Экс-мэр Мариуполя Поживанов сообщил, что Приазовье нужно отделить от Донбасса

Экс-мэр Мариуполя Михаил Поживанов  активно высказывается  за отделение Приазовья от Донбасса. Он считает, что Приазовье  не принадлежит к донецкому угольному бассейну,  поэтому  "развод" пройдет безболезненно, кроме того, его отделение также сыграет роль в десепаратизации региона.

Об этом сообщает "Новое время".

"Радянська влада створювала регіони, міксуючи народи і витравлюючи з них ідентичність. Проект нової Конституції потрібно використати для формування нових областей з урахуванням їх етнічних та історичних особливостей.

В проекті Конституції, представленій Петром Порошенком у парламенті, йдеться про запровадження нового терміну в координатах місцевого самоврядування – регіон. Якщо це лише синонім області – слова, яке раптом стало неполіткоректним, то такі зміни взагалі несуттєві. Більше того, шкідливі, бо лишають по собі неприємний осад від такої ерзац-децентралізації. За Конституцією від Порошенка, кількість та кордони регіонів буцімто цілком співпадають з кількістю та кордонами областей. Поки конституційний процес триває, і цей потяг ще рухається вздовж станції, хочу встигнути в останній вагон з вартісною, на мій погляд, пропозицією.

Я давно є прихильником створення Приазовської області, чи то пак Приазовського регіону. Зумисно не стану зупинятись на його етнокультурних особливостях та історичній специфіці. Всіх, хто бажає освіжити в пам'яті добу скіфів, сарматів та кіммерійців, я адресую до Вікіпедії. Зазначу лише, що Донбас, до якого «приклеїли» частину Приазов'я, формувався за зовсім інших умов.

Приазов'я не належить до донецького вугільного басейну, тож «розлучення» пройде безболісно. Його відокремлення також зіграло б роль у десепаратизації регіону.
Радянська влада любила переміксовувати народи в одному казані, звідки з них виварювали рештки національної ідентичності – саме тому у 30-х роках минулого століття на мапі УРСР з'явилася Донецька область, яка поглинула Маріуполь та інші міста й селища Приазов'я. На одній території опинилися українці, греки, німецькі колоністи, а також нащадки донських козаків, переселенців з центральної Росії, російських старовірів, яких примусово депортували в ті краї ще за часів царату. Це виглядало ідеально з точки зору радянської концепції «дружби народів» й набагато гірше з точки зору здорового глузду.

Я не кажу, що сусіди приазовців є в чомусь гіршими. Вони є іншими - передусім ментально. Люди, які живуть на березі моря, мислять дещо інакше, аніж ті, що «замкнені» у степу. Перші більше бачили світу, плавали, торгували, переймали звичаї, розширювали світоглядні обрії.

Можливо, навіть тому – й, безумовно, завдяки батальйону «Азов» – над Маріуполем вже майорять жовто-блакитні знамена, а Донецьк й досі контролює керівництво так званої ДНР. Втім, я не хочу все зводити до війни. Мої мотиви безкінечно далекі від того, аби «карати» Донецьку область, відрізаючи від неї по шматочку. Хоча – будемо відверті – у питанні десепаратизації відокремлення Приазов'я зіграло б позитивну роль.

Згадки при створення Приазовського краю можна знайти ще у працях гетьмана Скоропадського. Є також інформація, що над проектом серйозно замислювалися у 1967-му, але зрештою ЦК КПРС відкинуло ідею через побоювання, які викликали волелюбні настрої грецької діаспори.

Приазов'я не належить до донецького вугільного басейну, тож «розлучення» пройде безболісно. Але що воно дасть Маріуполю як майбутній столиці Приазов'я, та й всьому краю в цілому?

Статус обласного центру вдихне нове життя у Маріуполь. Почне розвиватися інфраструктура міста, пригнічена домінуванням Донецька. Нині у місцевої влади логіка така: навіщо Маріуполю нові підприємства, лікарні чи школи, якщо все це є у Донецьку?

