На варті психічного здоров’я!
На долю багатьох жителів Донецької та Луганської областей випали важкі випробування, серед яких зміна місця проживання, отримання статусу внутрішньо переміщена особа, розірвання дружніх або родинних зв’язків, нескінченні військові дії … Вплив цих складних, неоднозначних та стресових подій нікуди не зникає, все це може приводити до труднощів в повсякденному житті, змінах у поведінці, загостренню хронічних хвороб. Тому психосоціальна допомога необхідна при вирішенні самого широкого кола проблем - розповідає в інтерв’ю Олена Судакова, психолог – психотерапевт, координатор Центру Психосоціальної Адаптації у м. Маріуполь.
Олено, з яким переліком питань чи проблем в Центр звертаються люди?
В спектрі психологічних питань відвідувачів Центру є хронічний стрес, страхи, підвищена тривожність, дезадаптації, безсоння, втрата соціальних зв’язків, розлади в родині.
Жіноча стать більш соціально активна й відповідно саме жінки отримують допомогу в більшій ступені. Найбільше потребують психологічної підтримки - діти. Дитяча психіка не завжди може впоратися з тими труднощами, які життя поставило перед всіма нами. Чоловіки не так соціально активні як жінки, й в цілому найменше отримують допомогу, але стрес – це як кисень, ми його не бачимо, але це не свідчить, що стресу нема, також най поширеніша реалія життя, що чоловіки працюючи на декількох роботах зовсім забувають про себе й як наслідок соматизація: загострення хронічних хвороб, ранні інфаркти, інсульти …
Слід пам’ятати, що негативні або небажані реакції людей - це нормальна відповідь на «ненормальні» події. Як приклад - може бути фізичне збудження (людина перебуває «на готові», в очікуванні загрози); негативні думки, які мають прояв в погіршенні емоційного та фізичного станів; або в уникненні – в віддаленні від людей або соціальній ізоляції.
Вирішити ці й багато інших психологічних негараздів, адаптуватися, проробити ці стани або знизити руйнівний вплив факторів на психіку в наших умовах можливо й цілком реально.
Олено, а як відбувається процес допомоги в Центрі Психосоціальної Адаптації?
Психосоціальна допомога направлена на виявлення, вивчення та матеріалізацію негативного впливу руйнівних факторів на всі сфери життя людини, психічне здоров’я та міжособистісні відносини.
Людина, яка звернулася по допомогу отримує повний комплект психосоціальних послуг, за напрямом допомоги: соціальна/засвоєння нових навичок - це мовні курси, копірайтинг, фото – справа, курси манікюру та перукарів й багато іншого, в даному випадку людина засвоює нові навички й поетапно соціалізується відновлюючи втрачені соціальні зв'язки.
За напрямом психологічної допомоги, мається на увазі індивідуальна робота з психологом (тестування, консультування), групова робота: групи взаємодопомоги, арт - групи, групи психологічної грамотності, психоедукаційні групи, тренінги, інше. В нашому Центрі долучені спеціалісти, які пройшли додаткове навчання за міжнародними принципами та стандартами надання психосоціальної допомоги особам, які пережили кризову ситуацію.
Повсякденна робота з відвідувачами направлена на отримання знань, пов’язаних з нашою реакцію на існуючу ситуацію, опануванню навичок психологічного відновлення, методів саморегуляції та зниження негативних впливів. Також засвоєння навичок надання Першої Психологічної Допомоги й Першої Домедичної Допомоги.
Слід зауважити, який напрямок обрати вирішує людина самостійно, тут головне те, що страшніше за військові дії можуть бути лише їх наслідки, і тут кожен вирішує чи боротися з наслідками чи дозволити наслідкам руйнувати.
Олено, а усім жителям Донбасу необхідна підтримка та допомога психологів?
Не все населення, яке переживає випробування сьогодення, потребує допомоги психолога або психотерапевта. Може бути достатньо і звичайної підтримки власних друзів та знайомих або звичайної участі в суспільній діяльності. Така підтримка оточуючих дуже важлива. Вона допомагає більш успішно долати повсякденні перешкоди життя й є поштовхом до саморегуляції, самовідновлення.
Олено, хто допомагає Центру Психосоціальної Адаптації в реалізації власного потенціалу?
Громадська Організація «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій», Психологічна Кризова Служба, створила в м. Маріуполі Центр Психосоціальної Адаптації в рамках проекту “Психосоціальна стабілізація постраждалих від конфлікту в Україні” за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, MalteserInternational та Мальтійської служби допомоги Україна.
Центр відкритий для всіх категорій населення, постраждалих внаслідок конфлікту в Україні, мета роботи центру - надання кваліфікованої професійної допомоги, яка є безкоштовною.
З усіх питань звертатись в Центр Психосоціальної Адаптації:
за адресою: м. Маріуполь, вул. Миколаївська 7/17, оф. 207;
за номером телефону (098) 051 62 06, або (095) 854 57 40 з 10.00 до 19.00 щодня.
https://m.facebook.com/groups/726089177499557?ref=bookmarks
http://www.pss.org.ua/центри/маріуполь/