• Головна
  • Рада ухвалила законопроєкт про компенсації за зруйноване житло. Хто і як їх може отримати
16:27, 23 лютого 2023 р.
Надійне джерело

Рада ухвалила законопроєкт про компенсації за зруйноване житло. Хто і як їх може отримати

Рада ухвалила законопроєкт про компенсації за зруйноване житло. Хто і як їх може отримати

Верховна рада ухвалила законопроект №7198 про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого внаслідок вторгнення рф в Україну житла, та порядок компенсації за нього. 

Як повідомив нардеп Ярослав Железняк, відповідно до проекту закону, компенсації надаватимуться виключно за пошкоджену чи зруйновану з 24 лютого 2022 року житлову нерухомість. Закон не поширюється на об'єкти, які на дату запровадження воєнного стану перебували на тимчасово окупованих територіях.

Власники квартир та інших житлових приміщень зможуть отримати житловий сертифікат, що підтверджує гарантії держави фінансувати придбання житла (у тому числі збудованого в майбутньому) у межах певної суми, тоді як у власників приватних будинків буде вибір між отриманням сертифікату та грошовою компенсацією. Така грошова компенсація нараховуватиметься у спеціальному режимі для фінансування будівництва.

Законопроект не встановлює граничний розмір компенсацій, а також обмеження за місцем розташування, типу та площі нового житла, профінансованого сертифікатом. При цьому, якщо вартість житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, залишок компенсації виплачуватиметься лише за рахунок коштів, отриманих від рф для відшкодування збитків.

Термін подання заяви про отримання компенсації – за час дії воєнного стану та протягом одного року після його скасування. Використовувати сертифікат можна протягом п'яти років від дня видачі, при цьому відчужувати житло (крім успадкування) заборонено на п'ять років.

Розглядом заявок займатимуться комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, створені виконавчими органами місцевих рад, військовими чи військово-цивільними адміністраціями.

Згідно із законопроектом, джерелами фінансування компенсацій можуть виступати державний та місцеві бюджети; кошти міжнародних фінорганізацій, кредиторів та інвесторів; міжнародна технічна та/або зворотна або неповоротна фінансова допомога; репарації або інші стягнення з росії та інші.

У розробці документа брали участь фахівці Офісу ефективного регулювання BRDO.

Вони зазначили, що законопроєкт спрямований на створення законодавчого підґрунтя для якомога швидшого отримання громадянами компенсації за деякі види нерухомого майна, не чекаючи рішень міжнародних судів щодо репарацій від РФ.

“Цей законопроєкт – проміжна ланка між забезпеченням постраждалих українців житлом і повноцінною компенсацією, яку має заплатити РФ за всю нанесену шкоду Україні і її громадянам. Адже наразі РФ не виплачує Україні репарації, а бюджет України не може покрити усі потреби у відновленні пошкодженого чи зруйнованого майна. Ті ж українці, які вирішать почекати і не скористатися компенсацією, яку запроваджуватиме законопроєкт #7198, матимуть змогу отримати кошти після перемоги України із репарацій, що виплачуватиме РФ”, - говорять фахівці.

В Офісі ефективного регулювання BRDO також роз’яснили, яким чином можна буде отримати компенспцію

Хто зможе отримати компенсацію за знищене та пошкоджене житло?

  • власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;

  • замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків (фізичні особи);

  • фізичні особи, які проінвестували або ж профінансували будівництво;

  • члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;

  • спадкоємці вищевказаних осіб.

Як можна буде отримати компенсацію за знищене житло? 

Питання надання чи ненадання компенсації вирішуватиме Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації, яка створюється виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовою або військово-цивільною адміністрацією населеного пункту. 

Заява про надання компенсації за знищене житло може бути подана до Комісії двома способами:  

  • в електронній формі – засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;  

  • у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення або нотаріуса. 

Працюватимуть виїзні пункти прийому заяв, щоб забезпечити можливість подання заяв для усіх власників пошкодженої чи знищеної нерухомості. Такі пункти створюватимуться ЦНАПами й органами соцзахисту населення. 

Заяви про надання компенсації за знищене житло можуть подаватися під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна. 

Так, компенсація може бути надана у двох варіантах: 

  • грошова – у такому випадку заявник отримує грошові кошти на рахунок із спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку; 

  • фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката. Такий житловий сертифікат виготовляється в електронній формі з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Компенсація за знищений будинок садибного типу, садовий або дачний будинок, об’єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки) надається за вибором отримувача компенсації одним із вищезазначених способів.

Як можна буде отримати компенсацію за пошкоджене житло? 

Компенсація за пошкоджене житло надаватиметься шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або надання будівельної продукції для виконання таких робіт. Порядок отримання такої компенсації визначатиметься Урядом.  

Також передбачена компенсація за пошкоджене чи знищене житло, недобудоване до початку війни, – за умови, що в об’єкті будівництва із таким житлом були зведені тримальні та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів) та щодо такого об’єкта отримане право на виконання будівельних робіт. 

Крім того, законом передбачена компенсація за об’єкти, пошкоджені або знищені внаслідок обставин, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (замінування, розмінування тощо), після припинення або скасування воєнного стану. У такому разі заява про надання компенсації за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації протягом трьох років з дати припинення або скасування воєнного стану на території, на якій розташований (розташовувався) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна. 

Наразі Уряд розробляє спеціальну методику, за якою розраховуватиметься розмір компенсації за зруйноване житло, а також алгоритм компенсації для осіб, чиє житло було пошкоджене.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #рф #війна #компенсації
Спецтема
Як отримати компенсації від росії за зруйноване життя, зламане здоров'я, знищені квартири та приватні будинки. Верховна Рада ухвалила закон, який допоможе людям отримати компенсації. Ми стежимо за його реалізацією
live comments feed...