• Головна
  • Вчителі та гроші. Чому педагоги Маріуполя більше не отримують зарплату
15:54, 22 листопада 2023 р.
Надійне джерело

Вчителі та гроші. Чому педагоги Маріуполя більше не отримують зарплату

Вчителі та гроші. Чому педагоги Маріуполя більше не отримують зарплату

Вчителі та вихователі дитячих садочків згідно до КЗоТу, мають отримувати заробітну плату попри те, що заклад освіти не працює, якщо стався форсмажор. Безумовно, війна як раз і є таким форсмажором. Проте з 1 січня 2023 року всі вчителі та вихователі Маріуполя, окрім керівників, перестали отримувати заробітну плату.

0629 розбирався із ситуацією.

Питання заробітних плат для працівників освіти викликало чимало зауважень з першого дня повномасштабної війни. Вчителі, які залишилися в окупації, вимагали, щоб їм сплачували зарплату так само, як і вчителям у Запорізькій області. Проте військова адміністрація Донеччини ухвалила рішення не платити, тому що в умовах окупації неможливо вести облік роботи, контролювати виплати, контролювати, хто співпрацює з ворогом, а хто – ні.

Працівники освіти окупованих населених пунктів Донеччини рішеннями місцевих громад були відправлені у простій і отримували зарплату згідно до постанови 221 Кабінету міністрів України.

«В умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, відповідно до частини другої статті 9 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, частини першої статті 13 Закону України “Про оплату праці” Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Надати право керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).

2. Рекомендувати керівникам органів місцевого самоврядування застосовувати положення пункту 1 цієї постанови та здійснювати його виконання в межах фондів заробітної плати, передбачених у кошторисах відповідних органів, підприємств, установ та організацій», - йшлося у постанові.

В Маріуполі працівники освіти на підконтрольних територіях отримували 2/3 від своєї зарплати у період простою. Однак, як розповіли 0629 вчителі на умовах анонімності, вже восени 2022 року керівники закладів освіти стали обдзвонювати тих вихователів та викладачів, які знаходилися за кордоном, з проханням звільнитися за власним бажанням. Деякі на такі пропозиції пристали і звільнилися. Загалом за власним бажанням було звільнено 4100 працівників освіти різного фаху. Але багато хто продовжував вважатися діючим працівником маріупольського закладу освіти.

І ось в грудні 2022 року департамент освіти Маріупольської міськради ухвалив рішення, що з 1 січня 2023 року він призупиняє дію трудових договорів з усіма працівниками освіти, окрім директорів шкіл та завідувачів дитсадочками, а також викладачів 6 маріупольський шкіл, які поновили роботу в режимі онлайн.

«Я вчитель маріупольської ЗОШ 9. Зараз проживаю в Черкасах. Офіційно продовжую вважатися працевлаштованою, бо заяви на звільнення не писала, у трудовій запису про звільнення немає. Знаходжусь на простої. З 1 січня 2023 припинені будь-які виплати зарплати від маріупольської централізованої бухгалтерії», - написала  Ольга Сотнікова. 

В аналогічній ситуації опинилися і десятки інших маріупольських вчителів. Багато хто з них намагався поновити роботу онлайн, аби не втрачати стаж, отримувати зарплату і відчувати себе більш захищеними. Однак змогли розпочати роботу лише одиниці.

Наприклад, викладачка англійської Вікторія Кутна неодноразово зверталася до департаменту освіти із заявою про бажання відновити роботу, але їй так і не відповіли.

 «Взагалі, робота департаменту освіти після початку повномасштабного вторгнення, з моєї точки зору, вкрай незадовільна. Не було ніякої координації дій для педагогів, я кілька разів відправляла листи щодо бажання поновити свою роботу в онлайн режимі, але у відповідь тільки тиша», - розповіла вона 0629.

Найбільш вразливими виявилися вчителі і вихователі передпенсійного віку.

«Мені 57 років. Все життя викладаю українську мову та літературу. Я так раділа, коли нарешті змогла працевлаштуватися у школу біля дому, на Лівому березі. І ось тепер залишилась в чужому місті, без нічого, без власного житла і без роботи, - розповіла 0629 Лілія Мельникова. – Ми дуже важко виходили із окупації. Мого сина затримали на одному з блокпостів, коли ми виїжджали. Чимось він їм не сподобався, і його кинули в тюрму в Оленівку. Місяць там тримали, я не знала нічого про його долю, чекала сина у Запоріжжі Потім його таки відпустили. Ми опинилися в Івано-Франківську. 

Мені 57 років, і я не можу тут працевлаштуватись. Всі мої документи згоріли разом із трудовою. Передпенсійний вік, тому  роботу з нормальною зарплатою не пропонують взагалі. Я зареєстрована на всіх можливих платформах для пошуку роботу. Єдину роботу, яку запропонували – вихователька за 6 тисяч грн. на місяць. Ну ви ж розумієте, що ці гроші не допоможуть навіть квартиру оплатити. 

Я намагалась стати на облік по безробіттю, а мені в центрі зайнятості кажуть, що треба звільнятись, без цього на облік не поставлять. Я боюся поки що звільнятися, бо я не знаю, що нас чекає попереду, можливо будемо повертатись до Маріуполя. 

Найгірше для мене зараз, що я не тільки втратила гроші, а ще й стаж мій перервався, він не нараховується зараз. 

І я от думаю, ну невже у міської влади нашої не знайдеться грошей, щоб платити 2/3 від зарплати не всім, а хоча б тим вчителям передпенсійного віку, які ніде не змогли знайти роботу? Ну небагато таких, людей 200 я думаю. Їм найважче зараз. Є в бюджеті гроші на закордонні подорожі, презентації, проєкти, на охорону гроші є, а на те, щоб підтримати своїх працівників освіти – немає грошей. Це дуже сумно», - поділилася думками Лілія Мельникова.

Як виявилося, ціна питання – лише 200 млн. грн.

Згідно з даними департаменту освіти Маріупольської міськради, які ми отримали на інформаційний запит, до початку повномасштабного вторгнення в закладах освіти міста Маріуполя працювало 7317 осіб, в тому числі 1272 – вихователів, 2955 – вчителів, 3090 – молодшого обслуговуючого персоналу та інших структурних підрозділів, підпорядкованих департаменту освіти.

Під час повномасштабної збройної агресії РФ в окупації залишилось 1243 працівника закладів освіти.

З 1 вересня 2022 року в дистанційному форматі відновили роботу 7 закладів загальної середньої освіти на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 16.09.2022 №36 «Про формування мережі на 2022-2023 навчальний рік та встановлення режиму роботи закладів освіти». На разі функціонують шість закладів загальної середньої освіти: 10, 29, 47, 48, 54, 66 та здійснюють освітній процес за дистанційною формою. Крім того, з 29.12.2022 року Маріупольський міський ліцей відновив свою роботу в структурі освітньої мережі Києва.

На сьогодні в онлайн режимі працюють 303 особи – це працівники 6 шкіл, інклюзивно-ресурсного центру, логопедичного центру, Маріупольського центру професійного розвитку педагогів, центру практичної психології тощо.

Заробітну плату із міського бюджету Маріуполя отримують 116 осіб – це керівники закладів дошкільної освіти та інших структурних підрозділів освіти.

Звільнились за власним бажанням 4100 осіб (це не тільки педагоги, а загалом  - працівники освіти, в тому числі допоміжних напрямків). 

Призупинено договірні відносини з 2630 особами.

Знаходяться у відпустці до догляду за дитиною 144 особи. 

На простої знаходяться 140 керівників закладів освіти.

Обсяг фінансування на заробітну плату працівникам закладів освіти міста Маріуполя складає:

- 2022 рік – 664,8 млн грн, в тому числі із місцевого бюджету – 199,3 млн грн та за рахунок державного бюджету – 465,5 млн грн.

- 2023 рік – 86,2 млн грн., в тому числі із місцевого бюджету – 14,9 млн грн та за рахунок державного бюджету – 71,3 млн грн.

Економія – разюча, але для чого? Здається, існуючий бюджет як раз і потрібно було б використовувати для збереження педагогічних кадрів. Бо рано чи пізно треба буде повертатись у Маріуполь, і хтось там має працювати, викладати, виховувати. 

Чи була можливість зберегти обсяг фінансування зарплат вчителів на вимушеному простої на рівні минулого року? Безумовно. Якщо порахувати в середньому зарплату у розмірі 6 тисяч грн., то на рік знадобилось би 189 мільйонів грн.

Нагадаємо, що бюджет Маріуполя на 2023 рік складає трохи більше 3 мільярдів гривень

Тож можливо варто переглянути підхід і допомогти педагогам. Принаймні тим, хто вже не молодий і для кого збереження педагогічного стажу, виплата внесків у Пенсійний фонд – дуже актуальне і болісне питання. 

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Так, як тільки звільнять Маріуполь
42,9%
Ні, не збираюсь повертатись. Вже влаштувались на новому місці
17,4%
Вже повернулась (повернувся)
10,0%
Досі не маю відповіді на це питання
29,8%
#Маріуполь #педагогі #зарплата #школи
live comments feed...