• Головна
  • Що і як подорожчало в Росії і окупованому нею Маріуполі, - ВІДЕО
12:38, 5 липня
Надійне джерело

Що і як подорожчало в Росії і окупованому нею Маріуполі, - ВІДЕО

Що і як подорожчало в Росії і окупованому нею Маріуполі, - ВІДЕО

З 1 липня для росіян прийшло багато поганих новин. Майже всі групи товарів, а також довгий перелік послуг піднялись у ціні. А ще російська влада скасувала пільгову іпотеку. 

Російське видання у вигнанні «Repablic» зібрало довгий перелік того, що здорожчало на території Російської Федерації. А ми переговорили з маріупольцями, які мешкають в окупованому місті, і розпитали їх, що з цього переліку подорожчало саме у Маріуполі.

Тож дивіться або читайте.

Ціни в Росії

З 1 липня російська влада звернула наймасовішу безадресну програму пільгової іпотеки, в рамках якої будь-хто охочий міг купити житло в новобудові під 8% річних. 

Наразі продовжують діяти пільгові іпотечні програми для сімей з дітьми, IT-фахівців, а також мешканців Далекого Сходу та малих міст. В іншому ж поточні ринкові ставки за кредитами починаються від 17,5% -18%, а з урахуванням усіх страховок повна вартість іпотечного кредиту може досягати 22%. 

Тарифи на послуги житлово-комунального господарства з 1 липня зросли у середньому на 10%. У міненерго РФ підвищення тарифів пояснили «зростанням витрат виробників та постачальників, пов'язаних із загальним збільшенням цін в економіці».

Російська влада серед іншого запустила рекордне за 11 років підвищення тарифів на газ для громадян, щоб залатати прірву у бюджеті «Газпрому», який у 2023 році отримав рекордні збитки на тлі відмови від поставок газу до Європейського Союзу.  З 1 липня регульовані ціни на газ для всіх категорій споживачів збільшились на 11,2%. Із липня 2025 року газові тарифи для населення зростуть ще на 8,2%. У результаті газ подорожчає на 20%, а з початку повномасштабного російського вторгнення — на 34%. 

З 1 липня подорожчало оформлення закордонного російського паспорту з біометрією. Для дорослих розмір мита збільшився з 5 до 6 тисяч рублів, для дітей віком до 14 років - з 2,5 до 3 тисяч рублів. Також зросли мита за отримання посвідки на проживання (з 5 до 6 тисяч рублів), прийом до громадянства РФ (з 3,5 до 4,2 тисяч рублів), реєстрацію іноземців за місцем проживання (з 350 до 420 рублів), отримання дозволу на роботу та залучення іноземних працівників (з 10 тисяч до 12 тисяч рублів).

Зараз у російському міністерстві фінансів обговорюють також підвищення майже у вісім разів мита за розірвання шлюбу - з 650 рублів до 5 тисяч рублів. Рік сім’ї у Росії, а люди розлучаються. Тож російська влада вирішила зупиняти розлучення фінансовими методами.

Мінімальна роздрібна ціна на горілку об'ємом 0,5 літра з 1 липня збільшилася з 281 до 299 рублів, на коньяк – з 517 до 556 рублів, на бренді – з 375 до 403 рублів. 

Вже з серпня цього року уряд має намір підвищити мито на вино з «недружніх» країн з 20 до 25%. Крім того, російські чиновники хочуть підвищити ввізне мито на міцний алкоголь — до 20% вартості, що призведе до чергового подорожчання алкогольної продукції в Росії.

Тобто алкоголь буде зростати в ціні і надалі. І це справжня біда для росіян.

Дорожчають і  інші товари. Так, ціни на автозапчастини з початку року у середньому зросли на 13%. За деякими позиціями зростання сягає 40-50%. 

Тим часом біржові ціни на бензин у Росії підскочили на 20% за останній місяць після зниження виробництва на НПЗ через удари українських безпілотників. Зокрема, від початку червня бензин АІ-95 подорожчав на біржі майже на 8 тисяч рублів за тонну, або 22%. 

Що стосується китайських автомобілів, які заполонили російський ринок, то зростання цін на деякі бренди з початку року склало 53%. Ще цього року у Росії різко зросли ціни на мобільний зв'язок.

Ціни в Маріуполі

На окупованих територіях, як і в Росії, ціни на комунальні послуги зросли з 1 липня, в середньому на 8-10%, а ось природний газ подорожчав більше, ніж в РФ, - аж на 24%.

Якщо казати про продукти харчування, то останнім часом ціни на їжу залишалися стабільними, або змінювалися в незначних цифрах.

Як розповідають 0629 маріупольці, цей рік виявився врожайним для малих сільських господарств, і вони повезли свою продукцію на ринки Маріуполя. Тож зараз дуже багато  фруктів – абрикос, слив, вишні – за низькими цінами. Дешеві капуста, кабачки, картопля  – 50-100 рублів. Тобто овочі, фрукти всі місцеві, і всі доступні за ціною. 

Молочна продукція також тримається за рахунок навколишніх селищ.

Супермаркети якщо і підвищують ціни, то не в значній мірі. Проте донецькі супермаркети маріупольці  намагаються обходити стороною. Туди завозиться неякісна продукція із РФ. А от у маріупольських супермаркетах, які раніше були «Грацією», а зараз контролюються людьми, пов’язаними з «Грацією», величезні черги.

Ціни на промислові товари зростають. Проте маріупольці знайшли вихід – все частіше замовляють промислові товари через російські сервіси, на кшталт української «Розетки». Вони всі працюють через Ростовську область. Саме там пункт видачі. Схема така: оплачуєш товар з карти онлайн. Є додаток, через який можна обрати товар, сплатити за нього, тобі пишуть, коли можна забрати в пункті видачі. Дуже багато хто користується, тому що раніше за доставку до Маріуполя додатково потрібно було сплачувати 10-15% від вартості товару, а зараз – безкоштовно. Правда, точка видачі в Маріуполі лише одна – на вулиці Пилипа Орлика.

А от послуги в Маріуполі виросли майже всі – в 2 рази з початку року. Державні послуги, парикмахерські послуги, таксі. Особливо людей дивує ріст цін на послуги таксі і інших перевезень, враховуючи те, що вартість бензину в місті на автозаправках не змінилася з початку року.

Вплив війни та санкцій

Російський незалежний соціологічний «Левада-центр» наприкінці 2023 року представив результати опитування, згідно з яким 29% респондентів сказали, що більше не можуть витримувати свого тяжкого матеріального становища. Близько половини визнали, що жити стало важко, але поки що «ще можна терпіти». Фахівці фіксують, що після початку війни в рази зросла кількість громадян РФ, які вважають своє становище критичним або близьким до цього, зараз таких близько 74%.

Проте це не впливає на ставлення росіян до війни, яку вони розв’язали проти України. Згідно з даними того ж «Левада-центру», більше третини населення Росії вважає нормальним скинути на Україну ядерну бомбу.

Це все, що потрібно знати про нашого сусіда.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Ніяк. Влада може робити, що хоче, і витрачати бюджетні гроші на власний розсуд до кінця війни
47,7%
Влада має сама ініціювати механізм впливу громади на ухвалення рішень, поки це питання не буде врегульовано на державному рівні
15,3%
Громада може вимагати запровадити спрощену процедуру петицій по питаннях бюджетних витрат і таким чином впливати
30,0%
Ситуація станом на зараз цілком задовільна, враховуючи стан війни в країні. Тож втручання громади не потрібно
7,0%
#Маріуполь #РФ #ціни
live comments feed...