• Головна
  • Що змінилося для чоловіків при перетині кордону після 18 травня. Роз’яснення прикордонників
12:27, 23 травня
Надійне джерело

Що змінилося для чоловіків при перетині кордону після 18 травня. Роз’яснення прикордонників

З набуттям чинності закону про мобілізацію з 18 травня для окремих категорій українців призовного віку під час перетину кордону  обов’язковою є наявність військово-облікових документів з відповідними помітками ТЦК. Проте прикордонники поки не враховують додаток "Резерв+" при перетині кордону військовозобов'язаними чоловіками.

Про це на брифінгу в Медіацентрі Україна-Укрінформ повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко

“З 18 травня ми перевіряємо наявність військово-облікових документів у певній категорії громадян, які перетинають кордон. Відповідно до норм законодавства у період дії воєнного стану або проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх на вимогу прикордонника у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України", — пояснив він.

Це положення стосується таких категорій чоловіків призовного віку:

  • заброньованих на період мобілізації та на воєнний час;

  • визнаних відповідно до висновку військово-лікарської комісії непридатними до військової служби за станом здоров’я;

  • на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

  • які самостійно виховують дитину;

  • які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби;

  • а також інші категорії осіб, визначені ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У ДПСУ також зазначають, що перевірки військово-облікового документу не стосуватимуться категорій громадян, зазначених в окремих пунктах Правил перетину держкордону громадянами України:

  • люди з інвалідністю;

  • ті які супроводжують осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю;

  • водії, що здійснюють перевезення медичних вантажів та гуманітарної допомоги, здійснюють міжнародні перевезення вантажів та пасажирів;

  • визначені особи за окремими посадами та державної служби, працівники підприємств залізничного транспорту і які відносяться до морської та авіаційної галузі тощо.

Андрій Демченко зауважив, що наразі прикордонники перевіряють виключно паперовий обліковий військовий документ, виданий ТЦК з відповідними відмітками.

“Електронні додатки, якими зараз користуються військовозобов’язані, щоб поновлювати свої дані, ми не приймаємо. Виключно військово-обліковий документ, який виданий у ТЦК і де прописані необхідні відмітки щодо відстрочки або виключення з військового обліку”, - сказав він.

За словами прикордонника, ці додатки, на які зараз звертають увагу (Резерв+, - ред.), вони не є військово-обліковими документами. Коли ця процедура запрацює, коли буде сформований військовий квиток в електронній формі, тільки тоді прикордонники почнуть його приймати. 

Речник Державної прикордонної служби України також наголосив, що на даний момент ще немає змін до постанови уряду №57, яка регламентує правила перетину кордону. 

“Тому все ж таки варто очікувати що у якийсь найближчий час можуть бути зміни для того щоб унормувати всі моменти, які випливають із законодавства (Закон про мобілізацію, - ред) і можуть бути зміни для окремих категорій громадян, у тому числі й при перетину кордону. Якими вони будуть і коли це стане, ми повідомимо додатково, коли ці зміни будуть прийняті і набудуть чинності”, - зазначив Андрій Демченко.

Він нагадав, що ДПСУ і Міністерство оборони ще у березні почали впроваджувати інформаційний обмін між базами даних. Наприклад, через систему “Оберіг” прикордонники перевіряють, чи не використовує людина підроблених документів, виданих ТЦК, під час перетину кордону.

За даними ДПСУ, зараз щоденно прикордонники відмовляють в перетині кордону 200-250 чоловікам. До впровадження змін у Закон про мобілізацію у середньому прикордонники щоденно відмовляли 150-200 чоловікам.

Нагадаємо, 11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законну силу документ набув 18 травня 2024 року.

З 18 червня 2024 року Міністерство оборони планує уможливити генерацію в системі "Резерв+" QR-коду, який дозволить надати витяг з "Оберегу", який матиме таку ж юридичну силу, як і військово-обліковий документ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#закон про мобілізацію #перетин кордону
live comments feed...