• Головна
  • Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО
17:04, 29 червня 2023 р.
Надійне джерело

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО

Чотири команди архітекторів завершили свою роботу над стратегією відновлення Маріуполя і презентували проєкти громадськості. 

Зустріч відбулась 28 червня в проєктному офісі «Mariupol. Reborn» у Львові.

Думаємо, багато кому з маріупольців, хто приходив на зустрічі-обговорення майбутньої концепції, буде приємно, що їх думки почули і тримали в голові, коли розробляли стратегії.

Головні побажання містян були враховані: безпека, робота, дім. (Звісно, всі ці компоненти мають сенс лише після повної перемоги України над російським агресором).

Попри те, що команди, які взялися за розробку стратегій, не контактували і взагалі знаходились географічно в різних країнах, у всіх чотирьох проєктах є багато спільного.

Тож ми вам пропонуємо цей матеріал саме в такому форматі. Спочатку розповідаємо про те, що об’єднує всі чотири проєкти, а потім про їхні особливості.

Нове обличчя Маріуполя

Всі чотири архітекторські групи вважають, що прийшов час виправити помилки радянського планування. Помилки - це і завод в самому красивому місці на узбережжі, і рейки на пляжі, і жорсткий поділ на спальні і не спальні райони міста.

Компактність

До війни Маріуполь був містом великим, некомпактним. Його райони були відірвані один від одного а між ними знаходились великі площі неупорядкованої землі, некрасиві, некомфортні, позбавлені благоустрою.

Тож розробники вважають, що треба зробити місто більш компактним. Враховуючи те, що чисельність населення із зрозумілих причин суттєво скоротиться, місто отримує можливість розміститися вздовж лінії моря.

Компактність дасть можливість спростити логістику, зробить місто більш зручним для мешканців. Двори, розташовані більш щільно, захистять від степових вітрів.

Море

Море – основна цінність Маріуполя. Це також точка єднання різних груп архітекторів. Тож вони всі пропонують розвернути місто обличчям до моря. Від Піщанки до Лівобережжя – але вздовж Азову.

Більшість житлових будинків мають бути повернутими обличчям до моря. Тож автори пропонують не будувати в Маріуполі будинки, вище ніж 4-6 поверхів (Віктор Зотов припускає будівництво 9-поверхівок, але не вище). Це потрібно не тільки для оглядовості (море має бути видно з різних куточків міста), а і для безпеки (багатоповерхівки вважаються більш небезпечними у випадку обстрілів).

Вокзал

Він має стати уніфікованим – для всіх видів транспорту, включаючи морський.

Новий центр

З різними нюансами, але всі чотири групи архітекторів вважають, що поруч із старим центром Маріуполя має з’явитися новий центр. Він буде розташований на території від «Азовсталі» до горострова і буде пов’язаний із старим центром мостами.

Це загальні риси, які об’єднують чотири проєкти. А тепер переходимо до особливостей.

Cхідна брама Європи

Фулко Трефферс, один із засновників платформи Ro3kvit, що об’єднала українські й міжнародні організації та фахівців, які працюють на волонтерських засадах над відновленням українських міст, презентував бачення Mariupol Reborn саме таким – як перше місто, звідки починається Європа.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-1

Його концепція – компактне безпечне місто, прив’язане до моря.

«Ніколи не думав, що під час проєктування я буду розмірковувати над тим, що коли в 12-поверхівку потрапляє снаряд, це набагато більш небезпечно, ніж коли снаряд потрапляє у 4-поверхівку. Але агресивний сусід нікуди не подінеться. Тож нам доводиться думати про такі речі», - сказав на презентації відомий урбаніст.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-2

Він запропонував змінити структуру вулиць. Зробити м’яке зонування, де не залишиться окремих спальних, промислових, торгових районів, а буде мікс функціональних зон.

Фулко пропонує створити логістичний хаб в Маріуполі. Це місто, яке буде зв’язувати Європу та Азію.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-3

Вокзал має бути перенесений і він об’єднає всі види транспорту. 

Урбаніст пропонує прибрати залізничну колію з території міського пляжу за рахунок перенесення маріупольського порту на інше місце. Новий сучасний порт стане основою нової економіки Маріуполя.

