Смартфон – єдиний друг Вашої дитини, з яким вона спілкується цілий день, забуваючи про друзів, їжу і сон? Довірчі і дружні відносини перетворилися в нескінченну боротьбу і конфлікти? І Ви, як і багато інших батьків, все ще сумніваєшся в тому, наскільки серйозна це проблема і як не нашкодити своєму чаду. Це правильно, адже те, що наше суспільство звикло вважати залежністю, далеко не завжди має катастрофічні наслідки. Контроль часу, загроза гаджета дитині і як не порушити особисті межі сина або дочки – про все це Ви прочитаєте в нашій статті.
Залежність дітей від гаджетів – нова світова загроза
Зовсім недавно світ вразило спеціальне дослідження, проведене академією педіатрії США, в якому провідні вчені з'ясували, наскільки велика залежність дітей від телефону і комп'ютера. Підсумок плачевний: щонайменше 7 годин маленькі американці присвячують іграм з «електронними друзями». Ті ж показники в Туманному Альбіоні змусили дослідників поспілкуватися з батьками, які сильно стривожені завороженістю своїх дітей смартфонами. Доходить навіть до того, що тінейджер замість живого спілкування з рідними в сусідній кімнаті воліє послати їм повідомлення в месенджері.
На жаль, нашу країну такі дослідження обійшли стороною. Проте, можна з упевненістю сказати, що масштаби проблеми якщо не більше, то можна порівняти з американськими і англійськими. Проблема батьків і дітей тепер розглядається в новому руслі: якщо раніше запитували «Де моя дитина?», то тепер всі хвилювання стосуються кола спілкування в мережі і наявності Інтернет- і гаджет-залежності.
Батьківський контроль потрібно обговорювати!
В якості експертів з розробки пропозицій для дітей нарівні з провідними фахівцями в педіатрії та психології ми настійно радимо обговорити з дитиною впровадження батьківського контролю. Підніміть цю тему тоді, коли збереться вся сім'я, і розкажіть про цей додаток все – від функцій до того, як він вплине на усталене життя вашої дитини. Важливо донести, що це не обмеження прав, а проста турбота. Не забудьте згадати про те, що повністю довіряєте малюкові, поважаєте його особисті кордону, вірите в його самостійність, але на даному етапі ще є речі, які дитина не в силах об'єктивно оцінити, так як не має потрібних знань і досвіду (наприклад, моментально відрізнити злочинця від чесної людини в мережі). Знання ж місцезнаходження дитини гарантує її фізичну безпеку. Після такої імпровізованої сімейної наради рівень довіри у Вашій родині відчутно зросте.
Дитина під наглядом: «Батьківський контроль Кроха» гарантує безпеку
Перевага програми для батьківського контролю «Кроха» - в забезпеченні захисту і безпеки дітей відразу за кількома напрямками:
- -впевненість у тому, що місцезнаходження дитини завжди буде Вам відоме з точністю до 2-3 метрів: спеціальний трекер покаже, де дитина – GPS-контроль сьогодні доступний кожному користувачеві «Крохи», тому де б не була дитина (школа, прогулянка, похід в театр, кіно або навіть в ліс), Ви завжди будете впевнені, що з нею все добре;
- -дитячий режим, який забезпечить блокування контенту, який Ви вважаєте шкідливим для дитини або невідповідним її віку.
- -убезпечити спілкування дитини з її оточенням, контролюючі месенджери, дзвінки, SMS, контакти і фотографії на смартфоні дитини
Більш того: програма дозволить розпоряджатися екранним часом для кожного окремого додатка, яким користується дитина. При бажанні можна навіть налаштувати щадний нічний режим, який допоможе очам малюка розслабитися у вечірній час.
Додаток знаходиться у відкритому доступі для користувачів Android і iOS. Знайти, дізнатися про нього більше і завантажити можна на сайті https://parental-control.net/ . Додаток не тільки забезпечує повну безпеку дитини, але і береже пристрій батька, будучи перевіреним і захищеним.
Чим небезпечна залежність від телефонів?
Здавалося б, проблема не варта виїденого яйця, адже знаючи, де знаходиться дитина, можна видихнути спокійно – перебування вдома виключає погану компанію і хуліганські витівки. Ось тільки залежність від улюбленого смартфона – не менша проблема. Як стверджують фахівці, діти, які проводять багато часу перед екранами, більш схильні до наступних захворювань: розумова недорозвиненість, депресія, безсоння, соціальна дисфункція і закономірне ожиріння – адже любителям стрілялок і бродилок не до активних ігор у дворі.
Наочно показати масштаби проблеми змогли американські вчені Університету Вірджинії. Його учасниками стали 60 чотирирічних діточок, яких розділили на 3 однакові групи: першим включили мультфільми зі швидкісною зміною кадрів, друга група засіла за перегляд розвиваючої передачі, а малюкам з третьої дісталося малювання без зовнішніх фонів. Дев'ять хвилин потому діти пройшли тестування своїх інтелектуальних можливостей. Підсумок очевидний: любителі малювання легко обійшли шанувальників мультиків.
Не меншу небезпеку становить і тіньовий сегмент світу гаджетів. Ці злочинці, готові на все, щоб заволодіти довірою маленьких користувачів. Нейролінгвістичне програмування, вимагання, емоційне насильство, сталкінг і навіть пропаганда суїциду – з усім цим може зіткнутися незміцніла дитяча психіка в Інтернеті. Відповідно, питання «Що роблять мої діти в мережі?» повинно стати першочерговим, а моніторинг активності та безпеки в мережі – необхідним. Мова йде не про перетин особистих кордонів, а лише про турботу про своє чадо.
