• Головна
  • Навчання під час війни. Як абітурієнту з окупованих територій вступити до українських вишів
15:14, 24 травня

Навчання під час війни. Як абітурієнту з окупованих територій вступити до українських вишів

На тимчасово окупованих територіях  перебуває понад 615 тис. дітей шкільного віку, які внаслідок об’єктивних і суб’єктивних причин мають обмежений доступ до української освіти. Тим часом за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), 2023 року до українських ЗВО вступили 3675 дітей із ТОТ. Ця кількість вступників становить лише 1,7% загальної кількості здобувачів освіти зарахованих на освітній рівень «бакалавр» у 2023 році. 

Про це йдеться у аналітичних звітах за результатами здійснених моніторингових візитів до освітніх центрів «Крим-Україна» та «Донбас-Україна», які оприлюднив омбудсман України Дмитро Лубінець.

“На жаль, відсутність офіційної статистики про кількість випускників шкіл на ТОТ у 2023 році не дає змоги визначити відсоток абітурієнтів й абітурієнток із ТОТ, які обрали освітню траєкторію «вступ в українські ЗВО». Але, наприклад, якщо використовувати інформацію окупаційної влади про кількість випускників 2023 року на ТОТ АР Крим і м. Севастополь, то до українських ЗВО вступило тільки 0,5% випускників і випускниць шкіл”, - кажуть аналітики. 

Хто на окупованих територіях обирає українські вузи

Освітні центри провели опитування студентів українських вишів і дійшли к висновку, що переважна більшість вступників і вступниць із ТОТ, які обирають українські заклади освіти, — із українських територій які були окуповані після повномасштабного вторгнення.

“Вступники й вступниці з АР Крим і м. Севастополь, окупованої з 2014 року частини територій Донецької і Луганської областей майже не обирають освіту в Україні. Це пояснюється тривалістю їхнього перебування в тимчасовій окупації під впливом російської пропаганди, тиск і залякування окупаційної влади, асиміляційні процеси й втрату громадянської та національної ідентичності в дітей та їхніх батьків”, - вважають експерти.

Брак інформації про можливості вступної кампанії для абітурієнтів з ТОТ

На територіях, які опинились в окупації після 24 лютого 2022 року, бракує інформування щодо можливостей для абітурієнтів на підконтрольній території.

На думку експертів, вступники з цих територій найменше обізнані про можливості дистанційного навчання. Бо ще два року тому вони взагалі думали, що вступатимуть на загальних підставах. 

“У зв’язку з відсутністю своєчасного прийняття МОН правового регулювання щодо вступу абітурієнтів з ТОТ, ЗВО через створені на їх базі ОЦ не мали можливості надати актуальну інформацію щодо вступної кампанії у 2023 році. Такі зволікання, а отже, і обмеження, не дають можливість належним чином підготуватись до вступу як молодій людині з ТОТ (включно з логістичними, безпековими питаннями), так і самому закладу освіти”, - вважають аналітики. 

Між тим, діти, які хочуть отримати атестат або диплом українського зразка, мусять вчитися у двох освітніх закладах паралельно. Вдень вони відвідують школу чи виш на окупованих територіях, а ввечері вчаться дистанційно в українських закладах.

Втім наскільки безпечно для тамтешніх дітей вчитися віддалено в закладах освіти на підконтрольній території — залишається невідомим.

Щоб вступити у виш на підконтрольній території, доведеться туди приїхати

Як з’ясувалося, загалом багато респондентів і респонденток ухвалювали рішення про переїзд на підконтрольні Україні території відразу після закінчення школи або під час навчання у випускних класах, коли вони долучалися до української дистанційної освіти чи переміщувалися на більш безпечні території України.

На думку експертів, на рішення абітурієнтів вплинула, як внутрішня мотивація ((це збереження громадянської ідентичності, відчуття належності до українського народу й держави) так і зовнішня мотивація — навчання й життя в Україні респонденти/респондентки загалом бачили більш перспективними для свого майбутнього, ніж на ТОТ. Також для кожного другого опитаного велике значення мали легітимність українських освітніх документів і змога продовжити навчання за кордоном (Європа, США тощо) або можливість працевлаштування в інших країнах.

“Важливо зауважити, що загалом рішення навчатися саме в українських ЗВО ухвалювали самі вступники й вступниці, але велике значення для його ухвалення має позиція батьків, родини, друзів й, у випадках збереження дистанційних зв’язків зі ЗЗСО, учителів. Відповідно, важливо враховувати цей вплив під час розробки інформаційно-комунікаційних стратегій на державному рівні та на рівні діяльності громадських організацій”, - вважають аналітики. 

