• Головна
  • Окупанти їх бояться і вважають потенційними терористами. Як в Росії “перевиховують” депортованих українських дітей, - розслідування
10:14, 12 березня

Окупанти їх бояться і вважають потенційними терористами. Як в Росії “перевиховують” депортованих українських дітей, - розслідування

Окупанти їх бояться і вважають потенційними терористами. Як в Росії “перевиховують”  депортованих українських дітей, - розслідування

Російська влада боїться дітей, яких насильно вивезли з України, і намагається їх «перевиховати» та поставити під жорсткий цифровий контроль. Крім того, українських дітей масово віддають у сім'ї росіян. Лише за перші шість місяців 2023 року у Росії померли п'ятеро депортованих дітей. Попри все Росія продовжує масово депортовувати українських дітей на свою територію для усиновлення.

Про це пише у своєму розслідуванні про перевиховання українських дітей в РФ «Медуза».

За даними видання, російські чиновники вмовляють українців забути про батьківщину і переконують, що батьки ніколи не приїдуть, щоб забрати їх додому. Перед російськими вчителями стоїть завдання «переорієнтації та становлення російської ідентичності підростаючого покоління Донецької та Луганської народних республік, Запорізької та Херсонської областей»,

У своєму розслідуванні «Медуза» посилається на документи російського міністерства освіти – головного відомства, відповідального за «індоктринацію» українських дітей.

Запобігти подібним «деструктивним проявам» в українських дітей можна на ранніх стадіях, вважають у російському відомстві. Насамперед — одразу після того, як їх вивезли з України. Як йдеться у спеціально розробленій методичці «Супровід підлітків, які прибули із зон ведення бойових дій», такі діти можуть виявляти «протест», «примхливість», «недовіру до дорослих», агресивно поводитися, висловлювати «ідеї особистої переваги» — а також загалом «зазнавати труднощів у тому, щоб дивитися на ситуації, що виникають, очима нейтрального спостерігача».

Педагоги мають допомогти такій дитині, яка, за версією російського відомства, і так недоотримала «знання» та «соціальні навички», «за замовчуванням присутніх у дітей у російському просторі». У методиці йдеться:

Якщо вам відомо, що у дитини під час воєнних дій загинули або зникли безвісти члени сім'ї, [у своєму спілкуванні з нею] наголошуйте не на людях, а на подіях…

Не говоріть «нічого страшного», «не хвилюйся, вони в кращому місці», «вони на хмарі дивляться на тебе»… Чесно говорите з дитиною про те, що його близькі загинули або його будинок зруйнований… Прямо кажіть, що вони померли.

Давайте дитині можливість прожити емоції. Наприклад, якщо він сердиться, дайте йому порвати папір.

У результаті школяр має відчути «почуття гордості за свою країну, патріотизм, почуття приналежності до країни». Якою саме державою належить пишатися, у рекомендаціях не уточнюється. А війну — єдину причину, через яку діти опинилися в Росії, — методичка Міносвіти РФ описує так: «ускладнення геополітичної обстановки <…> спонукає сім'ї <…> до вимушеного переселення».

«Перевиховувати» українських дітей «на основі духовно-моральних цінностей, історичних та національно-культурних традицій Російської Федерації» належить аж до випускного. У результаті підлітки мають «сформуватися російську ідентичність».

«Спецпроект з особливого доручення Путіна»

Незабаром після початку війни російський диктатор  Володимир Путін вирішив приділити «соціалізації підлітків» додаткову увагу — і власним указом видав Міносвіти 52 мільйони рублів. На ці гроші у міністерстві відкрили Федеральний центр розвитку програм соціалізації підлітків (ФЦ РПСП). Він став оператором стратегічної програми «Підлітки Росії», яку Путіну представили за два тижні після початку вторгнення — 9 березня 2022 року.

Ця програма — ініціатива уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової, покликана, за її заявами, допомогти «мільйонам підлітків безпечно пройти зону турбулентності» під час війни (Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, втім, цієї ідеї не оцінив і видав ордери на арешт Путіна та Львовою-Бєловою за депортацію українських дітей).

