• Головна
  • Платити чи не платити? Хто отримує українську зарплату в окупованому Маріуполі, а хто ні
16:35, 27 липня 2023 р.
Надійне джерело

Платити чи не платити? Хто отримує українську зарплату в окупованому Маріуполі, а хто ні

Платити чи не платити? Хто отримує українську зарплату в окупованому Маріуполі, а хто ні

Палкі дискусії точаться щодо того, платити чи не платити лікарям та вчителям в окупації українську зарплату. Згідно до законодавства, при надзвичайних, форсмажорних обставинах держава має сплачувати таким працівникам за вимушений простій 2/3 від середньої заробітної плати. З іншого боку, законодавство не враховує умови окупації, військових дій і кримінальний кодекс із покаранням за колаборацію.

То яка ситуація в Маріуполі? Чи дійсно лікарі отримують зарплату, а вчителі ні? Ми розібралися в цьому питанні.

ЛІКАРІ

В Маріуполі до повномасштабного вторгнення працювало два типи лікарень – ті, що підпорядковувались обласному департаменту здоров’я, та ті, що мали місцеве підпорядкування.

Питання оплати праці лікарям підіймали журналісти під час брифінгу заступника голови департаменту охорони здоров’я Донецької військової адміністрації Олександра Педенко.

Той пояснив, що жоден лікар, який отримував зарплату в обласній лікарні в Маріуполі і зараз знаходиться в окупації, зарплату від держави не отримує. А все через те, що обласний департамент забезпечив відновлення медичних закладів обласного підпорядкування на підконтрольних територіях. Так, в Києві вже відновили роботу обласна лікарня інтенсивного лікування, онкодіспансер, психіатрична лікарня. Всі лікарі, які працювали там до повномасштабного вторгнення, мають пристати до роботи на новому місці. 

Якщо хтось не схотів працювати з будь-яких причин, він звільнявся. 

Зовсім інший підхід держава застосувала до  лікарень міського підпорядкування.

Як пояснив 0629 заступник міського голови Денис Кочубей, жодна копійка з міського бюджету не була сплачена на зарплату тим, хто залишився в окупації. Проте держава знайшла механізм, як підтримати лікарів і не втратити кадровий потенціал міських лікарень після деокупації території.

Міністерство охорони здоров’я разом із Національною службою здоров’я (НСЗУ) ухвалили рішення, за яким НСЗУ укладає контракти з міськими лікарнями на фінансування саме збереження кадрового потенціалу лікарень. Тобто згідно до цього контракту, НСЗУ сплачує 2/3 від заробітної плати тим лікарям, які не звільнилися зі своєї посади.

«В Маріуполі всі без виключення міські лікарні уклали такі контракти з НСЗУ. Тобто НСЗУ (державний бюджет – ред.0629) фінансує виплату зарплат лікарям та медсестрам», - пояснив Денис Кочубей.

На питання, чи означає це, що хтось з лікарів, хто знаходиться в окупації і можливо співпрацює з окупаційною адміністрацією, отримує зарплату від уряду, Денис Кочубей відповів ствердно. «Таке може бути. Підхід однаковий для всіх», - сказав він.

Таке рішення уряду пояснюється тим, що робота лікаря за будь-яких умов не підпадає під кримінальний злочин, бо пов’язана із порятунком життя людей.

В той же час це не означає, що лікарів взагалі не можна притягнути до відповідальності. 

Наприклад, зараз Жовтневий суд міста Дніпра розглядає справу лікарки Чехової, яка під час окупації обласної лікарні інтенсивного лікування в Маріуполі здала ворогам переодягнених поранених українських військовослужбовців.

Також триває розслідування щодо колаборантської діяльності лікаря Орлеанського, який не просто лікує, а очолив лікарню, вступив до політичної партії «Єдина росія» та поширює дезінформацію про Збройні Сили України.

Або акушер-гінеколог Світлана Радіонова, яка радісно приймає у подарунок від тієї ж "Єдиної росій" пральну машинку зі словами "слава росії". Такі політичні вислови і подарунки від агресора також можуть підпадати під дію Кримінального кодексу України.

На фото Радіонова у чорній сукні, поруч із гауляйтером Моргуном

Платити чи не платити? Хто отримує українську зарплату в окупованому Маріуполі, а хто ні, фото-1
Платити чи не платити? Хто отримує українську зарплату в окупованому Маріуполі, а хто ні, фото-2

ВЧИТЕЛІ

Ситуація із зарплатами вчителям виглядає складнішою. Бо за законом, вони так само, як і лікарі, мають отримувати частину зарплати попри відсутність роботи, але по факту вони її не отримують.

Ось який лист ми отримали від маріупольської вчительки, яка знаходиться зараз в окупованому Маріуполі (ім’я жінки не називаємо).

«Доброго дня! Мене цікавить питання заробітної плати вчителям Маріуполя, які не пішли на співпрацю. Чому вчителі та лікарі на  тимчасово окупованої території Запорізької обл.  весь цей час отримають виплати, а Маріуполь припинив виплати  з травня 2022 року? 

Не всі мають змогу виїжджати. Мої діти на території України, а мені треба допомагати похилим батькам, свекру. Якби я виїхала, то свекруха не отримувала б лікування, у неї виявили онкологію, тому черги в лікарні, аналізи, хімія - все було на мені. Нажаль, в січні 2023 вона померла, але залишився свекор з проблемами здоров'я.  

Дуже сумно, що інші області не ділять людей  на тих хто виїхав чи залишився вдома. Хоча там була можливість евакуації, без фільтрації,  надавили автобуси, а  ми…

Мелітополь, Бердянськ, Приморськ знаходяться на тимчасово окупованій території, але протягом всієї війни і до сьогоднішнього дня отримають заробітну плату. 

До речі, на сьогодні з вчителями, які  виїхали, припинено трудові відносини. Тобто отримають заробітну плату лише директора шкіл, які працюють дистанційно.

Я розумію, що багато грошей витрачається на роботу центрів "ЯМаріуполь", продуктові набори, табори відпочинку для дітей, але для багатьох тих, хто знаходиться в місті, підтримка  нашої влади була  б дуже потрібна», - написала маріупольська вчителька.

Ми попросили Дениса Кочубея прокоментувати ситуацію, яка склалася в освіті. І ось що він розказав.

Справа в тому, що на відміну від лікарів, вчителі потрапляють під кримінальну  відповідальність за роботу на окупантів. Мабуть через те, що лікарі своєю роботою рятують людей, а вчителі, запроваджуючи російську пропаганду у школах, навпаки, вбивають свідомість дітей. Шкода, яку завдають вчителі дітям, їхній свідомості, дуже велика. Тому сплачувати зарплату тим, хто по факту роботи за російськими стандартами освіти є злочинцем для українського судочинства,  - це теж злочинно.

«На жаль, ми не маємо можливості контролювати, хто на окупованій території дійсно співпрацює з ворогом, а хто відмовився від співпраці. Тому в обласному департаменті освіти було ухвалене таке рішення – не платити вчителям в окупації. Це не рішення тільки Маріуполя. Це рішення розповсюджується на всю Донецьку область. Єдиний індивідуальний підхід, який ми можемо реалізувати у ситуації, яка склалася, - це допомогти з виїздом. Для цього вчителю потрібно просто звернутися до департаменту освіти. Ми організуємо виїзд і вчителям, і їх родинам.

На жаль, за весь період окупації цією можливістю скористалися лише 54 людини – 26 вчителів разом з родинами. Ми допомогли їм виїхати, знайти житло та роботу. Крім того, кожен вчитель отримав по 10 тисяч гривень разової допомоги», - пояснив заступник міського голови.

За його інформацією, вчителі, які виїхали з окупації, залишились в Україні, але не знайшли роботу, - отримують 2/3 від заробітної плати. Всі інші – ті, хто залишились в Маріуполі або поїхали за кордон і не працюють, - зарплату не отримують.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #вчителі #лікарі #зарплати
live comments feed...