За його пропозицією, металургія залишається, але переноситься на північ міста і має стати екологічною. Окрім порту і металургії, в місті буде розвиватися все, що пов’язано з будівництвом, транспортом, освітою та різними формами туризму.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-4

Центр оновленого Маріуполя  - це «Азовсталь», де розміститься меморіал, парк, зона зберігання та переробки і власне транспортний хаб.

Шлакова гора має бути перероблена і знищена.

Старе місто має бути збережено в тих частинах, які існують. Фулко пропонує там поєднувати стару та сучасну архітектуру.

Місто надії

Дати надію – ось що вкладала команда архітекторів на чолі з Сергієм Родіоновим у свій проєкт відновленого Маріуполя.

Сергій Родіонов – автор бренду Маріуполя (знаменитий якір, який посміхається). Маріуполь – його рідне місто.

«Я роблю цей проєкт для свого рідного міста, для своєї мами, для своїх близьких. Дати надію людям, які втратили свій дім – ось про що цей проєкт», - сказав на початку презентації Сергій Родіонов.

Головне питання, яке намагалися вирішити урбаністи, - як повернути людей у місто. І тому це питання не тільки урбаністики, а і економіки. Бо мало набудувати будинків, треба, щоб для них була робота. 

На думку авторів проєкту, в Маріуполі буде багатогалузева економіка, що буде постійно змінюватись у майбутньому. Спочатку вона буде формуватись навколо безпекового сектору і зеленої реконструкції і трансформується в економіку створення технологій, компактної зеленої металургії та освіти.

Місто має скоротити ті розриви між своїми частинами, які існують зараз. А новим серцем Маріуполя має стати оновлена територія колишньої «Азовсталь»: тут з’явиться величезний парк-заповідник з центром пам’яті на території прокатних станів, де до останнього тримали героїчну оборону захисники міста. В основу образу цього місця автори заклали відому на весь світ фотографію азовця Дмитра Козацького

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-18
Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-19

Крім меморіалу воїнам, які захищали Маріуполі, на території зруйнованого підприємства може з’явитися музей металу. Залишки металургійного заводу стануть декораціями для цього музею, а також для парку, який буде розташований поруч, на горострові.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-20

Цей острів, який через близькість до металургійного заводу не використовувався у містоплануванні, тепер, коли «Азовсталь» зруйнована, активно залучається у проєкт. 

Автори бачать Маріуполь – як місто-переможець. І тому спроєктували будівлю вокзалу з тріумфальною аркою, яку встановили на горострові, — символ непереможного Маріуполя і своєрідні ворота в місто

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-21
Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-22
Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-23

Це місце стане зв’язком між новим центром (Азовсталь) та старим (Старий Маріуполь). 

Автори подумали про те, скільки років справжньої історії була вкрадено у Маріуполя. І вони захотіли в архітектурі відновити цю несправедливість. На їхню думку, дуже символічно, що саме неподалік від «Азовсталі», на правому березі Кальміуса колись було українське поселення Кальміуська паланка. Тож вони пропонують в центрі Старого Маріуполя поставити щось на кшталт фортеці – сучасної по периметру, але з музеєм Маріуполя всередині. 

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-26

Автори також планують переробити транспортні вузли, покращити логістику, поєднати морський, залізничний та річковий вокзали. Проте вони, на відміну від попереднього проєкту, пропонують залишити морський порт на старому місці.

Меморіальна частина проєкту дуже вражає. Це і «Азовсталь», про яку ми вже сказали, і меморіал на місці театру. 

Проєкт Віктора Зотова

Компактне місто біля моря – так можна було б назвати проєкт архітектора Віктора Зотова.

Він – маріуполець, має вже досвід співпраці і декілька успішних проєктів в нашому місті. 

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-44

Перед початком презентації Віктор Зотов зізнався, що довгий час вважав Маріуполь найгіршим у світі. Але за останні роки Маріуполь продемонстрував найбільшу динаміку розвитку, і це змінило ставлення архітектора до міста.

«Важко було погодитись на роботу над цим проєктом, бо мені важко бути оптимістом  в теперішній ситуації», - зазначив він.

Віктор Зотов вважає, що тепер Маріуполь має починатися там, де знаходиться «Азовсталь». 10 гектарів землі під зруйнованим заводом мають бути використані і як музей, і як сучасний центр міста з мультифункціональними спорудами на противагу історичному.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-45

Зотов пропонує  м’яке зонування міста. Він, як і Фулко, радить прибрати залізницю з пляжу, відкрити доступ до моря вздовж всього узбережжя. Вважає, що треба з’єднати лінію набережної – вона має бути безперервною, і для цього в районі горострова побудувати міст (на фото – жовтий колір).

