• Головна
  • Хто з переселенців може поновити соцвиплати від держави з 1 березня
10:39, 21 лютого
Надійне джерело

Хто з переселенців може поновити соцвиплати від держави з 1 березня

Хто з переселенців може поновити соцвиплати від держави з 1 березня

З 1 березня уряд скасує соцвиплати для значної кількості вимушених переселенців. Проте у тих, хто дійсно не має фінансової спроможності утримувати родину, є можливість поновити виплати.

Чому уряд переглядає політику соціальної підтримки ВПО

В бюджеті України, яка вже 10 років веде війну з російською агресією, зараз критично не вистачає грошей. Тож уряд вимушений економити фінансові ресурси.

Економити вирішили на виплатах ВПО тому, що далеко не всі переселенці, які покинули свої домівки, дійсно потребують державної допомоги.

Деякі мають фінанси для того, щоб купувати собі житло, відновлювати бізнес, купувати автомобілі. Багато хто має власні квартири на підконтрольній території. В той же час грошей у держави не вистачає тим, хто дійсно не має ресурсу для забезпечення своїх родин.

Тож Міністерство соціальної політики заявляє, що хоче зробити систему виплат ВПО справедливою – держава має допомагати лише тим переселенцям, хто, дійсно, потребує допомоги.

Маріупольці  останні рішення урядовців щодо ВПО справедливим не вважають. Серед містян превалює думка, що держава не виконує своїх зобов'язань щодо тих, хто найбільше постраждав від дій агресора. В Маріуполі люди не просто втратили домівки - вони втратили все своє майно. Тому навіть тієї мізерної допомоги на оренду житла, яку маріупольці будуть отримувати лише до 1 березня, недостатньо для того, щоб купити собі все, що необхідне для життя: одяг, посуд, постіль, техніку тощо. Але держава не виводить постраждалих такого рівня у окремий сектор своєї уваги. Ніяких спеціальних умов для отримання соцвиплат для маріупольців не передбачається.

«Метою Мінсоцполітики є забезпечення дієвої підтримки для внутрішньо переміщених осіб, які змушені були залишити власні домівки. Політика щодо підтримки ВПО спрямована на те, аби забезпечити поступову інтеграцію ВПО до приймаючих громад; стимулювати непрацюючих ВПО працездатного віку до працевлаштування; надавати ВПО цільові інструменти соціальної підтримки, які будуть відповідати на їх конкретні життєві потреби», - йдеться у повідомленні Міністерства соціальної політики.

26 січня  уряд ухвалив розроблену Мінсоцполітики постанову про продовження виплат на проживання для ВПО. Виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично буде продовжено до 1 березня (без додаткового звернення).

Крім того, з 1 березня 2024 року виплати для ВПО буде продовжено для тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян. 

Хто буде отримувати виплати після 1 березня автоматично

З 1 березня виплати автоматично продовжуються ще на 6 місяців для категорій ВПО, які  не мають можливості  працювати, а саме:

  • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року  розмір пенсії  не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
  • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей (детальний перелік – у постанові);
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з  їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Крім того, значна кількість ВПО також зможуть отримати продовження виплат ще на 6 місяців, після подання нової заяви на виплату допомоги. 

Хто ще може подати заяву

Крім пільгових категорій, на подовження виплат після 1 березня можуть претендувати і інші родини. Умова продовження виплат для них – те, що розмір доходу в таких родинах не перевищує 9 444 грн на одну особу.

Крім того,  ще на 6 місяців виплат зможуть розраховувати родини переселенців, у яких є діти до 14 років, які не мають змоги відвідувати виховні та навчальні заклади або навчання відбувається в гібридному форматі (офлайн та онлайн), через що батьки не мають можливості працювати. 

Право на продовження допомоги матимуть родини ВПО з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій. А також ті родини з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі відбувається в форматі онлайн. 

Допомога буде продовжена родинам, у яких один з членів сім'ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною (детальний перелік випадків буде оприлюднено додатково). 

Крім того, допомога буде продовжена малолітнім дітям, які прибули без супроводу батьків, та вагітним жінкам (починаючи з 30 тижня вагітності).

Цим родинам треба буде знову звернутися до центрів соціальної допомоги і написати заяву на поновлення виплат. Поки що невідомо, чи можливо це буде зробити через «Дію». Будемо стежити за цим питанням.

Держава хоче, щоб переселенці працювали

За даними Міністерства соціальної політики, менше половини всіх переселенців, які можуть працювати, - реально працюють.

«Кількість отримувачів допомоги внутрішньо переміщеним особам в Україні на 01.12.2023 становить 2,6 млн осіб, серед них  – осіб працездатного віку –  майже 1,3 млн осіб.  Проте лише близько 40% працездатних ВПО наразі працюють, більша половина – не працевлаштовані», - наголошують урядовці.

Тому вони шукають способи, як стимулювати переселенців працевлаштовуватись. 

Уряд буде продовжувати виплати допомоги тим родинам, у яких непрацююча працездатна особа на дату звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась, та в сім’ї є діти, які навчаються в школах /вузах. Але якщо після перепризначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, так і не почне працювати, виплату допомоги буде припинено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більша частина переселенців втратять право на допомогу з лютого 2024 року. Люди вимагають змінити закон

Рада дозволила вразливим категоріям переселенців безоплатно мешкати у тимчасовому житлі

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Чого ви чекаєте від прийдешнього 2024 року?
проголосувало 2727 відвідувачів
Лише поганого
10,4%
Аби не стало гірше, ніж є зараз
18,9%
Перемоги
54,7%
Позитивних змін у особистому житті
6,7%
Нічого не чекаю
9,3%
#Маріуполь #ВПО #виплати #переселенці
live comments feed...