
Прогулянка центром Маріуполя - по місцях, які майже не змінилися, - ФОТОРЕПОРТАЖ
Попри зусилля окупантів, навіть в центрі Маріуполя ще є місця, які майже не змінилися, які можна впізнати і трохи поностальгувати.
Наприклад, площа біля пам'ятника Висоцькому. Якщо не дивитися на будівлю головпоштампту, не думати про сумну долю відомої мозаїки Арнаутова "Підкорювачі Космосу",

не помічати роботи вандалів, то можна відчути, що ти ніби у Маріуполі ДО.

Або подивіться на цього дракона.
Ця металева скульптура з'явилася на алеї біля водонапорної вежі після конкурсу ковалів, який декілька років тому проходив у Маріуполі - ще вільному Маріуполі.
Роботи робили по ескізах дітей. І в цьому було багато символізму.
Добре, що цей дракон вцілів і стоїть там, де і мав би стояти.

Драмтеатру, звичайно, немає. Немає голубів, які жили десятками років на фронтоні маріупольської драми. Немає фронтону.

Проте абрис театральної площі залишився і нагадує маріупольцям і про добрі часи, коли ми всі були щасливі у рідному Маріуполі, і про трагедію, яка тут сталася 16 березня 2022 року, коли російський літак скинув дві авіаційні бомби на дах театру.

А це храм, який досі не добудований. Розпочинав будівництво президент концерну "Азовмаш" Олександр Савчук. Він вже хворів, коли розпочав будівництво. Можливо, думав, що будівництво храму допоможе йому побороти хворобу.
Але так не сталося. І після Савчука ані "Азовмаш", ані московська церква, якій передали храм, так і не спромоглися його добудувати. Тож поруч з'явилася дерев'яна церква, яка почала виконувати обряди і збирати пожертви з маріупольців.

Під час блокади Маріуполя Росія зруйнувала багато церков у Маріуполі, але храм Савчука не постраждав. Хтось вбачає в цьому диво, але не ми. Ми в дива не віримо після всього, що зробила Росія з нашим українським Маріуполем.
От, наприклад, тут, в підвалах торгового центру "Україна", залишилось багато загиблих. За три роки його так і не відремонтували. Нещодавно завісили банерами. Трупний сморід припинився лише взимку 2023 року. Не виключено, що не поховані залишки тіл досі лежать в самому центрі Маріуполя.

Старий колишній винний склад, а потім - горілчаний завод, пам'ятка архітектури місцевого значення виглядає зараз ось так.

Окупанти демонтували залишки магазинів, які закривали фасад історичної будівлі. І це, здається, єдине правильне, що зробили окупанти в захопленому Маріуполі. Бо відкрити історичні фасади потрібно було вже давно.
Ось таким ми побачили центр Маріуполя.
Чекайте на наступні подорожі і підписуйтесь на наш Телеграм-канал