• Головна
  • Таємниці маріупольської гімназії №1, та що з нею хочуть зробити, - ФОТО
09:55, 27 травня 2021 р.
Надійне джерело

Таємниці маріупольської гімназії №1, та що з нею хочуть зробити, - ФОТО

Можна довго чекати поки Старий Маріуполь врятує влада, а можна власними силами зберегти рідну школу, яка, виявляється, є найстарішим освітнім закладом міста і може бути пам'яткою архітектури.

Активіст з Маріуполя Ярослав Федоровський прийшов декілька місяців тому у шкільний музей при маріупольській гімназії №1 та загорівся ідеєю надати цій історичній будівлі статус пам'ятки архітектури.

Таємниці маріупольської гімназії №1, та що з нею хочуть зробити, - ФОТО, фото-1

Рік створення школи - 1876, саме тоді відкрилася Маріупольська жіноча гімназія, яка майже 20 років розміщувалася в орендованих приміщеннях. І лише у 1894 році отримала власну будівлю, в якій розміщується школа й до сьогодні на вулиці Грецькій.

Таємниці маріупольської гімназії №1, та що з нею хочуть зробити, - ФОТО, фото-2

За 127 років поки стоїть будівля, її ремонтували всього тричі. Вперше це було після Другої світової війни, - тоді зробили капітальний ремонт школи. Потім у 70-х зробили сумнівної якості косметичний ремонт. А у 2015 році замінили покрівлю та відреставрували столітні вікна. Проте досі лишилися проблеми з дахом, будівля по-трохи руйнується.

"Школа неймовірно красива. Її можна презентувати  не лише як  історичну архітектурну пам'ятку, але й як будівлю, яка слугує освітнім фундаментом вже більше 100 років. Гімназія випустила дуже багато освічених талановитих людей", - розповідає Ярослав Федоровський.

Таємниці маріупольської гімназії №1, та що з нею хочуть зробити, - ФОТО, фото-3

Для створення облікової документації необхідно провести аналіз будинку. Ярослав знайшов такого архітектора в Одесі, але за його роботу та доїзд в Маріуполь необхідно сплатити 16 800 грн. Випускники гімназії, ГО "Національна вимога" (яку створили маріупольці) та пан Ярослав своїми коштами вже зібрали 14 000 грн., лишилося 2 800 грн., які може перерахувати будь-хто зацікавлений в ініціативі.

"Ми подумали, а чому не спробувати вперше за історію Маріуполя зібрати кошти на подання документів для присвоєння будівлі статусу Пам'ятки архітектури самостійно, силами громадської організації та небайдужих людей", - пояснює Ярослав Федоровський.

На фото - вул. Грецька

Таємниці маріупольської гімназії №1, та що з нею хочуть зробити, - ФОТО, фото-4

Про давню історію як самої школи, так і будівлі, у якій вона розташовується, розповідає Музей гімназії. Його було відкрито в 1977 році учителькою історії Галиною Матвіївною Штанько, яка багато років до того збирала матеріали та документи про створення Маріїнської жіночої гімназії. Згодом виникла ідея заснування справжнього музею, який зараз має офіційний статус та свідоцтво.

Галина Штанько разом зі своїми учнями зібрали багацько експонатів. Серед яких: паспорт класної наглядачки, фотографії викладачів і учениць, а також щоденникові записи, похвальні листи, свідоцтва, грамоти, предмети побуту (наприклад, сторічний стіл директора гімназії), відтворена шкільна форма того часу, а також підручники дореволюційного періоду. Але це далеко не все.

узей школи налічує більше 500 експонатів. Багато оригінальних документів про закінчення гімназії різних років, учнівський білет, щоденник гімназистки, кондуітний список (журнал про поведінку) гімназистки, список учителів гімназії, список випускниць усіх років. Крім гімназичного періоду, музей має експозиції про період першої трудової школи та Другої світової війни, радянський евакошпиталь № 1051, учня, який загинув на афганській дорозі тощо", - розповіла вчителька української мови та літератури і за сумісництвом завідуюча музеєм Ганна Станіславівна Дежец.

Ганна Станіславівна розповідає, що тодішня Маріїнська жіноча гімназія стала першим навчальним закладом міста, до того моменту шкіл у Маріуполі не було. За весь період життя будівлі гімназія існувала та продовжує роботу саме як школа, де навчають майбутні покоління. Вона є найстарішою постійно діючою середньою школою Маріуполя. 

Таємниці маріупольської гімназії №1, та що з нею хочуть зробити, - ФОТО, фото-5

"Будівля гімназії являє собою унікальну споруду, яку треба зберігати як архітектурну пам'ятку, бо таких будинків у місті стає, на жаль, усе менше. Гімназія пережила 2 світові війни, має унікальний музей історії школи, автентичну архітектуру та сторічні традиції", - додає Ганна Дежец.

У цьому році Перша гімназія відзначає своє 145-річчя. Її будівля, споруджена в 1894 році, є чудовим архітектурним пам'ятником міста, як вважає директор ГО "Архі-Місто" Андрій Марусов. Він пояснює, що статус пам'ятки архітектури - це охоронна грамота для будівлі. Її не можна буде руйнувати або змінювати без узгодження з департаментом культурно-суспільного розвитку Маріупольської міськради. Такий статус також робить будівлю і всю гімназію "видимими" і впізнаваними як для городян, так і для гостей міста.

Таємниці маріупольської гімназії №1, та що з нею хочуть зробити, - ФОТО, фото-6

"Коли ходиш по скриплячій підлозі цієї гімназії, то відчуваєш дух історії. Я хотів би показати цю історію не лише нашому місту, а й людям за його межами. Тому що я хочу, щоб люди знали, що в Маріуполі навчальні заклади створилися не в радянський період, а ще в дореволюційний час. Бренд міста доволі старий та цікавий і це потрібно показувати", - натхненно додає на завершення Ярослав Федоровський.

Зазначимо, що нещодавно Ярослав знайшов в архівах унікальний список випускниць 1903-1916 років Маріїнської жіночої гімназії та передав його Музею гімназії №1.

Для всіх, хто цікавиться історією гімназії та своїх сімей, - список доступний також і в Інтернеті.

Історичні фото надані Маріупольським краєзнавчим музеєм. Фото теперішнього вигляду гімназії з мережі Інтернет.

Читайте також: Двері мають значення. Скільки в Маріуполі старовинних дверей, і що з ними будуть робити, - ФОТО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Мариуполь #первая гимназия

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Инна
27 травня 2021 р., 17:27
Ярослав Федоровский - молодец.На таких людях держится наша страна Украина.Ибо не зная прошлого- не будет будущего.
Олена
27 травня 2021 р., 18:18
Щодо ремонту - не зовсім точні відомості... У 1943 році, при відступі з міста, нацисти спалили будівлю школи, у якій був розташований німецький шпиталь. У 1951 році школу ВІДБУДУВАЛИ ЗАНОВО. Косметичний ремонт був у школі до 125-річчя закладу, у 2001 році. Тоді зробили деякі дрібні роботи та ремонт фасаду будівлі.
Останні новини
live comments feed...