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-46

Він вважає, що місто має залишитися металургійним. Але металургія має бути посунута з берега моря. Важлива його думка щодо старого міста. Зотов бачить, що будинків в старому місті, які б мали архітектурну цінність, - небагато, проте саме планування Старого Маріуполя – унікальне, і його треба зберегти, відновити і заборонити будь яку самовільну забудову, аж до використання кольорів та будівельних матеріалів.

Щодо переробки берегової лінії, то тут  Зотов рекомендує залучити французьких експертів, які проробили плідну роботу щодо цього ще в 2021 році.

Маріуполь - більше ніж місто

Big City Lab, автори проєкта «Маріуполь – більше ніж місто», - це українська команда архітекторів, яка так само, як і Віктор Зотов, має досвід успішних проєктів, реалізованих в Маріуполі. Тож в роботі авторів відчувається розуміння, нерв Маріуполя.

«Маріуполь зараз і символ, і люди, які мешкають у різних куточках світу. І для більшості цих людей дуже важливо, щоб місто відродилось, стало новим, сучасним і безпечним. Але ж вони також хочуть, щоб воно після цього все ще залишалося Маріуполем, щоб старе місто було видно, щоб воно було впізнаваним. Щоб і після відновлення це все ще був той самий Маріуполь. Ось про що ми думали, коли працювали над проєктом. І дуже важливе питання, над яким ми працювали, – як повернути людей, щоб місто ожило. Звідки з’являться люди, звідки з’являться робочі місця», - каже Вікторія Тітова, очільниця команди урбаністів.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-63

Їх проєкт економічного розвитку – це військовий сектор, логістика, чиста металургія та освіта. В другому колі – блакитна економіка (все, що пов’язане з водою), аграрний сектор, креативна індустрія, медицина.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-64

На думку авторів, треба бути готовими до того, що місто будуть населяти не тільки маріупольці, а вихідці з інших регіонів, інших країн, тому мультикультуралізм треба буде розвивати, працювати в питаннях толерантності тощо.

Автори пропонують будувати будинки 2- та 4-поверхові, а на старих радянських будинках провести реновацію. І щоб нова та стара забудова не вступала у дисонанс, Вікторія Тітова пропонує різні за типом будинки об’єднувати однаковими зонами відпочинку навколо них.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-65
Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-66

Урбаністи вважають, що в Маріуполі протягом декількох років, поки буде тривати відбудова, школи та університети можуть стати центрами дозвілля для всіх містян, не тільки для дітей. Для цього треба робити реновацію шкіл з урахуванням нових потреб – створювати додаткові простори як всередині, так і навколо будівель.

Ось декілька прикладів, як це може бути.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-67
Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-68
Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-69
Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-70

Цікава ідея створення меморіалу на місці драматичного театру. Автори пропонують відновити театр за допомогою світла. Сучасна ідея, яка точно варта уваги.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-71

Вікторія Тітова пропонує в Старому Маріуполі не відбудовувати будівлі повністю, такими, якими вони були, а поєднати старовинну архітектуру із сучасністю в одній будівлі. Тобто добудувати сучасне над старим. Це дозволить зробити будівлі комфортними для проживання і використання і при цьому зберегти той облік Старого Маріуполя, який старанно знищували росіяни.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-72
Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-73

І ще з цікавого – у цьому проєкті багато уваги надано річкам, а не тільки морю. В Маріуполі простір навколо річок майже не використовувався, а дарма, вважають автори проєкту і пропонують декілька ідей.

Новий центр міста. Обличчям до моря. Меморіал «Азовсталь». Є чотири версії відновленого Маріуполя, - ФОТО, фото-74

Загалом, як зазначили в маріупольському муніципалітеті, який виступив ініціатором розробки проєктів, те, що відбулось – це не конкурс у чистому вигляді, одного переможця не буде. В планах команди об’єднати в одному майстер-плані найкращі ідеї, які запропонували архітектори з різних команд.

Всі проєкти, які були презентовані вчора у Львові, скоро з’являться на сайті Mariupol.Reborn. Їх обговорення буде тривати.

Профінансував роботу над проєктами відновлення Маріуполя фонд USAID.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...