• Головна
  • “Підтримка зв’язків із громадянами в окупації – не злочин”. Правозахисники закликають Зеленського ветувати закон про звільнення за колабораціонізм
08:27, 2 травня
Надійне джерело

“Підтримка зв’язків із громадянами в окупації – не злочин”. Правозахисники закликають Зеленського ветувати закон про звільнення за колабораціонізм

Правозахисні організації закликали президента Володимира Зеленського ветувати закон №7731, який дозволяє звільнити працівника, якщо він не повідомив роботодавця про родичів чи інших близьких людей на тимчасово окупованих територіях. 

Про це йдеться у відповідному зверненні, передає Центр прав людини ZMINA.

Правозахисники нагадали, що авторкою цього законопроєкту стала скандальна «слуга народу» Галина Третьякова, яка відома своєю сумнівною законотворчістю та заявами. Однією з останніх ініціатив, до розроблення якої вона була дотична, стала ідея саджати на довічно за “самовільну адвокацію України”. 

Нардеп Галина Третьякова

Зазначається, що спершу нардепи пропонували додати до Кодексу законів про працю норму, що обмежувала б роботу на держпідприємствах стратегічного значення тих, хто підтримує державу-окупанта. Але до другого читання документ сильно змінився, і до правил внутрішнього трудового розпорядку додали норму про неповідомлення про контакти в окупації. 

“Це порушує Регламент Верховної Ради України, згідно з яким пропозиції й поправки повинні відповідати предмету правового регулювання законопроєкту”, - наголошують правозахисники.

Автори звернення до Зеленського вважають, що вимога повідомляти про контакти в російській окупації суперечить державній політиці реінтеграції, а також фактично робить з мільйонів переселенців та інших громадян, зареєстрованих в окупації, тих, “зв’язок” з ким слід сприймати як загрозу. 

“Безсумнівно, злочини проти основ національної безпеки, зокрема колабораційні дії, належить ретельно розслідувати. Проте ці випадки мають розглядатися через призму національного кримінального законодавства, а не зміни до КЗпП”, – кажуть правозахисники. 

Аналіз документа показав, що він не містить визначення “зв’язків із фізичними особами”, тож не зрозуміло, контакт із ким може призвести до проблем. 

“Родинні зв’язки, контакти з колегами й друзями чи, може, підтримка зв’язків у соціальних мережах (як-от обговорення з невідомими людьми новин, поточної ситуації абощо). Невизначеність обсягу та змісту поняття “зв’язки”, про які має бути сповіщено роботодавця, очевидно порушує принцип правової визначеності й передбачуваності застосування правових норм. Таке положення фактично дозволяє роботодавцеві звільнити працівника безпідставно”, – звертають увагу правники. 

Вимогу щодо повідомлення про “зв’язки” з мешканцями окупованих територій чи людьми, які там перебувають або зареєстровані, правозахисники називають “непропорційним заходом державної політики для захисту національних інтересів України в умовах збройної агресії”. 

“Якщо автори законопроєкту справді вважають, що будь-які “зв’язки” з мешканцями окупованих територій чи переселенцями становлять потенційну загрозу національній безпеці, то як бути із Силами оборони України – адже чимало українських воїнів не просто мають такі зв’язки, але й самі є переселенцями з окупованих територій, мають там рідних і близьких, воюють за повернення до свого рідного дому”, – цікавляться правозахисники. 

Від Зеленського вимагають ветувати закон та повернути його до Верховної Ради з такими пропозиціями:

  • вилучити з тексту пункт 14 статті 40 КЗпП України;

  • вилучити з тексту абзац перший частини другої статті 142 КЗпП України.

Автори заяви підсумували, що держава має всебічно сприяти підтримці зв’язків із жителями окупованих територій, а не ставити ці зв’язки “поза законом”.

“Підтримка зв’язків із громадянами в окупації – не злочин”, – нагадують вони. 


Читайте також: Верховна рада ухвалила законопроєкт про звільнення працівників за колабораціонізм

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ВР #закон #Зеленський #правозахисники
live comments feed...