З того часу ФЦ РПСП – його ще називають Федеральним підлітковим центром – координує роботу зі школярами у всіх регіонах РФ та на окупованих українських територіях. Нову структуру, яка одночасно підпорядковується і Міністерству освіти, і Львовій-Бєловій, відкрили «спеціально під українських дітей» — «щоб пояснити їм, де правда», кажуть два співрозмовники «Медузи» у федеральному відомстві. Саме співробітники цього центру, як формулюють співрозмовники «Медузи», «прають українське минуле цих дітей та вбудовують їх у російський світ».

«Коли їх заснували, вони насамперед почали їздити до дітей — і до Маріуполя з ЛНР, і до тих, кого вже вивезли до РФ. Роздавати гуманітарку, проводити тренінги — загалом, створювати імідж френдлі-Росію: „Ви до нас приїхали — і у нас все круто!“ — каже одне з джерел видання. - Це головне, чим вони займаються».

Відкриваються такі представництва і на окупованих територіях: філії центру вже працюють у Донецьку та Маріуполі, а готуються до відкриття у Харцизьку та інших містах та селищах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Львова-Бєлова та керівництво ФЦ РПСП особисто контролюють цю роботу.

«Штаб операцій» центру роботи з дітьми на окупованих територіях — представництво в Донецьку. Згідно з вивченими «Медузою» документами адміністрації президента з витоку Kremlin Leaks, ця структура займається «моніторингом ситуації» та «реалізацією програм інтеграції дітей з нових регіонів». Тільки витрати на відрядження співробітників ФЦ РПСП становлять мільйони рублів: на ці гроші проводяться «виїзні інтеграційні інтенсивні для підлітків».

Організують подібні події та інші філії. Наприклад, центр «Територія нового покоління» у Маріуполі – місті, фактично знищеному армією РФ. Підлітки, які відвідують центр, відправляють на фронт гуманітарну допомогу і — за покровительства співака Григорія Лепса (підтримує війну) — беруть участь у фестивалях у Хакасії. А у січні 2023 року місцеві діти нібито попросили Львову-Бєлову облаштувати у їхньому клубі — на додачу до кінотеатру та танцювальної студії — кімнату цивільної оборони «для відпрацювання дій за надзвичайних ситуацій».

Скільки всього грошей із російського бюджету витрачають на це, достеменно невідомо. Згідно з внутрішніми документами Кремля, якщо у 2022 році центру видали 52 мільйони з резервного фонду президента, то подальше фінансування (136 мільйонів на рік) передбачалося знайти вже в інших джерелах.

«Приїхали до Росії — говоріть російською»

Судячи зі звітів, які є у розпорядженні «Медузи», українські школярі скаржаться психологам на тривогу, «поділ із сім'єю», паніку, ступор та «суїцидальні тенденції». Вони розповідають про свій «страх гучних звуків» та «шуму літаків», «горювання», депресію та «сепараційну тривогу». Діляться діти та своїми «побоюваннями», що їх «стигматизуватимуть через виражений діалект» та «складність швидкого переходу російською мовою».

Підлітки мають всі підстави, щоб побоюватися цього, погоджується співрозмовник «Медузи» в Міносвіти. «Всі, хто приймає рішення, взагалі не соромлячись кажуть, що робота [з дітьми] має вестись російською — ним там усі володіють; а якщо погано володіють, нехай опановують, — розповідає джерело у відомстві. — Мовляв, у Конституції сказано, що російська — державна: приїхали до Росії — говоріть російською».

«Передано на усиновлення»

Хоча уповноважена з прав дітей у РФ Марія Львова-Бєлова офіційно стверджує, що росіяни не можуть усиновити дитину з «нових регіонів», а лише  «оформити опіку чи взяти у прийомну сім'ю», на практиці ці заяви не відповідають дійсності.

Опрацювавши низку документів  за три квартали 2023 року  журналісти  виявили документальні свідоцтва програми щодо масового усиновлення українських дітей.

Так, за перший квартал 2023 року у самопроголошених «ЛНР» та «ДНР» «виявили» по 220 «дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків», в окупованій частині Запорізької області – 14. З них 26 дітей «було передано на усиновлення (удочерення)» громадянам РФ. Чотирьох дітей повернули біологічним батькам (за яких обставин, невідомо). При цьому ще сімох, навпаки, забрали у родичів через «безпосередню загрозу життю чи здоров'ю дітей».