А між тим Маріуполь як населений пункт з вельми проблемною екологією просто зобов'язаний мати власні лікувальні заклади. Бажано – не «відстійні», а обладнані усім необхідним. Як грязьовий курорт, місто повинне мати добре розгалужену транспортну інфраструктуру, тоді як зараз пасажиропотік спрямовано на Донецьк.

Нарешті, у Маріуполя є безцінний дар – море. Це прекрасний стимул для розвитку туристичного, розважального, готельного бізнесу. Але хіба Донецьку, столиці депресивного шахтарського регіону, зараз до цього? Обласне начальство сидить високо і дивиться далеко. Що йому до облаштування аквапарку у Маріуполі, якщо на одній з шахт – чергова трагедія?

Біда всіх великих адміністративних утворень – у їхній неповороткості. Якщо ж ці утворення ще й складаються з неоднорідних пластів, проблема подвоюється. Мені можуть заперечити, що й саме Приазов'я є неоднорідним регіоном. Але при правильно вибудованих пріоритетах, при чіткій програмі розвитку регіону це лише величезний плюс.

На розмаїтті культур так само можна робити бізнес, і не лише туристичний. Залучаючи діаспорян, ми інвестуємо у міжнародні стосунки України. І хоч сама Греція переживає нині не найкращі часи, розвиток її відносин з діаспорою принесе свої плоди. До Маріуполя неодноразово приїздили грецькі урядовці, в тому числі президент Константинос Стефанополус. Вони хотіли інвестувати в місто, але зрештою усі кошти забирала собі Донецька область.

Ставши обласним центром, Маріуполь виграє щасливий квиток на економічний розвиток, а разом з ним виграють й інші міста краю – Мелітополь, Бердянськ, Приморськ, Новоазовськ тощо. «Багатший» витягне «бідніших», для котрих відстань до найближчого обласного центру значно скоротиться. Я включив у цей перелік Мелітополь та Бердянськ з розрахунком на те, що Запорізька область так само поділиться територіями, як і Донецька, оцінивши згодом всі плюси подібних новацій.

Звісно, що тут остаточне рішення залишається за мешканцями областей. Треба провести референдум з питання, чи хочуть вони, щоб перераховані адміністративні одиниці увійшли до складу новоствореної Приазовської області України.

А коли над Маріуполем більше не нависатиме залежність від Донецька, можна буде згадати й про те, що місто фактично стоїть на перетині двох рік – Кальчика та Кальміусу. Є версія, що одна з них - легендарна ріка Калка, на якій 31 травня 1223 року відбувся бій між русичами та монголами. Зараз до цього нікому нема жодного діла – місцину не досліджують, не популяризують.

Питання «чому» є суто риторичним, бо відповідь лежить на поверхні. Той давній бій, після якого на Русі настали часи монголо-татарського лихоліття, ми програли. Чи виграємо наступні битви – залежить тільки від нас", - отмечает Поживанов.

