• Головна
  • Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд
16:17, 8 березня
Надійне джерело

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд

Рупор Кремля Володимир Соловйов у 2023 році отримав з російського бюджету 1,5 млрд рублів на свою діяльність. А загалом російська пропаганда зжерла із російської казни 110 мільярдів рублів. Про це свідчить величезний масив документів, що витекли з адміністрації президента РФ і вже отримали назву Kremlin Leaks. 

Нам цікаво було подивитися, як ці гроші російські пропагандисти витрачали саме на Донеччині. Тож ми  проаналізували, які фейки та маніпуляції розповсюджували російські Телеграм-канали на окупованих територіях Донецької області з початку цього року. Цього разу звернули увагу не тільки на те, про що йшлося у пропаганді, а і на те, чого там не було.

Без Польщі

Вже майже чотири місяці триває блокада кордону України з Польщею. Спочатку акцію влаштували польські далекобійники, потім їх змінили на кордоні польські фермери. І якщо раніше це виглядало виключно як проблема взаємовідносин Польща – ЄС – Україна, то нещодавню у конфлікти проявився і російський слід.

На одній із вантажівок з’явився плакат антиукраїнського змісту. А представник мітингуючих вийшов із публічною заявою на підтримку дій Російської Федерації. Після цього польські ЗМІ стали казати про те, що протести у Польщі, як мінімум, мають підтримку з боку РФ, але не виключено, що вони взагалі були ініційовані з боку Росії.

Зацікавленість РФ у розпалюванні конфлікту на українському кордоні очевидна. Дивно те, що на регіональному рівні з початку року ми не знайшли жодного повідомлення, яке б «підігрівало» протистояння між польською та українською сторонами.

Чому так – ми можемо тільки здогадуватися. Можливо, що мета Кремля у цій історії  - приховати свою дотичність до неї. Бо факт залученості Росії у польських протестах може підірвати довіру польського суспільства до них і фактично зупинити ці хвилі. Росія ж відверто зацікавлена у тому, щоб безлад на українському кордоні тривав якомога більше.

Тож ми продовжимо спостерігати і за ситуацією, і за реакціями російської пропаганди на неї.

Хвороби не відпускають

Медична тема вже декілька років не відпускає російських пропагандистів. Невиліковні хвороби, секретні розробки Заходу, секретні лабораторії і смертельні віруси. Якщо ви думали, що вся ця маячня вже ні на кого не діє, ви помилялись. Російська пропаганда дуже наполегливо просуває цю відверту брехню, яку навіть спростовувати важко через її абсурдність.

Фейк. Військові, що лікуються за кордоном, а також біженці з України поширюють західним світом невиліковний вірус

Джерело поширення. Телеграм-канал і  однойменний телеканал «Оплот ТВ».

Спростування. Видання Financial Times опублікувало статтю про те, як війна впливає на стан здоров’я людей. Західні вчені стикнулися з проблемою, що інфекційні хвороби, якими хворіють солдати на фронті, дуже стійкі до будь-якого виду антибіотиків.

«Війна сприяє поширенню хвороби та ускладнює вжиття звичайних запобіжних заходів проти антибіотикорезистентності. Важкі метали в кулях можуть бути токсичними, глибокі рани піддають організм інфекції, лікарня та гігієнічна інфраструктура пошкоджена, тести для визначення правильного антибіотика для використання можуть бути недоступними, безладне використання ліків може бути більш ймовірним, а переміщення населення може поширювати хвороби», - йдеться у публікації.

Журналісти видання зазначають, що резистентні (тобто стійкі до антибіотиків) інфекції, дійсно,  поширюються країнами ЄС. Проте основна проблема, на якій наголошують експерти у статті – це брак фінансування на розробку нових антибіотиків, щодо яких ще не має у людей резистентності.

Дословна цитата: «Експерти в галузі охорони здоров'я, які прагнули вирішити цю проблему, були розчаровані на Генеральній Асамблеї ООН минулого місяця, коли було прийнято три резолюції про боротьбу з хворобою, але не було жодних ознак нового фінансування або твердих зобов'язань щодо впровадження змін».

