• Головна
  • Житло в окупації: лише третина містян збирається їхати в Маріуполь і рятувати свою власність. Опитування 0629
10:29, 9 травня
Надійне джерело

Житло в окупації: лише третина містян збирається їхати в Маріуполь і рятувати свою власність. Опитування 0629

Житло в окупації: лише третина містян збирається їхати в Маріуполь і рятувати свою власність. Опитування 0629

Втрата житла – одна із найгостріших проблем, з якими стикаються внутрішньо переміщені українці.

Згідно з соціологічним дослідженням АЦ «Соціоконсалтінг», що було опубліковане в січні цього року, 66% ВПО погоджуються з цим твердженням. 91% опитаних назвали головною проблемою матеріальне становище, але на нього впливає дуже висока вартість оренди житла.

Тобто знову  - житлове питання.

«Мої друзі зараз повернулись в Маріуполь, - розповіла 0629 переселенка з Херсону Марина К. – Вони прожили у Києві два роки. Але зараз повернулись, тому що не витягують оренду. Після того, як скасували соцдопомогу переселенцям, вони протримались два місяці – і повернулись».

За словами пані Марини, родина маріупольців  із 4 людей: троє дорослих і одна дитина. Разом отримували від держави 9 тисяч гривень. Вони орендували квартиру у Києві за 11 тисяч грн. на місяць. Тобто соціальної допомоги вистачало на те, щоб покрити більшу частину оренди. Тож родина могла дозволити на зароблені гроші забезпечувати життєві потреби на середньому рівні. Після того, як допомогу скасували, оренда повністю лягла на їхні плечі. Тож вони вирішили повертатись в Маріуполь, в будинок батьків, який вцілів.

Це дуже типова історія зараз. Більшість родин, які ухвалюють рішення повертатись в окупацію, роблять це саме через житлове питання.

«Я не збираюсь дарувати свою квартиру росіянам, - каже в коментарі 0629 Наталі Т., тренерка з фітнесу. – Я не збиралась повертатися у місто, але зараз моя квартира потрапила до списку безхазяйного житла. Чого це я маю дарувати комусь своє? Ні, буду повертатись».

Житло в окупації: лише третина містян збирається їхати в Маріуполь і рятувати свою власність. Опитування 0629, фото-1

Проте далеко не всі поділяють таку думку.

Ми поспілкувалися з Ольгою Петрівною, 74-річною маріупольчанкою. Жінка виїхала із Маріуполя разом зі своїми дітьми у квітні 2022 року. Зараз мешкає з ними в Німеччині. В Маріуполі під час блокади пережила голод, холод. Її будинок в Маріуполі вцілів, і рідні кличуть жінку повертатися у Маріуполь, принаймні, щоб внести в реєстр російської власності і не втратити його.

«Але я не поїду. По-перше, дорога занадто важка вже для мене. По-друге, мені сказали, що для того, щоб підтвердити право власності на будинок, треба отримати російський паспорт. А я не хочу! Після всього, що я пережила через них, через те, що втратила – не хочу. Тому буду чекати звільнення міста», - каже жінка.

Житло в окупації: лише третина містян збирається їхати в Маріуполь і рятувати свою власність. Опитування 0629, фото-2

Ми вирішили спитати у маріупольців, які є відвідувачами сайту 0629, чи збираються вони рятувати своє житло в окупації. Наше опитування не є репрезентативним. Воно стосується виключно аудиторії 0629, тим не менше воно дає розуміння настроїв, які панують серед представників маріупольської громади.

Тож, лише 14,2% опитаних відповіли, що збираються повертатися у Маріуполь і переоформлювати житло за російським законодавством.

Ще 8,7% опитаних повідомили, що намагалися повернутися, але з різних причин росіяни не впустили їх на територію РФ, тож позбавили права владнати свої майнові питання.

16,9% опитаних знаходяться у стані відчаю. Вони і хотіли б зробити щось, щоб не втратити власність, але мають побоювання, остерігаються їхати на окуповану територію або не мають грошей, щоб оплатити проїзд до дому. Тобто 16,9% опитаних поки не ухвалили рішення, як діяти далі.

Більшість опитаних, 60,2%, все ж таки ухвалила для себе категоричне рішення не їхати в окупацію. Серед них 24,5% обрали варіант відповіді «Не можу і не хочу повертатися і взаємодіяти з окупантами», а 35,7% - «дочекаюсь деокупацію і поверну своє». Обидва варіанти є тотожними.

Загалом на питання журналістів сайту відповіла 2031 людина.

Житло в окупації: лише третина містян збирається їхати в Маріуполь і рятувати свою власність. Опитування 0629, фото-3

Ну а юристи нагадують, що усі угоди, правочини, постанови чи акти, які видавали органи окупаційної влади, -  незаконні. 

Юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Наталя Войнова навіть зазначила в інтерв’ю NV, що і внесення українського майна в російський реєстр є незаконною дією.

«Ці дії окупаційної влади не створюють жодних юридичних наслідків. Це регламентується законодавством України, зокрема Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Також існує наказ Президента, який визнає всі дії окупаційної влади нікчемними. Тож їх не потрібно оспорювати. Власність лишається за українцями, якщо вона була набута на підставі українського законодавства ще до окупації», - зазначила юристка.

А ось юристка правозахисної організації «Донбас СОС» Наталя Юрлова в коментарі 0629 підкреслила, що повернення власності займе деякий час після деокупації.

«Ви залишаєтесь власником житла, щоб там не робили росіяни, тому що відомості в українських реєстрах незмінні. На окупованій території немає доступу до українських реєстрів. Тому з цього боку не треба хвилюватися.

Але поки що немає відповіді на питання, а що робити, якщо ми раптом повернемось до дому, а там живуть інші люди, і вони будуть заявляти, що купили цю квартиру і мають на неї права. Це можуть бути і громадяни Російської Федерації, можуть бути і українці. Що робити в такому випадку –  має узгоджено заявити держава Україна. І ми, юристи, чекаємо на цю офіційну позицію держави. Вона розробляється», - пояснила юристка.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
Спецтема
Як отримати компенсації від росії за зруйноване життя, зламане здоров'я, знищені квартири та приватні будинки. Верховна Рада ухвалила закон, який допоможе людям отримати компенсації. Ми стежимо за його реалізацією
live comments feed...