Мариуполь Приазовская область
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
30 сентября по случаю празднования Дня города будет обеспечен дополнительный  общественный транспорт и все горожане смогут разъехаться по домам. Об этом сегодня на брифинге сообщил начальник отдела развития транспорта Никита Бирюков. С 28 сентября по 1 октября движение по проспекту Мира будет перекрыто. В частности, 28 сентября будет перекрыт участок от пр. Металлургов до ул. Греческая. Также 29 сентября будет освобожден от транспорта участок от улицы Каза...
Общество
Имущество мариупольского городского водно-спортивного комплекса (бывший яхт-клуб "Ильичевец") по  ул. Мичмана Павлова, 1  будет передано в государственную собственность. Такое решение приняли депутаты на сегодняшней сессии  Мариупольского городского совета. Таким образом,  здание и три эллинга перешли на баланс Аварийно-спасательного отряда специального назначения Главного управления ГСУ по чрезвычайным ситуациям, который здесь дислоцируется с зимы 2018 го...
Новости компаний
Последние экземпляры книги ""Мариуполь. Последний форпост". Переиздания не будет. Поспешите купить честную книгу о событиях 2014-2015 годов в Мариуполе и Приазовье. "Мариуполь. Последний форпост"  - читают в Праге и Вене, Берлине и Тбилиси, Луцке и Тернополе, Киеве и Львове,  Донецке и Краматорске. Книга говорит голосом тех, кто видел, слышал и сам был участником страшных и трагических событий 2014 - 2015 годов в Мариуполе. В ней нет оценочных суждений - т...
Происшествия
ОБСЕ пообщались с ранеными в Саханке гражданскими людьми. Об этом указано в отчете СММ. Миссия уточняла сообщения о жертвах среди гражданского населения. 24 сентября в больнице Новоазовска наблюдатели видели мужчину (50-60 лет) с повязками на грудной клетке, ногах и руках. Он рассказал, что примерно в 09:00 23 сентября, когда он был со своей женой вблизи своего дома в Саханке - услышал взрыв неподалеку, после чего почувствовал боль и обратился за помощью....
Новости компаний
«Супермаркет Окон» , являющийся лидером розничного оконного рынка Мариуполя, поможет Вам выгодно заменить окна в Вашем доме и значительно снизить энергопотребление в любой период. В августе мы, совместно с ведущими оконными заводами Украины «Основа», «Винтера», «Азбука Окон», «Стеко», «Новые Окна» и др., разработали для Вас целый ряд впечатляющих предложений . ТОЛЬКО с 10 по 30 сентября: главное преимущество – это ЦЕНА. В период проведения АКЦИИ мы СНИ...
Общество
Впервые депутаты голосовали по новой электронной системе и после того, как проголосовали за принятие повестки дня, начали процесс регистрации. Но на начальном этапе у некоторых депутатов возникли трудности. Поэтому депутаты решили, что сессия будет долгой. «Бородина не регистрируют», - пошутил мэр Вадим Бойченко. Его поддержал секретарь горсовета Степан Махсма: «Даже система против». Но в итоге все успешно зарегистрировались. Также депутаты ещё не привыкли...
Общество
Сегодня в Жовтневом суде Мариуполя прошло судебное слушание по делу начальницы департамента образования и науки Украины Донецкой ОГА Надежды Оксенчук. Женщину обвиняют в служебном подлоге и злоупотреблениями служебными полномочиями. Согласно материалам суда, 1 марта 2017 года между Департаментом образования и науки Донецкой облгосадминистрации и ЧП «Рост-Энерджи» был заключен договор подряда по проведению реконструкции системы теплоснабжения Степановской о...
Общество
Сегодня в Мариуполе проходит очередная XXXV сессия горсовета. На сессии присутствуют 39 депутатов из 54. Всего депутаты намерены рассмотреть 85 вопросов, 62 из них относятся к сфере земельных отношений. Также депутаты заслушают отчет о результатах деятельности Мариупольской городской прокуратуры №1 за 8 месяцев 2018 года. На сессии намерен выступить и депутат Максим Бородин. Пленарное заседание начали с награждения супруги и дочери погибшего полковника Слу...
Новости компаний
ЭЛИТНЫЕ ОКНА ПО ОПТОВЫМ ЦЕНАМ!!! Получить консультацию и посмотреть образцы вы можете по адресу: - проспект победы 25 (ориентир левобережнее РОВД) т. 096-068-11-51, 099-158-30-11 - проспект мира 92 (маг. "чайка") т. 096-120-58-05, 066-791-31-90 okonnoe-iskusstvo.0629.com.ua/ Три проблемы с которыми сталкиваются люди в процессе эксплуатации металлопластиковых окон. После глубокого анализа проблем, с которыми сталкиваются люди после установки окон, мы выдели...