• Головна
  • Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО
18:14, 22 січня
Надійне джерело

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО

Арт-Платформа ТЮ стала явищем у Маріуполі. В 2016 році дуже провінційне місто буквально вибухнуло провокативними перфомансами, незвичайними презентаціями та виставками сучасного мистецтва. Дивакуваті люди, які засіли у старому будинку, колишній спортзалі на Митрополитській, 19, лякали, шокували і врешті-решт і змусили про себе говорити.

Консервативний «Приазовський робочий» вигадував заголовки, щоб зачепити організаторів креативних заходів. Деякі право-радикальні громадські організації приходили до ТЮ, щоб з’ясувати стосунки. Але як сказав один експерт, саме ось такі конкуруючи молодіжні течії і були ознакою того, що місто розвивається.

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-1

«Ми відкрили арт-простір  навесні 2016, і він одразу став оточений багатьма міфами, - пригадує засновниця ТЮ Діана Берг. - З історій містян, тут розташовано гей-клуб, або скупчення епатажних диваків, або дурдом, або притон збоченців, або майстерня шалених митців, або центр соросят, або леворадикальні активісти. Коли диваки фарбують фасад в чорний, з’являється та укорінюється міська легенда про сатанистів». 

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-2

Проте дуже скоро здивування змінилося на зацікавленість. А найбільш активна частина маріупольської громади потрохи стала долучатися до заходів ТЮ.

В Маріуполі запульсувало життя. Це дійсно так. І великий шматок того пульсуючого серця знаходився на вулиці Митрополитській, 19.

Арт-платформа ТЮ стала великим, можливо, поки що найбільшим проєктом культурологині, креативщиці, активістки Діани Берг. А головне – вона стала її новим домом. Свій власний Діана втратила у Донецьку в 2014-му. Вона з колегами чимало зробила для українського протесту у столиці Донеччини, проте захистити місто від російської агресії не вдалося.

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-3

Маріуполь тоді прийняв до себе багатьох творчих, активних, креативних донеччан. Місто точно підсилилося, коли отримало такий потужний десант переселенців із Донецька.

У місті гучно заговорили про рівність, права людини, причому заговорили у такій формі, не помітити яку було просто неможливо.

Когось це явище – ТЮ – дуже дратувало, когось навпаки, веселило і надихало. Ну а багато з тих, хто до появи арт-простору вважав себе трошечки фріком, відчув, що він не один, що є місце, де завжди можна виразити себе і знайти порозуміння.

За час, що минув з 2016 року,  Арт-Платформа ТЮ перетворилася майже на музей сучасного мистецтва.

Коли бійці чеченського батальйону імені Шейха Мансура, який захищав Маріуполь на Новоазовському напрямі, у 2019 році натрапили у Широкіно на цінну колекцію картин, що належала українському художнику, графіку Віктору Павлюку, вони передали цю колекцію саме Арт-Простору ТЮ. Ця колекція вважалась втраченою. 

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-4

І от сталося диво. Боєць із позивним Пікассо до війни був художником, він випадково побачив на руїнах будинку картини і розпізнав у розкиданих полотнах  художню цінність та ініціював порятунок колекції.

Але в 2022 році трагедія повторилася. Картини Павлюка, а також десятки інших унікальних робіт сучасного мистецтва, загинули у Маріуполі. Врятувати їх під час блокади було неможливо. Тож від ТЮ залишилися лише люди. А це, погодьтеся, не мало. 

І ось ці креативні люди вирішили відновити ТЮ, поки що у якості виставки, у столиці. І у минулу суботу у Києві відкрилась виставка Митрополитська,19

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-5
Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-6

Там були митці, активісти, ну і, звісно, маріупольці. Вони плакали, зустрічаючись і обіймаючи один одного. 

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-7

«Ми хотіли тут створити стенд зі спогадами, розповісти про те, як починалась наша Арт-Платформа, що відбувалося там. Але вибачте, ми не пам’ятаємо…» - написано на одному із стендів, де зібрані фотографій, зроблені в різні часи у ТЮ.

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-8

Щоб відтворити атмосферу простору, Діана Берг звернулася до митців, роботи яких загинули в окупованому Маріуполі, з проханням допомогти відновити експозицію і передати на виставку якусь одну із своїх робіт. І дуже багато митців відгукнулись.

Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-9
Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-10
Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО, фото-11

В суботу на умовній «Митрополитській,19» в Дарницькому районі столиці багато плакали, багато пригадували, трошки сміялись і сильно-сильно мріяли – про повернення, про відновлення не тільки Арт-Простору ТЮ, а  головне – самої атмосфери свободи і творчості.

Після деокупації Донеччини, Діані Берг доведеться робити непростий вибір – між звільненим Маріуполем і звільненим Донецьком. Вона переконує, що її сил і натхнення вистачить на два міста.

Ну а поки що вона щиро завдячує київському арт-простору Гараж 127/127 за те, що поділився власним простором і надав можливість маріупольському арт-простору відродитися.

Виставка Митрополитська,19 відкрита, але відвідування – за попереднім записом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Как батальон Шейха Мансура спас ценную коллекцию живописи из Широкино, - ФОТО

В Мариуполе вместе с хлебозаводом чуть не уничтожили картины из цикла "Житие пацана Петра" (ФОТО)

20 голых женщин и футбол в квартире. В Мариуполе «комиссия нравов» обвинила арт-менеджера в аморальности

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Чого ви чекаєте від прийдешнього 2024 року?
проголосувало 2727 відвідувачів
Лише поганого
10,4%
Аби не стало гірше, ніж є зараз
18,9%
Перемоги
54,7%
Позитивних змін у особистому житті
6,7%
Нічого не чекаю
9,3%
#Маріуполь #Київ #ТЮ #Митрополитська #19
live comments feed...