
Житло в окупації. Що змінить новий закон, який готується ухвалити держдума країни-агресорки

Фото Сергія Ваганова
Новий закон, який готується ухвалити держдума країни-агресорки, може створити правові колізії і конфлікти на окупованих територіях Донеччини та Луганщини
Про це пишуть експерти проєкту Relocated media cluster
Російська окупаційна влада намагається вирішувати проблему забезпечення житлом тих, кого вона залишила без дому, за рахунок вкрадених квартир та будинків. Ця політика набула масових масштабів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
18 грудня 2024 року окупаційна адміністрація Донецька ухвалила «закон», який фактично поставив крапку на будівництві так званого компенсаційного житла для тих, хто втратив дах над головою через російську агресію. «Закон №141 Р3», який оприлюднив злочинець Денис Пушилін, проголошував, що тепер окупанти дозволяють самі собі забирати приватну власність українців, які залишили окуповані території, привласнювати її, а потім передавати у власність іншим людям.
Аналогічні процеси відбуваються і на Луганщині.
Наступним кроком окупантів стало внесення до державної думи РФ законопроєкту про визнання дійсними документів на нерухомість, виданих українською владою до травня 2014 року.
Цей законопроєкт у разі ухвалення може створити правову колізію. Власники квартир, які раніше не змогли довести своє право власності у російських судах, зможуть спробувати довести його повторно.
Як будуть діяти представники окупаційної адміністрації у разі, якщо квартира, за яку триває суперечка, вже була передана у власність іншим громадянам, поки не зрозуміло. Але очевидно, що цей закон може завадити планам окупаційних адміністрацій вирішити майнове питання людей за рахунок вкрадених квартир, якщо умовно “безхазяйних” квартир буде ставати все менше.
Юрист, який зараз працює в окупації, на умовах анонімності пояснив деякі аспекти законопроєкту, що планують ухвалити протягом поточного місяця в держдумі країни-агресорки.
Він стверджує, що насправді, окупанти і зараз визнають українські документи, видані до травня 2014 року (до дати незаконного референдуму про відокремлення від України Донецької та Луганської областей). Просто зараз, до ухвалення закону про визнання українських документів, право власності доводиться встановлювати у суді, а після ухвалення закону - в спецкомісіях чиновників.
«Попри рішення судів, чиновники все одно часто відмовляються видавати людям втрачені правоустановчі документи на житло, реєструвати квартири у російському реєстрі нерухомого майна. Тому що суд керується законами РФ, а чиновники – постановами влади. Зараз між цим є розбіжності.
Після ухвалення держдумою закону власникам квартир або будинків буде легше доводити своє право власності. Для цього їм не потрібно буде звертатися до суду – всі питання власності, підтвердження українських документів або їхнього відновлення будуть вирішуватися спеціальною комісією, до складу якої буде входити і представник реєстру нерухомого майна.
Поки не зрозуміло, як будуть вчиняти з тими квартирами, власники яких зможуть через комісію довести свої права власності, а через суд раніше не змогли. Чи будуть такі квартири повертати законним власникам, - відкрите питання.
Законопроєкт у разі ухвалення повинен спростити людям процедуру визнання права власності. Але це буде не скоро. Протягом місяця його будуть ухвалювати. Потім 90 днів на те, щоб він набрав чинності. Тобто раніше літа в цьому питанні ніяких змін не очікується».
Проблема так званих “безхазяйних” квартир гостро стоїть в окупованих частинах Луганської та Донецької областей. Саме там окупанти запустили процес привласнення квартир і будинків людей, хто не знаходиться на окупованій території або втратив документи через бойові дії.
Нагадуємо, що з точки зору українського права будь-які правочини, які здійснює окупанти на тимчасово окупованій території України, не визнаються українською владою та українським законодавством. А це означає у разі деокупації територій всі документи, нові-старі довідки, видані РФ на окупованих територіях, не будуть мати жодної юридичної сили – вони нікчемні з точки зору українського права.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube