• Головна
  • Ефективні засоби проти томатної молі
Новини компаній
13:40, 15 червня 2023 р.

Ефективні засоби проти томатної молі

Новини компаній

Відносно нещодавно в Україні з'явився злісний шкідник томатів та інших пасльонових культур: томатна міль – цей непримітний метелик з легкістю з'їсть усі ваші рослини томатів і закусить перцями з баклажанами. Точніше, не він сам, а його личинки. Як боротися з томатною міллю, в тому числі про ефективні засоби від неї, ми розповімо в цій статті.

Зміст статті:

  • Ефективні засоби проти томатної молі
  • Томатна міль – поширення в Україні
  • Шкода від томатної молі
  • Профілактичні заходи у боротьбі з томатною міллю
  • Ефективні інсектициди від томатної молі
  • Томатна міль – поширення в Україні

Любов до томатів Tuta absoluta – саме так латиною називається томатна міль – пояснити не складно. Як і помідори, метелик цей родом із Південної Америки. Подорожуючи з помідорами торговими шляхами, томатна міль досягла берегів Європи і розпочала свою переможну ходу континентом. 2006 року Tuta absoluta виявили в Іспанії, а вже 2010 зареєстрували в південних областях України. Станом на 2015 рік було виявлено вогнища розселення томатної молі також у Дніпропетровській та Запорізькій областях. В Україні цей шкідник вважається карантинним, тобто відповідні органи намагаються не допустити його ввезення на територію країни. Однак вже наявні вогнища поширення разом з деякими особливостями цього шкідника, про які нижче, призводять до необхідності захищати свої посадки помідорів самостійно, не сподіваючись виключно на карантинні заходи.

Шкода від томатної молі

Томатна міль не дарма вважається доволі небезпечним сільськогосподарським шкідником. На це є низка причин:

  • Економічні збитки. Неконтрольована популяція томатної молі цілком здатна знищити весь урожай помідорів. Відбувається це в такий спосіб. Міль відкладає яйця на листі томатів або інших пасльонових. Личинки молі прогризають ходи у листі, проникають у стебла, що призводить до загального пригнічення рослини. Крім того, ушкоджуються плоди, що робить їх непрезентабельними та навіть непридатними для переробки. Навіть якщо плоди залишаються відносно цілими, вони довго не зберігаються, оскільки швидко гниють. Пошкодження, зроблені личинками та самими метеликами, це відкриті ворота для хвороботворних мікроорганізмів, що також не додає рослині здоров'я. Супутні економічні збитки завдає необхідність використання інсектицидів. У ЄС підрахували, що боротьба з томатною міллю на помідорах коштує фермерам додаткові 450 євро на гектар.
  • Швидкість розмноження томатної молі вражає. За сезон змінюється до 12 поколінь шкідника, одна самка за життєвий цикл у кілька десятків діб може відкласти до 300 яєць.
  • Нещодавня поява Tuta absoluta на наших теренах означає, що вона має тут не так багато природних ворогів, як у аборигенних шкідників і як нам би того хотілося.
  • Велика швидкість розмноження шкідника призводить до того, що він дуже швидко виробляє стійкість до інсектицидів, особливо якщо застосовувати їх без дотримання правил використання, тобто перевищувати максимальну кількість обробок за сезон. Деякі види Tuta absoluta вже виробили резистентність до органофосфатних та піретроїдних інсектицидів.

Профілактичні заходи у боротьбі з томатною міллю

Найлегше протистояти томатній молі в теплиці: вентиляційні отвори закривають дрібною сіткою (1,5-1,6 мм), метелик не може проникнути туди фізично. Якщо шкідник вже проник у теплицю у значній кількості, замість інсектицидів спочатку можна використовувати електричні пастки для комарів, які приманюють комах світлом, а потім вражають електричним струмом. Таке рішення дешево та ідеально підійде для невеликих теплиць у боротьбі з томатною міллю, літ якої відбувається у нічний час. Також у теплицях є сенс використовувати хижих комах та комах-паразитів.

На відкритому ґрунті боротьба з томатною міллю дещо складніша. Потрібно вжити комплекс заходів:

  • Сівозміна, що включає непасльонові рослини на місці вирощування томатів. Або варто дати відпочити землі під парою, щоб перервати цикл розмноження шкідника.
  • Глибоке розпушування ґрунту восени механічно знищує комах.
  • Знищення уражених томатною міллю рослин, плодів, рослинних решток.
  • Ретельне видалення бур'янів, особливо пасльонових, на яких може оселитися томатна міль.
  • До профілактичних заходів боротьби з томатною міллю можна додати і використання феромонних пасток. Вони і самі по собі скоротять популяцію, а за кількістю відловлених шкідників (якщо вона буде великою) можна зрозуміти, що час застосовувати інсектициди.

Ефективні інсектициди від томатної молі

На даний момент ефективним засобом від томатної молі є речовина циантраніліпрол. Цей препарат згубно та швидко діє на м'язи комах-шкідників, внаслідок чого вони вже за годину після контакту з інсектицидом не можуть харчуватися.

Ця речовина міститься, наприклад, в інсектициді Верімарк. Цей інсектицид застосовується від томатної молі на ранніх стадіях розвитку рослини. Зокрема, один з можливих способів використання інсектициду Верімарк – промивання розсади томатів перед пересадкою у відкритий ґрунт. При цьому способі використання необхідно всього 20 мл препарату на 1000 рослин, які можна швидко і зручно обробити. Системна дія дає змогу інсектициду поширитися по всій рослині і в будь-якій точці вона буде отруйною для томатної молі. Можливе також внесення препарату через краплинне зрошення. Можна проводити до 4 обробок за сезон з інтервалом 14 днів.

На пізніших термінах вегетації томати від томатної молі захистить інсектицид Ексірель. Препарат застосовується шляхом обприскування під час вегетації. Можна проводити до 2 обробок за сезон із інтервалом 10-12 днів. І все ж таки Ексірель краще застосовувати на якомога більш ранніх етапах вегетації томатів і при першому ж виявленні шкідників на рослинах. Препарат, що не вимагає поливної інфраструктури, легко вносити за допомогою обприскувача. При цьому рекомендовано використовувати його з прилипачем (ад'ювантом), наприклад, Кодасайд.

Якщо резюмувати, то найкраща можлива комбінація проти томатної молі – застосування інсектициду Верімарк на розсаді перед пересадкою з подальшим обприскуванням томатів інсектицидом Ексірель.

Обидва інсектициди ефективні не лише проти томатної молі, а й від цілого комплексу шкідників, що включають капустянку, різні види совок, попелиць, трипсів, цибулеву та вишневу муху, хрестоцвітих блішок тощо.

Ексірель в Україні зареєстрований на томатах, капусті, черешні та цибулі. Верімарк – на капусті, цибулі, томатах, перці та огірках. Однак перелік культур, на яких можна використовувати ці препарати, насправді значно ширший.

Великих вам урожаїв!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...