
Кого РФ позбавила права власності на окупованих територіях. Роз’яснюємо нову постанову диктатора Путіна

Державна дума РФ мала б на початку року ухвалити законопроєкт № 8262418, який спростив би адаптацію українських документів на нерухоме майно до російського законодавства. Натомість диктатор Путін ухвалив постанову, яка, навпаки, забирає право у всіх громадян України, які мають нерухомість на окупованій території, переоформити права власності.
Постанова №1103 була ухвалена Путіним 14 березня 2025 року.
Проєкт Relocated Media Cluster проаналізував текст документа.
В документі розділяються юридичні та фізичні особи - власники майна. Юридичні особи - громадяни “недружніх держав”, а також юридичні особи РФ, які представляють інтереси громадян “недружніх держав”, до 1 січня 2026 року не мають права здійснювати дії з реєстрації прав на майно без дозволу спеціальної комісії.
Всі інші громадяни “недружніх держав” - до 1 січня 2028 року.
NB! Тобто всі доручення, консульські, неконсульські, з апостилем, без апостилю, зараз не мають значення, бо рішення, реєструвати чи не реєструвати майно буде ухвалювати спеціальна комісія.
Спеціальні комісії будуть формувати очільники окупаційної влади в регіонах - тобто на окупованій частині Донеччини це буде робити злочинець Денис Пушилін.
Не виключено, що він буде використовувати цей механізм для корупційних схем та помсти нелояльним.
У випадку відмови в реєстрації окупанти залишають право власникам або їхнім представникам - юридичним особам подати документи повторно, якщо власник таки отримає російський паспорт.
Заборона на реєстрацію майна без дозволу спеціальної комісії не поширюється на громадян “недружніх держав”, які пішли воювати до складу російської армії, а також діти, опікуни, батьки, співвласники нерухомого майна “громадян недружніх держав”, які пішли воювати до складу російської армії.
Тобто починаючи з 14 березня більшість громадян України, які мають майно на окупованих РФ територіях, з російської точки зору, втрачають своє право на приватну власність на тих територіях.
З точки зору українського законодавства та міжнародного права, вони зберігають своє право власності, а жодні правочини з їхньою власністю, які здійснює окупант, не мають юридичної сили.
Повний список країн, які Росія вважає недружніми до себе, ви знайдете на Фейсбук-сторінці проєкту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Житло в окупації. Що змінить новий закон, який готується ухвалити держдума країни-агресорки
Житло для переселенців. Євросоюз виділив 150 мільйонів євро на два проєкти
Росіяни розпочали демонтаж історичного центру Маріуполя під лозунгами "відновлення"