Страх перед хірургічним втручанням – широко поширене явище. Проте побоювання болю, наркозу і можливих ускладнень – це не єдина причина, через яку сотні українців відкладають оперативне втручання. Багатьох з них більше лякає перспектива надовго випасти зі звичного темпу життя, стати безпорадним. Варіант розв’язання цієї проблеми – мінімально інвазивна хірургія, після якої організм не потребує тривалого відновлення.

Малоінвазивні втручання широко застосовуються в гінекології, урології, абдомінальній хірургії та інших галузях медицини. На відміну від стандартних відкритих операцій, під час яких робиться один великий розріз, лапароскопічний метод передбачає отримання доступу до операційного поля через невеликі проколи (порти) в черевній стінці.

Основні плюси лапароскопічного підходу

Мінімально інвазивну хірургію часто називають «методом замкової щілини». Через невеликі розрізи в черевну порожнину пацієнта вводяться мініатюрні хірургічні інструменти та лапароскоп – оптичний пристрій, що передає зображення на монітор. Таким чином лікар може стежити за своїми маніпуляціями. У порівнянні зі стандартними відкритими операціями, лапароскопія має низку переваг:

  • мінімальний ризик розвитку інфекції та кровотечі;
  • менша ймовірність розвитку постопераційної грижі;
  • зменшення болю і дискомфорту;
  • зниження потреби в знеболювальних ліках;
  • відсутність виражених рубців.

Крім цього, відновлення після лапароскопічних втручань проходить набагато швидше. Багатьох пацієнтів виписують вже через день-два після проведення операції.

Що таке симультанні втручання?

Симультанними (поєднаними, одномоментними) називають операції, при яких в межах одного оперативного втручання одночасно проводиться до п'яти різних хірургічних маніпуляцій. За статистикою, подібного лікування потребує близько 25-30% пацієнтів. Головна перевага – зменшення навантаження на організм пацієнта, мінімізація негативних наслідків загальної анестезії, скорочення періоду лікування і відновлення. Ще один важливий плюс – економія часу і коштів. Кілька послідовних операцій потребують набагато більше часових і фінансових витрат, ніж одна симультанна. До того ж це значно зменшує стрес, пов'язаний з тривалим лікуванням.

Клініка Біляка: майбутнє хірургії вже сьогодні

Директор клініки Степан Біляк стояв у витоків лапароскопічного підходу в Україні. Саме він першим в країні виконав мінімально інвазивну операцію з видалення жовчного міхура. Сьогодні в його медичному центрі 80% хірургічних втручань проводиться лапароскопічним шляхом.

Приватна клініка в Ужгороді – єдиний медичний заклад на Закарпатті, де роблять симультанні лапароскопічні операції. Можливість усунути відразу дві або три проблеми зі здоров'ям в рамках одного хірургічного втручання – це справжній прорив в області інвазивного лікування, який дозволяє значно підвищити рівень комфорту і безпеки пацієнтів.

Успіх таких складних операцій багато в чому визначається кваліфікацією і досвідом хірурга. Лікарі клініки Біляка пройшли стажування в кращих медичних центрах США, а також Східної та Західної Європи. Вони регулярно вдосконалюють свої навички, беручи участь в міжнародних симпозіумах і конференціях, переймаючи досвід у закордонних колег.

Головний принцип клініки – органозбереження. Вже 23 роки тут проводяться успішні мінімально інвазивні операції, які допомогли тисячам хворим не тільки повернути здоров’я, але і зберегти високу якість життя. Наприклад, при видаленні фіброміоми щадний підхід дозволяє жінці мати дітей у майбутньому.

Пацієнтоорієнтований підхід: чи можливо це в Україні?

На жаль, рівень вітчизняної медицини такий, що для багатьох українців лікування асоціюється виключно з поганими умовами та неконтрольованими витратами. Клініка Біляка на Закарпатті повністю змінює правила гри. Тут в першу чергу враховуються інтереси хворих. І один з головних аспектів такого підходу – повна фінансова прозорість. Пацієнту відразу ж озвучується повна вартість лікування, що включає витрати на діагностику, терапевтичні процедури, медикаменти та реабілітацію, перебування в палаті, харчування.

Перебування в стаціонарі вже саме по собі пов'язане з великим стресом для пацієнтів, тому в клініці Біляка постаралися зробити його максимально комфортним: просторі затишні палати, ввічливий і тактовний медперсонал, ретельно збалансований раціон харчування, що включає тільки екологічно чисті продукти. Медичний центр розташований в мальовничому місці та оточений парковою зоною, що робить його більше схожим на пансіонат, ніж на звичайну лікарню.

Тепер не варто відкладати лікування надовго, піддаючи себе ризику ускладнень. Застосування малоінвазивних методів дозволяє істотно зменшити тривалість госпіталізації та повернутися до звичайного життя в найкоротший термін.