• Головна
  • Після двох авіабомб! Як врятувався технічний університет із Маріуполя, де він є, як працює, і хто з викладачів став зрадником, - ФОТО
17:17, 13 червня 2022 р.

Після двох авіабомб! Як врятувався технічний університет із Маріуполя, де він є, як працює, і хто з викладачів став зрадником, - ФОТО

Приазовський державний технічний університет прийняв на себе одразу дві надважкі авіаційні бомби. Це сталося майже одночасно з бомбардуванням дитячого пологового будинку в Маріуполі 9 березня.

Спочатку літак скинув бомбу на п’ятий корпус університету, а потім полетів далі – на лікарню. Наступного дня цей нещасний 5-й корпус прийняв на себе ще одну авіабомбу. Зараз він практично зруйнований. Постраждали і інші корпуси. Навіть під час німецької окупації будівля не мала таких руйнувань. А тут прийшла російська армія і знищила найстаршій осередок освіти в Маріуполі.

Лише головний, перший, корпус більш-менш вцілів. Саме на сходинках цього корпусу вистроїлася черга з колаборантів.

На фото - Вікторія Чайка, Людмила Бороденко, Федір Лухтура,  Згонник Олег

Після двох авіабомб! Як врятувався технічний університет із Маріуполя, де він є, як працює, і хто з викладачів став зрадником, - ФОТО, фото-1

«Я не маю права нікого засуджувати, - розповідає професор Олена Хаджинова, декан економічного факультету. – У людей, які залишились в Маріуполі, є, мабуть, свої причини не їхати. Вони зараз намагаються якимось чином забезпечити для себе робочі місця, тому і роблять спроби відновити роботу університету. Але це звісно немає жодного стосунку до ПДТУ».

Вона підтверджує – на фото дійсно працівники університету, а також декілька студентів.

«Мене насправді засмучує не це фото, а інші, які я бачила в соцмережах. Фото, на яких наших працівників, деяких студентів нагороджують за допомогу «ДНР». Мені боляче на це дивитись».

Олена Хаджинова – одна з тих, хто в березні власне вивозив університет із Маріуполя у Дніпро. А зараз разом з виконуючим обов’язки ректор Віталієм Євченко, Ігорем Ленцовим та Валерієм Дмитрієвим перезапускають вуз на базі Дніпровської політехніки.

«13 квітня міністр освіти підписав наказ, а 18 квітня ми приступили до викладання, - розповідає професор Хаджинова. – 60% студентів змогли повернутися до навчання. На жаль, не всі змогли виїхати із Маріуполя. Дехто виїхав з міста, але ще не дістався Запоріжжя або інших контрольованих Україною міст і має проблеми з Інтернетом. Ми це все розуміємо. І чекаємо на своїх студентів», - каже викладачка.

Починаючи з 15 березня вуз постійно у пошуку своїх викладачів і студентів. Війна розкидала всіх по світу, і дуже складно збирати людей.  Ректор ПДТУ В’ячеслав Волошин був поранений під час обстрілів і зараз проходить лікування. Дехто з викладачів опинились за кордоном.

На допомогу прийшли колеги з Одеси, Миколаїва, Дніпра. Вони взяли на себе викладання тих дисциплін, які через брак кадрів не зміг забезпечити сам технічний університет. Причому викладали на волонтерських началах, безкоштовно, бо студенти не мають страждати, учбовий компонент має бути виконаний повністю. 

Ця допомога, кажуть в ПДТУ, надихає. Але колеги допомагають не тільки з викладанням, але і з житлом, технікою, меблями, постільною білизною – з усім, бо маріупольці виїжджали з міста абсолютно без нічого.

Зараз вже повернулись до роботи 70% викладачів університету. 30-ть залишились у Маріуполі. Більша частина з них – технічні працівники.

«З цих 30 відсотків тільки відсотків десять – дійсно фахівці, гарні менеджери, лідери, які могли б взяти на себе організацію роботи університету. З таким ресурсом неможливо забезпечити роботу університету. 

Звісно, російська армія знищила значну частину матеріально-технічної бази ПДТУ, і відновлювати її буде дуже складно. Але все ж таки для університету головне не база – головне люди. І на щастя, більша частина команди виїхала з окупації».

Після двох авіабомб! Як врятувався технічний університет із Маріуполя, де він є, як працює, і хто з викладачів став зрадником, - ФОТО, фото-2
Після двох авіабомб! Як врятувався технічний університет із Маріуполя, де він є, як працює, і хто з викладачів став зрадником, - ФОТО, фото-3

Олена Хаджинова наголошує: ніякого стосунку до української освіти цей так би мовити вуз в Маріуполі не має.

Поки що невідомо, в якому форматі він має намір працювати – можливо, як філіал донецького університету «ДНР», можливо як самостійний вуз самопроголошеної республіки. Які дипломи там будуть видавати. Все це поки не зрозуміло. Але це точно – не український диплом.

«Студенти зараз дуже дезорієнтовані, - каже пані Олена. – Особливо студенти перших курсів. Їм кажуть, що в Маріуполі відновлює роботу їх власний вуз. Але це обман. Старші студенти, звісно, розуміють, а перший, другий курс можуть заплутатись. І я дуже хвилююсь за молодь.

Зараз Приазовський державний технічний університет готується до випускної атестації. Студенти останнього курсу будуть отримувати дипломи. Ті, хто залишився в Маріуполі, дипломи не отримають. І я навіть не знаю, чи зможуть вони їх отримати через рік, бо не зрозуміло, що там вони будуть вивчати за цей період. Тому я раджу молодим людям намагатися залишити місто і повертатись до навчання. Тим більше що Дніпровська політехника надає гуртожиток для студентів», - розповідає Олена Хаджинова.

Зараз Приазовський державний технічний університет відновлює свою навчальну, технічну базу. Має підтримку міжнародних організацій. Для багатьох – і студентів, і викладачів – відновлення роботи університету стало рятівною соломинкою, яка витягла людей із стану депресії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...