Покинувши домівку через війну, люди масово зтикаються з проблемами у пошуку роботи, фінансуванні власних потреб. Ці аспекти життя можна дещо спростити. В українському законодавстві уже зараз існує ряд документів, направлених на допомогу переселенцям у працевлаштуванні та реалізації їх права на працю.

Деякі з цих положень були прийняті ще в попередні роки, інші - безпосередньо у 2022-му. В будь-якому разі, користуючись своїми правами, переселенець зможе швидше встати на ноги та почати стабільно заробляти. Адже всі інші джерела доходу - соціальні виплати, пожертвування, навіть виграші в гральні автомати онлайн - не замінять повноцінної роботи у кризовий час.

Чи треба оформлювати довідку ВПО

Для початку, давайте розберемося з термінологією. ВПО - скорочено від “внутрішньо переселені особи”. Такий статус мають ті українці, які були змушені покинути свої домівки через війну на Донбасі у 2014-му та повномасштабну військову агресію росії у 2022-му році. 

Мова йде лише про людей, що оформили відповідну довідку ВПО на новому місці проживання. І, таким чином, зафіксували свій статус перед державою.

Довідка переселенця не є обов'язковою для оформлення. Якщо людина відчуває в собі сили почати життя з нуля самостійно чи з інших причин не бажає займатися оформленням довідки - вона має на це право. 

Причин може бути багато. У перші місяці війни серед них лідирувало небажання відстоювати черги у органах соцслужб. Зараз, коли довідку переселенця можна оформити у “Дії” - деякі люди все одно відмовляються від неї. Наприклад, щоб не займатися регулярним підтвердженням свого проживання на новому місці.

Одночасно, треба розуміти, що саме довідка підтверджує статус людини як ВПО. Після її оформлення, громадянин чи громадянка отримує право на:

  • допомогу на проживання у розмірі від 2000 до 3000 щомісячно;

  • компенсацію комунальних послуг для тих, хто взяв ВПО до себе на проживання;

  • додаткові виплати від міжнародних благодійних організацій;

  • деякі льготи та пільги;

  • захист прав, включаючи трудові права.

Людина, яка не отримала офіційний статус - не може претендувати на всі ці права. Тому рекомендуємо отримати довідку у будь-якому випадку.

Як держава підтримує трудові права ВПО

Проте реалізація цієї Постанови була покладена на місцеві органи. Тому наявність таких робочих місць дуже залежить від того, де ви проживаєте. В будь-якому випадку, варто стати на облік до місцевого Центру зайнятості, щоб отримувати допомогу по безробіттю та пропозиції вакансій.

Діючі гарантії та пільги для ВПО у сфері трудового законодавства включають:

  1. Спрощену процедуру, за якою можна зареєструватися у якості ФОПу чи припинити його діяльність. Для цього ВПО має звернутися до найближчого центру надання послуг громадянам Державної податкової служби України. 

  2. Також спрощену процедуру, за якою можна припинити дію трудового договору та отримати статус безробітного. Це особливо зручно, якщо немає контакту з роботодавцем чи він залишився на тимчасового непідконтрольній території. Зробити це можна, звернувшись до найближчого Центру зайнятості. Всю комунікацію з держслужбами (ДПС, ПФУ) щодо трудового статусу переселенця Центр бере на себе.

  3. Надання допомоги по безробіттю без документів, які підтверджують цей статус. Таким чином можна отримати мінімальну допомогу по безробіттю, навіть якщо у вас немає трудової книжки. Після отримання інформації про трудовий стаж та відрахування з зарплати з держреєстрів, Центр зайнятості може перерахувати розмір допомоги у більшу сторону.