• Головна
  • Крах «Победы». Історія про трагічну долю маріупольського кінотеатру, - ВІДЕОСЮЖЕТ
Історії
13:09, 22 лютого

Крах «Победы». Історія про трагічну долю маріупольського кінотеатру, - ВІДЕОСЮЖЕТ

Історії

Кінотеатр «Победа» у Маріуполі був найстарішим. Точної дати його заснування ми не знаємо, але історики кажуть, що кінотеатр з’явився приблизно у 1908-1910 роках і називався «Ілюзіон».

Кінотеатр пережив революцію, громадянську і дві світові війни. Його не бомбили навіть фашисти в роки німецької окупації Маріуполя. І тільки росіяни, які прийшли вбивати Маріуполь, системно, квартал за кварталом, знищували місто, знищили і кінотеатр «Победа».

Власник кінотеатру Антон Шаталов розповів, що купив його у 2019 році. 

Новий власник розпочав масштабну реконструкцію. Вона мала б проходити у три етапи. В результаті всіх робіт у кінотеатрі мали бути реконструйовані всі три кінозали, а також літній кінотеатр (його також планували активно використовувати). І головне – там мав би з’явитися новий, четвертий зал IMAX. Це надсучасний формат зйомки, обробки та показу фільмів, за допомогою якого зображення виходить дуже яскравим і контрастним, а фільм — видовищним. Обладнання для цього залу вже купили. Не встигли лише облаштувати новий зал.

19 грудня 2021 року кінотеатр відкрив свої двері після першої черги реконструкції. Власник замінив всі кінопроектори, вартість кожного – 45 тисяч євро. Реконструював один з трьох залів. Оновив фасад будівлі.

Крах «Победы». Історія про трагічну долю маріупольського кінотеатру, - ВІДЕОСЮЖЕТ, фото-1

Правда, нові чорно-червоні кольори фасаду сподобалися не всім. Але про смаки не сперечаються. Антон Шаталов підкреслював, що фасадні роботи ще не були повністю завершені, а тому судити про дизайн було зарано. Тим не менш, головну функцію він вже виконував – виривав будівлю із ряду однотипних кольорів і приковував до себе увагу.

Крах «Победы». Історія про трагічну долю маріупольського кінотеатру, - ВІДЕОСЮЖЕТ, фото-2

Відкриття кінозалу проходило урочисто. «Победа» поверталась до життя разом із громадою після ковідного карантину. Люди почали витрачати ковідну тисячу від уряду на кіно та книги, і реконструйована «Победа» очікувала успішного старту.

Проте 24 лютого кінотеатр закрився.

Антон Шаталов каже, що в день, коли  розпочалось повномасштабне російське вторгнення, деякі маріупольці телефонували у кінотеатр і питали, чому скасували покази фільмів і питали про акції. Уявіть!

Сам Антон мешкав на Лівобережжі. Каже, що до 12 березня він приїздив в центр міста, перевіряв кінотеатр, чи все там ціле, чи не пограбували. Але після 12 березня Лівий був відрізаний від міста, доїхати було вже неможливо. І за кінотеатром доглядали співробітники «Победи», які жили поруч.

На фото - послання до росіян, написане на фасаді кінотеатру: ви станете добривом для наших чорноземів

15 березня в кінотеатр влучила перша російська ракета. Після цього в приміщення «Победи» ринулися мародери, які тягли з кінотеатру все, що могли. 

Трохи пізніше у «Победу» було ще одно влучання. Біля будівлі кінотеатру загинула кінооператорка  Таліна Смільтіна.

Крах «Победы». Історія про трагічну долю маріупольського кінотеатру, - ВІДЕОСЮЖЕТ, фото-3

Ще один співробітник кінотеатру,  Андрій Пампуха, загинув біля свого будинку. Пряме влучання ворожого снаряду. 

Крах «Победы». Історія про трагічну долю маріупольського кінотеатру, - ВІДЕОСЮЖЕТ, фото-4

Після чергового обстрілу у кінотеатрі розпочалась пожежа, яка знищила все, що не забрали мародери.

Сучасне обладнання для кінопоказів, меблі… Загальні збитки власники кінотеатру оцінюють в сотні тисяч доларів. І це без оцінки самої будівлі.

Крах «Победы». Історія про трагічну долю маріупольського кінотеатру, - ВІДЕОСЮЖЕТ, фото-5

В травні минулого року росіяни обнесли будівлю кінотеатру будівельними лісами. Окупанти не намагалися зв’язатися із власником. Просто забрали і все. Антон Шаталов каже, що за його інформацією, «Победу» захопив один із синів першого гауляйтера Маріуполя Костянтина Іващенка, однак довести цю інформацію не може.

Ось вже рік окупанти намагаються щось там добудувати, відремонтувати, і поки у них нічого не виходить. Справа у тому, що будівля була пошкоджена до самого фундаменту. Бетонні стіни випалені. Будівельники стверджують, що використовувати такий бетон надалі небезпечно, тому що він після таких пожеж втрачає міцність. Тобто підфарбовані стіни можуть рухнути в будь-який момент. Але окупантам байдуже. Вони займаються створенням картинки відновлення, і на безпеку людей, яких вони вбивали протягом 86 днів, їм байдуже.

«Ми, коли повернемось у місто, будемо будувати кінотеатр з нуля. Тому що для нас безпека людей – найголовніше, - каже власник кінотеатру. – Ми вже зараз готуємо проєкт, шукаємо спонсорів. Нам потрібна буде допомога від кіноіндустрії – і української, і світової. І ми вже маємо підтвердження того, що Маріуполь таку підтримку отримає. Ми повернемось! І в українському Маріуполі ми будемо показувати кращі українські і світові фільми українською мовою. Буде кіно!».

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #кінотеатр #Победа
live comments feed...