• Головна
  • 1 вересня. Де і як можуть навчатись діти з Донеччини
14:04, 30 серпня 2023 р.
Надійне джерело

1 вересня. Де і як можуть навчатись діти з Донеччини

1 вересня. Де і як можуть навчатись діти з Донеччини

Напередодні 1 вересня тисячі батьків на Донеччині ухвалюють для себе складні рішення: де мають навчатися їхні діти, та як забезпечити безпеку під час навчань. Ми зібрали інформацію про те, де як і яким чином будуть працювати школи на Донеччині.

Навчальний рік

Навчальний рік цього разу буде тривати з 1 вересня 2023-го по 28 червня 2024-го. Такий тривалий процес пов’язаний із війною, повітряними тривогами, дистанційним навчанням, що забирає час у уроків.

Форма навчання визначається на розсуд військових адміністрацій або місцевих органів влади. Вона може бути дистанційною, очною або змішаною.

На жаль, всі без виключення школи, які фізично будуть працювати на підконтрольній території Донецької області, будуть працювати дистанційно. Таке рішення ухвалив начальник військової адміністрації Павло Кириленко. Це пов’язано виключно з питанням безпеки.

Підручники

Цього року держава виділила гроші на друк нових підручників за програмою Новою української школи. І Донецька область отримала вже 93% від того обсягу, який замовила.

Про це розповіла під час брифінгу директорка департаменту освіти і науки Донецької обласної військової адміністрації  Тетяна Сідашева.

Але на жаль, через воєнні дії розвозити підручники по школах так, як це було раніше, до повномасштабного вторгнення, не має сенсу, каже Тетяна Сідашева. Тому що школам дуже важко роздавати підручники своїм учням. Тож департамент освіти зараз намагається вирішити проблему таким чином, щоб розвозити книги безпосередньо тим, хто навчається.

Також підручники завозяться в освітні консультативні центри.

Освітні консультативні центри

Ще в минулому році обласна військова адміністрація почала створювати на підконтрольній території Донеччини, а також у деокупованих населених пунктах освітні консультативні центри.

Туди можуть звернутися батьки дітей, які мають проблеми з доступом до освіти. Там їхні діти можуть отримати консультації, підручники, навіть психологічну допомогу.

Окрім Донеччини, освітні хаби для переселенців створені і у інших регіонах України. Всього на теренах країни їх вже 52, а найбільший хаб, який називається «Освітній хаб. Донеччина», працює у Києві.

Учні

Зараз діти з Донецької області навчаються як у себе вдома, на Донеччині, так і у інших регіонах України і за кордоном.

За даними Тетяни Сідашевої, кількість дітей, які залишились в системі освіти Донецької області, скоротилась приблизно на 20%.

«Це, звісно, поки що оперативна інформація. Точні дані ми будемо знати у середині вересня. Але тенденція очевидна. Родини адаптуються на нових місцях, знаходять там роботу. Якщо в регіоні безпечно, дитина може навчатися оффлайн разом із однолітками, спілкуватися. Це важливо для розвитку, тому батьки обирають інші школи, вже на нових місцях», - пояснює директорка обласного департаменту освіти.

За її інформацією, цього року у освітніх закладах Донеччини будуть навчатися 92 тисячі дітей. В першій клас підуть 5128 дітей.

35 тисяч дітей виїхали з батьками в інші регіони України.

26 тисяч дітей навчаються за кордоном.

Дані щодо кількості дітей ще будуть уточнюватися протягом вересня.

Вчителі

Станом на зараз всі навчальні заклади середньої освіти на Донеччині укомплектовані професійними кадрами.

Як повідомила Тетяна Сідашева, завдяки тому, що уряд зняв заборону на сумісництво в різних школах (тобто вчитель може викладати 18 годин в одній школі і одночасно стільки ж годин у іншій, наприклад, дистанційно), кадровий дефіцит вдалося подолати.

Зараз всі педагогічні колективи в школах Донеччини укомплектовані і готові почати роботу.

Відповідаючи на питання щодо оплати вимушеного простою вчителям, які опинилися в окупації, але не погодилися на співпрацю з ворогом, Тетяна Сідашева відповіла так: «В Кримінальному кодексі діє стаття за колабораціонізм для вчителів. Ми не знаємо, не можемо знати і перевірити, чим займається вчитель в окупації. Тому не можемо платити зарплати. Ми створюємо умови для вчителів, які хочуть виїхати на підконтрольну територію. Якщо людина обирає залишитися в окупації, то це її вибір», - пояснила позицію обласної військової адміністрації директорка департаменту освіти ОВА.

Школи та садочки

Російська федерація сильно постаралася, щоб навчальний рік на Донеччині не розпочався ніколи.

З початку повномасштабної агресії на Донеччині повністю зруйновані 82 школи та 52 дитячі садочки. Вони не підлягають відновленню.

Ще 339 та 320 дитячих садочків сильно пошкоджені під час російських обстрілів.

Відновлення цих закладів стане можливим лише після звільнення Донецької області від російських загарбників.

Маріупольські школи

Нагадаємо, що Маріуполь відновив роботу шести міських шкіл. Вони працюють дистанційно. Також оффлайн, тобто з приміщенням і навіть кімнатами для проживання студентів, відновив роботу у Києві міський ліцей.

Більш детальну інформацію про те, як подати документи і відновити навчання у маріупольській школі, читайте за посиланням.

ЧИТАЙТЕ: 6 маріупольських шкіл приймають дітей на навчання. Ще не пізно долучитись

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Донеччина #освіта #школи
live comments feed...