Унікальну реліквію надазовських греків врятувала випадковість, - ФОТО, ДОПОВНЕНО
Унікальна плащаниця надазовських греків, яку вони вивезли із Криму під час депортації в кінці XVIII століття, дивом врятувалась від російської навали. І не тільки вона. Ще близько 20 експонатів.
Це просто неймовірна історія, яку ми дізналися під час відкриття виставки «Хрест і надія: священна спадщина греків Маріуполя». Її урочисто відкрили в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври в минулу п’ятницю, 27 вересня. Виставка присвячення святкуванню Дня Маріуполя.
На вулиці перед входом до храму виставлені стенди, які розповідають трагічну історію надазовських греків – від депортації корінних народів Криму у Надазов’я в ХVIII столітті до насильницького поневолення росіянами вже у XXI сторіччі.
Сотні років минає, а дії росіян щодо малих народів не змінюються – вони несуть смерть всім, хто не хоче бути частиною їхньої кривавої імперії.
Сотні греків загинули під час депортації від хвороб і голоду у 18 сторіччі. Примушені залишити рідні домівки, корінні народи Криму вирушили до Азовського узбережжя, несучи з собою святині та віру як єдині джерела сили у важкі часи. Їхній шлях був сповнений страждань і випробувань, але віра допомогла їм збудувати нове життя у Маріуполі та на землях Надазов’я. Стражденною була і доля козаків, яких примусово виселили з Кальміуса, змусили покинути рідні домівки.
Греки несли із собою дві унікальні реліквії - ікону «Святий Георгій воїн з житієм» середини XI століття та плащаницю XVIII сторіччя.
Ікона вже багато років зберігається в Національному художньому музеї в Києві. А от унікальна плащаниця весь час зберігалася в Маріупольському краєзнавчому музеї.
«В 2018 році міська влада відправила її на реставрацію до Києва. Це просто неймовірне везіння, що під час російського нападу реліквія була не в Маріуполі. Це врятувало її!» - розповів 0629 керівник департаменту культури Маріупольської міської ради Ігор Павлюк.
Директор Маріупольського краєзнавчого музею Олександр Горе уточнив, що ініціатива реставрації реліквії належала Національному науково-дослідницькому реставраційному центру України. І підкреслив, що реставраційні роботи були виконані безкоштовно.
Разом із плащаницею на реставрацію до столиці в 2018 році були передані ще 20 експонатів – головним чином прикраси різних історичних періодів.
Всі ці речі – єдине, що зберіглося від величезних фондів Маріупольського краєзнавчого музею. В березні 2022 року росіяни скинули на нього бомбу. Будівля була зруйнована. Там зайнялася пожежа. І все, що не встигли винести із приміщення мародери, згоріло в огні. Лише 10% експонатів, які зберігалися у підвалі, в сховищах музею, були врятовані від вогню, але не від пограбування. Керівництво музею (спочатку пані Капустнікова, а потім – пані Божко) передали росіянам «на зберігання» все, що не згоріло, в тому числі і безцінні оригінали картин Куїнджі.
Не виключено, що унікальний спадок наших предків втрачений для Маріуполя назавжди.
Трагедія українських козаків, яких виселили з Кальміусу, трагедія греків і інших вигнанців з Криму перегукується з сучасною історією Маріуполя. Як і тоді, сьогодні сотні тисяч родин були змушені покинути свої оселі через війну, яку розв’язала Росія.
Ці паралелі простежуються в експонатах виставки. Вона буде відкрита для всіх бажаючих до 27 жовтня. Не упустіть шанс побачити унікальну реліквію маріупольських греків. Не відомо, коли ще вона буде виставлятися наступного разу.
Виставку організували Міністерство культури та стратегічних комунікацій, Маріупольська міська рада, Маріупольський краєзнавчий музей, творча команда «Місто Марії».
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube