
США виступили проти "проукраїнського тону" у майбутній заяві G7 до третіх роковин повномасштабного вторгнення

Сполучені Штати виступають проти того, щоб називати Росію агресором у війні з Україною в заяві G7, яку готують до третьої річниці повномасштабного вторгнення.
Про це повідомляє New York Times з посиланням на чотирьох високопоставлених чиновників з країн-учасниць, про це повідомляє espreso.tv.
За їхніми словами, Канада як голова G7 взяла на себе ініціативу й підготувала перший проєкт заяви серед інших шести країн-членів. У цій версії використовувалися формулювання, які зберегли проукраїнський тон, прийнятий G7 після повномасштабного вторгнення в країну в лютому 2022 року.
Цього тижня американська сторона розглянула цей перший проєкт і видалила всі згадки, які можна трактувати як проукраїнські, сказав чиновник. В результаті вийшов нейтральний проєкт заяви, в якому не згадується ні Росія як агресор у конфлікті, ні Україна як жертва вторгнення, поінформувало джерело.
Дипломати продовжують працювати над формулюванням проєкту, який наразі описує "руйнівну війну, що почалася з вторгнення Росії в Україну", але не використовує слова "російська агресія" або "агресори", які були у заявах G7 з 2022 року, повідомили високопосадовці Німеччини та Європи.
Інший високопоставлений чиновник додав, що розробка та обговорення тексту можуть тривати до понеділка, 24 лютого, коли текст має бути опублікований.
Крім того, ще не вирішено, чи запросять лідери G7 президента України Володимира Зеленського на онлайн-зустріч.
Офіційні особи підкреслили, що проєкт G7 ще не завершений, але також сказали, що важливо придумати взаємно узгоджену заяву.
Канада розпочала процес розробки, дотримуючись виразів, використаних у попередніх заявах G7 про війну, в яких Росію засуджували. Але офіційні особи адміністрації Трампа зазначили, що вони хочуть щось інше та коротше, ніж заява, зроблена за часів колишнього президента Джо Байдена, і прагнули переконатися, що вона не втручається та не блокує переговорів, які зараз ведуться з Росією, сказали чиновники. За словами одного чиновника, американці також хотіли вирізати уривки, які описували вторгнення як порушення суверенітету.
Наразі поточний проєкт містить заяву, в якій говориться, що сильні гарантії безпеки та інтеграція України в Європейський Союз "будуть критично важливі для забезпечення тривалого миру, який запобігатиме майбутній агресії".