Як абітурієнти з окупованих територій вступатимуть до українських вишів у 2024 році

"Як і минулого року, у 2024 році буде можливий вступ за співбесідою для осіб, які вступають з окупованих територій. Ми всі сподіваємося, що ще окупованих територій на момент вступу не буде, але, якщо вони залишаться, що вступ з окупованих територій буде за співбесідою, а не за ПМТ", - сказав заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький на пресконференції на тему: "Вступні іспити у 2024 році".

За його словами, такі абітурієнти повинні будуть звернутися до освітніх центрів "Крим-Україна" та "Донбас-Україна".

Директор Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Тетяна Вакуленко також наголосила, що на окупованих територіях ані НМТ, ані вступних іспитів до магістратури у 2024 році не проводитимуть, оскільки неможливо гарантувати безпеку.

Що необхідно зробити для вступу 2023 абітурієнтам з тимчасово окупованих територій

1.Перевірити чи є територія, на якій ви зареєстровані або з якої переселилися після 1 січня 2023 року, у переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф. Ця інформація постійно змінюється, тому радимо регулярно моніторити її на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Наразі актуальним є цей Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф.

2. Зібрати необхідні документи:

  • документ, що підтверджує особу (ID-картка або свідоцтво про народження);

  • документ, який підтверджує, що місцем проживання є тимчасово окупована територія. Це може бути: витяг або довідка Форма – 13 для ID картки / паспорт громадянина України (книжечка) з відміткою про реєстрацію / паспорт громадянина України одного з батьків або інших законних представників із реєстрацією;

  • документ про здобуття повної загальної середньої освіти державного зразка та додаток до нього; важливо: вступники, які не мають українських освітніх документів про закінчення школи, зможуть вступати лише через освітні центри «Крим-Україна» або «Донбас-Україна». Вони працюють при деяких закладах вищої освіти;

  • заява на вступ;

  • чотири кольорові фотокартки 3×4 см;

  • сертифікат ЗНО 2020–2021 років або результати НМТ 2022 чи 2023 року (за бажанням);

  • довідка ВПО (за наявності).

3. Зареєструвати електронний кабінет вступника

Особисті електронні кабінети для вступу запрацюють з 1 липня 2023 року. Якщо не маєте сертифікатів НМТ цього року або ЗНО минулих років, то при реєстрації вкажіть ідентифікаційний код (РНОКПП) або серію та номер документа, що посвідчує особу.

4. Обрати заклади, у яких хочете вчитися

Радимо використовувати найбільший каталог ЗВО та коледжів України. У термін з 19 липня до 31 липня 2023 року можете подати до 20 заяв на вступ, серед яких не більше 5 — на бюджет.

5. Зв’язатись із приймальною комісією університетів, надати всі необхідні документи

Звернувшись до приймальної комісії телефоном або електронною поштою, ви зможете підтвердити пільги. Для вступників із тимчасово окупованих територій в університетах діє спеціальна квота 2. Для її підтвердження необхідно мати довідку ВПО від 1 січня 2023 року. Після завантаження документів на сайті ЄДЕБО буде сформована картка фізичної особи, у якій буде зазначена пільга, за якою ви вступаєте.

6. Зареєструватися та скласти дистанційне вступне випробування

Для абітурієнтів із ТОТ для вступу на бюджет передбачена усна співбесіда або творчий конкурс.

  • На індивідуальну співбесіду потрібно реєструватися у приймальній комісії університету. Проходити онлайн — у кожному закладі освіти, куди плануєте вступати. Під час співбесіди перевірятиметься рівень знань із предметів ЗНО/НМТ. Реєстрація триватиме з 3 до 10 липня 2023 року.

  • Якщо спеціальність передбачає творчий конкурс, зареєструйтеся на нього та пройдіть його дистанційно. Строки реєстрації та проходження творчих конкурсів будуть розміщені на сайтах освітніх закладів, їх визначає приймальна комісія.

  • Для вступу на контракт достатньо подати мотиваційний лист з 3 липня до 25 липня 2023 року.

7. Відстежувати рейтингові списки

  • Оприлюднення списків вступників на бюджет здійснюється не пізніше 5 серпня, а подання документів для зарахування — до 8 серпня 2023 року.

  • 9 серпня будуть опубліковані списки на контракт, а термін подання документів на контракт — до 30 серпня 2023 року.

8. Звернутися до ЗВО особисто впродовж 3 місяців після початку навчання та укласти договір про навчання

Вступники, які подавали документи віддалено, мають відвідати заклад освіти очно для подачі оригіналів документів та укладання договору. Якщо через 3 місяці ви не укладете договір із закладом освіти, наказ на зарахування анулюють.

Отримати відповіді на додаткові запитання щодо вступної кампанії для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій можна, звернувшись на гарячі лінії «ДонбасSOS» та «КримSOS».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #рф #війна #виш #абітурієнти #ТОТ
live comments feed...