• Головна
  • Сертифікати чи продуктові набори? Як покращити допомогу маріупольцям
14:19, 31 травня 2023 р.
Надійне джерело

Сертифікати чи продуктові набори? Як покращити допомогу маріупольцям

Сертифікати чи продуктові набори? Як покращити допомогу маріупольцям

56 тисяч маріупольців отримують допомогу в центрах «ЯМаріуполь». На Дні депутата, який відбувся минулої суботи, 27 травня, обговорювали роботу центрів. Депутати були єдині: «ЯМаріуполь» - унікальний проєкт, допомога маріупольцям потрібна, але є питання щодо її ефективності.

Ось про це і сперечались.

Заступниця міського голови Олена Парамонова курує цей напрямок роботи. Вона зазначила, що зараз в Україні працює вже 21 центр у всіх крупних містах країни. Окрім всебічної допомоги (продукти, одяг, деякі побутові прилади, юридична допомога, коворкінги, дитячі центри, медицина), центри «ЯМаріуполь» ще і робочі місця надають. Більше 300 містян працевлаштувались у центрах. Маріупольці допомагають маріупольцям – ось така закладена філософія.

«Чудово, що такі центри працюють, - вважає депутат Максим Бородін. – Ми розуміємо, в яких умовах ці центри створювались, як швидко ухвалювались рішення. Але минув вже рік, і ми маємо можливість покращити роботу центрів, бо є багато нарікань».

Максим Бородін зазначив, що треба передивитися перелік того, що закуповується за бюджетні гроші в якості допомоги.

Наприклад дитячий одяг та взуття. Їх закуповують довго. Батьки залишають заявку з розмірами, але поки той одяг дійде до центрів, діти – виростають. Ще важче із взуттям. Бо навіть якщо розмір підходить, ще не факт, що взуття підійде. Треба приміряти обов’язково.

Окрема історія із зимовими куртками, які закупила міськрада. Вони були поганої якості, розміри не співпадали з розмірними сітками. І міськраді навіть довелось звертатись до суду і вимагати розірвання угоди з недоброчесним постачальникам.

Тому з одягом часто - це просто викинуті гроші. 

Маріупольчанка Марина К., яка мешкає у Дніпрі, каже, що коли набори продуктів поставляв World Central Kitchen (це міжнародна організація з гуманітарної допомоги), вони були кращими, більшими. Останнім часом ці набори сильно поменшали, констатує жінка.

При цьому їхня вартість збільшилася на 100 грн. Михайло Івченко, який відповідає за тендерні закупівлі, пояснює це тим, що змінився постачальник.

«Постачальник, який пропонував нам більш дешеві набори, не вийшов на торги. Тож обирали серед тих, хто виявив зацікавленість».

Серед позитивних змін нового набору – поява гречки замість пшонки, яку маріупольці вже не можуть їсти. 

Максим Бородин запропонував замість продуктових наборів закуповувати у будь-якій продуктовій мережі сертифікати на придбання продуктів, щоб людина сама мала можливість піти у супермаркет і купити саме ті продукти, які їй потрібні.

«Більше того, ми зекономимо гроші і зможемо допомогти більшій кількості людей. Уявіть, 5 млн грн на рік ми витрачаємо бюджетних коштів на послуги зберігання та транспортування продуктів. А з сертифікатом ці послуги стануть не потрібними».

Проте керівники центрів «Я Маріуполь» на таку пропозицію відверто образились і стали казати, що взагалі-то центри «ЯМаріуполь» - це не про пожерти, а про допомогу (Оксана Гринько, Київ) і що незадоволених серед тих, хто отримує набори, - немає, ніхто продукти не залишає (Олександр Халявинський, Дніпро).

«Звісно, ніхто нічого і не залишить. І будуть дякувати. В Маріуполі он окупантам за буханку хліба дякують. Проте незадоволені є. Маріупольці – не раби, що дали то й жуйте. Дайте маріупольцям вибір, - просила депутатка Катерина Сухомлинова. – Комусь не потрібна гречка, а комусь – зелений горошок. Людина сама знає, що їй зараз треба купити».

Але Михайло Івченко запевнив депутатів, що це – неможливо. Потрібно ухвалювати програму, а для цього треба збирати сесію, а вона – не збирається. По-друге, навіть якщо і зробити так закупівлю, на думку Івченка, антикорупційні органи прийдуть до нас з претензіями, що ми не надали супермаркетам права конкурувати, обрали одну мережу без конкурсу, а це – корупція.

Проте цей аргумент лише роздратував депутатів. Бо, по-перше, програму можна було ухвалити минулого року рішенням виконкому (певний час виконком мав такі повноваження), а по-друге, на закупівлі харчів, на думку депутатів, набагато більше корупції.

Єдине зрозуміле пояснення, чому сертифікати поки неможливі, дав заступник міського голови Денис Кочубей.

Він сказав, що коли тільки створювались центри «ЯМаріуполь», в муніципалітеті  розглядали питання видачі сертифікатів. Але потім прийшов World Central Kitchen, який допомагає не грошима, а виключно продуктовими наборами, і питання відпало само по собі. 

Тобто певний час центри не мали жодного відношення ані до складу наборів, ані до їх закупівлі.

Саме тому і не ухвалювались цільові програми, не оголошувались тендери.

Зараз, на думку Кочубея, в принципі можна було б спробувати вирішити проблему, але це все одно ризик – той, хто підпише тендер на закупівлю сертифікатів, гарантовано буде мати проблеми з органами антикорупції. З іншого боку, взагалі все, що зараз роблять у «ЯМаріуполь», носить експериментальний характер, то ж можна було ризикнути. Але виникла б і інша проблема. Бо гуманітарні організації досі надають допомогу продуктами, але в менших обсягах. І виникає питання: що скажуть маріупольці, коли одні з них будуть отримувати готові набори, а інші – сертифікати.

Тобто проблеми є. Заступник міського голови Михайло Когут обіцяв пропрацювати це питання і вийти з рішенням на наступну зустріч.

А поки влада думає та сперечається, ми запитали у наших читачів, що вони вважають за краще, продуктові набори чи сертифікати.

Опитування в Телеграм каналі показало, що 90% людей за сертифікати.

Опитування у Фейсбуці – взагалі жодного голосу за готовий продуктовий набір.

Ви також можете проголосувати: Телеграм 0629

Фейсбук 0629

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #ЯМаріуполь #гуманітарна допомога
live comments feed...