• Головна
  • Кожна друга новина на сайтах Донеччини - про війну
Аналітика
11:29, 13 вересня 2022 р.
Надійне джерело

Кожна друга новина на сайтах Донеччини - про війну

Аналітика

З 2014 року тема російського вторгнення та окупації була присутня у новинах Донеччини і Маріуполя зокрема. З початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року ця тема знов стала першою за  актуальністю у новинних стрічках онлайн-медіа Донецької області.

Так, фактично кожна друга новина стосується війни. Тематичний моніторинг проводили з 8 по 12 серпня на сайтах 0629.com.ua, karachun.com.ua, novosti.dn.ua,mrpl.city, v-variant.com.ua. Було проаналізовано 657 новин. Всі ці сайти були вимушені змінити місце перебування, виїхавши з Маріуполя, Краматорська, Слов’янська. Після релокації вони продовжують працювати з більш безпечних регіонів країни для читачів тепер вже окупованого Маріуполя,  регіону, для переселенців та біженців.

Більш ніж половина новин онлайн ЗМІ Донеччини, а це 52% від загальної кількості стосуються військових зведень, кількості жертв та перемог на фронті, а також явищ, які напряму пов’язані з війною.

Так, значна частина новин з першої теми, присвячена полоненим, українським захисникам та захисницям, що боронили Маріуполь. Про це ледь не кожного дня пише кожен з п’яти сайтів. Як і про те, що у полоні знаходиться 130 українських жінок, які за наказом залишили територію комбінату Азовсталь, під час оборони Маріуполя та опинилися в руках російських терористів. Писали всі і про так званий трибунал, судилище над полоненими Азовцями, яке має відбутися у приміщенні маріупольської філармонії’. Були новини і про заяви ватажків ДНР про вірогідний розстріл українських бійців. Місцеві медіа слідкують за процесом і інформують читача. На жаль, ознака часу - жахливі за своїм змістом і новини про використання полонених росіянами для ексгумації трупів загиблих в Маріуполі: роблять вони це без будь якого захисту, голіруч.

Ще одна ознака військового часу - колаборанти. Так, маріупольський сайт 0629 у стрічці новин фіксує персон,  маріупольців і мешканців прилеглих селищ, що співпрацюють з ворогом. Є такі серед освітян не лише шкіл та вишів, а й з дитсадків, серед медійників, менеджерів і політиків. Новини про це під час моніторингу зустрілися у стрічці новин кожного з 5 сайтів. Про розкрадання колаборантами гуманітарної допомоги у Маріуполі писав Східний варіант, про колаборантів у рядах поліції  - mrpl.city. 

Соціальні наслідки війни, відновлення пошкодженого житла та інфраструктури - друга тема за актуальністю в новинах Донеччини. Таких новин - 16%. І є пояснення такої актуальності, адже саме Донецька область особливо постраждала від масованих обстрілів та авіанальотів ворога. 

Деякі міста області, зокрема Маріуполь, зруйновано повністю і цього року в місті можна не чекати на газ. Сезону опалення не буде, теплом область може забезпечити не більше ніж 250 тисяч населення, інші мають евакуюватися. 

Такі саме сумні новини про інфраструктурні проблеми надходять і зі Слов’янська: місто консервує систему опалення - тепла не буде.

Позитивні новини надходять лише про ремонт електромереж в регіоні. Так поряд із військовими працюють спеціалісти, що відновлюють подачу електрики, і про це також пишуть в новинах Донецької області - ще 5 містечок тепер зі світлом. В цій темі є також і про загальну евакуацію з Донеччини, і про евакуацію маломобільного населення містечок Донецькоїх області, де обстріли не вщухають з лютого, і про врятованих евакуйованих тварин.

У новинах на тему соціальних наслідків війни не лише про евакуацію, а і про депортацію. Так журналісти фіксують та інформують про злочини РФ, зокрема про депортацію дітей з Донбасу і публікують пам'ятки, що робити, якщо вас депортували.

В Маріуполі гостро стоїть проблема питної води, через порушення системи водопостачання в місті черги за водою та їжею, Маріуполь переживає соціальну та гуманітарну катастрофи.

7% новин - це новини бізнесу та економіки. Ця тема третя за актуальністю. Писали сайти Донецької області про успішні історії малого бізнесу, цікаві приклади релокації бізнесу, про те, що бізнес повертається в Україну, ось як, наприклад, Макдональдз, або навпаки про те, як війна вичавлює малий бізнес з Донецької області. 

Також з важливого в медіа було звернення морського бізнесу до президента щодо надання можливості виїхати морякам та продовжити свою роботу, адже це про податкові надходження в бюджет у військовий час. Були і новини про те, що корпорація Ріната Ахметова виходить з медіа-бізнесу, або про те, що вугільні підприємства Донбасу продовжують працювати й під час війни. Доступна іпотека, програми мікрокредитування, перевалка зерна,  підписання договору з Міжнародним банком про надання гранту. 

Про волонтерство і активізм писали в 5% новин. Таких новин не так вже й багато. Зокрема про благодійний аукціон, на якому продадуть малюнки маленьких маріупольців, про те, де отримати безкоштовні набори допомоги від волонтерів, або про відкриття сучасного шелтера для переселенців.

Власне, так чи інакше, майже будь-які новини не оминають війну. Навіть якщо це новини про спорт, то це новини про пограбування окупантами спортивних баз, зокрема мова йде про пошкоджене майно ФК Маріуполь. Новин спорту - 1,5% з усієї стрічки новин.

На тему здоров'я публікацій ще менше: наприклад, про ковід на Донеччині не згадують — 1% новинних текстів.

Про політику також майже не говорять: лише 3% новин були про неї. Якщо цю тему і зачіпають, то пишуть  про міжнародну політику і місце України на мапі світу. Ще 4 % - це новини криміналу і надзвичайних ситуацій, менш ніж 1% новин стосуються теми екології, соціальної тематики поза війною, культури, та прав людини, у іншому - 8% новин. Джинси у період моніторингу зафіксовано не було. 

Юлія Гаркуша,

регіональна представниця Інституту масової інформації 

у Донецькій області

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Донецька область #ЗМІ #моніторінг
live comments feed...