
У Києві судять колишнього військовополоненого за співпрацю з ворогом. Що відомо про підсудного
В Києві розпочався судовий процес над українським військовим, колишнім військовополоненим, якого звинувачують у співпраці з ворогом під час перебування у полоні.
17 липня 2024 року з російського полону повернулися 95 військових, серед них бійці Збройних сил України та Нацгвардії, а також прикордонники. Президент Зеленський оприлюднив фото захисників, загорнутих у синьо-жовті прапори, пише «Судовий репортер». Серед них – Максим Блбилєв.
Скандал навколо цієї людини розгорівся майже одразу. Колишній військовополонений Віктор «Лелека» Лахно написав в Instagram, що Максим Бобилєв, співпрацював з адміністрацією колонії, де тримали і катували полонених. І не хотів обмінюватися та відмовлявся від громадянства України.
Фото Віктора Лахно
18 липня 2024-го СБУ зареєструвала кримінальне провадження. Ситуація обговорювалася в медіа. Звучали різні версії. У тому числі, що Росія умисно обміняла «зрадника», щоби «спровокувати ІПСО різного характеру» і показати, що в Україні судять звільненого воїна після обміну.
Речник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов запевняв «Радіо Свобода», що українські спецслужби «бачать і відслідковують цю історію».
За три тижні Бобилєва затримали за підозрою в порушенні законів і звичаїв війни — жорстокому поводженні з військовополоненими, вчиненому за попередньою змовою групою осіб. З того часу він перебуває під вартою.
Полон у перший день великої війни
Про Бобилєва відомо, що він родом із Херсону. Він матрос і водій роти 137-ого батальйону окремої бригади морської піхоти Військово-морських сил України. У російський полон потрапив 24 лютого 2022 року на території селища Чаплинка Херсонської області, тобто в перший день повномасштабної війни.
Журналіст 0629 і колишній військовополонений Олександр Гуділін розповів, що зустрічався з Бобилєвим у полоні двічі – спочатку в Оленівці, а потім в колонії в Горлівці.
«В Оленівці 15 липня ми потрапили в одну переповнену камеру, спілкувались. В той період він нічим не відрізнявся від інших полонених. Перш ніж потрапити до Оленівці, його покидали різними колоніями на території РФ, жорстко приймали. Саме тому було дуже дивно побачити Бобилєва у Горлівці вже у якості днювального в ДІЗО (дисциплінарний ізолятор)», - розповідає Олександр.
За його словами, у Бобилєва було право вільно переміщаться територією колонії. Він мав би займатися суто хазяйськими питаннями, як то забезпеченням полонених мильними засобами тощо. Але він за власним бажанням виконував роботу замість тюремних наглядачів.
«Ходив по коридорах колонії і заглядав у дверні вічка – перевіряв, чи не сидить раптом хтось із полонених, не порушує тим чи іншим чином тюремні правила. Якщо бачив такі порушення – доносив на своїх земляків та побратимів і їх жорстко карали за порушення.
Виявилося, що він ненавидь «Азов», ненавидить все українське, націоналізм ненавидить. Тому його зрада видається усвідомленою», - розповів Олександр Гуділін.
Сам Олександр не бачив на власні очі, чи брав Максим Бобилєв участь в побитті полонених. А от інші військові та колішні полонені, які зараз знаходяться вже вдома, свідчать, що таки брав участь у знущаннях.
Фото "Судового репортера"

У підозрі Бобилєва чотири епізоди і пʼятеро потерпілих за період із вересня 2023 до січня 2024 року.
Так, 19 вересня 2023-го під приводом, що новоприбулий полонений не сказав про татуювання, працівники колонії змусили його роздягтися і побили. Помічник начальника зміни Андрій Кононенко та інспектор відділу безпеки Артем Карянов повели потерпілого в туалет. Бобилєв при цьому, нібито, за власною ініціативою приєднався до них. Полоненого повалили з ніг над унітазом. Бобилєв, начебто, утримував руки потерпілого за спиною з метою придушення можливого опору. А Карянов і Кононенко били чоловіка ногами по голові, опускаючи її безпосередньо в унітаз.
Крім того, Бобилєв, за версією слідства, брав участь у так званій «прийомці» полонених. Людей змушували повністю роздягтися, ставати до стіни у «позі ластівки», після чого безпричинно били гумовими кийками. 30 жовтня 2023-го «прийомку» проводив оперуповноважений Дмитро Андрєєв. Після нього Бобилєв, нібито, завдав не менше трьох ударів гумовим кийком по сідницям потерпілого. А 18 січня 2024-го вдарив полоненого у груди ногою, взутою в черевик.
Бобилєв не визнає вину
На етапі досудового слідства допитали близько 20 свідків. Потерпілі взяли участь у слідчих експертиментах. Відбулися одночасні допити підозрюваного Бобилєва з потерпілими, під час яких останні продовжили наполягати на своїх поясненнях.
Під час особистого обшуку в Бобилєва вилучили мобільний телефон і зошит. У телефоні слідчі, начебто, виявили повідомлення і дзвінки на номер телефону російського мобільного оператора. У зошиті були записи з прізвищами, іменами та по батькові різних осіб, а також назва електронної скриньки і якийсь номер мобільного телефону.
На початку 2025-го заочно оголосили підозри співробітникам «Калінінської виправної колонії» Кононенку, Карянову і Андрєєву, які вважаються співучасниками Бобилєва. Останній, же, будучи обміняний і затриманий, постане перед судом особисто.
Київський апеляційний суд вирішив, що справу слухатиме Печерський районний суд Києва, оскільки саме в цьому районі розташований Офіс генпрокурора, в якому затвердили і підписали обвинувальний акт.
Бобилєв вже понад півроку перебуває під вартою. Адвокат каже, що це необґрунтовано і надмірно суворо. При цьому наголошує, що Бобилєв все ще залишається військовослужбовцем України. Захисник клопотав про запобіжний захід, не повʼязаний із триманням під вартою, і говорив, що Бобилєв «може мати наміри продовжувати службу».
Щодо висунутого обвинувачення ні Бобилєв, ні його адвокат у суді ще не висловлювалися і тільки просили про більш мʼякий запобіжний захід.
Перед початком засідання Бобилєв сказав журналістові, що вину не визнає і поки що нічого більше прокоментувати не може. Адвокат Олійник повідомив, що підзахисний не визнавав вину і на досудовому слідстві і ця його позиція незмінна.
У разі доведення вини Бобилєву загрожує від 8 до 12 років позбавлення волі.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube