• Головна
  • Як можуть покарати чоловіків, які до 24 лютого виїхали за кордон та не повернулися, - роз'яснення юриста
14:31, 3 лютого 2023 р.
Надійне джерело

Як можуть покарати чоловіків, які до 24 лютого виїхали за кордон та не повернулися, - роз'яснення юриста

Після введення воєнного стану в Україні чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон. На початку повномасштабної війни траплялися випадки, коли деякі чоловіки намагалися незаконно перетнути кордон з іншою державою — за що понесли відповідальність за законом про незаконний перетин кордону під час воєнного стану.

Але частина чоловіків перебувала за кордоном ще до початку великої війни. Дехто з них повернувся, хтось — ні. То що чекає на чоловіків, які не повернулися в Україну після 24 лютого, та яка за це загрожує відповідальність — про це повідомило видання Експрес, яке поспілкувалося з експертом.

Юристка Вікторія Тютюнникова зазначає, що після повернення додому таких громадян можуть притягнути до адміністративної відповідальності за недотримання законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку і мобілізацію. Таке правопорушення карається штрафом від 3400 до 5100 грн. Якщо з’ясується, що вони нелегально перетнули кордон, то доведеться додатково сплатити від 3400 до 8500 грн.

Проте, юристка наголосила, що до кримінальної відповідальності можуть притягнути лише тих чоловіків, котрі отримали повістку і втекли за кордон. Їм загрожує від 3 до 5 років ув’язнення. 

Експерт також нагадала про правила вручення повістки.

«Повістка вважається належно переданою, якщо вона вручена військовозобов’язаному під особистий підпис. Тобто її не можна передавати через членів сім’ї, родичів або друзів. Оскільки чоловік перебуває за кордоном і сам не може прийняти повістку, то й обов’язку прибути до військкомату не має», – додала Вікторія Тютюнникова.

НАЗК вважає, що сьогодні немає встановленої у законний спосіб заборони на виїзд чоловіків призовного віку:

«Дійсно, правила перетинання кордону не відповідають положенням Основного закону, який передбачає, що вони мають бути визначені законом, а не постановою Кабміну, як це є наразі. Проте встановлення факту неконституційності тих правил належить до повноважень КСУ. До нього з цього приводу мають звернутися президент чи народні депутати (щонайменше 45 осіб), Верховний Суд, уповноважений Верховної Ради з прав людини, а не фізичні особи», – пояснює експертка.

Зважаючи на це, довести в суді відсутність встановленої у законний спосіб заборони на виїзд чоловіків призовного віку без рішення КСУ про невідповідність Конституції правил перетину кордону, майже неможливо. 

Нагадаємо, що нещодавно уряд заборонив виїжджати чиновникам за кордон. Ухвалені нововведення не мають гендерного забарвлення і стосуються як чоловіків, так і жінок.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #рф #війна #мобілізація
live comments feed...