
Третя річниця окупації Маріуполя: Більша частина захисників міста досі знаходиться у полоні
16-20 травня — дні, коли виповнюється три роки, як гарнізон Маріуполь, який захищав місто, а потім утримував "Азовсталь" в повному російському оточенні на протязі 86 днів, склав зброю.
Майже дві третини з тих бійців, що боронили Маріуполь, досі перебувають в російських тюрмах.
Наразі з полону звільнені менш як пів тисяч азовців, які припинили оборону на меткомбінаті за наказом командування. Азовців Кремль звільняє неохоче. Окрім азовців, в полоні досі перебувають бійці Територіальної оборони, морські піхотинці, прикордонники, нацгвардійці.
Фото бійця "Азову" Ореста

За словами Костянтина Кожекіна в коментарі Суспільному, офіцера по роботі з особовим складом 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" Нацгвардії України, з "Азовсталі" в полон у 2022 році вийшли близько тисячі чотириста бійців "Азову". Лише 485 з них РФ повернула в результаті обмінів.
За його інформацією, 129 азовців Росія незаконно засудила, ще понад тридцять справ — знаходяться на розгляді.
Як підкреслив офіцер по роботі з особовим складом бригади, азовців з полону Кремль повертає рідше за інших.
"Чому складно повертають — причин багато. Починаючи від створеного в Росії іміджу "Азова", як терористів, який треба підтримувати судовими процесами, і закінчуючи дуже високим рівнем мотивації наших бійців", — зазначив Костянтин Кожекін.
Але і серед бійців інших підрозділів багато тих, хто знаходиться у полоні вже три роки.

Що відомо про звільнених оборонців "Азовсталі"
16 травня 2022 року командир "Азову" Денис Прокопенко, який перебував на "Азовсталі", повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконано. Після цієї заяви ЗМІ повідомили, що з території заводу "Азовсталь" у Маріуполі виїхало близько 10 автобусів з українськими військовими — були найтяжче поранені оборонці. Їх автобусами відвозять до окупованих РФ Новоазовська та Оленівки. Міноборони України заявляє, що українських бійців обміняють на російських військовополонених.
20 травня 2022 року, гарнізон, який утримував "Азовсталь" у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону. За його словами, близько двох тисяч воїнів виходять з "Азовсталі" і здаються у полон. Героїчна оборона Маріуполя закінчилась. З 21 травня місто у повній окупації.
Президент Володимир Зеленський у червні 2022 року повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь", їхнім визволенням займається Головне управління розвідки Міноборони.
29 червня 2022 року відбувся обмін: з російського полону звільнені 144 захисники України. Більшість з них мали важкі поранення: ампутації, вогнепальні та осколкові поранення, вибухові травми, опіки, переломи. Цей обмін став найбільшим від початку повномасштабного російського вторгнення. Серед звільнених 95 оборонців Азовсталі, зокрема, 43 — з полку "Азов"
Україна 21 вересня 2022 року провела обмін полоненими. Він відбувся у Чернігівській області. Загалом з російського полону звільнили 215 українських військових, з них 108 — бійці "Азову", зокрема і командири. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука.
В обмін на п'ятьох командирів Україна передала РФ 55 людей.
Українські захисники Денис Прокопенко "Редіс", Сергій Волинський "Волина", Святослав "Калина" Паламар, Денис Шлега, Олег Хоменко за процедурою екстракції потрапили до Туреччині під протекторат президента Ердогана.
Тоді президент Зеленський заявляв, що командири захисників "Азовсталі" залишатимуться у Туреччині до закінчення війни.
8 липня 2023 року стало відомо, що до України повертаються командири захисників "Азовсталі", які перебували у Туреччині після російського полону: Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергій Волинський, Олег Хоменко, Денис Шлега.
Оборона Маріуполя
Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня 2022 року. Голова Донецької обласної військової адміністрації Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Проте зі іншими даними в місті загинули близько 100 тисяч маріупольців. Точну кількість загиблих наразі неможливо встановити.
Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube