
Про що мовчали стамбульські переговірники. Думка маріупольця
Стамбульська зустріч української та російської делегацій сьогодні в центрі уваги світових ЗМІ. Більшість медійників проводять паралелі між зустріччю 2022 року і зараз. Підкреслювати зв’язок між цими подіями забажав сам диктатор Путін, тож всі підхопили аналогії.
Проте рефлексії на ті весняні події 2022-го у Туреччині дуже різні. Маріуполець Данило Ребро бачить в них те, чого не помічають інші: ігнорування Маріуполя.
Маріуполя не було на столі переговорів ані з боку російської сторони (що цілком зрозуміло), ані з української (що навпаки, абсолютно не зрозуміло).
Ось про що розмірковує маріуполець в тексті для 0629.
Поки 29 березня 2022 року українська делегація говорила про компроміси у Стамбулі, Маріуполь був у вогні, а цивільні й військові масово гинули.
В жодному з озвучених проєктів угод не звучала навіть вимога про гуманітарну деблокаду Маріуполя.
«Ключовий раунд переговорів пройшов 29 березня 2022 року в Стамбулі, у палаці османських султанів Долмабахче. У підсумку українська сторона представила проєкт мирної угоди... Сторони демонстрували ознаки готовності шукати компроміси. Насамперед це стосується України...» - повідомляли українські медіа.
Тобто станом на 29 березня Маріуполь знищували, вже була гуманітарна катастрофа, але про це ні слова в проєктах угод, типо негайна гуманітарна деблокада або перемир'я саме навколо Маріуполя.
Останній раунд переговорів у Стамбулі відбувся 15 квітня. Раптом сторони припинили контакти.
Сьогодні нам пояснюють, що це сталося через зміну суспільних настроїв, які мовляв, змінилися після Бучі. І це виглядає максимально цинічно. Тобто суспільство змінилось, як відкрилась Буча та Ірпінь (царство небесне всім жертвам). А якщо б не відкрилось, то суспільство далі б вважало, що війна - це лише зміна прапора над сільрадою? Можна надалі знищувати Маріуполь, бо це не суспільство? І взагалі не має ніякого Маріуполя?
Півмільйона маріупольців або 4,5 мільйонів мешканців тільки Донеччині змінили свої настрої ще задовго до 29 березня, коли в Долмабахче був досягнутий початковий прогрес.
Як змінився і окупований 24 лютого південь з Херсоном. Як змінилося суспільство у Криму в 2014-му та Луганську в тому ж році.
Відчуження та знецінення регіонального досвіду, особливо досвіду тих, хто опинився в оточенні, окупації, або втратив усе, - це те, що ми спостерігаємо.
Небажання називати речі своїми іменами: капітуляція — це капітуляція, а не "початковий прогрес", - це також те, що ми спостерігаємо.
Моя критика ґрунтується на реальному досвіді, який політичні еліти намагаються стерти або замаскувати. Те, що відбулося в Маріуполі та інших знищених містах, не може бути «несуттєвим фоном» для переговорів — це центр моральної правди цієї війни.
Більше думок - у нашій СПЕЦТЕМІ