• Головна
  • Без податків від військових. Скільки грошей залишилось у бюджеті Маріуполя, та на що їх вистачить
20:05, 1 грудня 2023 р.
Надійне джерело

Без податків від військових. Скільки грошей залишилось у бюджеті Маріуполя, та на що їх вистачить

Без податків від військових. Скільки грошей залишилось у бюджеті Маріуполя, та на що їх вистачить

Вчора, 30 листопада, маріупольський муніципалітет повідомив про те, що тимчасово припиняє видачу продуктових наборів в центрах «ЯМаріуполь». А напередодні Верховна Рада ухвалила рішення про вилучення з місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб, які нараховуються з зарплат військових.

Після повномасштабного вторгнення, коли значна частина маріупольського бізнесу припинила свою роботу,  обсяг надходжень від податків із зарплат військовослужбовців складав у Маріуполі 60%. То чи не пов’язано припинення видачі гуманітарних наборів саме з таким рішенням українських парламентарів? І що в такому випадку буде наступного року із центрами «ЯМаріуполь», а також іншими програмами, які реалізує міська влада?

Ми вирішили розібратися в цьому питання і ось що з’ясували.

На скільки зменшилась казна Маріуполя

З 1 жовтня 2023 року і по 31 грудня року, в якому буде припинено чи скасовано воєнний стан, частина податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, замість місцевих бюджетів, зараховується в повному обсязі до спеціального фонду Державного бюджету України.

Таким чином, очікувані втрати бюджету маріупольської територіальної громади за 2023 рік складуть близько 180 млн грн. В  2024 році, згідно до попередніх прогнозів, – близько 550 млн грн. 

Про це 0629 повідомили в пресслужбі Маріупольської міської ради у відповідь на запит.

Станом на листопад 2023 військовий ПДФО складає близько 60% надходжень бюджету Маріупольської ТГ. Але зупинка в роздачі продуктових наборів не пов’язана з вилучанням податків від військових із місцевих бюджетів, запевнив заступник міського голови Маріуполя Денис Кочубей.

Проблема в іншому – відсутність доступу до бюджету. Станом на зараз на рахунках зберігається близько 2 млрд грн., але міська влада не може ними скористатися. Тому що депутати не змогли зібратися на сесію і ухвалити міський бюджет. А це означає, що місто живе із розрахунків 2022 року, поділених на 12 місяців. І все б нічого, але витрати у 2023-му (в порівнянні з 2022-м) збільшились, а доходи – ні. 

Що буде з центрами "ЯМаріуполь"

Попри ці новини, центри «ЯМаріуполь» будуть працювати і надалі, запевнили у муніципалітеті. По-перше, окрім податків від військових, до маріупольськго бюджету все ще сплачують податки деякі фізичні особи-підприємці, а також вчителі, лікарі і інші працівники, які отримують зарплату або з міської казни, або із державного бюджету за програмою збереження кадрів (на час деокупації Маріуполя).

Крім того, для забезпечення вирівнювання податкоспроможності територій, Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено базову дотацію бюджету Маріупольської міської територіальної громади у сумі 1  млрд 54,3 млн грн., проінформували 0629 у міськраді.

«Зазначена дотація у сукупності з очікуваними власними надходженнями, в умовах виконання бюджету за тимчасовим розписом, дозволить забезпечити продовження виконання поточних проєктів, а саме: ЯМаріуполь, допомога на лікування, допомога військовополоненим, супроводження питань юридичної допомоги, планування відновлення Маріуполя після його деокупації.

Водночас зазначаємо, що значна частина запланованих видатків залишається заблокованими, за умови відсутності затвердженого бюджету та цільових програм. А саме, розширення програм та заходів підтримки маріупольців (6 програм) та допомога з міського бюджету на підтримку військових», - розповів заступник міського голови Денис Кочубей.

Серед тих шести програм, про які він згадав, - допомога маріупольцям з орендою житла, розширення програми допомоги родинам ветеранів, полонених та інші.

«Ми мали можливість наступного року дуже швидко масштабувати проєкт з реконструкції гуртожитків для переселенців з Маріуполя. Запускати не 4 гуртожитки на рік, а набагато більше. Проте поки що цей проєкт  під питанням», - пояснив заступник міського голови.

Зараз міська влада шукає нових донорів, які готові співпрацювати з Маріуполем за різними напрямками, Наприклад, посольство Японії розглядає можливість профінансувати роботу центрів «ЯМаріуполь» на наступний рік, а можливо – і реконструкцію гуртожитків.

В будь якому разі, запевнили в муніципалітеті, гроші на роботу «ЯМаріуполь» будуть. І на закупку продуктів – також. Треба лише трошки почекати.

А чому б не позбавити зарплат працівників муніципалітету, щоб закупити продукти вже зараз?

З таким питанням виступають в соцмережах чимало маріупольців. Попри те, що це питання популістське, ми все ж таки адресували його муніципалітету.

Відповідь отримали таку: центри «ЯМаріуполь» продовжують працювати, надавати всі інші послуги, окрім роздачі їжі, шукають додаткових донорів для своїх центрів. Тож людям треба платити зарплату за їхню роботу.

Частина команди муніципалітету отримує зарплату з державного бюджету в рамках програми збереження кадрів для роботи на деокупованих територіях. Ну а частина отримує зарплату з міського бюджету, але працює над реалізацією різних проектів, а тому теж має право отримувати зарплату за виконану роботу.

Тим не менш, залишається питання щодо раціонального використання виконкомом тих грошей, які були доступні муніципалітету протягом року. Бо попри те, що грошей на гуманітарну допомогу до кінця року не вистачило, на охорону муніципалітету і міського голови гроші знайшлись. Причому витрати на охорону були збільшені у два рази. 

Наразі спроби депутатів проконтролювати витрати виконкому поки що стикаються з певними проблемами. Наприклад, депутат Максим Бородін досі не отримав відповідь на свій запит щодо зарплат працівників комунальних підприємств  Маріуполя.  Його попросили почекати пів місяця. 

Ну що ж, будемо чекати.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Так, як тільки звільнять Маріуполь
42,9%
Ні, не збираюсь повертатись. Вже влаштувались на новому місці
17,4%
Вже повернулась (повернувся)
10,0%
Досі не маю відповіді на це питання
29,8%
#Маріуполь
live comments feed...