• Головна
  • Субсидія на житло для переселенців: що змінилося та як розрахувати самостійно
17:51, 30 квітня

Субсидія на житло для переселенців: що змінилося та як розрахувати самостійно

Субсидія на житло для переселенців: що змінилося та як розрахувати самостійно

Субсидію для переселенців на оренду житла після квітневих змін, що вніс Кабінет Міністрів у постанову, можна оформити на одну кімнату, зі своїм договором найму. Крім того, Субсидію тепер можна розрахувати самостійно. Про зміни Суспільне Донбас розпитало юристку ГО "Донбас SOS".

Зміни були прийняті урядом у постанові 422 від 11 квітня 2025 року. За словами юристки ГО "Донбас SOS" Наталії Юрлової, документ передбачає, що переселенці можуть обрати лише одну з державних програм.

"Якщо призначається субсидія на оренду житла, то відповідно переселенець не має права отримувати допомогу по "Прихистку". Якщо ж люди отримують допомогу на проживання, то оформлення субсидії на оренду житла, є підставою для припинення допомоги на проживання. Тобто це взаємовиключні допомоги", — пояснила юристка.

Більш детально вона розказала про головні зміни:

  • дозволили оренду частини приміщення, наприклад кімнати, а не всієї квартири,
  • переселенці та власники житла можуть використовувати свій договір найму (а не лише Примірний),
  • отримати субсидію можуть переселенці, які винаймають житло не лише у фізичних осіб чи ФОП, а й в юридичних,
  • кожні 6 місяців, після призначення субсидії на оренду, допомога продовжуватиметься автоматично ще на пів року,
  • формулу розрахунку обов’язкового платежу та розміру субсидії для орендаря відкорегували,
  • субсидію на оренду житла можна розрахувати самостійно.

Субсидію можна оформити на одну кімнату

За словами юристки, постановою передбачена можливість офіційної оренди частини приміщення, наприклад, кімнати, а не всієї квартири.

"Це може бути кімната, але в договорі оренди має бути прописано — яка площа, що саме, яка частина житлового приміщення", — розповіла Юрлова.

І додала: переселенці відтепер можуть подаватись на допомогу спільно навіть у випадку, якщо вони не поєднані родинними стосунками.

"Наприклад, люди об'єдналися — орендують квартиру разом дві сім'ї або, наприклад, дві жінки, які не пов'язані родинними стосунками, спільно проживають у квартирі — вони можуть подаватися на субсидію. Для цього в заяві потрібно визначити, хто входить до складу домогосподарства. Важливо зазначити, що саме та людина, підпис якої буде стояти в заяві, і буде уповноваженою особою від домогосподарства", — зауважила юристка.

Це дозволяє скористатися державною допомогою також тим переселенцям, хто спільно живе у приміщенні, яке важко виокремити на частини — однокімнатна квартира, наприклад. Натомість правниця наголошує, що склад домогосподарства може бути перевірений Нацсоцслужбою.

Свій варіант договору та необов'язкова присутність власника

Раніше передбачалося, що для субсидії договір на оренду житла має бути визначеної форми. Тепер — його можна брати за основу за бажанням.

"В орендодавців та наймачів може бути свій примірник договору, зручний для них. Не обов'язково укладати новий. Визначено також, що вони повинні спільно подавати документи тільки, коли наймодавець виявляє бажання отримувати компенсацію свого податку. Але заяву йому потрібно підписувати в обох варіантах", — розповіла Наталія Юрлова.

Подати документи можна:

  • в управліннях Пенсійного фонду особисто;
  • через електронний портал або мобільний додаток ПФУ;
  • у ЦНАПі.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...