Хто в Маріуполі окупантську «родіну» йде захищати, - ФОТО
Напис на стіні спаленого росіянами та їхніми приспішниками будинку міськради Маріуполя. Фото Сергія Ваганова
З перших днів окупації Маріуполя багато хто очікував масштабної мобілізації. Українська розвідка погрожувала, місцеві мешканці побоювалися, але виявилося, що хоча маріупольців в армію таки забирали, але це явище не носило масового характеру. Проте в останні місяці 2024 року ситуація стала змінюватися.
Що відбувається в окупованому місті і в цілому на Донеччині з призовом до війська зараз, розбиралися журналісти 0629.
Під прикриттям строкової служби
Всі маріупольці чоловічої статі зобов’язані стати на військовий облік в окупованому місті. Але ніхто з містян добровільно ставати на облік до військомату не хотів, тому росіяни з перших місяців окупації почали вигадувати методи тиску на місцевих мешканців, для того щоб всіх загнати до військоматів.
Навчальні заклад (школи, фейкові університети та технікуми) змусили організовано виводити молодь до військоматів. Хочеш вчитися – вимушений йти та реєструватися.
При прийомі на роботу відділи кадрів зобов’язали брати тільки тих чоловіків, які стали на військовий облік.
Лише нелегальна робота без оформлення, а відповідно, з великими ризиками щодо отримання зарплати, ще залишала чоловікам можливість уникнути військомату.
Вже восени 2022 року стали з’являтися повідомлення про те, що ті чи інші люди після постановки на військовий облік направлялися на фронт. Яким чином людей змушували – не відомо.
35-річний К., працівник Міськводоканалу, був призваний на військову службу, про це повідомили його колеги.
Колаборант Андрій Кіор написав що студента його «школи журналістики» раптом забрали на війну.
«Формально молодих людей забирали на строкову службу, але потім якимось чином їх переконали підписати контракт. І це не поодинокі випадки», - розповів 0629 маріуполець Володимир, який зараз знаходиться на окупованій території.
Чим їх залякують – не ясно (нам не вдалося поспілкуватися з батьками таких хлопців), проте українські спецслужби називають три основних способи затягнути молоду людину на контракт: або підкидають наркотики, або ловлять на дрібному порушенні, а потім шантажують, або заманюють грошима.
«Тим не менш, поширеним таке явище в Маріуполі не стало через те, що росіяни панічно бояться мешканців окупованої Донеччини, і не безпідставно, відчувають незадоволення ситуацією з боку місцевого населення, налякані впливом «Азову», тому не наважуються провести масову мобілізацію. Забирають лише тих, хто має специфічні професії, наприклад, вибухотехників, або механіків - для ремонту військової техніки», - пояснили 0629 в силових структурах.
Норми по мобілізації на підприємствах
Ситуація стала змінюватися приблизно пів року тому. Вочевидь, Російські Федерацій стало складно виконати обсяги набрання нових контрактників за рахунок своїх депресивних регіонів, і вони, з одного боку, почали підвищувати до неймовірних показників розміри гонорарів в центральних регіонах РФ, а з іншого, стали проводити агресивну агітаційну кампанію за вступ до війська на окупованих територіях.
«Я знаю, у нас всі комунальні підприємства отримали норми – скільки людей вони мають відправити на контракт. Ну і всі керівники крутяться, агітують, - розповідає Володимир. – У мене є знайомі, на Лівому березі живуть. Троє дітей в родині. Весь березень 22-го на Лівому ховалися, таке пережили – жах. В березні виїхали в Бердянськ, в кінці квітня повернулися. Діти не могли спати, сіпалися від кожного шуму. Чоловік казав, ніколи не пробачимо, ніколи не забудемо. А зараз він на фронті. Бо туди-сюди помикався, роботи немає. А там запропонували зарплату в 210 тисяч. Ну і пішов, бо родину треба утримувати. А на будівництві, куди він спочатку влаштувався, втричі менша зарплата, і затримують її».
Агресивна агітація
Останні пів року агітація за вступ на контракт до війська стала дуже агресивною. По місту розвішали білборди із запрошенням до військоматів.
Місцеві пропагандистські телеканали та телеграм-канали заповнені афішами із переліком пільг, які отримає потенційний військовослужбовець у разі підписання контракту (ще на початку року нічого подібного не відбувалося).
Серед того, що пропонується:
- Разова виплата в 800 тисяч рублів (до речі, в червні пропонували лише 400 тисяч).
- Безкоштовна квартира від держави (але після війни)
- Безкоштовні санаторні путівки
- Безкоштовне лікування
- Безкоштовні дачні ділянки.
Але головне – обіцяють «вдячність від держави і гордість – від родини».
Звісно, що всі ці «подарунки» з боку держави-агресорки будуть надаватися після закінчення служби. Окрім грошей – їх мали б виплачувати одразу. Але і з цими грошима не все ладно. В соціальних мережах ширяться повідомлення про те, як чоловік пішов на війну, гроші за це йому пообіцяли заплатити протягом першого місяця. Не заплатили. Через 2 місяці на фронті людина гине. РФ відмовляється взагалі сплачувати гроші. І родини оббивають пороги, доводячи своє право на ці рублі.
Окрім агітації в Інтернеті і на телебаченні, в Маріуполі, Волновасі, Донецьку встановили агітаційні палатки, в яких також можна підписати контракт і потрапити до російського війська. Але черг біля тих палаток немає. І взагалі людей біля них не видно.
«Маріупольцям стільки не платять, скільки в Росії, - розповіла 0629 маріупольчанка Надія. – Тому і бажаючих небагато. У нас чоловіки не дурні, щоб собою ризикувати, навіть за гроші. Он коли розмінування було, постійно набирали людей, нормальні гроші платили, але ніхто не хотів йти з місцевих, бо кожного дня щось вибухало. Тому не вийде у них тут багато людей зібрати. Хоча напевно, когось змусять, переконають – знайдуть для цього аргументи».
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube