• Головна
  • Міська влада Маріуполя розпочала діалог про дату заснування міста. Які питання ставила громада, - ФОТО
15:20, 5 жовтня 2023 р.
Надійне джерело

Міська влада Маріуполя розпочала діалог про дату заснування міста. Які питання ставила громада, - ФОТО

Коли був заснований Маріуполь, ким було засноване місто, як має відбиватися на вулицях Маріуполя його справжня історія? Ці важливі питання вчора, 4 жовтня, в Українському домі обговорювали експерти,  громада та муніципалітет Маріуполя. Влада міста офіційно дала старт дискусії, яка насправді точиться у суспільстві вже декілька десятків років.

Офіційна історія Маріуполя створювалась за часи Російської імперії  і відсікала цілий пласт історичних фактів про Маріуполь, які не вписувались в цю імперську концепцію історії міста. Сотні років мешканцям Маріуполя і Приазовського регіону доводили, що заселення цих місць – це справа рук виключно російської імператриці Катерини Другої.

Міська влада Маріуполя розпочала діалог про дату заснування міста. Які питання ставила громада, - ФОТО, фото-1

Проте це не так. Історичні факти свідчать про те, що землі Приазов’я певний період часу розвивалися у складі Запорізької Січі. Це були землі Запорізького козацтва. Саме козаки побудували на місці майбутнього Маріуполя перші укріплення, перші храми, перші дома, перші невеличкі підприємства. 

І головне – з того часу життя в цій місцевості не припинялось. Тож у істориків є всі підстави стверджувати, що Маріуполь був заснований набагато раніше офіційної дати заснування, зазначеної на гербі міста.

Чому ж на це закривали очі? Це важливе питання, бо насправді спаплюження історії має трагічні наслідки для міста. Воно зруйноване, окуповане, закатоване тими, кого більша частина маріупольців вважала «прародітєлямі». 

«Мариуполь вернулся в родную гавань», «Мариуполь вернулся домой» - ось що кажуть деякі неосвічені маріупольці, які десятками років жили під впливом російської пропаганди, а також під впливом сфальсифікованої історії міста.

Тому деокупація Маріуполя має відбуватися не тільки на полі бою, а і історично. В цьому були впевнені всі, хто вчора зібрався в Українському домі.

Міська влада Маріуполя розпочала діалог про дату заснування міста. Які питання ставила громада, - ФОТО, фото-2

Люди очікували детальної презентації дослідження щодо дати заснування міста, яке на замовлення маріупольського муніципалітету провів Науково-дослідний інститут Українознавства. Проте цього не сталося. Директор інституту Василь Чернець оголосив лише про результат експертизи. Вчені (а у дослідницьку групу увійшли шестеро чоловік) пропонують починати історію Маріуполя з 1500 року. 

«Саме тоді виник козацький земник на території теперішнього Маріуполя. Це не точна дата, ще треба працювати. Але це – черновий матеріал, з якого можна далі рухатися», – заявив директор інституту Василь Чернець.

З ним не погодився присутній на зустрічі доцент кафедри історії Маріупольського державного університету Вадим Коробка. Він мав можливість напередодні ознайомитись з результатами дослідження і вказав на недоліки аналітичного висновку інституту, на помилки, які були допущені при встановленні вірогідної дати заснування Маріуполя.

Міська влада Маріуполя розпочала діалог про дату заснування міста. Які питання ставила громада, - ФОТО, фото-3

До речі, про відповідальність істориків казала і заступниця управління культури Донецької обласної адміністрації Аліна Певна. Вона зазначила, що проблема фальсифікації історії притаманна не лише Маріуполю, а і всім іншим містам і селам на Донеччині. Багато років радянська історична наука намагалася перетворити історію цього краю виключно як історію розвитку радянської промисловості, а це не відповідає дійсності. Бо промисловість Донбасу  започаткував не Радянський Союз, а іноземні інвестиції із Заходу – великі бізнесмени США, Німеччини, Бельгії будували тут свої заводи. 

Все це треба виправляти, але і у іншу крайність не треба впадати, штучно збільшуючи вік міста. 

«Ми не маємо ідеалізувати власну історію. Це велика спокуса, але цього треба утримуватись», - зазначила Анна Лазар, організаторка дискусії щодо історії Маріуполя у Гданську, місті-побратимі Маріуполя.

Міська влада Маріуполя розпочала діалог про дату заснування міста. Які питання ставила громада, - ФОТО, фото-4

Учасники зустрічі багато говорили про значення історичної спадщини міста. На жаль для того, щоб зрозуміти важливість цього, маріупольцям довелося пережити жахіття війни. 

«Важливо разом з деокупацією міста зробити й «деокупацію свідомості» людей. Маємо сформувати спільну думку щодо питань культури, освіти та історії.  Саме тому ми зараз розпочинаємо дискусію щодо нашого минулого, нашої ідентичності. Вона має відкрити шлях до позбавлення російського та радянського ярма та формування нового підґрунтя для майбутнього Маріуполя», - сказав мер Вадим Бойченко, наголошуючи, що зараз він виступає не як мер, а просто як людина, маріуполець.

Проте йому довелось відповідати не питання громади все ж таки у якості очільника міської влади.

Міська влада Маріуполя розпочала діалог про дату заснування міста. Які питання ставила громада, - ФОТО, фото-5

Вадим Джувага, історик, дослідник історії Маріуполя, запитав у Вадима Бойченка, чи доцільно взагалі працювати над проєктом відбудови Маріуполя, чи краще, з таким сусідом, як у нас є (мається на увазі Росія), побудувати потужну військову базу замість міста.  

Фото Євгена Сосновського

Вадим Бойченко відповів, що в місті і зараз живуть люди, і будуть повертатись люди. Тому треба думати про безпеку в кожній будівлі, у  кожному камінці, який буде укладений у фундамент нового міста. Місто має бути, але воно має бути безпечним. І над цим працюють найкращі архітектори Європи та України, зазначив Бойченко.

Журналісти 0629 поставили питання щодо подальшого використання наративу «місто Марії» для просування міста. Історики сходяться у думці, що Марія, на честь якої назване місто Маріуполь, - це російська імператриця. І підкреслювати, що Маріуполь – місто Марії, це значить просувати імперський наратив. А саме імперського впливу Україні треба позбавлятися.

Проте Вадим Бойченко відповів, що на його власну, не експертну, думку, місто Марії – це прив’язка до Богоматері. Це допомагає робити місто впізнаваним.

«Раніше, поки ми не стали використовувати «місто Марії», багато хто в країні взагалі плутав Маріуполь і Мелітополь. Зараз всі знають, що Маріуполь – місто Марії», - висловив свою думку Вадим Бойченко, але запропонував обговорити і це питання.

Наступне обговорення проблемної теми відбудеться у Львові. Будемо сподіватися, що до дискусії будуть запрошуватися історики, які займаються темою козацтва на півдні України і конкретно - Кальміуської паланки і зможуть аргументовано вести дискусію.

ЧИТАЙТЕ СПЕЦТЕМУ: Вкрадена історія. Скільки років Маріуполя

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...