В статті не йдеться ані про невідомий невиліковний новий вірус, ані про те, що українці стали причиною нової епідемії у світі – нічого такого в статті немає.

Проте російська пропаганда стверджує саме це. Пропагандисти вже вигадали нову чуму і лякають нею населення.

«Над Європою нависла страшна загроза. Українські військові та біженці розносять по континенту заразу, створену в американських біолабораторіях на території України».

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-1

Фейк. В Маріуполі знайдена ще одна біолабораторія. Там проводили медичні експерименти на людях.

Джерело поширення. Телеграм-канали «Наш Мариуполь», «Оплот ТВ» - з посиланням на телеканал «Раша Тудей», що транслюється на азійські країни.

Спростування. У сюжеті RT кореспондент на одній із арабських мов розповідає страшні речі  - про біолабораторію, яка, мовляв, діяла на базі 7-ї лікарні у Маріуполі. На людях тестували нові препарати.

Насправді, списки, які показував пропагандист у кадрі – це перелік маріупольців, які отримали щеплення від ковіду.

Також у приміщенні (чи то залишилися, чи то їх туди принесли) були коробки з-під вакцини компаній «Пфайзер» та «Астра-зенека».

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-2
Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-3

Ну а для того, що всі глядачі сюжету остаточно переконалися у злочинних намірах лікарів, пропагандисти у куті кімнати поставили український прапор. Мабуть, американського (щоб поставити поруч і підтвердити злочинну співпрацю) у російських пропагандистів просто не знайшлося.

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-4

Все через гроші

Російська пропаганда не припиняє співати свою стару набридлу пісню про те, що війна, яку розв’язала Росія, не закінчується, тому що українській владі це вигідно, вона на цьому заробляє. Пам’ятаєте, як цей російський нарратив насаджувався українському суспільству у 2019 році, напередодні президентських виборів. Тепер вже «головного злочинця» Порошенка немає при владі, але війна не тільки не закінчилася, а навпаки, переросла із гібридної у повномасштабну. 

Тим не менше, це не заважає російським пропагандистам продовжувати навішувати на вуха людям локшину про те, що війна триває через те, що хтось в Україні на ній заробляє. Єдине що мінилося, що тепер окрім  української влади, виявляється, що заробляє і Європейський Союз.

Фейк. ЄС вплутався у війну в Україні через поклади літію на Донбасі

Джерело. Телеграм-канал «Донбасс решает».

Спростування. Як і завжди у пропаганді, їхні вигадки базуються на правді. Російські пропагандисти діють так: беруть трохи достовірної інформації і на неї товстим шаром накладають брехню. Виходить переконливо для тих, хто не напружує себе перевіряти інформацію.

Так от, правда така, що австралійська компанія European Lithium цьогоріч планувала розпочати видобуток літію в Австрії. Про це ще влітку минулого року повідомляло видання Forbes. Після того головним пріоритетом компанії мало б стати українське родовище літію в Кіровоградській області. 

На заваді початку видобутку літію в Україні та інвестиціям у $1 млрд стоїть війна.

Тобто війна не допомагає, а заважає. Але базуючись на цьому, пропагандисти стали поширювати тезу, що ЄС вступив у війну проти Росії виключно для того, щоб захопити родовища літію в Україні.

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-5

Ще один цікавий факт. Окрім родовища на Кіровоградщині, є ще велике родовище літію  біля Курахово на Донеччині. Воно також знаходиться на підконтрольній Україні території. Так от, за даними російських ЗМІ, на початку цього року російські чиновники вже подали заявку у своє профільне міністерство на розробку українського родовища літію.

І вся ця фейкова історія про європейський інтерес до літію схожа на спробу приховати власні наміри вчергове обікрасти Україну.

Фейк. Зеленський збагачується, продаючи кров українських донорів.

