Азовелектросталь зупинилась назавжди. Кремль звинуватив донецьких колаборантів у мародерстві на 518 млн руб
Окупанти обіцяли до кінця 2023 року запустити виробництво сталі на «Азовелектросталі» в Маріуполі. Проте з’ясувалося, що зробити це неможливо. В Маріуполі ще тривали бойові дії, а донецькі колаборанти разом із маріупольським гауляйтером Костянтином Іващенко допилювали на металобрухт те, що вціліло на заводі.
Нагадаємо, завод «Азовелектросталь» входив до концерну машинобудівних виробництв «Азовмаш». Концерн належав родині Савчуків. Власне, належить і зараз. Проте підприємство визнано банкрутом ще в 2016 році.
Процедура банкрутства тягнулась декілька років, і людина, яка мала опікуватися збереженням обладнання, яке було на підприємстві, натомість пилила його на металобрухт. Цією людиною був директор підприємства, депутат міськради від ОПЗЖ Костянтин Іващенко. Фури з металобрухтом, які вивозив Іващенко, навіть затримувала поліція, відкривала кримінальні провадження.
Але почалось повномасштабне російське вторгнення. І от вже Іващенко очолює окупаційну адміністрацію. І разом з колаборантами із Донецька Іващенко продовжує робити те, що робив і до повномасштабки – грабує «Азовелектросталь» і інші підрозділи "Азовмашу". Цього разу йому довелося ділитися з колишнім «мером» Макіївки та деякими іншими «посадовцями.
Розслідування щодо несанкціонованого пограбування «Азовелетросталі» російські слідчі органи розпочали в грудні 2023 року.
Затримали колишнього мера окупованої Макіївки Сергія Голощапова директором "Донецької промислової компанії" Олексія Петрусенка.
За версією місцевої поліції, вони разом із колегами вивезли із цехів "Азовелектросталі" обладнання на 518 мільйонів рублів. Зазначається, що Голощапов міг допомагати колишньому гауляйтеру окупованого Маріуполя Костянтину Іващенко з мародерством.
Сергій Голощапов з 2001 до 2015 був директором по виробництву на підприємстві "Алвема" у Макіївці, після чого став працювати на окупаційну адміністрацію. У 2019 році був призначений так званим "мером" міста. У грудні 2021 року Голощапова окупанти затримали за підозрою в корупції. Так звана "генпрокуратура ДНР" порушила кримінальну справу про "дачу хабара у великому розмірі". У лютому 2022 року ватажок "ДНР" Денис Пушилін зняв його з "посади".
Олексій Петрусенко до війни торгував з лотка на ринку. Потім став масштабувати свій бізнес, ну а після початку російської агресії в 2014 году раптом став аж помічником «міністра ДНР», поки його не затримали за корупцію.
І от сьогодні російське видання «Комерсант» оприлюднило інформацію щодо результатів розслідування, яке тривало рік.
За цей час перелік звинувачених у мародерстві в Маріуполі розширився. Мова йде про ціле організоване угруповання чиновників, яке, за версією ФСБ та слідчого комітету, здійснювало мародерство під час бойових дій. Серед іншого їм ставлять в провину розкрадання з подальшим продажем металоконструкцій із заводу «Азовелектросталь» на суму понад півмільярда рублів. Наразі обвинувачені перебувають під вартою у Москві. Найближчим часом слідство планує звинуватити їх у остаточній редакції, інформує «Комерсант».
Окрім тих, кого ми вже називали, слідчий комітет РФ звинувачує колишнього заступника голови уряду - міністра промисловості та торгівлі так званої «ДНР» Володимира Рущака, а також керівника відомчого ДУП «Торговий дім "Втормет"» Максима Солдатова у скоєнні злочину, передбаченого п. «б» год. 4 ст. 356.1 КК РФ - мародерство в період збройного конфлікту або ведення бойових дій, пов'язане із зверненням на користь винного чи інших осіб чужого майна в особливо великому розмірі.
Як зазначили джерела видання, у силових структурах, чиновників вперше притягають до кримінальної відповідальності за мародерство.
Співробітники 2-го відділу з розслідування особливо важливих справ слідчого управління встановили, що гендиректор ДУП «Втормет» та «інші особи», діючи навмисне, організованою групою за попередньою змовою та користуючись тим, що на території республіки ведуться бойові дії, вилучили майно заводу «Азовелектросталь» у Маріуполі на суму не менше 518 млн руб. Згодом він був реалізований через ГУП як металобрухт, а виручені гроші учасники афери поділили між собою.
«Азовелектросталь» випускав залізничний транспорт, металургійне та гірничорудне обладнання, йдеться у повідомленні. І вочевидь, росіяни не розуміють різницю між «Азовелектросталлю» та концерном «Азовмаш», бо «Азовелектросталь» виплавляла тільки сталь. Все інше робили інші підрозділи машинобудівного концерну. Тож не виключено, що у суму пограбування увійшло все пограбоване майно концерну «Азовмаш».
Затримавши керівника ГУПу Максима Солдатова, слідчі з'ясували, що до актів мародерства причетні й керівники «Мінпромторгу ДНР». У результаті під слідством опинилися Володимир Рущак та Сергій Голощапов, який вважався його правою рукою.
До початку подій на Донбасі 2014 року пан Рущак очолював Національне агентство з акредитації України. Потім він перебрався до Росії, очоливши управління Федеральної служби з акредитації у Центральному федеральному округу. Пізніше він став заступником голови «мінпромторгу ДНР», а в 2020 році указом Дениса Пушиліна призначено головою відомства.
Справа розслідувалася в Донецьку, але пізніше її передали до Москви. У листопаді за клопотанням слідчих Басманним райсудом усім трьом фігурантам було продовжено запобіжні заходи. Активи екс-чиновників заарештовано для погашення збитків.
Відомо, що пани Рущак, Солдатов та Голощапов оскаржили слідчі дії та судові рішення, але нічого не досягли. Тепер усім трьом загрожує позбавлення волі на строк від 8 до 15 років.
ЧИТАТИ ПО ТЕМІ: Окупанти хочуть віджати у дружини Савчука «Азовелектросталь», - ФОТО
Окупанти хочуть побудувати в Маріуполі новий завод на території ММКІ. Що про це відомо, - ФОТО
Як Російська федерація краде іноземні компанії і «перерозподіляє» маріупольські