Для чого потрібно знати глікемічний індекс?
Багато хто чув про глікемічнийіндекс, але не всі точно уявляють, що це таке і для чого потрібна така інформація.
Глікемічний індекс являється показником, який здатен вказувати на швидкість процесу розщеплення продуктів в організмі, перетворення таких продуктів на глюкозу. Саме глюкоза являться основним джерелом енергії. Ті продукти, що відрізняються високим глікемічним індексом, здатні швидко перетравлюватися, метаболізуватися. І це призводить до того, що рівень глюкози у крові коливається. Якщо продукти мають нижчий показник, то вони меншою мірою впливають на рівень цукру у крові людини. Особливо, це важливо знати при цукровому діабеті коли потрібно контролювати цукор, рівень якого не можна перевищувати.
Навіщо знати про рівень глікемічного індексу
Перше, що потрібно відзначити, те, що знати глікемічний індекс потрібно не тільки тим, хто хворіє на діабет. Це важливо для всіх, хто хоче турбуватися про гарне самопочуття, залишатися струнким та здоровим максимально довгий час.
ГІ напряму впливає на те, який рівень глюкози у крові. Подібну інформацію дуже важливо знати, коли розробляється дієта при діабеті, яка дозволяє продумати здоровий раціон. При високому рівні глюкози може погіршуватися стан судин, вони стають крихкими. Також підвищуються ризик того, що виникнуть серцево-судинні захворювання. Погіршується станшкіри, провокується передчасне старіння. Щоб усього цього не сталося, варто взяти до уваги рівень глікемічного індексу, контролюючи все це завдяки актуальній інформації.
Глікемічний індекс продуктів напряму пов’язаний з харчовою цінністю, тобто з калорійністю. Маючи такі знання, ті, хто хворіє на діабет, а також спортсмени, ті, хто притримується здорового способу життя, мають змогу створити власне меню, яке буде складатися зі збалансованих продуктів, основаних на низьких вуглеводах.
Фактори, що впливають на рівень глікемічного індексу
Якщо вживати більше клітковини, то це здатне гарантувати в продуктах більш низький глікемічнийіндекс. Солодкі продукти мають вищий індекс, а кислі цей рівень знижують. Проте, варто брати до уваги, що подібний баланс не може бути постійним, змінюється, виходячи з різних чинників, що можуть на це впливати.
На те, який у глікемічного індексу буде рівень, можуть впливати наступні фактори:
- Те, якою являється якість продуктів;
- Яким чином продуктибули приготовані, та яка при цьому використовувалася температура;
- Скільки було використано солі, цукру, спецій та іншого;
- Який у продуктів ступінь зрілості, в який спосіб було подрібнено;
- Глікемічний індекс також залежить від ступеню пропарювання, методів обробки. Наскільки швидко страви приготовані чи наскільки тривало зберігалися.
З усього цього можна зробити висновки, що глікемічний індекс здатен змінюватися. Тому перед тим, як споживати, варто узяти до уваги ці нюанси.
Як можна розрахувати глікемічний індекс, коли страва вже приготована?
Для того, щоб мати змогу розрахувати глікемічний індекс вже готової страви, потрібно прийняти до уваги кількапараметрів. Також завжди можна скористатися таблицею з глікемічним індексом різних продуктів.
- Варто знати, що свіжий фрукт має більш низький показник ГІ, ніж, якщо зробити сік з нього;
- Має значення яким способом приготували, бо у свіжих овочів ГІ нижче, ніж після термообробки;
- Важливо враховувати час приготування, бо чим довше буде готуватися страва, тим вищим виявиться глікемічний індекс.
Під час приготування страви, потрібно враховувати індекс всі тих компонентів, що використовуються. Спочатку вивчати ГІ важко, але потім інформація запам’ятовується краще і контролювати все це значно простіше.