Екранний час (Screen Time)
Завдяки функції Screen Time Ви зможете визначати так званий «екранний час». Якщо говорити коротко, то це загальний час, який користувачі (в нашому випадку - діти) проводять за екранами ноутбуків, планшетів і смартфонів. Більше того – Ви зможете відстежити, на які саме додатки Ваші діти витрачають найбільше дорогоцінних хвилин та годин. Для прикладу: якщо син або дочка проводить з гаджетом близько 8 годин на день, з яких 4-5 приділяє онлайн-заняттям, трохи більше години приділяє улюбленому кіно, хвилин 40 – спокійній розвиваючій грі, приблизно стільки ж присвячує соцмережам, а час, що залишився витрачає на те, щоб спланувати насичений день з друзями, то ви сміливо можете сказати, що все в порядку. Якщо ж Ваш малюк 7 годин вбив на перегляд відео в YouTube і Tik-Tok-пора бити тривогу. Тільки враховуйте і те, що кожен випадок індивідуальний: якщо дитина їде в поїзді і витрачає весь час на сон і Інтернет – це нормально, адже всім нам іноді хочеться просто вбити час в боротьбі з нудьгою.
Турбота або свавілля – де грань?
Як вирішити проблему з телефоном і не втратити довіру улюбленого чада? Відібрати смартфон або планшет насильно – витівка, приречена на провал. Це лише провокує у дитини агресію а про довірчі відносини не буде й мови. Давайте реально дивитися на речі: смартфони, ноутбуки та планшети стали невід'ємною складовою для кожної сучасної людини, і діти – не виняток. Повністю абстрагуватися від них неможливо. Позбавлення тінейджера соцмереж, які безпосередньо залежать від гаджетів, абсолютно рівносильне ізоляції від однолітків. Згадайте своїх однокласників, які із заздрістю дивилися на тих, у кого були хороші іграшки та одяг, яких вони самі були позбавлені. Для Вашої дитини відібраний гаджет стане жорстоким покаранням.
Професійні психологи стверджують, що тотальне обмеження дитини старшої двох років в плані гаджетів - неприйнятне. Якщо до цього віку миготіння пікселів і гучні звуки дійсно заважають розвитку, то вже з двох до п'яти років ви можете дозволяти дитині витрачати на спілкування з технікою до години на добу. Основні складнощі починаються, як правило, коли дитина йде в школу, адже будь-які обмеження моментально розмиваються, стаючи номінальними. Чим більше Ви встановлюєте жорстких заборон, тим більше з'являється варіантів, як їх обійти. Рано чи пізно це призводить до того, що замість навчання дитина починає грати в ігри і сидіти в соцмережах виключно тому, що вдома їй це не доступно.
Необхідно скласти перелік правил, які визначають час, коли дитина може користуватися смартфоном, а коли – ні. Наприклад, за столом – категорично не можна, адже це той час, коли вся сім'я може повноцінно поспілкуватися. Ігри не слід дозволяти до тих пір, поки не зроблено все домашнє завдання – тоді дитина отримує хорошу мотивацію якомога раніше сісти за навчання і з першого разу зробити задане максимально якісно. Обмежувати час в мережі можна, але в розумних межах: для середньостатистичного тінейджера не те, що 15 хвилин – години буде мало. Набагато простіше і краще прийти до такого компромісу: онлайн-ігри та соціальні мережі не повинні заважати навчанню. Якщо всі завдання виконані - можна відпочивати і займатися тим, чим хочеться.
Пам'ятайте: правила – це, звичайно, добре, але не можна забувати і про права. Поки Ви всіма силами урізаєте свободу дитини і порушуєте її особисті кордони, вона буде всіма силами намагатися вирватися на свободу, почне брехати і чинити неправильно всупереч Вашим словами. Намагайтеся приходити до консенсусу в будь-яких умовах.
Батьківський контроль для дітей - перемога над неминучим злом
З давніх часів відомо: не можеш перемогти – візьми під контроль! Це правило поширюється і на відносини дитини і гаджета: в жодному разі не потрібно насильно віднімати у дитини смартфон або ноутбук! Набагато корисніше і доцільніше налагодити сімейний моніторинг. Це рішення відрізняється тим, що не тільки ви йдете на поступки, але і дитина теж дає доступ до частини свого особистого простору заради своєї безпеки з однією умовою – ніякого осуду!
Є й інший варіант, більш простий і не менш надійний – скористатися спеціальною програмою з батьківським контролем, яка покаже, що робить син або дочка в мережі, і допоможе відрізати доступ до шкідливого контенту. Сімейний доступ дозволить переглянути, на яких сайтах буває дитина і чим цікавиться. Ми щиро радимо не забувати про довіру: навіть помітивши щось, на Ваш погляд, кричуще, потрібно обговорити це питання з дитиною, пояснити свою позицію і лише тоді поставити питання про блокування ресурсу. Не менш важливо зберігати також і чесність: обов'язково повідомте дитину про те, що тримаєте її онлайн-життя під контролем заради її ж блага. Зробивши це за спиною дитини, Ви тільки спричините їй травму, а про довіру можна буде забути.