Зеленський легітимний до наступних виборів, - роз’яснення ЦВК
Центральна виборча комісія вважає, що жодних проблем із легітимністю Президента Володимира Зеленського після 20 травня не існує. На думку комісії, він має виконувати свої повноваження до вступу на посаду наступника. А вибори президента мають бути призначені упродовж 30 днів після завершення воєнного стану.
Про це йдеться в офіційній відповіді ЦВК на запит інтернет-видання "Главком".
"Основним законом України порядок організації та здійснення державної влади спрямований на забезпечення безперервності її здійснення. Насамперед це стосується Верховної Ради, президента, Кабінету міністрів. Відповідно до Конституції президент виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного президента. Президент України не може передавати свої повноваження іншим особам або органам", - зазначається у відповіді ЦВК.
ЦВК пояснила, що виконання обов'язків президента може бути покладено на голову Верховної Ради тільки у випадках дострокового складення повноважень керівником держави і на період обрання і вступу на посаду нового президента.
Водночас у ЦВК зазначають, що з 24 лютого 2022 року в Україні триває воєнний стан, а згідно з Конституцією в умовах воєнного або надзвичайного стану встановлюються певні обмеження прав і свобод. Зокрема, в умовах воєнного стану забороняється проведення загальнодержавних та місцевих виборів.
Цим законом Про правовий режим воєнного стану визначено, що на період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження президента, а в разі закінчення строку повноважень президента під час дії воєнного стану його повноваження продовжуються до вступу на посаду новообраного президента, обраного після скасування воєнного стану.
У ЦВК також пояснили, рішення щодо призначення виборів, виборчий процес яких не розпочався у зв'язку з введенням воєнного стану, ухвалюється відповідним суб'єктом їх призначення не пізніше місяця з дня припинення або скасування воєнного стану. Призначення виборів президента належить до повноважень Верховної Ради.
ЦВК посилається на статті 106 і 108 Конституції України. І наголошує, що тему "20 травня" може використовувати ворог для розпалювання ворожнечі та підриву довіри до влади всередині країни.
"Логіка воєнного стану передбачає також і те, що й Верховний головнокомандувач за таких обставин є персоною недоторканою", - йдеться у статті.
З колізіями щодо продовження терміну повноважень стикалися й інші президенти, зокрема, Кучма та Ющенко. І хоча вони затрималися в кріслі президента трохи більш як п'ять років, проте це не викликало жодних питань до їхньої легітимності й не спричинило політичних криз.
Також журналісти опитали кількох юристів-конституціоналістів і народних депутатів, які вказують, що "країна не може опинитися в ситуації владного вакууму".
"Можна зробити висновок (посилаючись на ст. 108 Конституції – прим.), що йдеться не тільки про право, а й про обов'язок президента виконувати свої повноваження, зокрема, після спливу п'ятирічного строку", - цитує видання правника Андрія Магеру.
А нардеп Андрій Осадчук вважає, що "чим активніше ми будемо ставити під сумнів легітимність тієї чи іншої гілки влади чи органу в Україні, тим більше будемо лити воду на млин московської пропаганди".
Нагадаємо, чергові парламентські вибори в Україні мали відбутися у жовтні 2023 року, а президентські в навесні 2024 року. Однак дія режиму воєнного стану унеможливлює проведення виборів.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube