Весь перелік підстав для позбавлення батьківських прав міститься в статті 164 Сімейного кодексу  України. Інших підстав для такого радикального рішення у суду немає.

Отримати юридичну консультацію відносно позбавлення батьківських прав ви можете на сайті Онлайн сервісу юридичних та бухгалтерських послуг Консультант!

Найпоширеніші причини позбавлення батьківських прав

1. Ухилення від виконання обов'язків батьків. Якщо батьки не піклуються про здоров'я, інші аспекти розвитку дитини, не беруть участі в навчанні. Злісне ухилення від аліментів теж сюди відноситься, відсутність спільного життя батьків не звільняє жодного з них від відповідальності. Однак на практиці лише за матеріальні борги перед дитиною батька позбавляють прав вкрай рідко. Сюди ж можна віднести і неурядових батьків дітей-мауглі.

«Випадки з так званими дітьми-мауглі дуже яскраво ілюструє ситуацію, коли батькам немає ніякого відношення до того, як ростуть їхні діти», - зазначив юрист Європейської Юридичної Служби. За його словами, діти «мауглі» - це діти, які виросли в умовах крайньої соціальної ізоляції, які практично не відчували турботу з боку батьків. Тому суд має право позбавити батьків таких дітей батьківських прав навіть просто на підставі відсутності елементарної турботи і участі в житті дитини.

2. Відмова без поважної причини забрати свою дитину з пологового будинку, лікарні або іншої організації. Трапляється, що недбайливі батьки залишають своїх дітей в школах, поліклініках, не відвідують їх в лікувальних установах.

3. Жорстоке поводження з дітьми. Крім рукоприкладства, батьківських прав можуть позбавити за психічне насильство і замах на статеву недоторканість дитини.

На сайті онлайн сервісу Консультант ви завжди можете отримати консультацію з юридичних та бухгалтерських питань!

Закон не дає більш докладних роз'яснень про те, які саме дії батьків можна віднести до «жорстокому поводженню». При цьому на підставі Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на вивченні наявних доказів.

У суді часто стає сильною доказовою базою наявність заяв в прокуратуру і фотофіксація побоїв.

4. Зловживання батьківськими правами. Наприклад, користуючись тим, що дитина не може протистояти дорослому, деякі змушують дітей грати в азартні ігри, жебракувати, займатися проституцією або красти. Приводом для позбавлення прав батька може стати і перешкода до одержання дитиною загальної освіти або медичної допомоги. Словом, все, що йде на шкоду маленькому громадянину.

5. Можуть позбавити батьківських прав громадян, хронічно хворих на наркоманію або алкоголізм, адже співіснування з такими людьми загрожує життю і здоров'ю дитини. Діагноз обов'язково повинен бути підтверджений медичними документами. Тільки думки і свідоцтва сусідів або недоброзичливців в даній ситуації недостатньо.

6. Вчинення умисного злочину проти життя і здоров'я членів сім'ї. Даний факт повинен бути підтверджений судом.