Нагріти воду для гарячого водопостачання можна різними способами. Наприклад, встановити двоконтурний газовий котел або електричний проточний водонагрівач. Однак якщо ви хочете мати систему, що забезпечує стабільну подачу великого об'єму гарячої води незалежно від кількості точок розбору, вам не обійтися без накопичувальної місткості, в якій буде зберігатися певний обсяг заздалегідь підігрітої води.

В якості такого накопичувача може виступити бойлер непрямого нагріву (БНН). За своєю суттю це – водогрійний та водонакопичувальний прилад, який, на відміну від інших апаратів підігріву води, не має власного нагрівального елемента. Тому він і називається непрямим. Вода в ньому гріється шляхом отримання теплової енергії від зовнішніх енергоносіїв, таких як газовий, електричний або твердопаливний котел і навіть сонячна батарея.

Конструкція

Зовні БНН являє собою великий бак циліндричної або прямокутної форми. Він буває підлоговий або настінний. Його складовими частинами є:

 • корпус;
 • утеплювальний прошарок;
 • бак;
 • теплообмінник (найчастіше змійовик);
 • терморегулятор;
 • термометр;
 • магнієвий анод.

Матеріал корпусу робиться із пластику або композитного матеріалу, а бак з нержавіючої сталі (найдорожчий, але і самий надійний варіант), склокераміки або звичайної сталі з епоксидним напиленням. У корпусі є чотири патрубки: два – для підключення контуру ГВП (вхід холодної та вихід гарячої води) і два – для підключення до системи опалення (вхід і вихід з змійовика). У центральній частині може бути передбачений ще один патрубок для підключення контуру рециркуляції.

Між корпусом і баком прокладається теплоізолюючий матеріал (найчастіше поліуретан або пінополістирол) з метою мінімізації теплових втрат. Зазвичай цей показник коливається в межах 3-5°C на добу.

Основним елементом бойлера непрямого нагріву є теплообмінник, так як саме він забезпечує нагрів води у баці. Він виконується у вигляді змійовика (спіралі) і розташовується або внизу бака, або проходить по всій висоті ємності (циліндричної або прямокутної). Змійовик може бути латунним або сталевим. Перший варіант краще, так як практично не схильний до гальванічної корозії.

Терморегулятор забезпечує перемикання між нагрівальним контуром, що підключається до опалювальної системи, і контуром ГВП.

Магнієвий анод захищає бак від корозійного руйнування, беручи на себе згубний вплив електрохімічних реакцій. Це найбільш уразливий елемент, який час від часу доводиться міняти. Зате термін служби котла буде істотно довше.

Майже всі моделі нових БНН обладнуються альтернативними джерелами енергії – Тенами. Це дає можливість мати гаряче водопостачання навіть тоді, коли опалювальна система відключена (навряд чи є сенс «ганяти» котел жарким літом тільки для миття посуду). Але такий бойлер все ж правильніше назвати комбінованим.

Принцип роботи бойлера непрямого нагріву

Як вже зазначалося, характерною особливістю БНН є наявність зовнішнього енергоджерела. Найчастіше таким джерелом служить газовий котел. Від нього гаряча вода (чи інший теплоносій) надходить у теплообмінник, який, в свою чергу, нагріває воду в баку.

Заповнення бака холодною водою здійснюється з водопровідної системи. Після того, як вода нагріється від змійовика до комфортної температури, її можна забирати на побутові потреби через вихідний патрубок. Звільнений простір миттєво заповнюється водопровідною водою завдяки наявності тиску у водопровідній мережі. Має пройти якийсь час, щоб вода знову нагрілася, після чого її знову можна використовувати за прямим призначенням.

Переваги використання БНН полягають у наступному:
 • можна обійтися одноконтурним, а значить більш дешевим нагрівальним котлом;
 • знижується навантаження на електромережу і, відповідно, енергоспоживання;
 • можливість підключення декількох споживачів;
 • сталість температури гарячої води незалежно від її витрати.

Тим не менш, слід мати на увазі і деякі особливості роботи і установки БНН, а саме:

 • початковий нагрів води займає відносно тривалий час (наприклад, щоб нагріти воду об'ємом 100 л до 40-50°C буде потрібно 2-3 години);
 • для великих бойлерів (об'ємом більше 100 л) потрібно розташовувати значним простором або навіть окремим приміщенням.

Схема підклучення бойлера непрямого нагріву

Для ефективної роботи бойлера його треба грамотно вписати в опалювальну систему будинку. Тобто, створити два паралельних контурів: один буде працювати на опалення, а інший – на нагрів води. Існує кілька схем підключення БНН, серед яких найбільш поширені два: з триходовим краном та з використанням циркуляційних насосів.

Схема з триходовим краном – більш проста і менш витратна, її доцільно застосовувати в контурах опалення невеликої протяжності з невеликим гідравлічним опором. Завдання крана – забезпечити перемикання потоків між контурами. Пріоритет має контур ГВП, тому теплоносій спочатку спрямовується саме туди. Коли температура в баку БНН досягає заданого значення, термостат бойлера перенаправляє потік в систему опалення. При падінні температури в результаті відбору гарячої води, триходовий кран по команді того ж термостата спрацьовує в зворотному порядку.

У складних опалювальних контурах великої протяжності перевагу слід віддати схемою з двома циркуляційними насосами, які виконують ту ж функцію, що і триходовий кран плюс збільшують швидкість циркуляції теплоносія. Кожен насос обслуговує свій контур. Управляються насоси також термостатом, поперемінно переводячи то на один, то на інший контур.

В системі ГВП може бути організована рециркуляція води. Для цього в системі монтується додатковий контур з циркуляційним насосом, що забезпечує постійну циркуляцію незалежно від режиму водоспоживання та довжини трубопроводу, що йде від БНН до водоспоживачів. При такій схемі гаряча вода потече з крана одразу ж після його відкриття.

Як вибрати бойлер непрямого нагріву?

Вибираючи бойлер непрямого нагріву, потрібно відштовхуватися від двох взаємопов'язаних параметрів: обсягу бойлера і потужності опалювальної системи.

Що стосується обсягу, то його визначення пов'язано не тільки з кількістю постійних мешканців, але і з їх звичками і способом життя. Хтось звик приймати душ щодня, не рахуючись з кількістю виливаної води, а хтось економить навіть на миття посуду. Так що суб'єктивний фактор тут відіграє важливу роль.

Бажання мати великий запас гарячої води може натрапити на обмеження, пов'язане з потужністю котла: він може просто «не потягнути» занадто велике навантаження. У цьому випадку або нагрівання води буде займати досить тривалий час, або опалювальні прилади не зможуть вийти на розрахункову температуру. В технічному паспорті котла вказується витрата теплоносія, що проходить через нагрівальний елемент. Бажано, щоб він не перевищував 35-40% потоку, що протікає з опалювального контуру котла.

Далі слід визначитися з матеріалом бака: варіант із «нержавійки» самий довговічний, але і найдорожчий. Хоча і емальовані баки можуть прослужити достатньо довго, якщо відфільтрована вода добре і не «жорстка». Додаткову перевагу дає можливість демонтаж теплообмінника для очищення або заміни.

Якщо вдасться підібрати бойлер тієї ж фірми, що і котел, їх спільна робота буде найбільш гармонійною, а монтаж всієї системи значно спроститься.