестор найближчим часом, гадаю, сам про них розповість після того, як буде ухвалено всі відповідні рішення», — говорив на початку жовтня «прем'єр» так званої ДНР. Ім'я інвестора, втім, так і не назвали, про відкриття комбінату теж поки що нічого не чути. У «Метінвесті» ВВС сказали, що їм точно не відомо, що відбувається на окупованих підприємствах.

За розбір завалів, за словами колишнього співробітника ММК Ілліча, маріупольцям, що залишилися на меткомбінаті, платять мало — в районі 30 тисяч рублів. Очевидно, ці гроші виплачує окупаційна влада.

У «Метінвесті» уточнили, що частина співробітників маріупольських комбінатів справді залишилася у місті, але з ними тимчасово призупинено трудові відносини. Через низькі зарплати на меткомбінаті багато хто пішов звідти працювати на будівництво, де вище зарплати, стверджує співрозмовник BBC, який працював на ММК, додаючи, що раніше на заводі все було по-іншому: «стабільна зарплата, причому своєчасна, а не із затримками, у цьому плані стало набагато гірше».

Прихильників Кадирова на зруйнованих підприємствах колишні співробітники і родичі робітників, що залишилися в Маріуполі, з якими поговорила ВВС, поки не помічали, хоча чутки про те, що «все місто» віддадуть на відновлення Кадирову, нібито ходили від самого початку окупації Маріуполя російською армією.

Читайте також:

Окупанти заявили, що віджали "Азовсталь" у Ахметова

Чеченський бізнесмен може захопити маріупольський завод Ахметова, - BBC

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...