Потреба в психосоціальній допомозі з'являється у випадку соціальної дезадаптації, при виникненні психологічного дискомфорту, що може бути викликано причинами як зовнішнього, так і внутрішнього характеру або їх складним поєднанням. Джерелом зовнішнього соціально-психологічного дискомфорту можуть виступати соціальні, соціально-економічні та медико-соціальні причини, такі як втрата роботи (безробіття), втрата близьких, інвалідизація, зміна місця проживання і звичних умов життєдіяльності, стрес, що викликає необхідність зміни колишніх стереотипів поведінки, способу і стилю життя, оцінок, мотивації, з тим щоб ефективно функціонувати в нових умовах існування.
Внутрішні причини дискомфорту полягають у деформації різних особистісних структур як усвідомленого так і неусвідомлюваного рівнів, таких як: не усвідомлення рівня самооцінки та рівня домагань, порушення емоційно-комунікативної, вольової сфери, порушення процесів саморегуляції, негативні установки.
Психосоціальна допомога виконує захисну функцію: захищає стан здоров'я людини. Враховуючи складність і різноманітність питань, що потребують психосоціальної допомоги в їх вирішенні беруть участь різні фахівці, зокрема соціальні працівники, психологи з різною спеціалізацією, тренери з опанування нових навичок, майстрині. При цьому елементи психосоціальної допомоги можуть використовуватися як частково, наприклад в діяльності соціального працівника, так і безпосередньо - складати основний зміст діяльності практичного психолога і психосоціального працівника.
У першому випадку елементи психосоціальної допомоги можуть бути представлені у вигляді первинного консультування. Поряд з наданням первинної психосоціальної допомоги соціальний працівник може виконувати і перенаправлення, спрямовуючи людину у разі необхідності до фахівців інших спеціалізацій.
У другому випадку психосоціальна допомога, що здійснюється психологом, поряд з психологічним консультуванням включає більш поглиблену психологічну і соціально-психологічну діагностику, в процесі якої виявляються особистісні особливості людини, причини, які ускладнюють соціальну адаптацію та ефективне функціонування систем міжособистісних, сімейних і професійних відносин, а також характер відносин з найближчим оточенням і основні соціально-психологічні характеристики цього оточення.
Психосоціальна допомога, вирішує питання людини спільно з нею. Внутрішньо особистісні питання людини вплетені в контекст соціальних питань, що вимагає спільних дій соціальних працівників і психологів.
Психосоціальна допомога носить як індивідуальний, так і груповий характер. До індивідуального відносяться такі види діяльності, як: консультування, тестування, посередницька діяльність при вирішенні конфліктів, профілактика, до групового – тренінги, групи взаємодопомоги.