У другому кварталі 2023 року контрольовані Росією органи опіки продовжили «знаходити» сиріт та дітей, які «залишилися без піклування». Таких «виявили» 40 — у Запорізькій області, 286 — у Луганській та 409 — у Донецькій. З окупованої частини Донецької області на усиновлення громадянам РФ віддали шістьох дітей. 16 дітей повернули батькам, але в той же період через «безпосередню загрозу життю чи здоров'ю» у рідних забрали ще 19 дітей.

У третьому кварталі у звітах вперше з'являються дані з окупованої Херсонщини: там «виявили» 63 дитини, які стали сиротою або «залишилися без піклування батьків». Там же і почали відбирати дітей у батьків «через загрозу життю». Задокументовано три таких випадки.

На Запоріжжі за цей період «віднайшли» 45 дітей, у «ЛНР» — 343, а в «ДНР» — 569. При цьому різко зросла й кількість усиновлень — їх стало вже 45. Здебільшого усиновлювали дітей із Донеччини.

«У зібраних Міносвіти РФ даних відображено не всі випадки усиновлення: наприклад, у місяці, поки в окупованій частині Херсонської області подібна звітність ще не складалася, з місцевого дитбудинку вивезли 10-місячну Маргариту Прокопенко. Як встановили «Важные истории», у грудні 2022-го її удочерив голова партії «Справєдлівая Росія – За правду» Сєргєй Міронов», - нагадують журналісти.

Видання зазначає, що російське Міносвіти відстежує долю усиновлених українських дітей, зокрема складає звіти про випадки їхньої загибелі. Згідно з цими документами, тільки за перші шість місяців 2023 року померло п’ять дітей, вивезених із двох регіонів. Одна із них вчинила самогубство. Причин суїциду в документах, які отримали журналісти, не наводяться.

Журналісти пишуть, що російське Міністерство освіти має «вести профілактичну роботу» щодо запобігання дитячим самогубствам на окупованих територіях. Відомству в цьому допомагає Центр вивчення та мережевого моніторингу молодіжного середовища (АНО ЦВМС). При цьому повноваження структури виходять далеко за межі профілактики підліткових суїцидів.

“Медуза” зазначає, що з початку повномасштабної війни в російських школах розповідають про необхідність «роззброєння» України, способи сформувати «російську громадянську ідентичність» та варіанти «служіння Батьківщині». На окупованих територіях навчаються за цими ж програмами.

Однак російських волонтерів, які працюють із українцями, які опинилися на території РФ, це майже не турбує. Вони зазначають, що багато російських школярів під впливом пропаганди, в принципі, не готові нормально спілкуватися з українцями — незважаючи на всі кремлівські програми «індоктринації».

«Один хлопчик пішов до нашої школи і сказав: „Я громадянин України — і цим пишаюся“. Його побили, більше він до школи не пішов, — розповідає волонтерка, яка попросила „Медузу“ про анонімність. — Інший хлопчик (з Маріуполя; вони з мамою ледве звідти виїхали) пішов до нашої школи — і його там почали обзивати хохлом. Він терпів, поки ті, хто почав цькування, не зібралися і не побили його дуже сильно. Класний керівник розвела руками, а батьки однокласників сказали: А чого ви взагалі сюди приїхали? Вас ніхто не кликав“. І більше він у школу не пішов».

Нагадаємо, з початку повномасштабного вторгнення Росія на постійній основі депортує українських дітей до анексованого Криму, Білорусі або віддалених районів Росії. Депортація стала приводом для того, щоб Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт диктатора Володимира Путіна та уповноважену з прав дитини до РФ Марію Львову-Бєлову.

Комітет ООН закликав Росію припинити насильницьку депортацію дітей з України та забезпечити повернення тих, кого вже вивезли. У доповіді ООН наведено докази насильницького переміщення щонайменше 20 тис. дітей з України до РФ, попри те, що Москва це заперечує.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #рф #війна #діти #депортація
live comments feed...