• Головна
  • Чому депозити в банку – розумне рішення під час війни?
Новини компаній
10:17, 10 лютого 2023 р.

Чому депозити в банку – розумне рішення під час війни?

Новини компаній

Якби рік тому українців запитали про те, що, на їхню думку, станеться з банками та депозитами у разі великої війни, то, мабуть, ніхто б з впевненістю не відповів, що банки продовжать стабільно працювати, а населення – стабільно зберігати в них депозити. Більшість малювали в уяві кілометрові черги до банкоматів, банкрутства фінустанов та колосальну інфляцію. Однак, попри драматичні очікування, банківська система, так само, як уся країна та кожний українець, в умовах повномасштабного вторгнення показали вражаючу стійкість і витривалість. Банки продовжують якісно та безперервно надавати, а населення впевнено довіряє їм свої заощадження.

Чому депозити в банку – розумне рішення під час війни?, фото-1

Які інструменти накопичень доступні українцям?

Як пояснити таку довіру населення до банків? Для початку давайте розглянемо, які можливості збереження та інвестування власних коштів українці мають в поточних умовах. Окрім того, що гроші можна зберігати просто готівкою дома, що є небезпечно та невигідно, в Україні, як і у світі, існують різноманітні інструменти інвестицій, які відрізняються дохідністю, ризикованістю, ліквідністю та складністю використання. До них, зокрема, відносяться:

  • облігації внутрішньої державної позики
  • цінні папери
  • криптовалюти
  • дорогоцінні метали
  • депозити в банку
  • купівля іноземної валюти
  • інвестиції в нерухомість.

Усі перелічені способи заощаджень мають свої переваги та недоліки, однак чи багато українців розуміється на усіх цих інструментах і готові ними користуватися? Чи здатні передбачити можливі ризики та розгледіти підводні камені? На жаль, лише дуже мізерна частка нашого населення вміє інвестувати в цінні папери, купляти ОВДП або віртуальну валюту, тоді як переважна більшість не готова в цьому розбиратися, особливо, в поточних умовах. І це природно.

Переваги, які мають депозити в банку перед іншими інструментами

  • Простота та прозорість. Повномасштабна війна принесла українцям багато випробувань, одне з яких – життя в постійній невизначеності, яке триває вже цілий рік. Не маючи стабільності та прогнозованості, будь-хто прагне максимально легких та зрозумілих рішень. Саме таке просте і доступне рішення – депозити в банку.
  • Доступність для кожного незалежно від суми коштів та фінансової обізнаності. Ви можете розмістити депозити в гривні на суму лише від 1000 гривень і для цього достатньо просто завітати з паспортом, ідентифікаційним кодом та коштами у відділення банку і орієнтовно за пів години розмістити депозит. За цей час банк допоможе підібрати вам найвигідніший депозит та оформити необхідні документи.
  • Гарантія та мінімальні ризики. Розміщуючи депозит в банку, ви маєте практичну відсутність ризиків та повну гарантію повернення коштів. Так, дохідність за вкладами неможливо порівняти з сумою, яку можна отримати від інвестиції в перспективний стартап. Однак, нижча дохідність з лишком окупається абсолютною прогнозованістю, стабільністю та 100% гарантією. Під час дії воєнного стану держава гарантує повне повернення тіла та усі нараховані відсотки по депозитах незалежно від суми, а по його завершенні гранична сума складатиме 600 тис. грн – цілком достатня гарантія для пересічного українця.

Депозитні ставки в банках України

Якщо до війни ставки на депозит заледве дотягували до 10% на депозити в гривні з максимальною по ринку дохідністю 13% річних, то починаючи з літа 2022 року Нацбанк здійснив ряд кроків, щоб спонукати банки підвищити відсотки по депозитах. До вжитих НБУ заходів відносяться і різке підвищення облікової ставки, і збільшення відрахувань до резервів з коштів на поточних рахунках. Хоч і не швидко і не повною мірою, все ж банки відреагували і підвищили депозитні ставки для населення. Так, з осені і по сьогоднішній день на ринку діють такі ставки по депозитах з терміном розміщення на 1 рік:

  • гривня: середня ставка двадцятки найбільших банків за депозитним портфелем – 12%, максимальна ставка на ринку – 19%
  • долар США: середня ставка першої двадцятки – 1% при максимальній ставці на депозит – рекордних 6%
  • євро: середня ставка ТОП-20 банків – 0,5% при максимальній - 4%.

Тож, як бачимо, з літа відсотки по депозитах показали суттєве зростання, а посилення вимог до резервування у лютому та березні 2023 року, вірогідно, стимулюватиме банки і надалі збільшувати дохідність вкладів, хоча, дуже малоймовірно, що це зростання буде суттєвим, і відсотки по депозитах зможуть покрити рівень інфляції.

Якщо ви має певну суму вільних коштів, то банківський вклад – це легке та надійне рішення ваші кошти захистити. Депозити в банку захищені від крадіжки, втрати або псування, вони повністю гарантуються державою і приносять вам додатковий пасивний дохід.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...