Джерело. Телеграм-канал «Донбасс решает».

Спростування. Самозванка Міра Терада, яка називає себе правозахисницею, видала чергову брехню про те, що Всеукраїнська асоціація донорів разом із президентом Зеленським продає донорську кров у ЄС і заробляє на цьому мільйони євро.

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-6

Одразу нагадаємо, хто така ця Міра Терада, яка вже не вперше поширює дезінформацію на регіональних каналах.

 Міра Терада насправді  - громадянка Росії, мешканка Санкт-Петербургу. В 2019 році її заарештували в США за звинуваченнями у торгівлі наркотиками. Жінка, яку насправді зовуть Оксана Вовк, разом з чоловіком налагодила збут наркотиків, але коли парочку затримали, вона у всьому звинуватила чоловіка. Сказала, мовляв, це він мене змушував відмивати брудні гроші. Тож суд їй дав мінімальний термін. Оксана Вовк відсиділа в тюрмі у США, а в 2021 році вийшла на свободу, і її депортували назад до Петербургу, де тепер під псевдонімом Міра Терада вона відпрацьовує гроші Кремля, виділені на пропаганду. І розповсюджує відверту маячню, навіть не намагаючись прикрасити її хоча б крапельками правди.

Проблема донорської крові в Україні, дійсно, існує. І це зрозуміло. Триває війна. Щодня військові отримують поранення, цивільні, завдяки терористичній діяльності РФ, отримують поранення. Крові потрібно багато. Тому дефіцит періодично виникає. Ось наприклад зараз на Житомирщині є запит на групи крові з негативним резусом. Але все це вирішується щоденною роботою. Розширенням переліку постійних донорів (в Україні зараз періодично або постійно здають кров близько 150 тисяч людей). Ну а росіяни, як завжди, намагаються грати на емоціях і стражданнях людей.

Неадекватні реакції

Публічні реакції представників російської влади – це звісно, не фейки. Але це токсичні маніпуляції, якими також окупанти намагаються впливати на свідомість українців на окупованих територіях.

Останнім часом найбільш гостру реакцію, і як наслідок, величезний масив маніпулятивних коментарів з боку РФ, викликали заяви президента Франції Еммануеля Макрона про рішучість дій, лідерство країни та можливу участь безпосередньо військового контингенту Франції у війні проти Російської Федерації.

Майже всі регіональні Телеграм-канали на Донеччині розміщували реакцію Мєдвєдєва, заступника голови російського радбезу, на цю заяву французького лідера.

Спочатку Мєдвєдєв заявив, що Україна небезпечна для своїх власних мешканців. Його логіка – це фактично зізнання вбивці у скоєні злочину. Мєдвєдєв фактично проголосив, що РФ буде вбивати українців доти, поки існує Україна, а тому бути українцем небезпечно і краще від своєї ідентичності відмовитися.

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-7

Інша популярна у регіональних пропагандистських каналах теза Мєдвєдєва стосувалась безпосередньо можливої участі французьких військових у війні.

Ну а оскільки відповісти на це по факту Мєдвєдєву нема чим, то він просто намагався принижувати французького президента.

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-8

До речі, виступ президента Макрона так налякав всіх у Росії, що навіть терорист Пушилін не втримався і вставив свої 5 копійок на цю тему, назвавши заяву Макрона дуже небезпечною.

Нова чума у Маріуполі. Про що брехала російська пропаганда на Донеччині. Свіжий огляд, фото-9

І це, на наш погляд, потужний сигнал Заходу: це їх лякає, а значить, рухатися треба саме в цьому напрямку. 

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Чому Вадим Бойченко - досі мер Маріуполя?
проголосувало 1728 відвідувачів
Тому що він гарний мер та піклується про громаду
14,3%
Тому що ніхто не хоче створювати ВЦА
22,0%
Тому що це вигідно для найбагатшої людини України
63,7%
#Маріуполь #брехня #фейк #дезінформація #пропаганда #Кремль #Донеччина
live comments feed...