У центральних та деяких північних територіях України досить поширена ситуація, коли клієнти замовляють буріння свердловин на воду до Бучацького або ж Полтавського горизонтів, отримуючи при цьому доступ до рідини з серйозним відхиленням вмісту марганцю, заліза, солей та нітратів. При цьому вода має підвищену кислотність і жорсткість, що робить її не придатною для пиття. Про ці особливості майстри попереджають ще до того, як почати буріння свердловин, а після завершення робіт наполягають на проведенні лабораторного аналізу складу води. Саме після цього перед власником постає питання: облаштовувати додаткову очисну систему або ж замовити додаткове буріння глибшої конструкції, оскільки більшість фільтрів здатні очистити рідину лише від решток та механічних домішок, не впливаючи при цьому на хімічний склад. Придбання якісної системи комплексної очистки вартує близько 1000-1300$, тому перед клієнтами постає справжня дилема: замовити таку систему для очищення води з вже доступного джерела або ж пробурити глибше та отримати якісну чисту воду відразу.6641e09d14b3b.webp

Критерії правильного вибору між бурінням та очисною системою

Все залежить від індивідуальних особливостей території та складу підземних ґрунтів, оскільки на практиці майстрів київських бурильних компаній були випадки, коли вода з глибшого горизонту виявлялася такою ж непридатною для споживання через особливість свого хімічного складу. При цьому навіть найновітніші технології не завжди можуть якісно очистити рідину від зайвих залишків, залишивши корисні та потрібні елементи. Який з критеріїв переважає, можна зрозуміти лише після детального огляду території, вивчення спеціальних геологічних карт та врахування вже наявного досвіду буріння свердловин Київ, Ірпінь, Ворзель чи інше містечко області. Саме тому в таких випадках важливо враховувати рекомендації майстрів та розуміти,  що вони можуть гарантувати, а що від них не залежить. Це необхідно, якщо вода зі свердловини використовуватиметься для господарських потреб, наприклад, поливу городу, догляду за садом, напування худоби та для власного споживання (пиття та приготування їжі).

Ціновий аспект вибору між бурінням та очищенням

Щоб зрозуміти особливості кожного з варіантів на практиці, варто перевести їх в цінову площину. Наприклад, перед замовником стоїть дилема між готовим джерелом води з Полтавського водоносного горизонту (близько 40 м глибиною), якому потрібна додаткова якісна очисна система, або ж свердловина, пробурена до Сеноманського водоносного горизонту (близько 120 м) з вже максимально якісною водою, доступною для цієї ділянки території - якісна артезіанська свердловина, яка справно прослужить кілька десятиліть.

З одного боку - ціна вже пробуреної свердловини складає близько 1800-2000$, а додаткова система комплексного очищення в середньому обійдеться в додаткові 1200$, монтаж та підключення якої потребуватиме допомоги професіоналів з доплатою ще близько 200-300$. Таким чином виходить загальна сума близько 3500 $. При цьому якість результату очищення води залежатиме від того, наскільки ефективно фільтр справляється та від яких домішок потрібно її очистити.

Якщо ж зупинитися на варіанті подальшого буріння свердловини до підземних джерел з максимально чистою водою, захищеною від поверхневих забруднень, то вартість може сягати близько 4000$, при цьому система справно служитиме кілька довгих десятиліть, як мінімум.

До того ж, облаштування системи очищення води зі свердловини потребує регулярного обслуговування та періодичної заміни деталей, в тому числі фільтрів. Протягом року такі витрати можуть сягати 6000-9000 грн, при цьому раз в кілька років потрібно перезасипати смолу в системах фільтрації, завчасно її придбавши, в середньому це коштуватиме ще додаткових 400-500$.

Що ж стосується свердловини з бурінням до Сеноманського водного горизонту, то потрібно бути готовим придбати більш дорогий і потужний насос, а також отримувати в платіжках за використану електроенергію дещо більші суми.